ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
02 липня 2012 р. Справа №2а-6120/12/0170/1
(14:17) м.Сімферополь
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р. , при секретарі Веретенниковій Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Сімферопольської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим Державної податкової служби до Державного сільськогосподарського підприємства "Агропромкомбінат "Виноградний" про стягнення
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулася з позовом Сімферопольська міжрайонна державна податкова інспекція АР Крим Державної податкової служби до Державного сільськогосподарського підприємства "Агропромкомбінат "Виноградний" про стягнення податкового боргу у сумі 750323,92 гривні.
Адміністративний позов мотивований тим, що Державним сільськогосподарським підприємством "Агропромкомбінат "Виноградний" станом на день звернення позивача з позовом не сплачено узгоджене податкове зобов'язання з таких видів податку:
- з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 6978,56 гривень;
- з земельного податку з юридичних осіб у сумі 267019,77 гривень;
- з податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у сумі 13176,31 гривня;
- з податку на додану вартість у сумі 419889,48 гривень;
- з фіксованого сільськогосподарського податку у сумі 43259,80 гривень.
Позивач пояснює, що відповідачем подавались декларації та розрахунки по зазначеним вище податкам за період з 2009 року по 2012 рік, нараховувалися узгоджені податкові зобов'язання за актами перевірок, але на момент розгляду справи Державне сільськогосподарське підприємство "Агропромкомбінат "Виноградний" не погасило суми податкового боргу, що стало підставою для звернення позивача до суду.
Ухвалами суду від 11.06.2012 року відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження і справу призначено до судового розгляду.
У судове засідання представник позивача не з'явився, повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи, надіслав клопотання про розгляд справи без участі його представника, надавши у підтвердження своїх позовних вимог розрахунок заборгованості Державного сільськогосподарського підприємства "Агропромкомбінат "Виноградний".
У судове засідання відповідач не з'явився, повідомлений належним чином про час, дату судового розгляду, будь яких клопотань до суду не надав.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу за відсутністю представників позивача та відповідача.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 5 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Пунктом 7 ч.1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено коло суб'єктів владних повноважень, до яких віднесено орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.п.41.1.1 п .41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Отже, органи державної податкової служби у відносинах з суб'єктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб'єктами владних повноважень.
Таким чином, судом встановлено, що Сімферопольська міжрайонна державна податкова інспекції АР Крим Державної податкової служби під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб'єктом владних повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб'єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються суб'єктами господарювання.
Державне сільськогосподарське підприємство "Агропромкомбінат "Виноградний" є юридичною особою, яка зареєстрована 09.04.1993 року Сімферопольською районною державною адміністрацією в АР Крим, що підтверджується витягом з ЄДР станом на 07.02.2012 рік за №12972806, свідоцтвом про державну реєстрацію (перереєстрацію) СПД - юридичної особи, а також статутом Державного сільськогосподарського підприємства "Агропромкомбінат "Виноградний".
Державне сільськогосподарське підприємство "Агропромкомбінат "Виноградний" є платником податків з 11.07.1995 року,який взято на облік Державною податковою інспекцією в Сімферопольському районі АР Крим, про що свідчить довідки про взяття на облік платника податків № 12 від 27.06.2006 року.
Таким чином, судом встановлено, що Державне сільськогосподарське підприємство "Агропромкомбінат "Виноградний" є суб'єктом господарювання, юридичною особою, платником податків, зобов'язане виконувати обов'язки, покладені на нього законами у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного нарахування та сплати податків.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України (далі по тексту -ПК України).
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платники податків зобов'язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з п. 46. 1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді (п. 49.2 ст. 49 ПК України).
Відповідно до п. 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до пункту 31.11 статті 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Згідно з пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.
Статтею 34 Податкового кодексу України встановлено, що податковим періодом може бути календарний рік, календарний квартал, календарний місяць, календарний день.
Порядок, підстави та строки сплати податку з доходів фізичних осіб передбачені Податковим кодексо України, що набрав чинності з 01.01.2011 року.
Відповідно до підпункту 162.1.3. статті 162 Податкового кодексу Украъни платником податку на доходи фізичних осіб є податковий агент.
Пунктом 14.1.180. статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що, податковий агент щодо податку з доходів фізичних осіб - це юридична особа (її філії, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або не грошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 163.1.1 пункту 163.1 статті 163 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування резидента по податку з доходів фізичних осіб є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Підпунктом 168.1.1. пункту 168.1. статті 168 Податкового кодексу України встановлено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Відповідно до п.п.168.4.7 п.168.4 ст. 168 ПК України відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного бюджету несе юридична особа або її відокремлений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід.
Судом встановлено, що 22.02.2011 року ДСП "Агропромкомбінат "Виноградний" подано до Сімферопольської МДПІ АРК ДПС податкову декларацію № 9000898697 з податку на доходи фізичних осіб за січень 2011 року, в якій задекларовано суму податкового зобов'язання в розмірі 3021,41 гривень, яка утворилася протягом звітного періоду.
Також, встановлено, що 09.03.2011 року ДСП "Агропромкомбінат "Виноградний" надано до Сімферопольської МДПІ АРК ДПС податкову декларацію №9000898685 з податку на доходи фізичних осіб за лютий 2011 року, в якій задеклароване податкове зобов'язання в розмірі 3977,15 гривень, яка утворилася протягом звітного періоду.
Судом встановлено, що відповідачем самостійно узгоджена сума податкового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, за січень 2011 року в сумі 3021,41 гривень погашена часткового за рахунок переплати в розмірі 20 гривень, податкове зобов'язання за лютий 2011 року в розмірі 3977,15 гривень, в строк, визначений пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, не сплачене, у зв'язку чим податкове зобов'язання в розмірі 6978,56 гривень (3021,41 + 3977,15 - 20) перетворилося на податковий борг.
Порядок оподаткування з земельного податку з юридичних осіб визначений Розділом XIII Податкового кодексу України.
Пунктом 285.1 статті 285 Податкового кодексу України передбачено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Згідно з 286.2. ст.. 86 Податкового кодексу України Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно із 287.3. ст. 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Судом встановлено, що 31.01.2011 року ДСП "Агропромкомбінат "Виноградний" подано до Сімферопольської МДПІ АРК ДПС податковий розрахунок земельного податку за 2011 рік № 2202, яким відповідачем визначено податкове зобов'язання в розмірі 109738,57 гривень, (у тому числі за січень-листопад 2011 року - 9144,88 гривень щомісячно, та за грудень 2011 року - 9144,89 гривень).
Судом встановлено, що сума податкового зобов'язання за вказаним податковим розрахунком земельного податку за 2011 рік № 2202 була частково погашена за рахунок спрямування уточнюючої декларації №9016343826 від 29.02.2012 року в сумі 416,72 гривні.
Таким чином заборгованість відповідач по вказаному розрахунку за лютий-грудень 2011 року складає 100176,97 гривень ((9144,88х10) + 9144,89) - 416,72).
Судом встановлено, що 26.07.2011 року ДСП "Агропромкомбінат "Виноградний" подано до Сімферопольської МДПІ АРК ДПС податковий розрахунок земельного податку за 2011 рік № 9005416040 від 18.07.2011 року, яким відповідачем визначено податкове зобов'язання в розмірі 119300,17 гривень, (у тому числі за січень-серпень 2011 року - 9941,68 гривень щомісячно, за вересень-листопад 2011 року - 9941,69 гривень щомісячно, за грудень 2011 року - 9941,66 гривень).
Судом встановлено, що сума податкового зобов'язання за вказаним податковим розрахунком земельного податку за 2011 рік №9005416040 відповідачем не сплачена в повному обсязі та складає 119300,17 гривень.
Судом встановлено, що 26.07.2011 року ДСП "Агропромкомбінат "Виноградний" подано до Сімферопольської МДПІ АРК ДПС уточнюючий податковий розрахунок земельного податку за 2011 рік № 9005416732 від 19.07.2011 року, яким відповідачем визначено податкове зобов'язання в розмірі 12636,12 гривень, (у тому числі за січень-травень 2011 року - 796,80 гривень щомісячно, за червень 2011 року - 751,80 гривень, за липень-серпень 2011 року - 796,80 гривень щомісячно, за вересень-листопад 2011 року - 796,81 гривень щомісячно, за грудень 2011 року - 3796,77 гривень).
Судом встановлено, що сума податкового зобов'язання за вказаним податковим розрахунком земельного податку за 2011 рік № 9005416732 відповідачем не сплачена в повному обсязі та складає 12636,12 гривень.
Судом встановлено, що 17.02.2012 року ДСП "Агропромкомбінат "Виноградний" подано до Сімферопольської МДПІ АРК ДПС податковий розрахунок земельного податку за 2012 рік № 9006240089, яким відповідачем визначено податкове зобов'язання в розмірі 138722,50 гривень, (у тому числі за січень-лютий 2012 року - 11560,21 гривень щомісячно).
Судом встановлено, що сума податкового зобов'язання за вказаним податковим розрахунком земельного податку за січень-лютий 2012 року відповідачем не сплачена в повному обсязі та складає 23120, 42 гривень.
Крім того, судом встановлено, що у зв'язку з несвоєчасним погашенням відповідачем податкового боргу з земельного податку, позивачем нарахована пеня в розмірі 11786,09 гривень, у тому числі:
- розрахунок пені з 04.02.2011 по 29.02.2012 станом на 29.02.2012 рік - 10866,94 гривні.
- розрахунок пені з 04.02.2011 по 29.02.2012 станом на 29.02.2012 рік - 37,77 гривні.
- розрахунок пені з 03.03.2011 по 29.02.2012 станом на 29.02.2012 рік - 845,81 гривні.
- розрахунок пені з 04.02.2011 по 29.02.2012 станом на 29.02.2012 рік - 10866,94 гривень.
Таким чином, сума податкового боргу за земельним податком складає 267019,77 гривень (в тому числі недоїмка - 255233,68 гривень, та пеня 11786,09 гривень)
Судом встановлено, що у відповідача протягом 2009-2012 року склалася заборгованість з податку на додану вартість.
Порядок, підстави та строки сплати податку на додану вартість в 2009 та 2010 роках передбачені Законом України "Про податок на додану вартість" від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР та Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181.
Відповідно до п. 4.1.1. статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Підпунктом 4.1.4. статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Відповідно до п. 7.8. статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) податковим періодом є один календарний місяць.
Судом встановлено, що податковий період для ДСП "Агропромкомбінат "Виноградний" дорівнює місяцю, тому воно зобов'язано щомісячно протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного податкового місяця, подавати до Сімферопольської МДПІ АРК ДПС декларації з податку на додану вартість.
Відповідно до п. 5.1. статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до п. п. 5.3.1 п.5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"(що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно наданої відповідачем податкової декларації з податку на додану вартість від 17.08.2009 року (№25834), відповідачем самостійно нараховано станом на 31.08.09 - 210471,00 гривень. Вказана сума податкового боргу частково погашена за рахунок сплати податкового зобов'язання у сумі 7631,35 гривень, та за рахунок уточнюючої декларації № 45688 від 01.12.09 року на суму 46141,00 гривень.
Згідно наданої відповідачем податкової декларації з податку на додану вартість від 16.09.2009 року (№27993), відповідачем самостійно нараховано станом на 25.09.09 - 26672,00 гривень.
Згідно наданої відповідачем податкової декларації з податку на додану вартість від 15.10.2009 року (№33164), відповідачем самостійно нараховано станом на 30.10.09 - 13479,00 гривень.
Згідно наданої відповідачем податкової декларації з податку на додану вартість від 17.11.2009 року (№38411), відповідачем самостійно нараховано станом на 30.11.09 - 18231,00 гривень.
Згідно наданої відповідачем податкової декларації з податку на додану вартість від 17.12.2009 року (№40851), відповідачем самостійно нараховано станом на 30.12.09 - 100,00 гривень.
Ззгідно наданої відповідачем податкової декларації з податку на додану вартість від 22.02.2010 року (№4749), відповідачем самостійно нараховано станом на 02.03.10 - 16221,00 гривень.
Згідно наданої відповідачем податкової декларації з податку на додану вартість від 06.04.2010 року (№8063), відповідачем самостійно нараховано станом на 30.04.10 - 200,00 гривень.
Згідно наданої відповідачем податкової декларації з податку на додану вартість від 11.05.2010 року (№14121), відповідачем самостійно нараховано станом на 31.05.10 - 27663,00 гривень.
Згідно наданої відповідачем податкової декларації з податку на додану вартість від 21.06.2010 року (№17328), відповідачем самостійно нараховано станом на 30.06.10 - 1115,00 гривень.
Згідно наданої відповідачем податкової декларації з податку на додану вартість від 20.07.2010 року (№22958), відповідачем самостійно нараховано станом на 30.07.10 - 118,00 гривень.
Згідно наданої відповідачем податкової декларації з податку на додану вартість від 19.08.2010 року (№27349), відповідачем самостійно нараховано станом на 30.08.10 - 22308,00 гривень.
Згідно наданої відповідачем податкової декларації з податку на додану вартість від 16.09.2010 року (№29010), відповідачем самостійно нараховано станом на 30.09.10 - 118,00 гривень.
Згідно наданої відповідачем податкової декларації з податку на додану вартість від 06.10.2010 року (№32279), відповідачем самостійно нараховано станом на 01.11.10 - 3928,00 гривень.
Згідно наданої відповідачем податкової декларації з податку на додану вартість від 17.11.2010 року (№39075), відповідачем самостійно нараховано станом на 30.11.10 - 34914,00 гривень.
Згідно наданої відповідачем податкової декларації з податку на додану вартість від 08.12.2010 року (№40193), відповідачем самостійно нараховано станом на 30.12.10 - 4043,00 гривень.
Згідно наданої відповідачем податкової декларації з податку на додану вартість від 11.01.2011 року (№44104), відповідачем самостійно нараховано станом на 30.01.11 - 4075,00 гривень.
Судом встановлено, що Сімферопольською МДПІ в АР Крим було проведено невиїзну документальну перевірку ДСП "Агропромкомбінат "Виноградний". На підставі зазначеної перевірки позивачем було складено акт №364/150/00412926 від 11.03.2010 року, за зазначеним актом перевірки позивачем встановлено порушення граничного строку сплати узгодженого зобов'язання з податку на додану вартість, передбаченого п.п.5.3.1 п 5.3. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» в яких зазначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п. 4.1.4 п.4.1 ст 4 цього закону до подання податкової декларації.
Згідно ату перевірки ДСП "Агропромкомбінат "Виноградний" несвоєчасно сплатило податкове зобов'язання за деклараціями з податку на додану вартість за період с січня до червня 2009 року в розмірі 35089,03 гривень.
Відповідно п.п.17.1.7 п 17.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до п.6.1 ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
На підставі акту перевірки №364/1502/00412926 від 11.03.2010 року було прийнято податкове повідомлення-рішення №0000441502/0 від 01.04.2010 року, яким до відповідача застосовані штрафні санкції в розмірі 50% несвоєчасно сплаченого податкового зобов'язання на суму 17544,52 гривні, яке направлено відповідачу поштою та отримано ним 28.05.2010 року, про що свідчить підпис на поштовому повідомленні.
Судом встановлено, що податкове зобов'язання в розмірі 17544,52 гривень відповідачем не сплачено.
Судом також встановлено, що 11.05.2010 року Сімферопольською МДПІ в АР Крим було проведено невиїзну документальну перевірку ДСП "Агропромкомбінат "Виноградний", за результатами якої був складений акт №802/15-02/00412926 від 11.05.2010 року який направлено поштою та отримано відповідачем 28.05.2010 року, про що свідчить підпис на поштовому повідомленні.
У результаті перевірки виявлено несвоєчасне представлення в терміни, визначені законодавством декларації з податку на додану вартість за лютий 2010 року. Термін представлення - 22.03.2010 року, а відповідачем була надана декларація 29.04.2010 року, тобто з порушенням місячного строку.
Відповідно до п.п.п 17.1.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
На підставі зазначеного акту перевірки № 802/15-02/00412926 від 11.05.2010 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0000791502/0 від 18.05.2010 року на суму 170 гривень, яке направлено поштою, та отримане відповідачем 28.05.2010 року, про що свідчить його підпис на поштовому повідомленні.
Судом встановлено, що податкове зобов'язання в розмірі 170 гривень відповідачем не сплачено.
Крім того, судом встановлено, що у зв'язку з несвоєчасним погашенням відповідачем податкового боргу з податку на додану вартість, позивачем нарахована пеня в розмірі 5173,96 гривень, у тому числі:
- розрахунок пені з 03.03.2009 року по 25.09.2009 року станом на 25.09.2009 рік - 368,88 гривень; погашено за рахунок сплати податкового зобов'язання у сумі 279,65 гривень
- розрахунок пені з 31.03.2009 року по 25.09.2009 року станом на 25.09.2009 рік - 34,11 гривень;
- розрахунок пені з 31.03.2009 року по 07.10.2009 року станом на 07.10.2009 рік - 752,40 гривень;
- розрахунок пені з 31.03.2009 року по 02.11.2009 року станом на 02.11.2009 рік - 39,04 гривень;
- розрахунок пені з 01.05.2009 року по 02.11.2009 року станом на 02.11.2009 рік - 324,76 гривень;
- розрахунок пені з 01.05.2009 року по 04.12.2009 року станом на 04.12.2009 рік - 120,48 гривень;
- розрахунок пені з 02.06.2009 року по 04.12.2009 року станом на 04.12.2009 рік - 493,05 гривень;
- розрахунок пені з 01.07.2009 року по 04.12.2009 року станом на 04.12.2009 рік -106,91 гривень;
- розрахунок пені з 31.07.2009 року по 04.12.2009 року станом на 04.12.2009 рік - 179,04 гривень;
- розрахунок пені з 31.07.2009 року по 18.01.2010 року станом на 18.01.2010 рік - 74,50 гривень;
- розрахунок пені з 01.09.2009 року по 18.01.2010 року станом на 18.01.2010 рік - 2120,34 гривень;
- розрахунок пені з 01.09.2009 року по 29.01.2010 року станом на 29.01.2010 рік - 249,41 гривень;
- розрахунок пені з 01.09.2009 року по 23.04.2010 року станом на 23.04.2010 рік - 311,04 гривень;
З урахуванням часткової сплати в розмірі 279,65 гривень, заборгованість зі сплати пені складає 4894,31 гривень.
Таким чином, в 2009-2010 роках податковий борг з податку на додану вартість складає 352492,48 гривень (4894,31 + 170 + 17544,52 + 329883,65).
Порядок уплати та стягнення податку на додану вартість з 01.01.2011 року визначений Податковим кодексом України.
Пунктом 203.1 ст.203 Податкового кодексу України встановлено, що податкова декларація з ПДВ подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Судом встановлено, що відповідач самостійно визначив податкове зобовязання з податку на додану вартість за січень-грудень 2011 року та січень-лбтий 2012 року в розмірі 67397 гривень, у тому числі:
- згідно наданої відповідачем податкової декларації з податку на додану вартість від 21.02.2011 року (№9000649337), відповідачем самостійно нараховано станом на 02.03.11 - 4115,00 гривень.
- згідно наданої відповідачем податкової декларації з податку на додану вартість від 14.03.2011 року (№9000885448), відповідачем самостійно нараховано станом на 30.03.11 - 7717,00 гривень.
- згідно наданої відповідачем податкової декларації з податку на додану вартість від 07.04.2011 року (№9001730105), відповідачем самостійно нараховано станом на 30.04.11 - 4879,00 гривень.
- згідно наданої відповідачем податкової декларації з податку на додану вартість від 10.05.2011 року (№9002992106), відповідачем самостійно нараховано станом на 30.05.11 - 4553,00 гривень.
- згідно наданої відповідачем податкової декларації з податку на додану вартість від 09.06.2011 року (№9003814817), відповідачем самостійно нараховано станом на 30.06.11 - 4588,00 гривень.
- згідно наданої відповідачем податкової декларації з податку на додану вартість від 07.07.2011 року (№9004519601), відповідачем самостійно нараховано станом на 30.07.11 - 4606,00 гривень.
- згідно наданої відповідачем податкової декларації з податку на додану вартість від 08.08.2011 року (№9006240149), відповідачем самостійно нараховано станом на 30.08.11 - 4548,00 гривень.
- згідно наданої відповідачем податкової декларації з податку на додану вартість від 12.09.2011 року (№9007380520), відповідачем самостійно нараховано станом на 30.09.11 - 4530,00 гривень.
- згідно наданої відповідачем податкової декларації з податку на додану вартість від 10.10.2011 року (№9008349023), відповідачем самостійно нараховано станом на 30.10.11 - 4534,00 гривень.
- згідно наданої відповідачем податкової декларації з податку на додану вартість від 14.11.2011 року (№9010969211), відповідачем самостійно нараховано станом на 30.11.11 - 4993,00 гривень.
- згідно наданої відповідачем податкової декларації з податку на додану вартість від 08.12.2011 року (№9012007546), відповідачем самостійно нараховано станом на 30.12.11 - 4564,00 гривень.
- згідно наданої відповідачем податкової декларації з податку на додану вартість від 10.01.2012 року (№9013171598), відповідачем самостійно нараховано станом на 30.01.12 - 4573,00 гривень.
- згідно наданої відповідачем податкової декларації з податку на додану вартість від 15.02.2012 року (№9005425049), відповідачем самостійно нараховано станом на 01.03.12 - 4582,00 гривень.
- згідно наданої відповідачем податкової декларації з податку на додану вартість від 16.03.2012 року (№9012087486), відповідачем самостійно нараховано станом на 30.03.12 - 4615,00 гривень.
Судом встановлено, що податкове зобов'язання в розмірі 67397 гривень відповідачем не сплачено.
Таким чином, сума податкового боргу з податку на додану вартість за 2009-2012 рік складає 419889,48 гривень.
Судом встановлено, що до 01.01.201 року порядок та підстави розрахунку та сплати податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів був визначений Законом України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» №1963-XII від 11.12.1991 року ( що діяв на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ч. 1.ст. 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» ( що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Відповідно до ч. 2.ст. 6 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» ( що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.
Згідно наданого відповідачем розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 01.03.2010 року (№4902), відповідачем самостійно нараховано станом на 14.10.2010 року - 6601 гривень, станом на 14.01.2011 року - 6601 гривень.
Судом встановлено, що вказана сума податкового зобов'язання була частково погашена відповідачем за рахунок переплати в сумі 25,96 гривень.
Таким чином, сума податкового боргу з податку з власників транспортних засобів складає 13176,31 гривень.
Порядок, підстави та строки сплати фіксованого сільськогосподарського податку в 2009-2010 роках було передбачено Законом України «Про фіксований сільськогосподарський податок» № 320-ХІV від 17.12.2008 року (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ст.1 Закону № 320-ХІV фіксований сільськогосподарський податок (далі - ФСП) - це податок, який не змінюється протягом визначеного цим Законом терміну і справляється з одиниці земельної площі.
Відповідно до ст. 2 Закону особи можуть бути зареєстровані як платники ФСП, якщо такі особи є сільськогосподарськими підприємствами різних організаційно-правових форм, передбачених законами України, селянські та інші господарства, які займаються виробництвом (вирощуванням), переробкою та збутом сільськогосподарської продукції, а також рибницькі, рибальські та риболовецькі господарства, які займаються розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах), у яких сума, одержана від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний (податковий) рік, перевищує 75 відсотків загальної суми валового доходу.
Відповідно до ст. 5 Закону платники податку визначають суму ФСП на поточний рік у порядку і розмірах, передбачених цим Законом, і подають розрахунок органу державної податкової служби за місцем знаходження платника податку до 1 лютого поточного року.
Сплата податку проводиться щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем базового звітного (податкового) місяця, у розмірі третини суми податку, визначеної на кожний квартал від річної суми податку.
Судом встановлено, що відповідно розрахунку фіксованого сільськогосподарського податку №1099 від 30.01.2009 року, відповідачем самостійно нараховано податок за 2009 рік в розмірі 46349,78 гривень, у тому числі за січень-червень 2009 року - 1544,99 гривень щомісячно, за липень-вересень 2009 року - 7724,96 гривень щомісячно, за жовтень-листопад 2009 року - 4634,98 гривень щомісячно, за грудень 2009 року - 4635 гривень.
Судом встановлено, що сума податкового зобов'язання за березень - грудень 2009 року в розмірі 43259,80 гривень відповідачем не була погашена в повному обсязі.
Таким чином, сума податкового боргу з фіксованого сільськогосподарського податку складає 43259,80 гривень.
Порядок стягнення податкового боргу до 01.01.2011 року визначався Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-III, а з 01.01.2011 року - Податковим кодексом України.
Відповідно до підпункту 6.2.1. пункту 6.2 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до підпункту 6.2.3. пункту 6.2 ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Отже, судом встановлено, що відповідно до Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21 грудня 2000 року № 2181-III інформація про виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк зазначається у першій податковій вимозі, у другій податковій вимозі може значиться повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Судом встановлено, що 04.11.2008 року ДПІ в Сімферопольському районі АРК на адресу відповідача була направлена перша податкова вимога №1/416, в якій визначена сума податкового боргу у розмірі 7616,62 гривень, яка була направлена відповідачу та отримана ним 05.12.2008 року згідно поштового повідомлення.
Судом встановлено, що 12.01.2009 року ДПІ в Сімферопольському районі АРК на адресу відповідача була направлена друга податкова вимога № 2/2, в якій визначена сума податкового боргу у розмірі 16886,58 гривень, яка була направлена відповідачу та отримана ним 23.01.2009 року згідно поштового повідомлення.
Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п.59.3 ст.59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Відповідно до п.59.4 ст.59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Проаналізувавши вищевикладене, суд приходить до висновку, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки орган державної податкової служби виносить податкову вимогу на кожну суму такого податкового боргу.
Судом встановлено, що позивачем було виставлено відповідачеві податкову вимогу від 12 березня 2012 року № 5/1 на загальну суму податкового боргу в розмірі 759415,51 гривень за період з 2009 по 2012 рік, у тому числі:
- з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 6978,56 гривень;
- з земельного податку з юридичних осіб у сумі 267019,77 гривень;
- з податку власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у сумі 13176,31 гривня;
- з податку на додану вартість у сумі 419889,48 гривень;
- з фіксованого сільськогосподарського податку у сумі 43259,80 гривень.
Відповідачем зазначена вимога була отримана 15.03.2012 року про що свідчить його підпис на зазначеній вимоги.
Згідно даних особового рахунку, що досліджувався в судовому засіданні відповідачем сума податкового боргу, що був заявлений в позові в розмірі 750323,92 гривні, не погашений, у тому числі:
- з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 6978,56 гривень;
- з земельного податку з юридичних осіб у сумі 267019,77 гривень;
- з податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у сумі 13176,31 гривня;
- з податку на додану вартість у сумі 419889,48 гривень;
- з фіксованого сільськогосподарського податку у сумі 43259,80 гривень.
Згідно з п.п.20.1.18 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п.95.2 ст.59 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Таким чином, органи державної податкової служби мають звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання платнику податкової вимоги на кожну суму податкового боргу.
Приймаючи до уваги, що податковий борг з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 750323,92 гривні відповідачем станом на день розгляду справи не сплачений, позивачем повністю дотриманий порядок стягнення такого боргу, визначений Податковим кодексом України, суд відповідно до п.20.1.18 п.20.1 ст.20, ст. 95 Податкового кодексу України вважає необхідним задовольнити позов шляхом стягнення з рахунків у банках, що обслуговують Державне сільськогосподарське підприємство «Агрокомбінат «Виноградний», податкового боргу в сумі 750323,92 гривні.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, і відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
У зв'язку зі складністю справи судом 02.07.2012 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 06.07.2012 року постанова складена у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з рахунків у банках, що обслуговують Державне сільськогосподарське підприємство «Агрокомбінат «Виноградний» (ідентифікаційний код 00412926) податковий борг з податку на доходи фізичних осіб в сумі 750323,92 гривні.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Трещова О.Р.