ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" липня 2012 р.Справа № 5017/1646/2012
За позовом Приватного акціонерного товариства Аудиторська фірма "ДЕ ВІЗУ";
до відповідача Державного підприємства "Морський торговельний порт "Южний";
про зобов'язання укласти договір
Суддя Горячук Н.О.
Представники:
Від позивача: за дов. Петрова О.Є.;
Від відповідача: за дов. Славутська І.С.;
В засіданні суду по 11.07.2012р. була оголошена перерва відповідно до ст. 77 ГПК України.
Суть спору: Приватне акціонерне товариство Аудиторська фірма "ДЕ ВІЗУ" звернулося до господарського суду Одеської області з позовом про зобов'язання відповідача Державне підприємство "Морський торговельний порт "Южний" укласти договір з додатками про закупівлю послуг зі складанням звітів і проведення ревізій.
Відповідач проти позову заперечує посилаючись на те, під час моніторингу окремих господарських операцій в квітні 2012р., а саме проекту договору з позивачем на суму 528000,00грн., головним державним аудитором відділу операційного аудиту Державної фінансової інспекції в Одеській області було встановлено, що укладання договору планується здійснити за результатами процедури конкурсних торгів з ознаками змови між двома учасниками, допущеними до оцінки, про що було складено повідомлення №07/04(П) від 17.04.2012р., крім того відповідач посилається на те, що він не погоджуючись з висновками зробленими головним державним аудитором відділу операційного аудиту Державної фінансової інспекції в Одеській області у повідомленні, направив начальнику Державної фінансової інспекції в Одеській області свої заперечення, але на час укладення договору, будь якої відповіді стосовно результатів розгляду заперечень на повідомлення 07/04 (П) не отримав у зв"язку з чим він позбавлений можливості укласти договір, про що повідомив позивача листом від 10.05.2012р. №3862/02/102/12.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін встановлено наступне:
13.02.2012р. Державним підприємством "Морський торговельний порт "Южний" у державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель „Вісник державних закупівель" №19(621) було розміщено оголошення про проведення відкритих торгів за №065164, предметом закупівлі було зазначено послуги зі складання звітів та проведення ревізій за кодом 74.12.1 (послуги з аудиторських перевірок бухгалтерського і податкового обліку та фінансової і податкової звітності підприємства).
Відповідно до ч.1, 4, 5 ст. 11 Закону України „Про здійснення державних закупівель" комітет з конкурсних торгів утворюється замовником (генеральним замовником) для організації та проведення процедур закупівель.
Комітет з конкурсних торгів діє на засадах колегіальності та неупередженості членів комітету з конкурсних торгів. Членство в комітеті з конкурсних торгів не має створювати протиріччя між інтересами замовника та учасника чи між інтересами учасників процедури закупівлі, наявність якого може вплинути на об'єктивність та неупередженість прийняття рішень щодо вибору переможця процедури закупівлі. (ч. 1 ст. 11 Закону України „Про здійснення державних закупівель").
Комітет з конкурсних торгів: планує проведення процедур закупівель; складає та затверджує річний план державних закупівель; здійснює вибір процедури закупівлі; проводить процедури закупівель, попередню кваліфікацію учасників; забезпечує рівні умови для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця; забезпечує складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань державних закупівель, визначених цим Законом; здійснює інші дії, передбачені цим Законом. (ч. 4 ст. 11 Закону України „Про здійснення державних закупівель").
Рішення комітету з конкурсних торгів оформляється протоколом, який підписується усіма членами комітету, присутніми на засіданні комітету з конкурсних торгів. У разі відмови члена комітету з конкурсних торгів підписати протокол про це зазначається у протоколі із зазначенням причин відмови. Члени комітету з конкурсних торгів несуть персональну відповідальність за прийняті ними рішення відповідно до законів України. (ч. 5 Закону України „Про здійснення державних закупівель").
15.03.2012р. відповідно до протоколу розкриття пропозицій конкурсних торгів №065164 надійшло дві пропозиції від Товариства з обмеженою відповідальністю Аудиторська фірма „Професіонал" з ціновою пропозицією 620000,00грн. без ПДВ та строком виконання послуг 101 календарний день та від Приватного акціонерного товариства Аудиторська фірма "ДЕ ВІЗУ" з ціновою пропозицією 528000,00грн. без ПДВ та строком виконання послуг 85 календарний день.
Під час оцінки пропозицій конкурсних торгів найбільш економічно вигідною було визнано пропозицію позивача Приватного акціонерного товариства Аудиторська фірма "ДЕ ВІЗУ", що підтверджується повідомленням про акцепт пропозицій конкурсних торгів від 12.04.2012р., яким відповідач Державне підприємство "Морський торговельний порт "Южний" акцептував конкурсну пропозицію позивача Приватного акціонерного товариства Аудиторська фірма "ДЕ ВІЗУ", відповідно до якого кінцевим строком укладення договору про закупівлю зазначено 11.05.2012р.
Відповідно до ч.2 ст.31 Закону України „Про здійснення державних закупівель" замовник зобов'язаний протягом одного робочого дня з дня прийняття рішення про визначення переможця надіслати переможцю торгів повідомлення про акцепт пропозиції конкурсних торгів, а всім учасникам - письмове повідомлення про результати торгів із зазначенням найменування та місцезнаходження учасника - переможця, пропозицію конкурсних торгів якого визнано найбільш економічно вигідною за результатами оцінки.
04.05.2012р. позивач направив відповідачу лист №181/1 з проханням укласти договір на закупівлю послуг зі складання звітів та проведення ревізії до 11.05.2012р.
10.05.2012р. відповідач надіслав позивачу лист №3862/02/102/12 в якому зазначив, що укладення договору на закупівлю послуг зі складання звітів та проведення ревізій не можливо у зв'язку із надходженням до відповідача повідомлення №07/04 (П), складеного Головним державним аудитором відділу операційного аудиту Державної фінансової інспекції в Одеській області.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що він не погоджується з висновком відповідача, щодо неможливості укласти договір, оскільки відповідно до Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України №499/2011 від 23.04.2011р. Державна фінансова інспекція є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінету Міністрів України через Міністерство фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю, здійснює державний фінансовий контроль в тому числі і за дотриманням законодавства про державні закупівлі.
Відповідно до п.8 Порядку проведення Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами державного фінансового аудиту окремих господарських операцій затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009р. № 506 у разі коли в ході операційного аудиту встановлено, що прийняття управлінських рішень, здійснення господарських операцій може призвести до неефективного чи незаконного використання державних чи комунальних коштів та/або майна, фінансових порушень або порушення законодавства, державний аудитор письмово інформує про це керівника суб'єкта господарювання, керівника відповідного контролюючого органу та орган управління з поданням відповідних пропозицій.
Результати перевірки ризикових операцій оформляються у формі довідки у двох примірниках, один з яких передається керівникові суб'єкта господарювання.
Рішення щодо запобігання настанню або мінімізації негативних наслідків, що можуть бути спричинені щипковими операціями приймає керівник суб'єкта господарювання.
Відповідно до Порядку проведення Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами державного фінансового аудиту окремих господарських операцій виявлені в ході операційного аудиту ризики мають рекомендаційний характер і рішення про прийняття до уваги рекомендацій державного аудитора все одно приймає керівник суб'єкта господарювання. Крім того, чинним законодавством не передбачено порядку оскарження повідомлень та довідок, адже вони жодним чином не виливають на права та обов'язки підконтрольних суб'єктів господарювання.
З Повідомлення № 07/04 (П) вбачається, що головним державним аудитором відділу операційного аудиту ДФІ в Одеській області під час проведення операційного аудиту при здійсненні моніторингу окремих господарських операцій по процедурі закупівлі встановлені ознаки, що свідчать про порушення вимог Закону України „Про здійснення державних закупівель" та запропоновано здійснити заходи, передбачені вимогами ст. 29, ст. 30 Закону України „Про здійснення державних закупівель", а саме відхилення пропозиції конкурсних торгів або відміну торгів.
Діюче законодавство встановлює, що операційний аудит має рекомендаційний характер, керівник сам вирішує приймати дані зауваження до уваги чи ні.
З матеріалів справи вбачається, що підстав для відміни торгів у відповідача не було адже пропозиції повністю відповідали умовам документації конкурсних торгів, учасники повністю відповідали кваліфікаційним вимогам, крім того керівництво відповідача прийняло рішення не приймати до уваги рекомендації ДФІ в Одеській області, та замість відміни торгів направило позивачу 12.04.2012 року повідомлення про акцепт пропозиції конкурсних торгів.
Відповідно до ст. 7 Закону України „Про здійснення державних закупівель" органи, які уповноважені на здійснення контролю у сфері закупівель, не мають права втручатися у проведення процедур закупівель
Беручи до уваги, що повідомлення про акцепт, надіслано на адресу позивача 12.04.2012р., процедура проведення торгів жодним з учасників, а також іншими органами не оскаржена, у відповідача відсутні підстави для відмови від підписання договору.
Враховуючи викладене, позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню. Судові витрати покладаються на відповідача згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати Державне підприємство „Морський торгівельний порт „Южний" (Одеська область, м. Южне, код 04704790) укласти з Приватним акціонерним товариством Аудиторська фірма "ДЕ ВІЗУ" (м. Київ, вул. Малопідвальна, будинок 10, офіс 11, код 22917414) договір про закупівлю послуг зі складанням звітів і проведення ревізій.
3. Стягнути з Державного підприємства „Морський торгівельний порт „Южний" (Одеська область, м. Южне, код 04704790) на користь Приватного акціонерного товариства Аудиторська фірма "ДЕ ВІЗУ" (м. Київ, вул. Малопідвальна, будинок 10, офіс 11, код 22917414) 1073 /одна тисяча сімдесят три/ грн. 00 коп. судового збору.
Наказ видати згідно зі ст. 116 ГПК України.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 85 ГПК України.
Повне рішення складено 16.07.2012р.
Суддя Горячук Н.О.