ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
26 червня 2012 р. (14:09) Справа №2а-3656/12/0170/5
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Сидоренка Д.В., при секретарі Павленко Н.О.,
за участю представника відповідача - Данілічевої Г.В., довіреність № б/н від 20.04.2012 року,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим
до Державного підприємства «Проектно-конструкторський технологічний інститут «Плодмашпроект»
про стягнення 19073,16 грн. заборгованості,
Обставини справи: Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Державного підприємства «Проектно-конструкторський технологічний інститут «Плодмашпроект» 19073,16 грн. заборгованості з відшкодування витрат на виплату різниці між сумою пенсії, призначеною науковим робітникам відповідно до Закону України «Про наукову і науково - технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 11.04.2012 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим провадження по справі зупинялось до 07.06.2012 року.
Позивач явку свого представника в судове засідання, яке відбулось 26.06.2012 року, не забезпечив, надав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності та підтримання позовних вимог у повному обсязі.
Представник відповідача, присутній у судовому засіданні, проти позову заперечував, посилаючись на те, що підприємство самостійно визначає суми фінансування наукової пенсії та не має можливості здійснити спірні виплати, оскільки відсутнє джерело їх фінансування.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд
ВСТАНОВИВ:
Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим 22.12.1995 року проведено державну реєстрацію юридичної особи - Державного підприємства «Проектно-конструкторський технологічний інститут «Плодмашпроект», що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії А00 № 438807 від 22.12.1995 року.
Відповідач зареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим за № 14-01-0036.
Принципи, основи та механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначені в Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі по тексту - Закон).
Згідно із ст. 1 Закону (в редакції Закону України від 08.07.2010 року № 2464-VІ) страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Ст. 3 Закону визначає, що Пенсійний фонд і юридичні особи є суб'єктами системи пенсійного забезпечення в Україні.
Розмір пенсії науковим працівникам, умови її виплати та доставки, окрім Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», визначаються також Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13.12.1991 № 1977-XII (далі по тексту - Закон № 1977-XII).
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону № 1977-XII держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до статті 23 цього Закону та частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески).
Відповідно до Закону № 1977-XII різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується у тому числі за рахунок коштів Державного бюджету України.
Так, згідно з п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 № 372 «Про затвердження Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи» за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів (п. 5 Порядку).
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Відповідно до п. 8 Порядку у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.
Позивачем на адресу Державного підприємства «Проектно-конструкторський технологічний інститут «Плодмашпроект» було направлено повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково - технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів.
Відповідно до вказаного повідомлення сума, що підлягає відшкодуванню за лютий 2012 року, становить 21184,80 грн. В повідомленні також зазначено про те, що сума виплати безпосередньо за лютий 2012 року становить 1986,26 грн. Сума у розмірі 19198,54 грн. донарахована з 2004 року по 31.01.2012 року.
Повідомлення отримане відповідачем 19.02.2012 року про що свідчить відмітка на повідомленні про вручення поштового відправлення № 95034 0168129 3.
Як вбачається з матеріалів справи, про необхідність сплати донарахованої різниці між сумою пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково - технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, в розмірі 19198,54 грн. відповідача було сповіщено відповідними повідомленнями.
Згідно вказаних повідомлень, різниця між сумами пенсії виникла по таким пенсіонерам:
ОСОБА_2 за період з 1 вересня 2004 року по 31.10.2011 року в сумі 14480,40 грн.,
ОСОБА_3 за період з 23 квітня 2007 року по 30 вересня 2011 року в сумі 4592,82 грн.
Відповідач заперечував проти необхідності виплати вказаної суми заборгованості, посилаючись на те, що, по-перше, підприємство самостійно визначає суму фінансування наукової пенсії, по-друге, у підприємства відсутні джерела фінансування наукової пенсії, донарахованої Пенсійним фондом.
Проте, суд зазначає, що п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 № 372 прямо визначений обов'язок державних не бюджетних установ (підприємств, організацій) фінансувати 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників.
У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів того, що позивачем невірно визначено суму заборгованості з відшкодування витрат на виплату різниці між сумою пенсії, призначеною науковим робітникам відповідно до Закону України «Про наукову і науково - технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за лютий 2012 року, а також доказів сплати ним зазначеної заборгованості у повному обсязі.
На підставі викладеного, суд вважає, що позивач правомірно звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 19073,16 грн.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
У судовому засіданні, яке відбулось 26.06.2012 року оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Відповідно до вимог ст. 163 КАС України постанову оформлено та підписано 07.02.2012 року.
Керуючись ст. ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Державного підприємства «Проектно-конструкторський технологічний інститут «Плодмашпроект» (95017, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Київська/пр-т Перемоги, 75/1, ЄДРПОУ 00415072, відомості про відкриті рахунки в установах банків в матеріалах справи відсутні) на користь Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим (95034, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Київська, 125-б, р/р № 2560570445712 в КРУ ВАТ «Державний ощадний банк України» м. Сімферополь, МФО 324805, ЄДРПОУ 20725930) заборгованість з відшкодування витрат на виплату різниці між сумою пенсії, призначеною науковим робітникам відповідно до Закону України «Про наукову і науково - технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, у розмірі 19073,16 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Сидоренко Д.В.