ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
м. Сімферополь
20 квітня 2012 р. (16:10 год.) Справа №2а-15274/11/0170/18
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Панова О.І., при секретарі Гнатенко І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Обслуговуючого кооперативу "Житловий будівельний кооператив "Трейдінвест"
до Державної податкової інспекції у м. Ялта АРК
про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення
представники сторін: не з'явились.
Суть справи: Обслуговуючий кооператив "Житловий будівельний кооператив "Трейдінвест" (далі- Позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Ялта АРК (далі- відповідач) про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення - рішення ДПІ в м. Ялта АР Крим № 0006781501 від 12 жовтня 2011р.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачем було зазначено про те, що суму від'ємного значення об'єкту оподаткування з податку на прибуток за ІІ квартал 2011 року товариством визначено вірно з урахуванням показників рядку 08 «Об'єкт оподаткування» декларації з податку на прибуток за І квартал 2011 року. В свою чергу, від'ємне значення об'єкту оподаткування за І квартал 2011 року сформовано з урахуванням вимог п. 6.1 ст. 6 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», шляхом включення до його складу збитків 2010 року. Відтак, на думку позивача, необґрунтованим є рішення відповідача щодо зменшення суми від'ємного значення об'єкту оподаткування податком на прибуток підприємства на суму 121493,00 грн.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 06.12.2011 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Позивач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином, на адресу суду 19.04.2012р. надіслав клопотання про розгляд справи без його участі.
Відповідач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив, заперечення на позов не надав.
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю представників сторін на підставі наявних в справі матеріалів, оскільки по справі достатньо доказів для вирішення її по суті.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд
ВСТАНОВИВ:
Виконавчим комітетом Ялтинської міської ради АР Крим 16.07.2007 року проведено державну реєстрацію юридичної особи - Обслуговуючого кооперативу "Житловий будівельний кооператив "Трейдінвест", що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії А01 № 065734 та взято на податковий облік в ДПІ у м. Ялта АРК.
23.09.2011 Державною податковою інспекцією у м. Ялта АРК здійснена камеральна перевірка податкової звітності з податку на прибуток підприємств за 2 квартал 2011 року, за результатами якої складений акт №2743/35236372/15-1.
Згідно з висновками акту перевіркою зафіксовано порушення пункту 3 підрозділу 4 розділу ХХ та п.150.1 ст. 150Податкового кодексу України, що призвело до завищення від'ємного значення об'єкту оподаткування податком на прибуток за ІІ квартал 2011 року на суму 121493,00 грн.
Так, згідно декларації з податку на прибуток за І квартал 2011 року вх. №59000 від 06.05.2011 року (з урахуванням уточнюючого розрахунку № 64909 від 15.06.2011 року) підприємством отримані доходи в сумі 0 грн. (рядок 03), витрати в сумі 143406,00 грн. (рядок 04), в тому числі від'ємне значення об'єкта оподаткування попереднього податкового року в сумі 121493,00 грн. (рядок 04.9), від'ємне значення в сумі 143406,00 грн.
Таким чином, від'ємне значення об'єкту оподаткування за І квартал 2011 року без врахування об'єкту оподаткування попереднього податкового року складає 21913,00 грн.
Однак, у податковій декларації з податку на прибуток підприємства за ІІ квартал від 09.08.2011 року № 82912 підприємством відображені витрати у рядку 06.6 "Від'ємне значення об'єкту оподаткування за І квартал 2011 року"в сумі 143406,00 грн.
На підставі даних проведеної камеральної перевірки ДПІ в м. Ялта АР Крим прийнято податкове повідомлення-рішення № 0006781501 від 12.10.2011 року (а.с.9), в якому визначено суму завищення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток у розмірі 121493,00 грн.
Не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням № 0006781501 від 12.10.2011 року, позивачем було його оскаржено в судовому порядку.
В ході розгляду справи судом перевірено висновки ДПІ в м. Ялта АР Крим щодо завищення позивачем від'ємного значення об'єкту оподаткування податком на прибуток у ІІ кварталі 2011 року і було встановлено наступне.
Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу власних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів врегульовані Податковим кодексом України (далі по тексту -ПК України), який набрав чинності з 01.01.2011 року та який визначає, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Розділом ІІІ цього Кодексу визначений порядок оподаткування податком на прибуток підприємств.
Проте, в п. 1 Розділу ХІХ Прикінцеві положення Податкового кодексу України зроблено зауваження про те, що Розділ ІІІ цього Кодексу набирає чинності з 01.04.2011 року.
До набрання чинності Розділом ІІІ Податкового кодексу України порядок оподаткування податком на прибуток підприємств було врегульовано нормами Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".
Таким чином, при визначенні суми податку на прибуток та інших показників декларації за І квартал 2011 року позивач мав керуватися нормами саме цього нормативно-правового акту.
Відповідно до статті 3 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", що діяв у 1 кварталі 2011 року, об'єкт оподаткування визначений як прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду, визначеного згідно з пунктом 4.3 цього Закону на:
суму валових витрат платника податку, визначених статтею 5 цього Закону;
суму амортизаційних відрахувань, нарахованих згідно із статтями 8 і 9 цього Закону.
Відповідно до пункту 5.1. статті 5 Закону, валові витрати виробництва та обігу (далі - валові витрати) - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.
У пункті 22.4. Прикінцевих положень Закону передбачалось, що у 2010 році у складі валових витрат платника податку враховується 20 відсотків суми від'ємного значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток, яке утворилось станом на 1 січня 2010 року. У 2011 році сума від'ємного значення, яка відповідно до абзацу першого цього пункту не була врахована у складі валових витрат, та від'ємне значення об'єкта оподаткування, яке виникло у 2010 році, підлягають включенню до складу валових витрат у порядку, встановленому статтею 6 цього Закону, без обмежень, встановлених цим пунктом.
У статті 6 Закону встановлено, якщо об'єкт оподаткування платника податку з числа резидентів за результатами податкового року має від'ємне значення об'єкта оподаткування (з урахуванням суми амортизаційних відрахувань), сума такого від'ємного значення підлягає включенню до складу валових витрат першого календарного кварталу наступного податкового року.
Як свідчать матеріали справи, згідно декларації з податку на прибуток підприємств за І квартал 2011 року (а.с.28) та уточнювального розрахунку податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до неї (а.с.32) позивачем задекларовано доходи в розмірі 0 грн. (рядок 03), витрати в сумі 143406,00 грн. (рядок 04), у рядку 06.6 зазначене від'ємне значення об'єкта оподаткування попереднього звітного періоду в сумі 121493,00 грн. та у рядку 07 визначений об'єкт оподаткування в сумі -143406,00 грн.
Також, суд зауважує стосовно розходження сум валових витрат (рядок 05) у декларації за 2010 рік (а.с. 22) в сумі 87131,00 грн. та у рядку 06.6 від'ємне значення об'єкта оподаткування попереднього звітного періоду в сумі 121493,00 грн. у декларації за 1 квартал 2011 р.(а.с. 28), яке виникло відповідно до п. 22.4. Прикінцевих положень Закону "Про оподаткування прибутку підприємств", а саме позивачем у декларації з податку на прибуток у 1 кварталі 2011 р. було включено суму від'ємного значення, яка не була врахована у складі валових витрат, та від'ємне значення об'єкта оподаткування, яке виникло у 2010 році, а саме 80% від валових доходів (рядок 04), які були задекларовані у декларації з податку на прибуток підприємств за 2009р. (а.с. 53) у сумі 34362,00 грн. (42952,00 грн.*80%).
З урахуванням зазначеного вище суд дійшов висновку, що позивачем правомірно сформовано склад об'єкту оподаткування за І квартал 2011 року з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування попереднього податкового року.
При цьому, суд зазначає, що відповідачем не заперечується факт правомірності визначення позивачем у І кварталі 2011 року від'ємного значення об'єкту оподаткування податком на прибуток.
Порядок урахування від'ємного значення об'єкта оподаткування за результатами наступних податкових періодів з 01.04.2011 встановлений статтею 150 ПК України, де зазначено, якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумками податкового року є від'ємне значення, то сума такого від'ємного значення підлягає включенню до витрат першого календарного кварталу наступного податкового року. Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками півріччя, трьох кварталів та року здійснюється з урахуванням зазначеного від'ємного значення попереднього року у складі витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення.
Разом з тим, пункт 3 підрозділу 4 "Особливості справляння податку на прибуток підприємств у 2011 році"Розділу XX "Перехідні положення"ПК України встановлює, що пункт 150.1 статті 150 Кодексу застосовується у 2011 році з урахуванням такого:
якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумками першого кварталу 2011 року є від'ємне значення, то сума такого від'ємного значення підлягає включенню до витрат другого календарного кварталу 2011 року.
Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками другого, другого і третього кварталів, другого - четвертого кварталів 2011 року здійснюється з урахуванням від'ємного значення, отриманого платником податку за перший квартал 2011 року, у складі витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення.
Згідно декларації з податку на прибуток підприємства за ІІ квартал 2011 року (а.с.33-38) у складі інших витрат рядок 06 (сума 165326,00 грн.) позивачем зазначено від'ємне значення об'єкта оподаткування попереднього звітного (податкового) періоду або від'ємне значення об'єкта оподаткування за І квартал 2011 року) (рядок 06.6) у сумі 143406,00 грн.
За висновками податкового органу, позивачем декларацію з податку на прибуток за ІІ квартал 2011 року заповнено з порушеннями ПК України, оскільки до складу другого кварталу 2011 року включається виключно від'ємне значення об'єкта оподаткування, отримане суб'єктами господарювання за результатами здійсненої господарської діяльності за перший квартал 2011 року без врахування від'ємного значення, що увійшло до складу першого кварталу 2011 року з 2010 року.
Суд не погоджується з висновками податкового органу в зазначеній частині з урахуванням наступного.
Пунктом 3 підрозділу 4 розділу XX Перехідних положень ПК України законодавцем визначено особливий порядок формування об'єкту оподаткування податком на прибуток.
Дослівне тлумачення вказаної норми дає підстави вважати, що у разі наявності від'ємного значення об'єкту оподаткування у 1 кварталі 2011 року, сума такого від'ємного значення підлягає включенню до складу витрат 2 кварталу 2011 року.
Обмеження витрат, що мають бути враховані у складі валових витрат 2 кварталу 2011 року, зазначена норма не містить.
Відповідно до статті 4 ПК України податкове законодавство ґрунтується на таких принципах, зокрема, рівність усіх платників перед законом, недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації - забезпечення однакового підходу до всіх платників податків незалежно від соціальної, расової, національної, релігійної приналежності, форми власності юридичної особи, громадянства фізичної особи, місця походження капіталу. Згідно до пункту 7.3. статті 7 ПК України будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.
Витрати, що не враховуються при визначенні оподаткування прибутку зазначені у статті 139 ПК України, цей перелік є вичерпним та не містить такого поняття як "від'ємне значення об'єкта оподаткування за підсумками першого кварталу без врахування від'ємного значення, що увійшло до складу першого кварталу 2011 року з 2010 року".
За таких умов, суд дійшов висновку, що позивачем вірно визначено від'ємне значення об'єкта оподаткування у ІІ кварталі 2011 року з урахуванням відповідного показника І кварталу 2011 року, сформованого, в свою чергу, за рахунок від'ємного значення об'єкту оподаткування попереднього звітного періоду -2010 року.
Зазначене свідчить про відсутність з боку позивача порушень пункту 3 підрозділу 4 розділу XX Перехідних положень ПК України та, як наслідок, помилковість висновків податкового органу про заниження позивачем у ІІ кварталі 2011 року об'єкту оподаткування.
Відповідно до п.п.54.3.2 п.54.3 ст. 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Приймаючи до уваги, що матеріалами справи спростовані висновки податкового органу про завищення позивачем від'ємного значення об'єкту оподаткування податком на прибуток у ІІ кварталі 2011 року, суд вважає податкове повідомлення-рішення від 12.10.2011 року № 0006781501 таким, що прийнято Державною податковою інспекцією в м.Ялта АР Крим протиправно, упереджено, без врахування дійсних обставин, у зв'язку з чим підлягає скасуванню.
Згідно з ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Приймаючи до уваги, що рішення у справі ухвалене на користь позивача, який не є суб'єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне присудити всі здійснені ним судові витрати, а саме судовий збір у розмірі 28,23 грн., з державного бюджету.
Керуючись ст.ст. 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Ялта АР Крим від 12.10.2011 року № 0006781501.
3.Стягнути з Державного бюджету України на користь Обслуговуючого кооперативу "Житловий будівельний кооператив "Трейдінвест" судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 28,23 грн. шляхом їх безспірного списання з рахунку Державної податкової інспекції в м. Ялта АР Крим.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Панов О.І.