Постанова № 25138304, 05.07.2012, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.07.2012
Номер справи
2а-1670/3742/12
Номер документу
25138304
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2012 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/3742/12

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Клочка К.І.,

при секретарі - Міщенко Р.В.,

за участю:

представника відповідача -Шелудько В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Український страховий стандарт» до Головного управління Державної казначейської служби України у Полтавській області, третя особа - управління Державної казначейської служби України в м. Полтаві про відшкодування шкоди, -

В С Т А Н О В И В:

06 червня 2012 року Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія "Український страховий стандарт" (далі - позивач, ПАТ «СК «Український страховий стандарт») звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної казначейської служби України у Полтавській області (далі - відповідач, ГУ ДКСУ у Полтавській області), третя особа - управління Державної казначейської служби України в м. Полтаві (далі - третя особа, УДКСУ в м. Полтаві) про стягнення судового збору у розмірі 1 411,50 грн.

В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з метою звернення з позовною заявою до господарського суду ним здійснено сплату судового збору у розмірі 1 411,50 грн. Але, зважаючи на те, що підстави для звернення до суду відпали в день сплати судового збору, ПАТ «СК «Український страховий стандарт»звернулось до ГУ ДКСУ у Полтавській області повернути сплачений судовий збір, у чому йому відмовлено з посиланням на норми Закону України «Про судовий збір»та рекомендовано звернутись до господарського суду із відповідною заявою, який, у свою чергу вже відмовив у задоволені заяви про повернення судового збору та до УДКСУ в м. Полтаві. Такі дії відповідача позивач вважає неправомірними.

Позивач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, надіславши суду клопотання про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника (вх. №19261/12 від 20.06.2012, вх. №20268/12 від 02.07.2012).

Представник відповідача заперечував проти позовних вимог, просив суд у їх задоволенні відмовити, посилаючись на те, що у ГУ ДКСУ у Полтавській області відсутні правові підстави для повернення сплаченого позивачем судового збору, оскільки судовий збір зараховано на рахунок УПКСУ в м. Полтаві.

Третя особа явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечила, надіславши суду клопотання про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника (вх. №18624/12 від 15.06.2012).

Заслухавши пояснення представника відповідача та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Відповідно до наявної у матеріалах справи копії свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 №482520, ПАТ «СК «Український страховий стандарт»09.08.1994 зараєстроване Оболонською районною у місті Києві державною адміністрацією у якості суб'єкта господарювання (ідентифікаційний код 22229921) /арк. с. 24-25/.

06.12.2012 за платіжним дорученням №1426 позивачем здійснено оплату судового збору у розмірі 1411,50 грн у зв'язку зі наміром звернутись до господарського суду з позовом до ПрАТ "СК "Саламандра-Україна»про стягнення страхового відшкодування /арк. с. 49/.

Того ж дня, з боку ПАТ «СК «Саламандра-Україна»на рахунок позивача надійшла виплата страхового відшкодування в порядку регресу в розмірі 7 473,55 грн /арк. с. 50/.

08.12.2011 позивач подав до господарського суду Полтавської області заяву про винесення ухвали про повернення судового збору /арк. с. 51/.

Листом від 01.02.2012 за вих. №10-18/109-12 господарський суд Полтавської області повідомив позивача про те, що Законом України «Про судовий збір»не передбачено повернення судового збору за ухвалою суду за обставин, викладених позивачем у відповідній заяві.

22.02.2012 за вих. №0420 позивач звернувся до Державної податкової адміністрації у Полтавській області із заявою про повернення коштів /арк. с. 53/.

12.03.2012 за вих. № 547/10/20-350 листом Державної податкової служби у Полтавській області повідомлено позивача про те, що відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України №106 від 16.02.2011, контроль за справлянням надходжень бюджету за кодом бюджетної класифікації доходів бюджету 22030000 «Судовий збір»не покладено на органи державної податкової служби.

27.04.2012 за вих. №0940 позивач звернувся до ГУ ДКСУ у Полтавській області про повернення коштів/арк. с. 55/.

10.05.2012 листом за вих. №06-16/3540 ГУ ДКСУ у Полтавській області повідомив позивача про те, що для задоволення його вимог необхідно звернутись до господарського суду Полтавської області із заявою про отримання рішення про повернення помилково сплаченого до бюджету збору, після чого звернутись до УДКСУ в м. Полтаві із заявою про повернення коштів з бюджету, рішенням суду та оригіналом розрахункового документа.

Позивач вважає дії ГУ ДКСУ у Полтавській області щодо відмови у поверненні коштів неправомірними та оскаржив їх до суду.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Надаючи правову оцінку діям ГУ ДКСУ у Полтавській області щодо відмови у поверненні кошів, суд встановив наступне.

Згідно зі статтями 45 та 78 Бюджетного кодексу України Державна казначейська служба України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України до місцевих бюджетів та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, перелік податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету згідно з бюджетною класифікацією в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а також загальні вимоги щодо обліку доходів бюджету визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 №106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету»встановлений перелік кодів класифікації доходів бюджету у розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Відповідно до Переліку кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2011 року №106 (із змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2012 року №277), контроль за справлянням стягнення) до бюджету платежів по коду доходів 22030000 «Судовий збір»закріплено за органами Державної судової адміністрації, господарськими судами, адміністративними судами /арк. с.69/.

Державна судова адміністрація України своїм листом від 10.05.2012 №10-2403/12 додається), повідомила Державну казначейську службу України, що на адресу Державної судової адміністрації України надходять численні звернення від судів господарської юрисдикції у зв'язку з виникненням у судовій практиці цих судів проблем пов'язаних з правовим регулюванням повернення судового збору згідно з Законом України «Про удовий збір».

Згідно з положеннями частини третьої статті 7 зазначеного Закону, звернення сплаченої суми судового збору здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади із забезпеченням реалізації державної фінансової політики.

Дія порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевого бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10.12.2002 №226, не поширюється на операції з відшкодування податку на додану вартість та повернення з бюджету коштів за рішенням суду.

Заява та/або подання подається до органу Державного казначейства України за місцем зарахування платежу до бюджету (до Державного казначейства України або відповідного територіального органу Державного казначейства України) /пункт 8 Порядку/.

Згідно з пунктом 9 Порядку, операції з повернення платежів з бюджетів здійснюються органами Державного казначейства України з рахунків, на які в поточному бюджетному періоді відповідно до законодавства зараховується вид надходжень, що повертається.

Для здійснення повернення платежу платнику необхідно надати до органу Державної казначейської служби України (за місцем зарахування платежу до бюджету): подання органу, який контролює справляння надходжень бюджету; заяву про повернення коштів з бюджету; оригінал або копію розрахункового документа (квитанції, платіжного доручення що), який підтверджує перерахування коштів до бюджету /п.5 Порядку/.

Повернення судового збору можливе за поданням територіального органу Державної судової адміністрації, як контролюючого органу, відповідно до пункту 1.5. Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10.12.2002 №226.

До прийняття на центральному рівні нормативно-правового акту з питань повернення судового збору можливе його повернення за рішенням суду про повернення помилково сплаченого до бюджету податку чи збору відповідно до статей 17-20 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845.

Відповідно до цього Порядку органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів /пункт 16 Порядку/. Безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів здійснюється органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані /пункт 19 Порядку/.

Стягувачі, на користь яких прийняті судові рішення про стягнення надходжень бюджету, подають до органу Казначейства, на рахунки в якому зараховані надходження бюджету, документи: заява із зазначенням реквізитів банківського рахунку, на який перераховуватимуться кошти; оригінал виконавчого документа; судові рішення про стягнення коштів; платіжні доручення про перерахування коштів до відповідного бюджету.

Відповідно до статті 9 Закону України «Про судовий збір»судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.

Державний бюджет України -це кошторис щорічних доходів і видатків держав заздалегідь розроблений урядом і затверджений законом.

Головне управління Казначейства є юридичною особою публічного права, яка має рахунки тільки на своє утримання.

Відповідно до положень статей 170, 176 Цивільного кодексу України, держава не відповідає за зобов'язаннями створених нею юридичних осіб, а юридичні особи створені державою, відповідають по зобов'язанням держави.

Враховуючи те, що чинним законодавством України не передбачено повернення судового збору без подання контролюючого органу та беручи до уваги те, що позивач звернувся до органу Державної казначейської служби України не за місцем зарахування платежу, суд приходить до висновку, що відмова ГУДКСУ у Полтавській області в поверненні судового збору, викладена в листі від 10.05.2012 №06-16/3540 є правомірною.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги позивача необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 2, 7-11, 71, 94-95, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Український страховий стандарт» до Головного управління Державної казначейської служби України у Полтавській області, третя особа - управління Державної казначейської служби України в м. Полтаві про стягнення коштів - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 10 липня 2012 року.

Суддя К.І. Клочко