ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 травня 2012 р. Справа №2а-3487/12/0170/10
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючої судді - Кудряшова А.М.,
пре секретарі судового засідання - Левченко Д.С.,
за участю представників сторін:
від позивача - не з'явився,
від відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Керченського міського центру зайнятості
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Керченський морський порт "Камиш-Бурун"
про стягнення заборгованості в розмірі 5326,67 гривень,
ВСТАНОВИВ:
Керченський міський центр зайнятості звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Керченський морський порт "Камиш-Бурун" про стягнення заборгованості в розмірі 5326,67 гривень. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю "Керченський морський порт "Камиш-Бурун" зареєстровано як платник внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття. Однак, належні до сплати суми внесків відповідачем до бюджету своєчасно не вносились, у зв'язку з чим нарахована пеня за несвоєчасну сплату страхових внесків у сумі 5326,67 гривень. Добровільно відповідачем сума 5326,67 гривень сплачена не була, а тому центр зайнятості звернувся до суду з даним позовом про стягнення заборгованості у примусовому порядку.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 05.04.2012 року відкрито провадження по справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Позивач та відповідач, будучи належним чином та завчасно повідомленими про дату, час та місце розгляду справи, явку представників в судове засідання не забезпечили; позивач надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутністю, в якому зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, наполягає на їх задоволенні з підстав, викладених в адміністративному позові та матеріалах справи; відповідач про причини неявки суд не повідомив, заяв та заперечень на адресу суду не надходило.
Суд, приймаючи до уваги клопотання позивача щодо розгляду справи за їх відсутністю, ненадання відповідачем доказів неможливості його участі у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без його участі, враховуючи, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, керуючись положеннями ст. 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів за відсутності представників позивача та відповідача.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд встановив наступне.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до статті 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" № 1533-III від 02.03.2000 року забезпечення збору страхових внесків, контроль правильності їх нарахування та своєчасності сплати віднесено до обов'язків Фонду загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі Фонд).
Згідно з частиною другою статті 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" № 1533-III від 02.03.2000 року функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центри зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Правовий статус центрів зайнятості визначений Законом України "Про зайнятість населення" № 803-XII від 01.03.1991 року, статтею 18 якого встановлено, що для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
Отже, судом встановлено, що Керченський міський центр зайнятості являється установою Державної служби зайнятості, та підпорядковується Міністерству праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим, яке відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим, затвердженого Постановою Ради Міністрів Автономної Республіки Крим від 13.06.2005 року № 249 являється республіканським органом виконавчої влади.
За змістом статей 38, 39 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" № 1533-III від 02.03.2000 року центрам зайнятості надано право контролю за належною сплатою страхових внесків і стягнення відповідної заборгованості та адміністративно-господарських санкцій.
Таким чином, судом встановлено, що Керченський міський центр зайнятості, реалізуючи свої завдання та функції у відносинах з фізичними та юридичними особами являється органом виконавчої влади та, відповідно, суб'єктом владних повноважень.
Відповідно до п. 5,6 абзацу 3 частини 2 статті 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" № 1533-III від 02.03.2000 року виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття; представляють інтереси Фонду в судових та інших органах.
Можливість вирішення спорів, які виникають у зв'язку із застосуванням Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" саме у судовому порядку, визначена статтею 39 зазначеного Закону.
Крім того, згідно з п. 9.11 Інструкції про порядок нарахування та сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття і обліку їх надходження у Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, затвердженою Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 339 від 18.12.2000р., зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 16.01.2001 р. № 30/5221 (надалі - Інструкція) усі спірні питання, що виникають між платниками страхових внесків та органами Фонду з приводу нарахування страхових внесків, пені, стягнення недоїмки, штрафів та адміністративних стягнень, вирішуються в судовому порядку. Подавати позовні заяви та представляти інтереси Фонду щодо стягнення страхових внесків, пені і штрафів у судах мають право Державний центр зайнятості, центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський та Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Таким чином, судом встановлено, що Керченський міський центр зайнятості, являючись суб'єктом владних повноважень, відповідно до законодавства має право подавати до суду позовні заяви до фізичних та юридичних осіб щодо стягнення страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, пені і штрафів.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Керченський морський порт "Камиш-Бурун" (ідентифікаційний код 30411181, адреса: 98310, АР Крим, м. Керч, вул. Орджонікідзе, буд. 1, корпус В) являється юридичною особою, суб'єктом господарювання, що зареєстрований виконавчим комітетом Керченської міської ради АРК 21.05.1999 року, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України серії АБ № 410862 та Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців серії ААБ № 694798 (а.с. 18-19).
Відповідач зареєстрований як платник внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у Керченському міському центрі зайнятості за № 15413477.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" № 1533-III від 02.03.2000 року відповідач набув статусу платника страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття з дня реєстрації.
Відповідно до п. 3 ст. 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 року № 1533-ІІІ (далі - Закон 1533), роботодавці та застраховані особи сплачують страхові внески один раз на місяць в день одержання роботодавцями в установах банків коштів на оплату праці.
Стаття 35 зазначеного Закону, передбачає обов'язок роботодавця своєчасно та в повному обсязі сплачувати страхові внески.
Згідно ч. 1 ст. 38 Закону та пункту 9.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття і обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, затвердженою наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 18.12.2000 року № 339 (далі - Інструкція), роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати й неповну сплату страхових внесків. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом внесків (недоїмки), штраф, пеню.
Таким чином, відповідач був зобов'язаний з дня реєстрації щомісячно в день виплати заробітної плати найманим працівникам сплачувати страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
Відповідно до п. 6.7. Інструкції роботодавці щокварталу складають у двох примірниках розрахункову відомість про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, один екземпляр якої подається до центру зайнятості у якому він перебуває на обліку до 20 числа місяця, наступного за звітним періодом.
Відповідно до розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за 2010 рік, поданої відповідачем у центр зайнятості у порядку звітності сума недоїмки по страхових внесках на початок року склала 70736,99 гривень (а.с. 13).
За результатами проведеної Керченським міським центром зайнятості планової перевірки ТОВ "Керченський морський порт "Камиш-Бурун" на предмет дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності спати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття було складено акт № 13 від 24.01.2012 року (а.с. 8-9), відповідно до якого був встановлений факт несвоєчасної та не у повному обсязі сплати внесків. Під час перевірки виявлена недоїмка зі сплати страхових внесків, яка склала 70736,99 грн., а також згідно п.7.4. Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття і обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, затвердженою наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 18.12.2000 року № 339 на суму простроченої заборгованості нарахована пеня в сумі 5326,67 гривень. За результатами проведеної перевірки Керченським міським центром зайнятості 03.03.2010 року прийнято рішення № 1 про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки) пені та штрафу (а.с.7), яким вирішено стягнути з ТОВ "Керченський морської порт "Камиш-бурун" прострочену заборгованість зі сплати страхових внесків (недоїмку) в розмірі 70736,099 гривень та пеню в розмірі 5326,67 гривень. Відомостей на час розгляду справи щодо оскарження або скасування цього рішення відсутні.
Однак, як зазначено позивачем у своїй позовній заяві, на момент подачі позовної заяви, Окружним адміністративним судом АРК були прийняти постанови, якими стягнуто з відповідача на користь Керченського міського центру зайнятості заборгованість зі сплаті страхових внесків в Фонд на загальну суму 70736,99 гривень .
Так, 29.07.2010 року по справі 2а-5496/10/15/0170 Окружним адміністративним судом АРК винесена постанова на користь позивача про стягнення з відповідача заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у розмірі 29 770, 34 гривень.
Також, 29.02.2011 року по справі 2а-178/11/11/0170 Окружним адміністративним судом АРК винесена постанова на користь позивача про стягнення з відповідача заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у розмірі 35 485,01 гривень.
Також, 20.04.2011 року по справі 2а-3799/11/0170/1 Окружним адміністративним судом АРК винесена постанова на користь позивача про стягнення з відповідача заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у розмірі 5481,64 гривень.
З розрахунку позовних вимог вбачається, що непогашеною є заборгованість по пені, що нарахована на суму простроченої заборгованості, у розмірі 5326,67 гривень (а.с. 11-12).
Відповідач не надав доказів сплати заборгованості зі сплати пені на суму 5326,67 гривень.
Частиною 2 ст. 38 Закону встановлено, що не сплачені в строк страхові внески, пеня й штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку, а статтею 39 зазначеного Закону передбачено, що спори, які виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються у судовому порядку.
Відповідно до п.5,6 п.7 Розділу VІІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464-VI від 08.07.2010р., який набрав чинності з 01.01.2011 року, стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ч.2 статті 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" № 1533-III від 02.03.2000 року не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку. Строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Таким чином, позовні вимоги являються обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Оскільки позивач є звільненим від сплати судових витрат, вони не підлягають стягненню з відповідача.
В судовому засіданні, що відбулося 24 травня 2012 були оголошені вступна та резолютивна частини постанови, повний текст постанови складений 29 травня 2012 року.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.158-163, КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Керченьский морський порт "Камиш-Бурун" заборгованість по пені, що нарахована на суму простроченої заборгованості, у роз мірі 5326 (п'ять тисяч триста двадцять шість) гривень 67 копійок на розрахунковий рахунок Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за такими реквізитами (отримувач: ОКПО 20708617 ОФСС на випадок безробіття м. Керч, код платежу 50040100,01; банк отримувача: Головне управління Державного казначейства в АРК м. Сімферополь (УДК в АРК, м. Сімферополь), МФО 824026, розрахунковий рахунок 37175305900019, призначення платежу 070, страхові внески роботодавців від сум фактичних витрат на оплату праці).
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кудряшова А.М.