Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"14" червня 2012 р. Справа № 2а-5833/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Мельникова Р.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м.Харкова Харківської області Державної податкової служби до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Державна податкова інспекція у Дзержинському районі м.Харкова Харківської області Державної податкової служби, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач або ФОП ОСОБА_1), в якому просить суд стягнути з платника податків фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 борг з орендної плати з фізичних осіб в сумі 5394.74грн.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідач є платником орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Відповідач не виконував обов'язок сплачувати орендну плату за земельні ділянки державної і комунальної власності в розмірах, у строки та в порядку, що визначені законодавством. Внаслідок цього у відповідача виникла заборгованість, яка станом на дату звернення до суду з позовом складає 5394.74грн. У зв'язку з тим, що вказана заборгованість погашена не була, дану суму позивач просить стягнути з відповідача у судовому порядку.
Представником позивача до суду подано клопотання про розгляд справи без участі представника ДПІ у Дзержинському районі м.Харкова Харківської області Державної податкової служби.
Відповідач належним чином повідомлявся про час, дату та місце розгляду справи, проте в судове засідання не прибув.
Враховуючи зазначене, суд на підставі ч.6 ст.128 КАС України розглянув справу в письмовому провадженні.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа - підприємець; відповідач перебуває на податковому обліку з 15.09.1997.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.14 Закону України "Про систему оподаткування" (в тексті постанови нормативно-правові акти в редакції, чинній на час виникнення відповідних правовідносин), до загальнодержавних належить такий податок, як плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності).
Згідно зі ст.2 Закону України "Про плату за землю", використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Виходячи зі змісту ст.5 Закону України "Про плату за землю", об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди; суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України "Про плату за землю", власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно з п.2, 3 ч.1 ст.9 Закону України "Про систему оподаткування", платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Підпунктами 16.1.1-16.1.4, 16.1.11 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний: стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України; вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи; повідомляти контролюючі органи про зміну місцезнаходження юридичної особи та зміну місця проживання фізичної особи -підприємця.
Підпунктом 4.1.1 п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Згідно зі ст.14 Закону України "Про плату за землю"відповідачем до ДПІ у Дзержинському районі м.Харкова подано податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік (а.с.12-13), у якій зазначено самостійно нараховану орендну плату за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік у сумі 6594,96грн. зі щомісячним платежем у розмірі 549,58грн.
Відповідно до ст.17 Закону України "Про плату за землю", податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у податковій декларації, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Згідно з п.5.1 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Згідно з п.п.5.4.1. п.5.4. ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
На суму податкового боргу нараховується пеня в порядку, визначеному ст.16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"та статтями глави 12 розділу ІІ Податкового кодексу України.
Відповідачу було направлено першу податкову вимогу №1/2795 від 03.07.2008 та другу податкову вимогу №2/3300 від 10.08.2008 (а.с.7-10).
Таким чином, судом встановлено, що відповідач не сплатив у повному обсязі узгоджену суму податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у порядку та у строки, встановлені законодавством. Станом на день розгляду справи заборгованість відповідача становить 5394.74грн., з них: 4866,54грн. - сума несплаченої орендної плати та 528,20грн. - пеня, що підтверджується вищевказаними матеріалами справи, розрахунком (а.с.4), довідкою про стан розрахунків з бюджетом (а.с.11) та обліковою карткою платника - ФОП ОСОБА_1 (а.с.14-30).
Відповідно до ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні"державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції, як здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); здійснення контролю за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; забезпечення застосування та своєчасного стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства; подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Згідно з п.п.20.1.27 та 20.1.28 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків; застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи, що на час розгляду справи відповідачем узгоджене податкове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності не було сплачене у повному обсязі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо стягнення боргу в сумі 5394.74грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 86, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м.Харкова Харківської області Державної податкової служби до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з платника податків фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1; місце проживання: АДРЕСА_1) на р.р.33212815700003, УДКСУ у Дзержинському районі м.Харкова, код ЄДРПОУ 37999654, МФО 851011, борг з орендної плати з фізичних осіб в сумі 5394.74 грн. (п'ять тисяч триста дев'яносто чотири грн. 74коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
У повному обсязі постанову складено 21 червня 2012 року.
Суддя Р.В. Мельников