ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 квітня 2012 р. (12 год. 35 хв.) Справа №2а-2804/12/0170/19
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кузнякової С.Ю., за участю секретаря судового засідання Устінової І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Керченського міського центру зайнятості
до ОСОБА_1
про стягнення.
Обставини справи: Керченський міський центр зайнятості звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення 299,08 грн.
Позовні вимоги ґрунтуються на Законі України «Про зайнятість населення» та на Законі України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та мотивовані тим, що відповідач подав недостовірні дані для реєстрації в Керченському міському центрі зайнятості як безробітний, що стало підставою для розрахування розміру допомоги по безробіттю.
Позивач у судове засідання явку свого представника не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, 17.04.2012р. надіслав до суду клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином - судовою повісткою, яка направлена рекомендованою кореспонденцією (а.с. 30), письмових заперечень на позов суду не надав.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим, на підставі ч. 6 ст. 71, ст. 128 КАС України, розглядати справу за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
Згідно зі ст. 25 Закону України «Про зайнятість населення» держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм такі види компенсацій:
а) надання особливих гарантій працівникам, вивільнюваним з підприємств, установ, організацій;
б) виплата матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації;
в) виплата в установленому порядку допомоги по безробіттю.
Розміри та умови надання матеріального забезпечення на випадок безробіття визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі Закон).
Згідно зі ст.7 Закону видами забезпечення за цим Законом та Законом України "Про зайнятість населення" є, зокрема, допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності.
Статтею 6 Закону передбачено, що право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги мають застраховані особи. Право на забезпечення та соціальні послуги за цим Законом мають також незастраховані особи, які вперше шукають роботу, інші незастраховані особи у разі їх реєстрації в установленому порядку як безробітних.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 21.11.2011р. була зареєстрована в Керченському міському центрі зайнятості.
У витягу з наказів "Про прийняття рішень службою зайнятості, передбачених Законами України "Про зайнятість населення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та нормативними актами щодо їх застосування" від 17.01.2012р. зазначено, що наказом від 28.11.2011р. року № НТ111128 відповідачеві надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю як незастрахованій особі без урахування страхового стажу відповідно до п.4 ст.32, п.1 ст.33 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.4.3, 4.4 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності", розпочато виплату допомоги по безробіттю з 28.11.2011р. (а.с. 8).
Механізм проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до пункту 5 частини другої статті 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", пункту 16 частини першої статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" та частини третьої статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає Порядок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затверджений спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009р. N 60/62 (далі Порядок)
Розслідування згідно з п. 2 Порядку здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.
Пунктом 3 Порядку встановлено, що перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття (далі - центри зайнятості) у разі, коли, зокрема, подані застрахованою особою документи дають їй право на одержання допомоги по безробіттю відповідно до частини першої статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, під час перебування особи на обліку як безробітної до центру зайнятості надійшла інформація від державних органів, підприємств, установ, організацій чи громадян про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг безробітній особі, яка відрізняється від поданих нею відомостей, або така інформація розміщена в засобах масової інформації.
Згідно із п. 6, 7, 9 Порядку, якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку. Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом.
Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.
Рішення центру зайнятості щодо повернення коштів може бути оскаржено в центрі зайнятості вищого рівня або в судовому порядку.
22.05.2009р. Керченським міським центром зайнятості було складено Акт № 1 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", за результатами якого встановлено, що за даними Пенсійного фонду України від. 11.01.2012р. ОСОБА_1 отримувала заробітну плату в Керченській міській лікарні № 2 з 01.07.2011р. по 30.08.2011р., під час реєстрації в Керченському міському центрі зайнятості ОСОБА_1 скрила факт наявності трудового та страхового стажу (а.с. 13).
Факт перебування ОСОБА_1 у трудових відносинах з Керченською міською лікарнею № 2 підтверджується копією трудової книжки (а.с.16), листом Керченською міською лікарнею № 2 № 58 від. 20.01.2012р. (а.с.14), листом Пенсійного фонду України (а.с. 12).
В матеріалах справи є також пояснювальна записка ОСОБА_1, в які остання зазначила, що приховала відомості про роботу та зобов'язується повернути кошті в сумі 650,05 грн. (а.с.15).
Згідно із ч. 2, ч. 3 ст. 36 Закону застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Таким чином, відповідач подав недостовірні дані щодо своєї особи, скривши факт наявності трудового та страхового стажу.
Наказом від 16.01.2012р. № НТ 120116 відповідачу припинено виплату допомоги по безробіттю у зв'язку з призначенням безробітному виплати на підставі документів, що місять неправдиві відомості відповідно до до п.п. 8 п. 1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" з 28.11.2011р., знято з обліку відповідно до п. 20 «Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних» у зв'язку з виявленням факту подання недостовірних даних, що мало місце під час одержання допомоги по безробіттю відповідно до абз. 14 п.п. 1 п. 20 Порядку з 16.01.2012р., та зазначеним наказом прийнято рішення про повернення коштів у встановленому порядку відповідно до п.6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю (а.с.8).
Відповідно до абз. 1 п. 3 ст. 36 Закону сума виплаченого забезпечення особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання нею підлягає стягненню з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Сума боргу з 28.11.2011р. по 03.01.2012р. складає 650,05 грн., про що свідчіть довідка-розрахунок (а.с. 9).
Фактично були повернути на розрахунковий рахунок Керченського міського центру зайнятості 350,97 грн., що підтверджується листом позивача та витягом з рахунку (а.с.18-19).
Таким чином загальна сума заборгованості відповідача складає 299,08 грн. (650,05-350,97).
Позивачем 16.01.2012р. на адресу відповідача направлено лист з пропозицією повернути незаконно отриману суму забезпечення в розмірі 299,08 від Керченського міського центру зайнятості (а.с. 17).
Відповідач не надав суду доказів погашення заборгованості в розмірі 299,08 грн., у той час як відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Можливість вирішення спорів, які виникають у зв'язку зі застосуванням Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" саме у судовому порядку, визначена статтею 39 зазначеного Закону.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, тому що не суперечать чинному законодавству та підтверджуються матеріалами справи.
Керуючись ст. ст. 9, 69-71, ст.ст. 158-159, 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з ОСОБА_1 (адреса реєстрації: 98300, АДРЕСА_1 (фактична адреса: 98300, АДРЕСА_2), ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) на користь Керченського міського центру зайнятості (98300, АР Крим, м. Керч, вул. Кірова, б. 5; р/р 37171001000358 в УДКС України у м. Керч в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 20708617) 299,08 грн. заборгованості.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кузнякова С.Ю.