УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
03 липня 2012 року Справа № 2а/0370/2081/12
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Сорока Ю.Ю., вивчивши матеріали адміністративного позову відкритого акціонерного товариства «Оснастка» до відділу державної виконавчої служби Нововолинського міського управління юстиції, головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби Нововолинського міського управління юстиції Мазурок П.В. про визнання неправомірними дій та скасування постанови про арешт коштів боржника,
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство «Оснастка» звернулося в суд із позовом до відділу державної виконавчої служби Нововолинського міського управління юстиції, головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби Нововолинського міського управління юстиції Мазурок П.В. про визнання неправомірними дій та скасування постанови про арешт коштів боржника ВП № 24895533 від 24.05.2012 року.
Позовну заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, а тому у відкритті провадження слід відмовити на підставі пункту 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) з огляду на наступне.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України до (далі - КАС України) до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення (частина друга статті 4 КАС України).
Частиною 1 статті 181 КАС України передбачено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду з позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Таким чином, до юрисдикції адміністративних судів належать спори щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби при виконанні всіх виконавчих документів, передбачених частиною 2 статті 17 Закону України "Про виконавче провадження", крім тих, відносно яких законом установлено інший порядок їх оскарження.
Відповідно до статті 121-2 Господарського процесуального кодексу України скарги на дії чи бездіяльність органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником, прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена. Скарги на дії органів Державної виконавчої служби розглядаються господарським судом, про час і місце якого повідомляються ухвалою стягувач, боржник чи прокурор та орган виконання судових рішень.
Частиною четвертою статті 82 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Отже, критеріями визначення юрисдикції судів щодо вирішення справ з приводу оскарження рішень дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення є юрисдикційна належність суду, який видав виконавчий документ, та статус позивача як сторони у виконавчому провадженні.
Як вбачається з матеріалів доданих до позовної заяви, оскаржувана постанова винесена відповідачем в межах виконавчого провадження відкритого на підставі наказу Господарського суду Волинської області №9/99-1 від 07.02.2011 року де боржником є ВАТ «Оснастка», а стягувачем КЦ «Діалог».
З урахуванням того, що позивач є стороною виконавчого провадження відкритого на підставі наказу Господарського суду Волинської області, тому даний спір належить до юрисдикції господарського суду та повинен розглядатися судом, який видав виконавчий лист, тобто, Господарським судом Волинської області.
Відповідно до приписів пункту 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом відкритого акціонерного товариства «Оснастка» до відділу державної виконавчої служби Нововолинського міського управління юстиції, головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби Нововолинського міського управління юстиції Мазурок П.В. про визнання неправомірними дій та скасування постанови про арешт коштів боржника ВП № 24895533 від 24.05.2012 року слід відмовити.
Керуючись пунктом 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
У відкритті провадження в адміністративній справі за позовом відкритого акціонерного товариства «Оснастка» до відділу державної виконавчої служби Нововолинського міського управління юстиції, головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби Нововолинського міського управління юстиції Мазурок П.В. про визнання неправомірними дій та скасування постанови про арешт коштів боржника.
Копію ухвалу разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.
Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ю.Ю. Сорока