ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 червня 2012 р. № 2а-3269/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд,
у складі:
головуючого-судді Ланкевича А.З.
секретар судового засідання Гіщинська С.Я.
за участі представників
позивача Вакули А.Я.
відповідача Кельбас Р.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Карелла»до Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення,-
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 21.03.2012 року №0000972320.
Посилається на те, що за результатами проведеної відповідачем позапланової невиїзної перевірки з питань правильності нарахування, повноти та своєчасності сплати до бюджету земельного податку за період 2009-2012 роки, складено акт перевірки від 05 березня 2012 року №221/23-2/32919841, в якому встановлено порушення вимог ст.2,5,14,15 Закону України «Про плату за землю»від 03.07.1992 року №2535-XII, із внесеними змінами і доповненнями, що призвело до заниження плати за землю на загальну суму 78 315,56 грн. , в тому числі за 2009 рік на суму 38 035,56 грн. та за 2010 рік на суму 40 280,00 грн. На підставі вищенаведеного Акту відповідачем 21 березня 2012 року винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0000972320, відповідно до якого збільшено суму грошового зобов'язання по платі за землю на суму 97 894,45 грн. ( 78 315,56 грн. -за основним платежем, 19 578,89 грн. -за штрафними санкціями). Стверджує, що відповідачем зроблено помилковий висновок щодо співвідношення норм ст.ст.120,125,126 Земельного кодексу України, ст.377 Цивільного кодексу України, а також враховуючи, що ні в 2009 році, ні в 2010 році жодні права на вказані в акті перевірки земельні ділянки у позивача не були зареєстровані, будь-яких правових підстав для сплати земельного податку не було. Крім цього відповідачем неправомірно надано нормам ст.102 Податкового кодексу України зворотної сили, внаслідок чого зроблено необґрунтовані та безпідставні висновки в даному акті перевірки. Вважає, що позов слід задоволити.
Відповідачем подано заперечення проти позову, в яких він просить в позові відмовити, посилається на те, що таким проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Карелла»з питань правильності нарахування, повноти та своєчасності сплати до бюджету земельного податку за період 2009-2012 років, на підставі якої складено акт перевірки №221/23-2/32919841 від 05 березня 2012 року. В процесі проведення перевірки встановлено порушення платником податків вимог ст.ст.2,5,14,15 Закону України «Про плату за землю», що призвело до заниження плати за землю на загальну суму 78 315,56 грн. Вказує на те, що позивач є власником земельної ділянки у м.Львові по вул. Героїв УПА,73 та платником плати за землю за земельну ділянку, на якій розміщено викуплені об'єкти нерухомості з моменту державної реєстрації права власності на нерухоме майно. А тому вважає, що в позові слід відмовити.
Представник позивача, в судовому засіданні, позовні вимоги підтримав повністю, посилається на підстави викладені в позовній заяві.
Представник відповідача, в судовому засіданні проти позову заперечив, просить відмовити в його задоволенні з підстав викладених в запереченні проти позову.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Відповідачем з 24.02.2012 року до 02.03.2012 року проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Карелла», на підставі якої складено акт перевірки №221/23-2/32919841 від 05 березня 2012 року «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТзОВ «Карелла»з питань правильності нарахування, повноти та своєчасності сплати до бюджету земельного податку за період з 2009 по 2012 роки».
В процесі проведення перевірки встановлено порушення платником податків вимог ст.ст.2,5,14,15 Закону України «Про плату за землю», що призвело до заниження плати за землю на загальну суму 78 315,56 грн., в тому числі за 2009 рік на суму 38 035,56 грн. та за 2010 рік на суму 40 280,00 грн. У зв'язку з чим відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №0000972320 від 21 березня 2012 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання по платі за землю на загальну суму 97 894,45 грн., з яких 78 315,56 грн. за основним платежем та 19 578,89 грн. за штрафними санкціями.
Актом перевірки вбачається, що позивач володіє об'єктами нерухомості на території Франківського району м.Львова, за адресою м.Львів, вул.Героїв УПА,73 та є платником плати за землю за земельну ділянку, на якій розміщено викуплені об'єкти нерухомості з моменту державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
Товариством з обмеженою відповідальністю «Карелла»згідно договорів купівлі-продажу від 13.08.2004 року придбано у ПП «ВІРГО» цегляний корпус загальною площею 19 433,8 кв.м., споруду димової труби та спеціалізоване обладнання, право власності якого зареєстровано 17.08.2004 року за №5753151 Львівським обласним державним комунальним бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки; від 21.12.2004 року придбано у гр.ОСОБА_3 будівлю складу загальною площею 685 кв.м., право власності якого зареєстровано 24.12.2004 року за №1032099 Львівським обласним державним комунальним бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки; від 02.11.2007 року придбано у ВАТ «Кінескоп»склад-навіс загальною площею 180 кв.м., право власності якого зареєстровано 20.11.2007 року за №19510666 Обласним комунальним підприємством Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки»та від 02.11.2007 року придбано у ВАТ «Кінескоп»трансформаторну підстанцію загальною площею 55,1 кв.м., право власності якого зареєстровано 20.11.2007 року за №19510874 Обласним комунальним підприємством Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки».
Ухвалою Львівської міської ради №220 від 17.02.2011 року «Про погодження ТзОВ «Карелла»місця розташування земельних ділянок та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок на вул.Героїв УПА,73»позивачу погоджено місце розташування земельних ділянок та надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок на вул. Героїв УПА,73 для реконструкції існуючих споруд під торгово-розважальний комплекс за рахунок земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення за функцією використання землі комерції площею 1.0419 га в оренду терміном на 10 років та площею 0.3269 га в оренду терміном на 5 років з обмеженнями.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 03.02.2012 року №40/01-15/354, виданого Управлінням держкомзему у м.Львові усього забудованих земель та сільськогосподарських угідь, за яку позивачу необхідно нараховувати та сплачувати плату за землю становить 9 161 кв.м.
Як вбачається з довідки Управління держкомзему у м.Львові від 06.01.2012 року №40/6-605 нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки на вул. Героїв УПА,73 для земель промисловості у 2009 році становила 415,19 грн., у 2010 році становила 439,69 грн.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про плату за землю»№ 2535-XII використання землі в України є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Статтею 5 цього Закону визначено,зокрема, що об'єктом плати за землю є земельна ділянка, яка перебуває у власності або користування, у тому числі на умовах оренди, суб'єктом -власник земельної ділянки і землекористувач, у томі числі орендар.
Згідно з вимогами ч.1 ст.14 вищенаведеного Закону, платники земельного податку, самостійно обчислюють суму земельного податку щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію за поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Згідно ст.15 вказаного Закону, обов'язок сплачувати за землю виникає у власників та землекористувачів з дня виникнення права власності або користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст.125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Статтею 126 цього Кодексу передбачено, що право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до Закону.
Питання переходу права на земельну ділянку у разі набуття права на жилий будинок, будівлю, споруду, що розміщені на ній регулюються статтями 120 Земельного кодексу України та 377 Цивільного кодексу України.
Із змісту ст.120 Земельного кодексу України випливає, що до особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені.
В статті 377 Цивільного кодексу України зазначено, що до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності , право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Таким чином, випадки набуття права власності на землю чи права користування нею внаслідок придбання споруди, розміщеної на земельній ділянці регулюються статтями 120 Земельного кодексу України та 377 Цивільного кодексу України, які є спеціальними по відношенню до статтей 125,126 Земельного кодексу України, які регулюють випадки набуття права власності чи права користування на земельну ділянку як окремого об'єкта.
Після набрання чинності Податковим кодексом України питання сплати та подання звітності по платі за землю регламентується нормами згаданого Кодексу.
Згідно п.287.6 ст.287 Податкового кодексу України, при переході права власності на будівлю, споруду (її частину) податок на земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини) сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
Відповідно до ст.102.1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI із внесеними змінами і доповненнями -контролюючий орган, крім випадків, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була пізніше -за днем її фактичного подання. Якщо зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що вимоги стосовно скасування податкового повідомлення-рішення від 21 березня 2012 року №0000972320, як такого що прийняте з порушенням норм діючого законодавства України, не підтверджуються матеріалами справи, спростовані відповідачем, так як позивачем були придбані згідно договорів купівлі-продажу від 13.08.2004 року у ПП «ВІРГО»цегляний корпус загальною площею 19 433,8 кв.м., споруду димової труби та спеціалізоване обладнання, право власності якого зареєстровано 17.08.2004 року за №5753151 Львівським обласним державним комунальним бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки; від 21.12.2004 року у гр.ОСОБА_3 будівлю складу загальною площею 685 кв.м., право власності якого зареєстровано 24.12.2004 року за №1032099 Львівським обласним державним комунальним бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки; від 02.11.2007 року у ВАТ «Кінескоп»склад-навіс загальною площею 180 кв.м., право власності якого зареєстровано 20.11.2007 року за №19510666 Обласним комунальним підприємством Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки»та від 02.11.2007 року у ВАТ «Кінескоп»трансформаторну підстанцію загальною площею 55,1 кв.м., право власності якого зареєстровано 20.11.2007 року за №19510874 Обласним комунальним підприємством Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки», а тому позовні вимоги позивача до задоволення не підлягають.
На підставі ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України із урахуванням того, що рішення ухвалене на користь відповідача, який є суб'єктом владних повноважень, судові витрати здійснені позивачем не підлягають до компенсації.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
В позові Товариства з обмеженою відповідальністю «Карелла»до Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення від 21.03.2012 року №0000972320 -відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий Ланкевич А.З.
Повний текст постанови виготовлено 27 червня 2012 року