Копія
Справа № 2270/3357/12
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 червня 2012 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіФелонюк Д.Л. при секретарі Польовій В. Є. за участі:представника позивача - Шпичко Б.О. за довіреністю №4/18 від 03.01.2012р. представника відповідача - Сліпчук О.П. за довіреністю від 03.01.2012р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" до державної екологічної інспекції в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування пунктів 3 та 5 припису № 54/02 від 05.04.2012 року, -
У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини постанови згідно ст. 160 КАС України.
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" звернулось в суд з позовом до державної екологічної інспекції в Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування пунктів 3 та 5 припису №54/02 від 05.04.2012 року. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що винесений 05.04.2012 року відповідачем припис №54/02 щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства вважає таким, що частково не відповідає вимогам чинного законодавства та порушує права та законні інтереси позивача. Зокрема, не погоджується з зобов'язанням ПАТ "Хмельницькгаз" отримати до 01.08.2012 року правоустановчі документи на земельні ділянки під ГРП (газорозподільні пункти), ШРП (шафові регуляторні пункти), оскільки ГРП та ШРП знаходяться у державній власності. Зазначає, що договором №04/01-867 про користування державним майном, яке не підлягає приватизації від 28.12.2001 року ПАТ "Хмельницькгаз" передано у тимчасове користування державне майно - газопроводи та споруди на них (ГРП та ШРП) для забезпечення транспортування та розподілу природного газу, перелік яких щорічно уточнюється за результатами інвентаризації. Даний Договір укладений терміном на 1 рік та щорічно проходить його пролонгація. Земельні ділянки, на яких розташовані ГРП та ШРП не передавались ПАТ "Хмельницькгаз". Товариство, не будучи власником розташованих на даних ділянках ГРП та ШРП, фактично користується даними об'єктами для забезпечення безперебійного транспортування та розподілу природного газу, а також вимушене контролювати та забезпечувати технічне обслуговування останніх. Вказане, на думку позивача, позбавляє його юридичних підстав здійснювати оформлення даних земельних ділянок.
Щодо оскаржуваного п.5 Припису, яким позивача зобов'язано одержати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря у складі природного газу при транспортуванні останнього газорозподільною мережею суб'єкта господарювання зазначає, що згідно п.2 Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, які отримали такі дозволи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 року №302, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам - підприємцям (далі - суб'єкт господарювання) експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну. Дозвіл видається суб'єкту господарювання - власнику стаціонарного джерела викиду, з якого надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші.
Зазначає, що ПАТ "Хмекльницькгаз" не являється власником газових мереж та газових об'єктів (ГРП, ШРП тощо), як і самого природного газу. Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" передано ПАТ "Хмельницькгаз" державне майно (газопроводи, газові об'єкти тощо) лише у користування. Товариство, як суб'єкт господарювання, на підставі ліцензії здійснює постачання природного газу безпосередньо споживачам згідно з укладеними договорами і немає юридичного права на отримання дозволу на викиди в атмосферне повітря. Звертає увагу на те, що викиди газу в атмосферне повітря відсутні, можливі виключно при порушенні герметичності системи газопостачання, яка оперативно виявляється та усувається негайно в аварійному порядку. Зазначені випадки мають поодинокий, непередбачуваний характер і найчастіше трапляються за рахунок діяльності інших осіб при проведенні різного роду робіт.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та підтвердив обставини які викладені в позовній заяві, просить суд задоволити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача заперечує щодо заявлених позовних вимог та просить відмовити в задоволенні позову в зв'язку з його необгрунтованістю. Зазначає, що ПАТ "Хмельницькгаз" не провів процедуру переоформлення дозвільних документів, зокрема, дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами структурними підрозділами, відповідно до ч.7 ст.4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності". Вказує, що при експлуатації суб'єктом господарювання газорозподільної мережі, до складу якої входять газопроводи, споруди на них, арматури, газове обладнання, прилади на території Хмельницької області, здійснюються виробничо-технологічні втрати газу, а саме газ, що втрачається під час транспортування газу газорозподільними та внутрішньо будинковими мережами, а також під час виконання профілактичних робіт і поточних ремонтів. Зазначений газ спричиняє викиди в атмосферне повітря суміші забруднюючих речовин, які входять до складу природного газу. Головною забруднюючою речовиною є метан, оскільки природний газ на 96-98 % складається саме з метану. В свою чергу метан відноситься до парникових газів (додаток А Кіотського протоколу, який ратифікований Законом України №1430-IV від 04.02.2004 року) та безпосередньо приймає участь в руйнуванні озонового шару землі. У цьому ж додатку прямо вказано, що сектор/категорію джерела надходження в атмосферне повітря даної забруднюючої речовини - витік під час видобутку та транспортування природного газу. Згідно ст.1 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викид - надходження в атмосферне повітря забруднюючих речовин або суміші таких речовин. Звертає увагу на те, що відсутність у позивача матеріалів інвентаризації не дає можливості визначити види та обсяги забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря врезультаті втрат та витрат газу під час його транспортування газорозподільною мережею та необхідності взяття об'єкта на державний облік за відповідними критеріями.
Щодо одержання правоустановчих документів на земельні ділянки, що знаходяться під ШРП та ГРП, то вказує, що згідно п.1.1 додаткової угоди №4 від 30.12.2008 року до договору про користування державним майном, які не підлягають приватизації від 28.12.2001 року №04/01/867, позивачу передані газорозподільні газопроводи та споруди на них (ГРП та ШРП), що вказано самим позивачем у адміністративному позові у строкове користування. Позивачем фактично здійснюється використання земельних ділянок, на яких розташовано ГРП та ШРП за відсутності будь-яких документів, визначених ст.126 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) та всупереч вимогам ст.125 ЗК України. Вважає, що саме експлуатування позивачем ГРП та ШРП у відповідності до вищевказаної додаткової угоди №4 від 30.12.2008 року є підставою для оформлення права строкового користування земельними ділянками.
Заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що позов слід задоволити у повному обсязі з наступних підстав.
Суд встановив, що публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" (далі - ПАТ "Хмельницькгаз") як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа зареєстроване 25.03.1997 року виконавчим комітетом Хмельницької міської ради (код ЄДРПОУ 05395598), що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №834603, довідкою Головного управління статистики у Хмельницькій області з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) АА №330326.
Основними видами діяльності за КВЕД є: розподілення та постачання газу (40.22.0); будівництво місцевих трубопроводів, ліній зв'язку та енергопостачання (45.21.4); газопровідні роботи (45.33.3); роздрібна торгівля іншими непродовольчими товарами, не віднесеними до інших групувань (52.48.9); діяльність у сфері інжинірингу (74.20.1); будівництво будівель (45.21.1).
В період часу з 14.03.2012 року по 30.03.2012 року працівниками державної екологічної інспекції в Хмельницькій області на підставі направлення від 17.02.2012 року за вих.№121/02, ст.ст.16, 19 Конституції України, наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.2011 року за №429 "Про затвердження положень про територіальні органи Держекоінспекції України", зареєстрованого в Міністерстві юстиції від 25.11.2011 року за №1347/20085, Положення про Державну екологічну інспекцію у Хмельницькій області від 12.12.2011 року №136, наказу Інспекції від 16.02.2012 року №47 "Про проведення планових перевірок додержання вимог природоохоронного законодавства на період з 01.03.2012р. по 30.03.2012р.", проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз".
За результатами перевірки складено акт перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства від 30.03.2012 року №54/02.
Не погоджуючись з висновками акта перевірки позивач подав заперечення.
На підставі висновків акту перевірки, керуючись ст.ст.16 та 19 Конституції України, наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.2011 року за №429 "Про затвердження положень про територіальні органи Держекоінспекції України", зареєстрованого в Міністерстві юстиції від 25.11.2011 року за №1347/20085, Положення про Державну екологічну інспекцію у Хмельницькій області від 12.12.2011 року №136, відповідачем винесено припис №54/02 від 05.04.2012 року з метою усунення виявлених недоліків та порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, серед яких: п.3 - одержати правоустановчі документи на земельні ділянки, що знаходяться під ГРП, ШРП до 01.08.2012 року, обґрунтування - ст.ст.125, 126 ЗК України; п.5 - одержати дозвіл на викиди забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря у складі природного газу при транспортуванні останнього газорозподільною мережею суб'єкта господарювання, до 01.09.2012 року, обґрунтування - ст.ст.10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" .
Не погоджуючись з зазначеними вимогами припису від 05.04.2012 року №54/02, позивач оскаржив їх в судовому порядку.
Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно ч.1 ст.1 ЗК України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Відповідно до п."б" ч.4 ст.84 ЗК України до земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі під державними залізницями, об'єктами державної власності повітряного і трубопровідного транспорту.
Згідно з ст.73 Земельного кодексу України, ст.11 Закону України "Про трубопровідний транспорт" до земель трубопровідного транспорту належать земельні ділянки, на яких збудовано наземні і надземні трубопроводи та їх споруди, а також наземні споруди підземних трубопроводів.
Суд встановив, що 28.12.2001 року між дочірньою компанією "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (Компанія) та відкритим акціонерним товариством з газопостачання та газифікації "Хмельницькгаз" (користувач) укладено договір №04/01-867 про користування державним майном, яке не підлягає приватизації, відповідно до якого компанія надає, а користувач приймає у тимчасове користування на умовах, визначених цим договором, державне майно, яке не підлягає приватизації і використовується для забезпечення транспортування та розподілу природного газу (далі - майно), а саме: розподільні газопроводи, споруди на них і транспортні засоби спеціального призначення, які передані Національній акціонерній компанії "Нафтогаз України" у користування згідно з Переліком (додаток №3 до постанови Кабінету Міністрів України від 25 травня 1998р. №747 "Про утворення Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України") (п.1.1 Договору); майно передається з метою забезпечення транспортування, зберігання та розподілу природного газу (п.1.2 договору); передача майна користувачу не тягне за собою виникнення в останнього права власності на це майно (п.3.1. Договору).
Відповідно до ст.3 додаткової угоди №4 від 30.12.2008 року до договору про користування державним майном, яке не підлягає приватизації №04-01-867 наявність у Користувача права строкового користування та права володіння державним майном не означає передачі Користувачеві права власності на нього. Власником державного майна, право строкового користування яким передається Користувачу за договором, є держава.
Окрім того, відповідно до ст.1 договору № 04/01-867 від 28.12.2001 року та додаткової угоди №4 від 30.12.2008 року, предметом даних договорів є державне майно, до якого відноситься: газорозподільні газопроводи та споруди на них, проектно-кошторисна та виконавчо-технічна документація, транспортні засоби спеціального призначення, а також інше майно; майно що було створене та введене в експлуатацію користувачем; майно передане користувачу на баланс; майно, яке відповідно до п.5.3 договору створене користувачем в результаті експлуатації ним державного майна.
З наведеного видно, що земельні ділянки на яких знаходяться об'єкти ГРП, ШРП розташовані у філіях ПАТ "Хмельницькгаз" не являються предметом даного договору та не надавались у власність або оренду даному товариству та належать державі.
Відповідно до ст.125 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
В даному випадку, у правовідносинах що виникли на підставі договору № 04/01-867 від 28.12.2001 року, угоди №4 від 30.12.2008 року позивач не набув права власності, права постійного користування або права оренди земельних ділянок що належать державі.
Враховуючи викладене, позивачем не допущено порушення вимог ст.ст.125, 126 Земельного кодексу України.
Окрім того, не відповідають дійсності висновки відповідача про необхідність отримання позивачем дозволу на викиди забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря у складі природного газу при транспортуванні останнього газорозподільною мережею суб'єкта господарювання.
Згідно п. 2 Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, які отримали такі дозволи затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 р. № 302, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам-підприємцям (далі - суб'єкт господарювання) експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" джерело викиду - об'єкт (підприємство, цех, агрегат, установка, транспортний засіб тощо), з якого надходить в атмосферне повітря забруднююча речовина або суміш таких речовин.
Згідно з ч.5 ст.11 вищевказаного Закону, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Відповідно до ст.10 цього ж Закону, на підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, покладено обов'язки з охорони атмосферного повітря.
Оскільки позивач не має стаціонарних джерел викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря та не здійснює викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. З огляду на це, дозвіл на здійснення таких викидів позивач не повинен оформлювати.
Окрім того, як уже встановлено, позивач не являється власником газорозподільних газопроводів, споруд на них, а також іншого майна наданому № 04/01-867 від 28.12.2001 року та додаткової угоди №4 від 30.12.2008 року та яке використовується для забезпечення безперебійного та безаварійного розподілу та постачання природного газу. При цьому, позивач також і не являється власником самого природного газу.
Суд не приймає до уваги доводи відповідача, про наявність у позивача обов'язку отримати дозвіл на викиди в атмосферне повітря втрат природного газу, оскільки такі втрати не мають постійного характеру, та можуть мати місце внаслідок обставин що не залежать від позивача, до яких належить несанкціонований відбір газу з мережі, аварійні поломки тощо. Тобто, зазначені викиди можливі за умови порушення герметичності системи газопостачання. При цьому, такі випадки мають поодинокий характер, не можуть бути прогнозовані та не залежать від позивача.
Крім того, судом враховується, що постановами Хмельницького міськрайонного суду від 04.05.2012р., Ярмолинецького районного суду від 28.04.2012р., Віньковецького районного суду від 25.04.2012р., Новоушицького районного суду від 23.04.2012р., Теофіпольського районного суду від 15.05.2012р., Кам"янець-Подільського міськрайонного суду від 23.04.2012р., Білогірського районного суду від 03.05.2012р., Чемеровецького районного суду від 17.04.2012р., Полонського районного суду від 20.04.2012р., Красилівського районного суду від 25.04.2012р., Деражнянського районного суду від 04.05.2012р. позови директорів філій ПАТ "Хмельницькгаз" до Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області задоволено та скасовано постанови державних інспекторів про притягнення їх до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.78 КУпАП, а саме - недотримання природоохоронного законодавства (неотримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Завданням адміністративного судочинства, згідно ч.1 ст.2 КАС України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на викладені обставини та враховуючи приписи ст.71 КАС України, в силу яких в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, суд прийшов до висновку, що позов публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" підлягає задоволенню, а пункти 3 та 5 припису державної екологічної інспекції в Хмельницькій області №54/02 від 05.04.2012 року - визнанню протиправними та скасуванню.
Керуючись ст.ст. 6, 14, 71, 86, 104, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати пункти 3 та 5 припису державної екологічної інспекції в Хмельницькій області №54/02 від 05.04.2012 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 27 червня 2012 року
Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя Д.Л. Фелонюк