ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 квітня 2012 р. 18:29 Справа №2а-2304/12/0170/14
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кірєєва Д.В., за участю секретаря Бордуленко М.Ю.
за участю представників сторін:
від позивача - Черкашин Е.С., довіреність від 26.03.2012 року,
від позивача - Александрова К.О., довіреність від 27.02.2012 року,
від відповідача - Мандзик Н.В., довіреність від 05.06.2011 року,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сакська водна компанія"
до Республіканського комітету АР Крим з охорони навколишнього природного середовища,
про визнання протиправними та скасування рішень, спонукання до виконання певних дій.
Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю "Сакська водна компанія" (далі - позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду з позовною заявою до Республіканського комітету АР Крим з охорони навколишнього природного середовища (далі - відповідач) про:
- визнання протиправним та скасування рішення Республіканського комітету АРК з охорони навколишнього природного середовища про анулювання дозволу на спеціальне водокористування №949 від 30.12.2009, що був виданий строком дії до 01.01.2015 року.
- визнання протиправним та скасування рішення Республіканського комітету АРК з охорони навколишнього природного середовища про видачу нового дозволу на спеціальне водокористування № 949 зі скороченим строком дії до 01.07.2012 року;
- зобов'язання Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища вчинити дії з відновлення дії дозволу на спеціальне водокористування №949 від 30.12.2009, що був виданий строком дії до 01.01.2015 року.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 28.02.2012 р. відкрито провадження по справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду. Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 27.03.2012 адміністративний позов в частині визнання протиправним та скасування рішення Республіканського комітету АРК з охорони навколишнього природного середовища про видачу нового дозволу на спеціальне водокористування № 949 зі скороченим строком дії до 01.07.2012 року - залишено без розгляду. 27 березня 2012 року у судовому засіданні представник позивача заявив клопотання про збільшення позовних вимог, а саме:
- визнання протиправним та скасування рішення Республіканського комітету АРК з охорони навколишнього природного середовища про анулювання дозволу на спеціальне водокористування № 949 від 30.12.2009, що був виданий строком дії до 01.01.2015 року.
- визнання протиправними дії Республіканського комітету АРК з охорони навколишнього природного середовища зі скорочення строку дії спеціального дозволу на водокористування, що був виданий до 01.01.2015 року;
- зобов'язання Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища вчинити дії з відновлення дії дозволу на спеціальне водокористування № 949 від 30.12.2009, що був виданий строком дії до 01.01.2015 року.
У судовому засіданні 19.04.2012 року представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні 19.04.2012 року проти позову заперечував, з підстав, викладених у запереченнях на адміністративну позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши представників позивача та відповідача, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинен він дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта., встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Ст.19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Сакська водна компанія» зареєстровано Сакською районною державною адміністрацією Автономної Республіка 29.06.2006 року. Номер запису про державну реєстрацію 1 133 102 0000 000806. Місцезнаходження юридичної особи: 96560, АР Крим, Сакський район, с. Ленівка, вул.. Механізаторів, 9. Ідентифікаційний код юридичної особи 34193220, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серія А01 № 038230. (а.с.6).
Судом встановлено, 21 серпня 2007 року Міністерством житлово-комунального господарства АР Крим Товариству з обмеженою відповідальністю «Сакська водна компанія» було видано Ліцензію Серія АВ № 487262 на централізоване водопостачання та водовідведення. Строк дії ліцензії з 21 серпня 2007 року до 21 серпня 2012 року.
30 грудня 2009 року Республіканським комітетом Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища було видано дозвіл на спеціальне водокористування № 949 Товариству з обмеженою відповідальністю «Сакська водна компанія» строком дії до 01.01.2015 року.
18 липня 2011 року позивач звернувся до відповідача з листом (вих. № 511), відповідно до якого у зв'язку з передачею функцій по забезпеченню мешканців Оленівського та Краснополянського сільських рад питною водою, прохав внести зміни до дозволу на спеціальне водокористування № 949 від. 30.12.2009 року.
Республіканським комітетом АР Крим з охорони навколишнього природного середовища 19 липня 2011 року було видано новий дозвіл на спеціальне водокористування № 949 зі скороченим строком дії до 01.07.2012 року з урахуванням всієї водогосподарської діяльності (новий свердловин, розташованих на території Оленівської та Краснополянської сільських рад). Раніше виданий дозвіл № 949 від 30.12.2009 року строком дії до 01.01.2015 року було скасовано.
У судовому засіданні представником відповідача було надано пояснення по справі, а саме, раніше виданий дозвіл № 949 від 30.12.2009 року строком дії до 01.01.2015 року було скасовано у зв'язку з тим, що приписи, якими встановлено дозвіл на спеціальне водокористування, з боку позивача не виконуються, а саме: не отримано дозвіл на користування надрами, перевищуються гранично допустимі норми для стічних вод з каналізаційної - очисної системи, тому і був переглянутий термін дозволу на спеціальне водокористування, а саме: анульовано попередній, видано новий дозвіл зі скороченим терміном дії.
Суд не погоджується з думкою відповідача, з наступних підстав.
Відповідно до Водного кодексу України завданням водного законодавства є регулювання правових відносин з метою забезпечення збереження, науково обгрунтованого, раціонального використання вод для потреб населення і галузей економіки, відтворення водних ресурсів, охорони вод від забруднення, засмічення та вичерпання, запобігання шкідливим діям вод та ліквідації їх наслідків, поліпшення стану водних об'єктів, а також охорони прав підприємств, установ, організацій і громадян на водокористування. Водні відносини в Україні регулюються цим Кодексом, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" та іншими актами законодавства. Земельні, гірничі, лісові відносини, а також відносини щодо використання та охорони рослинного і тваринного світу, територій та об'єктів природно-заповідного фонду, атмосферного повітря, виключної (морської) економічної зони та континентального шельфу України, що виникають під час користування водними об'єктами, регулюються відповідним законодавством України.
Згідно з п. 9 ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Дозвіл на спеціальне водокористування видається відповідно до ст. 49 Водного кодексу України, а саме:
- державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення;
- Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення.
- Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обгрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства, - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання підземних вод та державними органами охорони здоров'я - в разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних.
Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 50 Водного кодексу України строки спеціального водокористування встановлюються органами, які видали дозвіл на спеціальне водокористування.
Спеціальне водокористування може бути короткостроковим (до трьох років) або довгостроковим (від трьох до двадцяти п'яти років).
У разі необхідності строк спеціального водокористування може бути продовжено на період, що не перевищує відповідно короткострокового або довгострокового водокористування.
Продовження строків спеціального водокористування за клопотанням заінтересованих водокористувачів здійснюється державними органами, що видали дозвіл на спеціальне водокористування.
Статтею 55 Водного кодексу України встановлено, що право юридичних та фізичних осіб на спеціальне водокористування припиняється у разі:
1) якщо відпала потреба у спеціальному водокористуванні;
2) закінчення строку спеціального водокористування;
3) ліквідації підприємств, установ чи організацій;
4) передачі водогосподарських споруд іншим водокористувачам;
5) визнання водного об'єкта таким, що має особливе державне значення, наукову, культурну чи лікувальну цінність;
6) порушення умов спеціального водокористування та охорони вод;
7) виникнення необхідності першочергового задоволення питних і господарсько-побутових потреб населення;
8) систематичного невнесення збору в строки, визначені законодавством.
Законодавством України можуть бути передбачені й інші підстави для припинення права спеціального водокористування.
Статтею 56 Водного кодексу України припинення права спеціального водокористування здійснюється:
1) за клопотанням водокористувача у випадках, передбачених пунктом 1 статті 55 цього Кодексу;
2) за рішенням органу, що видав дозвіл на спеціальне водокористування, у випадках, передбачених пунктами 2 - 4 статті 55 цього Кодексу;
3) за рішенням Кабінету Міністрів України або відповідних Рад у випадках, передбачених пунктами 5 і 7 статті 55 цього Кодексу;
4) на вимогу органу, який видав дозвіл на спеціальне водокористування, у випадках, передбачених пунктами 6 і 8 статті 55 цього Кодексу.
Припинення права на спеціальне водокористування в усіх випадках здійснюється органом, що видав дозвіл на спеціальне водокористування.
Згідно матеріалів справи, листом від 19 липня 2011 року Республіканський комітет Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища було видано новий дозвіл на спеціальне водокористування № 949 зі скороченим строком дії до 01.07.2012 року. Раніше виданий дозвіл № 949 від 30.12.2009 року строком дії до 01.01.2015 року було анульовано. З листа відповідача не вибачається причин анулювання дозволу № 949 від 30.12.2009 року строком дії до 01.01.2015 року відповідно ст. ст.55,56 Водного кодексу України.
Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування (далі - Порядок), затверджений постановою Кабінету міністрів України № 321 від 13.03.2002 року. Цей Порядок визначає процедуру погодження та видачі юридичним і фізичним особам (далі - водокористувачі) дозволів на спеціальне водокористування (забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання у водні об'єкти забруднюючих речовин, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів).
Відповідно до п. 6 Порядку спеціальне водокористування може бути:
короткотерміновим (до 3 років) - у разі скидання водокористувачем забруднюючих речовин у водні об'єкти в обсягах, що перевищують граничнодопустимі, які встановлюються територіальними органами Мінекоресурсів;
довготерміновим (від 3 до 25 років) - в усіх інших випадках.
У разі коли умови спеціального водокористування залишаються незмінними, за клопотанням водокористувача термін спеціального водокористування може бути продовжено, але не більше ніж на період відповідно коротко - або довготермінового водокористування органом, що видав дозвіл, про що у дозволі робиться відповідна відмітка.
Згідно до п. 9 Порядку припинення права спеціального водокористування здійснюється органом, що видав дозвіл на спеціальне водокористування.
Аналіз ст.ст. 55,56 Водного кодексу України та Порядку визначає відсутність правових норм, які надавали б державним органам охорони навколишнього природного середовища повноваження змінювати термін дії дозволу на спеціальне водокористування. Прийнявши рішення про зміну терміну дії дозволу на спеціальне водокористування, відповідач з 01.07.2012 року припинив позивачу право спеціального водокористування, без підстав та з порушенням порядку, передбачених законодавством.
Що стосується посилання відповідача на порушення позивачем певних умов спеціального водокористування, суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні документи, згідно яких було зафіксовано порушення цих умов. Згідно ст.. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.
Відносно позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Республіканського комітету АРК з охорони навколишнього природного середовища про анулювання дозволу на спеціальне водокористування № 949 від 30.12.2009, що був виданий строком дії до 01.01.2015 року, суд зазначає, наступне.
Згідно матеріалів справи рішення Республіканського комітету АРК з охорони навколишнього природного середовища про анулювання дозволу на спеціальне водокористування № 949 від 30.12.2009, що був виданий строком дії до 01.01.2015 року не приймалось. З боку відповідача були лише здійснені дії щодо анулювання шляхом направлення листа від 01.08.2011 року за № 7482/31-06/4-11, тому належним способом захисту є визнання протиправним дій Республіканського комітету з охорони навколишнього середовища, щодо анулювання дозволу на спеціальне водокористування Товариству з обмеженою відповідальністю «Сакська водна компанія» № 949 від 30.12.2009 року зі строком дії до 01.01.2015 року, викладені в листі від 01.08.2011 року за № 7432/31-06/4-11.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
У судовому засіданні 19.04.2012 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, згідно зі ст. 160 КАСУ постанова складена у повному обсязі 24.04.2012 року.
Керуючись ст.ст. 94,158-163,167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Республіканського комітету з охорони навколишнього середовища, щодо анулювання дозволу на спеціальне водокористування Товариства з обмеженою відповідальністю «Сакська водна компанія» № 949 від 30.12.2009 року зі строком дії до 01.012015 року, викладені в листі від 01.08.2011 року за № 7432/31-06/4-11.
3. Зобов'язати Республіканський комітет Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища вчинити дії з відновлення дії дозволу на спеціальне водокористування № 949 від 30.12.2009, що був виданий строком дії до 01.01.2015 року.
4. Визнання протиправними дії Республіканського комітету АРК з охорони навколишнього природного середовища зі скорочення строку дії спеціального дозволу на водокористування, що був виданий до 01.01.2015 року
5. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Сакська водна компанія» (ЄДРПОУ 34193220) витрати зі сплати судового збору у сумі 32,19 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кірєєв Д.В.