ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
01 березня 2012 р.
Справа №2а-9877/11/0170/26
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Петренко В.В., за участю секретаря Асєєвої Л.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
Приватного підприємства «Аркада»
до Управління Держкомзему в м. Ялта АР Крим, Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах»
про спонукання до виконання певних дій,
за участю представників сторін:
позивач - не з’явився;
від відповідача - не з’явився.
Суть спору: Приватне підприємство «Аркада» звернулося до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Управління Держкомзему в м. Ялта АР Крим, Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах» про зобов'язання Управління Держкомзему в м. Ялта АР Крим скасувати у Книзі записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі та Поземельній книзі, які ведуться у паперовому вигляді, запис про державну реєстрацію додаткової угоди від 13.02.2009 року до договору оренди земельної ділянки від 03.01.2004 року, укладеної між ПП «Аркада» та Гурзуфською селищною радою та зареєстрованої у Кримській регіональній філії ДП «Центр ДЗК» 24.02.2009 року за № 040900700001; зобов'язання Управління Держкомзему в м. Ялта АР Крим протягом трьох робочих днів з моменту скасування запису про державну реєстрацію угоди від 13.02.2009 року до договору оренди земельної ділянки від 03.01.2004 року, укладеної між ПП «Аркада» та Гурзуфською селищною радою та зареєстрованої у Кримській регіональній філії ДП «Центр ДЗК» 24.02.2009 року за № 040900700001, письмово повідомити про таке скасування Приватне підприємство «Аркада»; зобов'язати Державне підприємство «Центр земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах» в особі Кримської регіональної філії скасувати у Книзі записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі та Поземельній книзі, які ведуться у електронному вигляді, запис про державну реєстрацію додаткової угоди від 13.02.2009 року до договору оренди земельної ділянки від 03.01.2004 року, укладеної між ПП «Аркада» та Гурзуфською селищною радою та зареєстрованої у Кримській регіональній філії ДП «Центр ДЗК» 24.02.2009 року за № 040900700001.
Адміністративний позов не відповідав ч. 1, 2 ст. 106 КАС України, у зв'язку з чим ухвалою суду від 09.08.2011р. позовну заяву було залишено без руху та надано строк для усунення недоліків, зазначених в ухвалі.
Позивач усунув недоліки зазначені в ухвалі суду від 09.08.2011р. у визначений судом строк.
Ухвалами Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 30.09.2011 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
У судове засідання, що відбулося 01.03.2012 року сторони явку своїх представників не забезпечили,про ден, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
До дня розгляду спавши від позивача надійшло клопотання про розгляд справи у відсутність його представника.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з’ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу за відсутністю представників позивача та відповідача.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 27.04.2011 року у справі № 5002-2/687-2011 за позовом Приватного підприємства «Аркада» до Гурзуфської селищної ради, ДП «Центр державного земельного кадастру» в особі Кримської регіональної філії про визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсною додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки та спонукання до виконання певних дій позовні вимоги були задоволені частково; визнано недійсним та скасоване рішення 30-ї сесії 5-го скликання Гурзуфської селищної ради № № від 16.12.2008 року «Про затвердження технічної документації із землеустрою в частині зригування меж земельної ділянки, що знаходиться в орендному користуванні ПП «Аркада» для будівництва та обслуговування лікувально-оздоровчого центру»; визнано недійсним п.1 додаткової угоди від 13.02.2009 року до договору оренди земельної ляпки від 03.01.2004 року, укладеної між ПП «Аркада» та Гурзуфською селищною радою та реєстрованої у Кримській регіональній філії ДП «Центр ДЗК» 24.02.2009 року за № 040900700001, кого змісту: «На підставі рішення № 3 від 16.12.2008 року 30-ої сесії 5-го скликання Гурзуфської селищної ради внести зміни у частині коригування меж земельної ділянки, що знаходиться в орендному користуванні для будівництва та обслуговування лікувально-оздоровчого центру, за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Гурзуф, вул. Набережна ім. О.С.Пушкіна, 5-6, без зміни площі 0,2900 га, код цільового використання - 1.16» (а.с.22-26).
Рішення Господарського суду АР Крим від 20.01.2011 року у справі № 5002-7/5482-2010, яке залишено без змін постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 23.03.2011 року, договір оренди розірваний.
Позивач звернувся до Управління Держкомзему у м. Сімферополь АР Крим ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» з вимогою про скасування державної реєстрації Договору оренди, у зв’язку із припиненням його дії на підставі Рішення Господарського суду АР Крим від 20.01.2011 року у справі № 5002-7/5482-2010.
Листом від 12.05.2011р. № 1895/10-01-15 Управління Держкомзему в м. Ялта АР Крим відмовило у внесені відповідних записів у зв'язку з тим, що в рішенні господарського суду відсутня пряма вказівка щодо зобов’язання внести зміни до реєстраційної книги записів, а також зняття кадастрової реєстрації Договору оренди.
Судом встановлено, що спірні правовідносини регулюються Земельним Кодексом України, Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», Наказом Державного комітету України по земельним ресурсам № 174 від 02.07.2003 року «Про затвердження тимчасового порядку державного реєстру земель» і наказом № 43 від 04.05.1999 року Державного комітету України по земельним ресурсам.
Відповідно до ст. 125 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. В свою чергу ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що державна реєстрація - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з ч. 3 ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», адміністратором Державного реєстру прав є Центр державного земельного кадастру, який здійснює його ведення. Статтею 19 Закону передбачено, що підставою для державної реєстрації прав на нерухоме майно є зокрема договори про оренду строком більше одного року.
Таким чином, судом встановлено, що Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру» Державного комітету України із земельних ресурсів в особі Управління Держкомзему у м. Ялта АР Крим є суб'єктом владних повноважень, якому делеговані функції з реєстрацію речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про оренду землі», укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.
В свою чергу наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 135 від 23.05.2003 року «Про створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру та удосконалення структури державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах2 встановлено, що реєстрацію земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них, договорів оренди землі здійснює державне підприємство «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах».
Статтею 202 Земельного кодексу України встановлено, що державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель.
Частиною 2 зазначеної статті встановлено, що державний реєстр земель складається з двох частин:
а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок;
б) Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.
Відповідно до ст. 204 Земельного кодексу України державний земельний кадастр ведеться уповноваженим органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Указом Президента України № 134 від 17.02.2003 року «Про заходи зі створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна і прав на них у складі державного земельного кадастру» на Державний комітет України по земельних ресурсах покладено функції з державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру» №1088 від 17.07.2003 року (далі - Постанова № 1088) встановлено, що держателем Державного реєстру прав на землю та нерухоме майно є Державний комітет по земельних ресурсах, який забезпечує створення і функціонування цього Реєстру.
Згідно з п. 3 Постанови № 1088, адміністратором Державного реєстру прав на землю та нерухоме майно є Центр державного земельного кадастру, який здійснює його формування, ведення, збереження і забезпечує доступ.
Пунктом 4 Постанови № 1088 передбачено, що до створення Державного реєстру прав на землю та нерухоме майно:
Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру» проводить реєстрацію земельних ділянок та прав на них шляхом внесення записів про реєстрацію земельних ділянок та прав на них до бази даних державного реєстру земель, а комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації вносять дані про об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках, та права на них до бази даних державного реєстру прав власності на нерухоме майно;
адміністратором бази даних державного реєстру земель є державне підприємство «Центр державного земельного кадастру»;
адміністратором бази даних державного реєстру прав власності на нерухоме майно є державне підприємство «Інформаційний центр» Міністерства юстиції.
Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 02.07.2003 року № 174, зареєстрованого Міністерством юстиції України 25.07.2003 року за № 641/7962, затверджено Тимчасовий порядок ведення державного реєстру земель (далі Порядок № 174), відповідно до п.4.5 якого державну реєстрацію державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі у книзі реєстрації здійснює оператор (реєстратор), у межах повноважень якого є земельна ділянка.
Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 31 жовтня 2003 року № 279, затверджені Типове положення про регіональну філію державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» та Типове положення про районний (міський) відділ регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах».
Згідно п. 2 Типового Положення про районний (міський) відділ регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», Відділ в своїй діяльності керується наказами Філії, державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», Держкомзему України та нормами чинного законодавства України.
Відповідно до п. 1.7. Типового Положення про районний (міський) відділ регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», основними завданнями Відділу є:
- ведення державного реєстру земель і Державного реєстру прав на землю та нерухоме майно;
- запровадження та експлуатація програмно-інформаційних комплексів ведення державного земельного кадастру;
- ведення автоматизованого обліку кількості та якості земель.
Відповідно до п. 2.2. Положення Типових положень про районний (міський) відділ регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» Відділ зобов'язаний:
- здійснювати представництво Філії щодо ведення автоматизованої системи державного земельного кадастру та системи реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них, для забезпечення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, громадян, підприємств, установ та організацій достовірною інформацією про землю, нерухоме майно та права на них (п.п.2.2.1.);
- здійснювати ведення Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, Поземельних книг(п.п.2.2.2.);
- здійснювати приймання, перевірку та систематизацію документів, поданих на реєстрацією земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них(п.п.2.2.3.);
- здійснювати видачу і реєстрацію правовстановлювальних документів на земельні ділянки та нерухоме майно та надання витягів з державного земельного кадастру(п.п.2.2.4.).
Отже, завданням Управління Держкомзему в м. Ялта АР Крим є зокрема, ведення державного реєстру земель в межах території його діяльності, тобто саме відповідач має здійснювати дії щодо проведення реєстрації земельних ділянок та прав на них в межах території його діяльності.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 9 Закону України «Про державну речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор прав на нерухоме майно приймає рішення про державну реєстрацію прав, відмову в такій реєстрації, її зупинення, про державну реєстрацію обтяжень, про скасування запису, погашення запису та внесення змін до записів у Державному реєстрі прав.
При цьому відповідно до Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель затвердженого Наказом Держаного комітету по земельних ресурсах № 174 від 02.07.2003 року Реєстратори державного реєстру земель (далі - реєстратори) - структурні підрозділи Центру ДЗК, які мають доступ та вносять відомості до бази даних АС ДЗК, ведуть Поземельну книгу, здійснюють видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди (суборенди) землі, а також ведуть книгу реєстрації.
Стаття 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлює підстави для внесення записів до Державного реєстру прав, зокрема відповідно до п 2.ст. 26 вказаного Закону - записи скасовуються, якщо підстави, за яких вони були внесені, визнані судом недійсними.
Таким чином, з урахуванням того, що додаткова угоду до договору оренди земельної ділянки між ПП «Аркада» та Гурзуфською селищною радою, що була підставою для внесення відповідачем запису про реєстрацію права оренди земельної ділянки до Державного реєстру прав, на підставі судових рішень розірваний, тому відповідач повинен провести анулювання та скасування вказаного запису, чим привести наявні у Державному реєстрі прав на землю та нерухоме майно відомості відповідно до фактично існуючих на цей час обставин.
Суд зазначає, що така дія як скасування запису передбачена законодавством, а саме: п. 2 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», тому внесення відповідного запису є обов'язком Управління Держкомзему в м. Ялта АР Крим згідно діючого законодавства, а відмова Управління Держкомзему в м. Ялта АР Крим щодо внесення відповідного запису є протиправною, та такою що не відповідає діючому законодавству та фактично існуючим обставинам. У той же час, відсутність порядку щодо вчинення подібних дій, не може бути підставою для невиконання вимог Закону та залишення у Державному реєстрі прав відомостей, які не відповідають дійсності, з урахуванням, що обов'язок щодо ведення Державного реєстру прав на землю та нерухоме майно покладено саме на відповідача, який повинен нести відповідальність за достовірність відомостей, що внесені до Державного реєстру прав на землю та нерухоме майно.
У той же час, суд зазначає, що на підставі ч. 2 ст. 30 Закону України «Про державну речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» дії або бездіяльність державного реєстратора можуть бути оскаржені до суду.
Судом встановлено, що дії відповідача не можуть вважатися такими, що здійснені на підставі закону в межах повноважень, безсторонніми та добросовісними.
За таких обставин, суд вважає, що відмова відповідача у скасуванні у Книзі записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі та Поземельній книзі, які ведуться у паперовому вигляді, запису про державну реєстрацію додаткової угоди від 13.02.2009 року до договору оренди земельної ділянки від 03.01.2004 року, укладеної між ПП «Аркада» та Гурзуфською селищною радою та зареєстрованої у Кримській регіональній філії ДП «Центр ДЗК» 24.02.2009 року за № 040900700001, є протиправною.
Враховуючи, що рішення Господарського суду АР Крим та постанова Севастопольського апеляційного господарського суду по справі № 5002-2/687-2011 року набрали законної сили, але у відповідності до частини 2 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» скасування державної реєстрації прав розірваного договору оренди не проведено, суд дійшов висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню частково в частині зобов’язання Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» в особі Управління Держкомзему в м. Ялта Автономної Республіки Крим скасувати у Книзі записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі та Поземельній книзі, які ведуться у паперовому вигляді, запис про державну реєстрацію додаткової угоди від 13.02.2009 року до договору оренди земельної ділянки від 03.01.2004 року, укладеної між приватним підприємством «Аркада» та Гурзуфською селищною радою та зареєстрованої у Кримській регіональній філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах» 24.02.2009 року за № 040900700001.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1088 «Про створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру» встановлено, що до створення Державного реєстру прав на землю та нерухоме майно: Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру» проводить реєстрацію земельних ділянок та прав на них шляхом внесення записів про реєстрацію земельних ділянок та прав на них до бази даних державного реєстру земель.
Як визначено ч. 2 п. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Таким чином, суд вважає, що права позивача підлягають захисту шляхом зобов’язання Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» в особі Управління Держкомзему в м. Ялта Автономної Республіки Крим скасувати у Книзі записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі та Поземельній книзі, які ведуться у паперовому вигляді, запис про державну реєстрацію додаткової угоди від 13.02.2009 року до договору оренди земельної ділянки від 03.01.2004 року, укладеної між приватним підприємством «Аркада» та Гурзуфською селищною радою та зареєстрованої у Кримській регіональній філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах» 24.02.2009 року за № 040900700001.
Приймаючи до уваги, що суд задовольнив позовні вимоги, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 3,40 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 98,160-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Зобов'язати Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» в особі Управління Держкомзему в м. Ялта Автономної Республіки Крим скасувати у Книзі записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі та Поземельній книзі, які ведуться у паперовому вигляді, запис про державну реєстрацію додаткової угоди від 13.02.2009 року до договору оренди земельної ділянки від 03.01.2004 року, укладеної між приватним підприємством «Аркада» та Гурзуфською селищною радою та зареєстрованої у Кримській регіональній філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах» 24.02.2009 року за № 040900700001.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь приватного підприємства «Аркада» (ЄДРПОУ 31465044) 3,40 грн. витрат за сплату судового збору.
4. В іншій частині позовних вимог в задоволенні відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Петренко В.В.