Постанова № 25137266, 05.07.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.07.2012
Номер справи
2а/1270/4382/2012
Номер документу
25137266
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Категорія №5.8.2

ПОСТАНОВА

Іменем України

05 липня 2012 року Справа № 2а/1270/4382/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Петросян К.Є.,

при секретарі: Ковіній І.В.,

за участю представників:

прокурор: Хижа К.Й.,

позивача: ОСОБА_1 (довіреність №173 від 26.01.2012),

відповідача: Чіпілін С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора Артемівського району міста Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу "Держнагляд у Донбаському регіоні" до об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Союз - 5» про стягнення штрафу у сумі 5100,00 грн.,

ВСТАНОВИВ:

07 червня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Прокурора Артемівського району м. Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підроздялу "Держненргонагляду у Донбаському регіоні" до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Союз - 5" про стягнення заборгованості.

Ухвалою суду від 08 червня 2012 року за вказаним позовом було відкрито скорочене провадження.

15 червня 2012 року на адресу суду від відповідача надійшло заперечення на адміністративний позов.

20 червня 2012 року за результатами розгляду поданого відповідачем заперечнення на адміністративний позов суд призначив розгляд справи до розгляду у відкритому судовому засіданні.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 29 листопада 2011 року відповідачу видано припис №02/21-06-0892, яким останнього зобов'язано з'єднати теплову мережу, що підводи до будинку о 89 мм в теплових колодязях ТК 7а і ТК5 з зовнішньою тепловою мережею від котельні «Западна» ЛМКП «Теплокомуненерго» та заборонити самовільне переобладнання систем опалення на автономні, відключення від системи централізованого опалення без дозволу міжвідомчої комісії з питань відключення споживачів від мереж централізованого опалення. Припис підписано і отримано головою правління ОСББ «Союз 5», Чіпіліним Сергієм Олександровичем, без заперечень. Згідно п. 8 ст. 7 Закону України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.

13 лютого 2012 року у присутності представників відповідача було проведено перевірку виконання вимог виданого припису. Протоколом від 13 лютого 2012 року №02/21-06-0011 встановлено не виконання у встановлений термін пункту №1, вимог припису №02/21-06-0892 від 29.11.2011року. На підставі зазначеного Акту перевірки (протоколом), постановою від 28 лютого 2012 р. №02/21-06-0011 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику та теплопостачання у розмірі 5 100,00 грн.

Постанову від 28 лютого 2012 р. №02/21-06-0011, про накладення штрафу, відповідач отримав нарочно 03 березня 2012 року. Штраф відповідачем не сплачений. Ані припис, ані постанова про накладення штрафу відповідачем не оскаржувались. За таких обставин позивач просив суд стягнути з відповідача суму штрафу в розмірі 5100,00грн.

Прокурор у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд стягнути з відповідача штраф за порушення законодавства про електроенергетику та теплопостачання у розмірі 5 100,00 грн.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, надав пояснення аналогічні викладеним у позові та просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав письмові заперечення на позов в яких вказав, що ОСББ «Союз 5» має борг перед ЛМКП «Теплокомуненерго» в розмірі - 316331,13 грн., в свою чергу заборгованість неплатників складає - 525000 грн. Та зазначив, що через недобросовісних мешканців було переплачено більше - 200 000,00 грн., які могли б задіяти у ремонт. У зв'язку з чим представник відповідача просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю, з таких підстав.

Судом встановлено, що відповідач - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Союз - 5» є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Луганської міської ради Луганської області 02.11.1987 року. (а.с. 10)

Державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) (пункт 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 року № 929).

Згідно із пунктом 11 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії Держенергонагляд, серед іншого, має право застосовувати до суб'єктів господарювання штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством; вимагати від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії; надавати (надсилати) суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.

Законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду відповідно до пункту 15 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії є обов'язковими для виконання керівниками та посадовими особами суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності.

Відповідно до пункту 2.1 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, метою та завданнями інспекції Держенергонагляду у Луганській області є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії Луганської області вимог нормативно - правових і нормативно - технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.

Пунктом 8 статті 7 Закону України від 05 квітня 2007 року № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"регламентовано, що припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Відповідно до частини 9 статті 4 Закону України від 05 квітня 2007 року № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб'єкта господарювання згідно із законом.

Згідно із статтею 9 Закону України від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР "Про електроенергетику"державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.

Відповідно до частини 3 статті 27 Закону України від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР "Про електроенергетику"суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці зокрема за неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.

Санкції, передбачені частиною третьою статті 27 Закону України від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР "Про електроенергетику", застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання визначає Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року № 1312.

Відповідно до пунктів 7, 8 та 9 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Національної комісії регулювання електроенергетики, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Постанова або розпорядження про накладення штрафу складається у двох примірниках. Перший примірник постанови або розпорядження залишається в органі, який її оформив. Другий примірник у 3-денний термін після оформлення постанови або розпорядження надсилається (видається повноважному представнику) для сплати штрафу суб'єкту господарювання.

Суб'єкт господарювання згідно з пунктом 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

29 листопада 2011 року відповідачу видано припис №02/21-06-0892, яким останнього зобов'язано з'єднати теплову мережу, що підводи до будинку о 89 мм в теплових колодязях ТК 7а і ТК5 з зовнішньою тепловою мережею від котельні «Западна» ЛМКП «Теплокомуненерго» та заборонити самовільне переобладнання систем опалення на автономні, відключення від системи централізованого опалення без дозволу міжвідомчої комісії з питань відключення споживачів від мереж централізованого опалення (а.с. 7). Припис підписано і отримано головою правління ОСББ «Союз 5», Чіпіліним Сергієм Олександровичем, без заперечень. Згідно п. 8 ст. 7 Закону України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства (а.с. 7).

13 лютого 2012 року у присутності представників відповідача було проведено перевірку виконання вимог виданого припису. Протоколом від 13 лютого 2012 року №02/21-06-0011 встановлено не виконання у встановлений термін пункту №1, вимог припису №02/21-06-0892 від 29.11.2011року (а.с. 8). На підставі зазначеного Акту перевірки (протоколом), постановою від 28 лютого 2012 року. №02/21-06-0011 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику та теплопостачання у розмірі 5 100,00 грн. (а.с. 8-9).

Зазначена постанова від 28 лютого 2012 р. №02/21-06-0011, про накладення штрафу, відповідач отримав нарочно 03 березня 2012 року (зворотній бік а.с. 5).

Оскільки відповідач в установленому законодавством порядку постанову про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику не оскаржив, суму штрафу у добровільному порядку не сплатив, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Суд критично оцінює посилання представника відповідача на той факт, що позивачем знято з контролю припис №02/21-06-0892 віл 29.11.2011 року відповідно до його листа від 31.05.2012 № 16/162/1-1210 (а.с. 28), оскільки з зазначеного лист вбачається, що Держенергонаглядом в Луганській області прийнято рішення про зняття з контролю припису від 13.02.2012 року № 02/21-06-0096, що також у судовому засіданні підтвердила представник позивача.

Згідно ст.. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, у якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом 5-денного строку.

Відповідно до статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 71, 94, 158-163, 167, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Прокурора Артемівського району міста Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу "Держнагляд у Донбаському регіоні" до об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Союз - 5» про стягнення штрафу у сумі 5100,00 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Союз - 5» (91015, м. Луганськ, кв. Зарічний, 5,) до Державного бюджету України (п/р №31119106700002 до Держбюджету м. Луганська, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 804013, іден. Код 37991503) штраф у розмірі 5100,00грн. (п'ять тисяч сто гривень 00 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанову у повному обсязі складено та підписано 11 липня 2012 року.

СуддяК.Є. Петросян