ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 липня 2012 р. Справа №2а-5981/11/0170/25
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кононової Ю.С., за участю секретаря судового засідання - Зайцевої М.О., представника позивача - Лукпанової К.В., представника відповідача - Жестовського Л.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Джанкойської об'єднаної Державної податкової інспекції АР Крим Державної податкової служби до Восходненського виробничого управління по житлово - комунальному господарству про стягнення,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АРК з адміністративним позовом до Восходненського виробничого управління по житлово-комунальному господарству, в якому просив стягнути з відповідача заборгованість в загальній сумі 106745,20 гривень, з яких 3246,69 гривень - борг за штрафними санкціями по збору за геологорозвідувальні роботи; борг у сумі 103498,51 гривень з податку на додану вартість та борг зі штрафних санкцій з ПДВ в сумі 9348,51 гривень.
Ухвалою суду від 04.07.2012 року було залишено без розгляду адміністративний позов Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим Державної податкової служби до Восходненського виробничого управління по житлово-комунальному господарству в частині вимог щодо стягнення заборгованості за штрафними санкціями по збору за геологорозвідувальні роботи в сумі 3246,69 гривень; за штрафними санкціями з ПДВ в сумі 9348,51 гривень.
Ухвалою суду від 13.07.2012 року було залишено без розгляду позов також в частині вимог щодо стягнення з відповідача заборгованості з податку на додану вартість в сумі 21782 гривень.
Уточнені позовні вимоги, щодо стягнення з Восходненського виробничого управління по житлово - комунальному господарству заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 72368 гривень мотивовані тим, що зазначена сума є податковим боргом, самостійно узгодженим платником шляхом подання наступних податкових декларацій: за жовтень 2010 року на суму 17428 гривень, за листопад 2010 року на суму 25329 гривень, за грудень 2010 року на суму 29611 гривень, якій в добровільному порядку відповідачем не сплачений.
Представник відповідача позовні вимоги визнав частково. Визнає, що податкове зобов'язання на вищевказану суму було ними самостійно задеклароване, проте підприємство частково погашало заборгованість, що позивачем не враховано. Так, представник відповідача в своїх запереченнях зазначив, що ними було погашено суму у розмірі 58461 гривень, тобто не відшкодованою залишилась сума у розмірі 13907 гривень, проти стягнення якої він не заперечує.
Суд, вислухавши пояснення та заперечення представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню виходячи з наступного.
Як встановлено судом, Восходненське виробниче управління по житлово - комунальному господарству є юридичною особою, згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та перебуває на обліку платників податків в Джанкойській об'єднаній ДПІ АР Крим ДПС (а.с. 7-18).
Відповідно до ст.. 11 Закону України «Про систему оподаткування», відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України.
Стаття 9 цього Закону передбачає, що платники податків і зборів зобов'язані вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово - господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами; подавати до державних податкових органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів; сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законами терміни.
Відповідно до п. 4.1.1. ст.. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», діючій на момент подання позивачем звітності, платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
Порядок подання податкових декларацій та визначення суми податкових зобов'язань зазначений в п. 4.1.4 цієї статті, згідно якої податкові декларації подаються за базовий податковий період, що дорівнює календарному місяцю - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Пунктом 4.2.5 ст. 4 Закону визначено, що якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається наступний за вихідним, або святковим операційний (банківський) день.
Статтею 5 (п. 5.3.1) Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону для подання декларації платника податків.
Судом встановлено, що 17.11.2010 року Восходненським виробничим управлінням по житлово - комунальному господарству було подано до Джанкойської ДПІ в АР Крим податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2010 року, в якій узгоджено податкове зобов'язання з податку на додану вартість, якій підлягає нарахуванню до сплати в бюджет на суму 17428 гривень (а.с. 25-26).
Відповідно до наданих платіжних доручень № 423, 352, відповідачем було перераховано податку на додану вартість до бюджету за жовтень 2010 року 25.11.2010 року в сумі 12350 гривень та 29.10.2010 року в сумі 1500 гривень (а.с. 71-74).
15.12.2010 року відповідачем було подано до податкового органу податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2010 року, в якій узгоджено податкове зобов'язання з податку на додану вартість, якій підлягає нарахуванню до сплати в бюджет на суму 25329 гривень (а.с. 27-28).
Відповідно до банківської виписки за 27.12.2010 року, відповідачем було перераховано до бюджету податок на додану вартість за листопад 2010 року в сумі 15000 гривень (а.с. 78).
14.01.2011 року Восходненським виробничим управлінням по житлово - комунальному господарству було подано до Джанкойської ДПІ в АР Крим податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2010 року, якою узгоджено податкове зобов'язання з ПДВ на суму 29611 гривень (а.с. 29-30).
Відповідно до наданих платіжних документів, відповідачем було перераховано до бюджету податок на додану вартість за грудень 2010 року в загальній сумі 29611 гривень, а саме: 21.01.2011 року на суму 3300 гривень; 21.01.2011 року на суму 3100 гривень; 24.01.2011 року на суму 7200 гривень; 25.01.2011 року на суму 700 гривень; 25.01.2011 року на суму 5000 гривень; 26.01.2011 року на суму 3811 гривень; 26.01.2011 року на суму 3000 гривень; 27.01.2011 року на суму 3500 гривень (а.с. 82-88).
Відповідач факт отримання зазначених коштів від платника податку не заперечує та їх надходження підтверджується обліковою карткою платника податку - відповідача, з якої також вбачається, що ці кошти не були враховані податковою інспекцією за тим призначенням платежів, які були вказані у платіжних дорученнях, а були зараховані на відшкодування інших зобов'язань платника (а.с. 134-162).
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
До 01.01.2011 року був діючим Закон України № 2181, відповідно до п. 7.7 ст. 7 якого податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях. Проте, порядок такого погашення в цього Законі визначений не був та не зазначено про те, що вказана заборгованість може погашатись за рахунок інших платежів платника податків.
Аналіз норм Закону № 2181 та Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, затвердженої наказом ДПА України № 276 від 18.07.2005 року свідчить про те, що контроль за справлянням податкових зобов'язань, що здійснюється органами державної податкової служби України, не передбачав права податкового органу змінювати призначення платежу, визначеного платником податку у платіжних документах та направляти ці суми на погашення податкового боргу попередніх податкових періодів при веденні оперативного обліку платежів до бюджету.
Отже, в даному випадку платник податків, сплачуючи податкові зобов'язань з ПДВ за жовтень та листопад 2010 року чітко зазначив призначення кожного зі зроблених ним платежів та перерахував 29.10.2010 року 1500 гривень та 25.11.2010 року 12350 гривень за жовтень 2010 року та 27.12.2010 року сплатив ПДВ в сумі 15000 гривень за листопад 2010 року та відповідач не мав права самостійно, без згоди платника податків та навіть без повідомлення його про вчинення ним таких дій, перераховувати платежі на інші цілі, змінюючи їх призначення, яке було самостійно визначено платником у платіжних документах.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем його податкове зобов'язання з ПДВ за жовтень - листопад 2010 року на загальну суму 28850 гривень було сплачено добровільно.
При цьому в інший частині позовні вимоги Джанкойської ДПІ щодо стягнення податкового боргу з ПДВ в сумі 43518 гривень, з яких 3578 гривень - за жовтень 2010 року; 10329 гривень - за листопад 2010 року та 29611 гривень - за грудень 2010 року є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Так, 01.01.2011 року набув чинності Податковий Кодекс України.
Відповідно до п.п. 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Представник відповідача в судовому засіданні визнав, що в них мається заборгованість за жовтень-листопад 2010 року на загальну суму 13907 гривень.
Щодо заборгованості за грудень 2010 року в сумі 29611 гривень, то він стверджує, що ця сума була ними сплачена протягом 21-27.01.2011 року в повному обсязі, а тому в цій частині вважає позовні вимоги необґрунтованими.
Проте, суд зазначає, що відповідно до п. 87.9 ст. 87 Податкового Кодексу України, у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Представник відповідача визнав в судовому засіданні існування у Восходненського виробничого управління по житлово - комунальному господарству податкового боргу станом на 01.01.2011 року. З даних облікової картки платника також вбачається що станом на 01.01.2011 року в нього існувала недоїмка та сплачені відповідачем в січні 2011 року платежі були зараховані в рахунок погашення податкового боргу відповідно до черговості його виникнення (а.с. 145-162).
Відповідно з 01.01.2011 року такі дії податкового органу відповідають діючому законодавству та є правомірними.
За таких обставин, борг відповідача з ПДВ за грудень 2010 року у розмірі 29611 гривень ним до цього часу не погашений.
Таким чином, судом встановлено, що самостійно визначені відповідачем суми податкового зобов'язання з ПДВ за жовтень - грудень 2010 року ним в повному обсязі сплачені не були, у зв'язку із чим вони набули статус податкового боргу.
На підтвердження факту надсилання платнику податків податкової вимоги позивач надав копії податкових вимог від 28.11.2001 року № 1/131 та від 23.01.2002 року № 2\11, які отримані посадовою особою відповідача відповідно 07.12.2001 року та 29.01.2002 року (а.с. 34,35).
Відповідно до підпункту 6.3.2 пункту 6.3 статті 6 Закону №2181 у разі коли у платника податків, якому було надіслано першу податкову вимогу, виникає новий податковий борг, друга податкова вимога має містити суму консолідованого боргу. При цьому окрема податкова вимога щодо такого нового податкового боргу не виставляється.
У підпункті 59.5 ст. 59 Податкового Кодексу також визначено, що у разі, коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Приймаючи до уваги те, що податковий борг відповідача з ПДВ у розмірі 43518 грн. є узгодженою сумою грошового зобов'язання, добровільно не сплачений відповідачем, суд, відповідно до пп. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 ПК України вважає необхідним задовольнити позов шляхом стягнення з відповідача податкового боргу з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податку.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Під час судового засідання, яке відбулось 13.07.2012 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 17.07.2012 р.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Джанкойської об'єднаної Державної податкової інспекції АР Крим Державної податкової служби - задовольнити частково.
Стягнути з Восходненського виробничого управління по житлово - комунальному господарству (АР Крим, Красногвардійський район, с. Восход, вул.. Леніна, б. 1, ЄДРПОУ 30389345) в дохід Державного бюджету Красногвардійського району УДК в АР Крим с. Сімферополь (р\р 31116029700130, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740494, код платежу 14010100) заборгованість з податку на додану вартість за жовтень - грудень 2010 року в сумі 43518 (сорок три тисячі п'ятсот вісімнадцять) гривень з рахунків у банках, обслуговуючих Восходненське виробниче управління по житлово - комунальному господарству.
В інший частині позовних вимог - відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя підпис Ю.С. Кононова