Постанова № 25136946, 04.07.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.07.2012
Номер справи
2а/1270/4603/2012
Номер документу
25136946
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Категорія №5.8.2

ПОСТАНОВА

Іменем України

04 липня 2012 року Справа № 2а/1270/4603/2012

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Каюда А.М.., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом прокурора м.Луганська в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до комунального підприємства «Стандарт-Луганськ» про стягнення штрафу в розмірі 2040,00грн., -

ВСТАНОВИВ:

13 червня 2012 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов прокурора м.Луганська в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до комунального підприємства «Стандарт-Луганськ» про стягнення штрафу в розмірі 2040,00грн.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що 19 грудня 2011 року відповідачу було видано припис №02/21-01-0943-1, яким останнього зобов'язано обладнати захисними панелями відсіки для автоматичних вимикачів у всіх без винятку розподільчих шафах 0,4 кВ на сходових клітинах житлового будинку №94 вул.Советська, м.Луганськ, як не передбачено заводом виробником та зачинити на замок (всі без винятку) розподільчі щити 0,4кВ на сходових клітинах житлового будинку №94 вул.Советська, м.Луганськ.

03 квітня 2012 року у присутності представників відповідача було проведено перевірку виконання вимог виданого припису. Актом перевірки (протоколу) від 03 квітня 2012 року №02/21-07-0021 встановлено повне не виконання вимог припису №02/21-01-0943-1 від 19.12.2011.

На підставі зазначеного акту перевірки, постановою від 17 квітня 2012 року № 02/21-07-0021 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 2 040,00 грн.

Постанову про накладення штрафу відповідач, згідно поштового повідомлення отримав 19 квітня 2012 року. Дотепер штраф відповідачем не сплачений. Ані припис, ані постанова про складання штрафу відповідачем до теперішнього часу не оскаржувались.

У зв'язку з тим, що сума штрафу відповідачем протягом тридцяти днів з дня винесення постанови не сплачена, прокурор просив стягнути з відповідача штраф за порушення законодавства про електроенергетику в сумі 2040,00 грн.

Ухвалою від 14 червня 2012 року справу призначено до розгляду у порядку скороченого провадження.

Ухвалу про відкриття скороченого провадження відповідач отримав 18 червня 2012 року, що підтверджується підписом у повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с. 25).

Заперечення проти позову або заяви про визнання позову відповідач суду не надав.

Відповідно до частини 6 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наявних у матеріалах справи доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

Статтею 1 Закону України від 05 квітня 2007 року №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» регламентовано, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) (пункт 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 серпня 1996 року №929).

Згідно із пунктами 11 та 13 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії Держенергонагляд, серед іншого, має право застосовувати до суб'єктів господарської діяльності штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством, видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері електроенергетики та теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням; вимагати в межах своєї компетенції від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії вжиття заходів для усунення виявлених Держенергонаглядом порушень; вимагати від споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики дотримання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії;

Законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду відповідно до пункту 15 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії є обов'язковими для виконання керівниками та посадовими особами суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності.

Відповідно до пункту 1.6 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, метою та завданнями інспекції Держенергонагляду у Луганській області є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії Луганської області вимог нормативно - правових і нормативно - технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії (а.с. 11-16).

Частиною 8 статті 7 Закону України від 05 квітня 2007 року №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» регламентовано, що припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Відповідно до частини 9 статті 4 Закону України від 05 квітня 2007 року №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб'єкта господарювання згідно із законом.

Відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії, регулює Закон України від 16 жовтня 1997 року №575/97-ВР "Про електроенергетику ".

Згідно із статтею 9 Закону України від 16 жовтня 1997 року №575/97-ВР "Про електроенергетику " державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.

Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до частини 5 статті 9 Закону України від 16 жовтня 1997 року №575/97-ВР "Про електроенергетику" мають право:

- безперешкодного доступу до електричних і тепловикористовуючих установок та теплових мереж споживачів та суб'єктів електроенергетики;

- отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів;

- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;

- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці;

- надсилати власникам об'єктів споживача подання про невідповідність займаній посаді працівника електротехнічного профілю, який своєчасно не пройшов перевірку знань з електробезпеки та експлуатації струмоприймачів;

- вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії;

- надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення;

- застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Відповідно до частини 3 статті 27 Закону України від 16 жовтня 1997 року №575/97-ВР «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці:

- за неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу або постачання електричної енергії та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування об'єднаної енергетичної системи України і споживання енергії, - штраф у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою (частина 4 статті 27 Закону України від 16 жовтня 1997 року №575/97-ВР «Про електроенергетику»).

Санкції, передбачені, серед іншого, частиною третьою статті 27 Закону України від 16 жовтня 1997 року №575/97-ВР «Про електроенергетику», застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина 7 статті 27 Закону України від 16 жовтня 1997 року №575/97-ВР «Про електроенергетику»).

Порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання визначає Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року №1312.

Відповідно до пунктів 7, 8 та 9 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Національної комісії регулювання електроенергетики, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Постанова або розпорядження про накладення штрафу складається у двох примірниках. Перший примірник постанови або розпорядження залишається в органі, який її оформив. Другий примірник у 3-денний термін після оформлення постанови або розпорядження надсилається (видається повноважному представнику) для сплати штрафу суб'єкту господарювання.

Суб'єкт господарювання згідно з пунктом 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Відповідач - комунальне підприємство «Стандарт-Луганськ» (і.к.35399667), зареєстроване в якості юридичної особи, що підтверджується довідкою (а.с.10)

19 грудня 2012 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області було складено припис №021-01-0943-1 внаслідок проведеної перевірки за зверненням громадян, стосовно обладнання приборів захисту розподільних шаф 0,4кВ на сходових клітинах житлового будинку після заміни приладів обліку електричної енергій. Зазначений припис було виписано стосовно Директора КП «Стандарт-Луганськ». Відповідно до припису №021-01-0943-1 відповідача було зобов'язано обладнати захисними панелями відсіки для автоматичних вимикачів у всіх без винятку розподільчих шафах 0,4 кВ на сходових клітинах житлового будинку №94 вул.Советська, м.Луганськ, як не передбачено заводом виробником та зачинити на замок (всі без винятку) розподільчі щити 0,4кВ на сходових клітинах житлового будинку №94 вул.Советська, м.Луганськ. Про виконання припису відповідача було зобов'язано повідомити до 21 лютого 2012 року.

03 квітня 2012 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області було проведено перевірку виконання вимог припису від 19 грудня 2012 року №021-01-0943-1, результати якої оформлено актом №02/21-07-0021. Актом перевірки було встановлено не виконання в установлений термін вимог припису від 19 грудня 2012 року №021-01-0943-1, пункти №1,2 у встановлений термін, чим порушена статті 26 Закону України «Про електроенергетику» Зазначений акт підписаний уповноваженими представниками сторін. (а.с.9)

17 квітня 2012 року на підставі акта перевірки інспекції Держенергонагляду в Луганській області №02/21-07-0021 від 03 квітня 2012 року було винесено постанову №02/21-07-0021 про накладення на Комунальне підприємство «Стандарт-Луганськ» штрафу в розмірі 2040,00грн. за порушення законодавства про електроенергетику, яку відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення відповідач отримав 19 квітня 2012 року (а.с.6,7)

Оскільки Комунальне підприємство «Стандарт-Луганськ» постанову Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області від 17 квітня 2012 року за №02/21-07-0021 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у встановленому порядку не оскаржив, внаслідок чого вона на момент розгляду справи є чинною та такою, що підлягає виконанню, і суму штрафу у добровільному порядку не сплатив, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають повному задоволенню.

Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства Відповідно до статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 71, 94, 158-163, 167, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов прокурора м.Луганська в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до комунального підприємства «Стандарт-Луганськ» про стягнення штрафу в розмірі 2040,00грн.

Стягнути з комунального підприємства «Стандарт-Луганськ» (91031, м.Луганськ, кв. Героїв Брестської крепості, 31а, код 35399667) до державного бюджету України (п/р №31115106700006 до Держбюджету м.Луганська, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 804013, і.к. 37991503) штраф у сумі 2040,00 грн.(дві тисячі сорок гривень 00 коп.)

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною і підлягає негайному виконанню.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.

СуддяА.М. Каюда