Постанова № 25136715, 05.07.2012, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.07.2012
Номер справи
1170/2а-725/12
Номер документу
25136715
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УКРАЇНА -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 липня 2012 року Справа № 1170/2а-725/12

Кіровоградський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого -судді Чубари Н.В.

секретар судового засідання -Черна О.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кіровограді справу за адміністративним позовом приватного підприємства „Теравет-Україна" до заступника Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської області Ковтунова Олександра Володимировича про визнання дій протиправними, визнання нечинним рішення та його скасування,-

ВСТАНОВИВ:

ПП „Теравет-Україна" звернулося до суду з адміністративним позовом до заступника Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської області Ковтунова Олександра Володимировича щодо визнання нечинним рішення від 28.02.2012р. №01/12 та його скасування; визнання дій відповідача протиправними.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що отримано оскаржуване рішення, яке було винесене за результатами Акта перевірки дотримання позивачем вимог природоохоронного законодавства від 23-24.02.2012 р. під час позапланової перевірки позивача вимог природоохоронного законодавства.

Зазначає, що на думку перевіряючого підприємством здійснюється зберігання та реалізація виробів мінеральних сполучених „Максимарин" з порушенням вимог чинного природоохоронного законодавства, а саме: відсутній висновок державної екологічної експертизи виробів мінеральних спучених „Максимарин" ( ст.7,14 Закону України „Про екологічну експертизу") та відсутня державна реєстрація виробів мінеральних спучених „Максимарин" (ст.4,7 Закону України „Про пестициди і агрохімікати"). У зв'язку з наведеним прийнято рішення тимчасово зупинити (заборонити) з 05.03.2012 р. діяльність по зберіганню та реалізації виробів мінеральних спучених „Максимарин" ПП „Теравет-Україна" до усунення виявлених порушень; директору ПП „Теравет-Україна" ОСОБА_2 необхідно отримати висновок державної екологічної експертизи виробів мінеральних спучених „Максимарин", здійснити державну реєстрацію виробів мінеральних спучених „Максимарин".

Із вказаним твердженням відповідача не погоджується. Зазначає, що в ході проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства не було встановлено сферу застосування виробів, не встановлено факту належності виробів до пестицидів або агрохімікатів, а також не взяті до уваги надані документи, що свідчать проте, що вироби мінеральних спучених „Максимарин" являються покращувачем грунтів.

Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, зроблено припущення, про те що вироби є агрохімікатами. Припущення зроблено на підставі опису до патенту на винахід „Композиці для внесення в грунти", власником якого є фізична особа ОСОБА_2. Патент -документ, що засвідчує авторство на винахід та виключне право на використання його протягом певного строку та не може мати юридичного значення в розрізі проведеної перевірки.

Зазначає, що ПП „Теравет-Україна" має всі дозвільні документи для виробництва, зберігання та реалізації виробів мінеральних спучених „Максимарин", а саме: технічні умови на виробництво виробів мінеральних спучених „Максимарин" ТУ У 26.8-33615114-002:2007 та зміни до них №1, та №2; Висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи на вироби мінеральні спучені „Максимарин" від 14.09.2007р. №05.03.02-04/46282.

Відповідно до ТУ-У- 26.8-33615114-002:2007 на вироби мінеральні спучені „Максимарин" - вироби мінеральні спучені являють собою продукт - абсорбент, який всмоктує в себе рідину в кількості, в сотні раз перевищуючої власну вагу та при необхідності, віддає вологу рослинам.

Відповідно до зареєстрованих змін до ТУ У 26.8-33615114-002:2007 на вироби мінеральні спучені „Максимарин" - вироби мінеральні спучені „Максимарин", являють собою продукт - абсорбент в суміші з іншими речовинами. „Максимарин" має властивості абсорбувати в себе рідину та розчини, при необхідності ваддавати рослинам.

Відповідно до Висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 14.09.2007р. №05.03.02-04/46282 - вироби мінеральні спучені „Максимарин" є покращувачем грунтів (збереження вологи та поживних речовин) в сільському, лісовому і парковому господарствах, побуті (присадибні ділянки, декоративне та кімнатне рослинництво). За результатами державної санітарно-епідеміологічної експертизи вироби мінеральні спучені „Максимарин" за ТУ У 26.8-33615114-002:2007, відповідають вимогам діючого санітарного законодавства України і за умов дотримання вимог наданого висновку, можуть бути використані в заявленій сфері.

Вважає, що вироби мінеральні спучені „Максимарин" не являються пестицидами або агрохімікатами та не потребують державної реєстрації відповідно до Закону України „Про пестициди та агрохімікати".

Рішення, стосовно проведення державної реєстрації виробів мінеральних спучених „Максимарин" є незаконним, передчасним та таким, що не відповідає вимогам природоохоронного законодавства.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд задовольнити позов з підстав, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечила проти позову повністю. В обґрунтування своєї правової позиції зазначила про те, що державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської області Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області 23-24.02.2012 р. за наказом Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області „Про направлення на перевірку" від 22.02.2012 р. № 118, згідно з направленням на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 22.02.2012 р. № 169/12, на підставі згоди на проведення позапланового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю) діяльності суб'єкта господарювання від 21.02.2012 р. № 2/2-407 та на вимогу Генеральної прокуратури України, з метою здійснення державного нагляду (контролю) у галузі охорони навколишнього природного середовища, проведено перевірку ПП „Теравет-Україна", яка оформлена актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 23-24.02.2012 р., в ході якої було встановлено, що підприємством, здійснюється виробництво, торгівля та рекламування препаратів „Максимарин-гель А" та „Максимарин-гель К" без їх державної реєстрації, з порушенням вимог ст. 4 Закону України „Про пестициди і агрохімікати".

За наслідками перевірки винесено рішення про тимчасову заборону (зупинення) діяльності по зберіганню та реалізації виробів мінеральних спучених „Максимарин" ПП „Теравет-Україна" від 28.02.2012 р. № 01/12, у зв'язку зі здійсненням зберігання та реалізації виробів мінеральних спучених „Максимарин" з порушенням вимог чинного природоохоронного законодавства - за відсутності державної реєстрації препаратів та висновку державної екологічної експертизи виробів, згідно з яким позивача зобов'язано вжити заходів, що спрямовані на усунення порушень вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, зокрема, здійснити державну реєстрацію препаратів та отримати висновок державної екологічної експертизи.

Правовою підставою для винесення рішення, було порушення ПП „Теравет-Україна" вимог ст.ст. 13, 39 Закону України „Про екологічну експертизу".

Зазначає, що діяльність з виробництва препаратів „Максимарин" ПП „Теравет-Україна", підлягає обов'язковій державній екологічній експертизі, відповідно до ст. 13 Закону України „Про екологічну експертизу". Тобто, діяльність підприємства без позитивного висновку державної екологічної експертизи забороняється.

ПП „Теравет-Україна" не виконано вимог ст. 13 Закону України „Про екологічну експертизу", всупереч приписів ч. 3 ст. 39 Закону України „Про екологічну експертизу", не отримано позитивний висновок державної екологічної експертизи, та здійснює свою господарську діяльність за відсутності вказаного висновку екологічної експертизи, тому підлягає забороні (зупиненню).

Просить відмовити позивачу в задоволенні позову в повному обсязі з підстав, викладених в письмових запереченнях (а. с. 56-64).

Заслухавши представників сторін, дослідивши у судовому засіданні надані сторонами докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що видами діяльності позивача за КВЕД в тому числі є: оптова торгівля хімічними продуктами; спеціалізована роздрібна торгівля непродовольчими товарами, не віднесеними до інших угрупувань. (а. с. 18)

Відповідно до ст. 34 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.

Згідно з ч. 3 ст. 16 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" спеціально уповноваженими державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів у республіці є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органи на місцях та інші державні органи, до компетенції яких законодавством України та Автономної Республіки Крим віднесено здійснення зазначених функцій.

Державна екологічна інспекція у Кіровоградській області, відповідно до покладених на неї завдань, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами-нерезидентами вимог законодавства з охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів.

Підпунктом 4.2. пункту 4 Положення про Державну екологічну інспекцію у Кіровоградській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 12.12.2011 р. № 136 передбачено, що до функцій інспекції належить здійснення державного контролю за дотриманням правил зберігання, транспортування, знешкодження, ліквідації, захоронення пестицидів і агрохімікатів, токсичних хімічних речовин, небезпечних речовин, додержання вимог екологічної безпеки при транспортуванні, зберіганні, використанні, знешкодженні й похованні хімічних засобів захисту рослин, мінеральних добрив, токсичних речовин і відходів. (а.с.66-80)

На підставі наказу Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області „Про направлення на перевірку" від 22.02.2012 р. № 118 та направлення на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 22.02.2012 р. № 169/12, на підставі згоди на проведення позапланового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю) діяльності суб'єкта господарювання від 21.02.2012 р. № 2/2-407-зг та на вимогу Генеральної прокуратури України, з метою здійснення державного нагляду (контролю) у галузі охорони навколишнього природного середовища, проведено позапланову перевірку ПП „Теравет-Україна" з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства. (а.с.81,82,85,86)

За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 23-24.02.2012 р., в якому зафіксовано, що підприємством здійснюється виробництво, торгівля та рекламування препаратів „Максимарин-гель А" та „Максимарин-гель К" без їх державної реєстрації, з порушенням вимог ст. 4 Закону України „Про пестициди і агрохімікати". (а.с.13-16)

Відповідачем 28.02.2012 року прийнято рішення № 01/12 про тимчасову забору (зупинення) діяльності по зберіганню та реалізації виробів мінеральних спучених „Максимарин" ПП „Теравет-Україна", що знаходиться за адресою: 25004, м.Кіровоград, Таврійська,9, яким встановлено, що ПП Теравет-Україна" здійснює зберігання та реалізація виробів мінеральних сполучених „Максимарин" з порушенням вимог чинного природоохоронного законодавства, а саме: відсутній висновок державної екологічної експертизи виробів мінеральних спучених „Максимарин" ( ст.7,14 Закону України „ Про екологічну експертизу") та відсутня державна реєстрація виробів мінеральних спучених „Максимарин" (ст.4,7 Закону України „Про пестициди і агрохімікати"). У зв'язку з цим даним рішенням вирішено тимчасово зупинити (заборонити) з 05.03.2012 р. діяльність по зберіганню та реалізації виробів мінеральних спучених „Максимарин" ПП „Теравет-Україна" до усунення виявлених порушень; директору ПП „Теравет-Україна" ОСОБА_2 необхідно отримати висновок державної екологічної експертизи виробів мінеральних спучених „Максимарин", здійснити державну реєстрацію виробів мінеральних спучених „Максимарин". (а.с.11-12)

Відповідно до ч. 3 ст. 13 Закону України „Про екологічну експертизу" здійснення державної екологічної експертизи є обов'язковим для видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку. Перелік видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Згідно з п. 6 Переліку видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1995р. № 554, до вказаного Переліку віднесено хімічну промисловість (включаючи виробництво засобів захисту рослин, стимуляторів їх росту, мінеральних добрив).

Відповідно до ст. 7 Закону України „Про екологічну експертизу" об'єктами екологічної експертизи є проекти законодавчих та інших нормативно-правових актів, передпроектні, проектні матеріали, документація по впровадженню нової техніки, технологій, матеріалів, речовин, продукції, генетично модифікованих організмів, реалізація яких може призвести до порушення екологічних нормативів, негативного впливу на стан навколишнього природного середовища.

Статтею 14 Закону України „Про екологічну експертизу" встановлено, що об'єктами державної екологічної експертизи являються зокрема, також документація по впровадженню нової техніки, технологій, матеріалів та речовин. Основними завданнями екологічної експертизи є визначення ступеня екологічного ризику і безпеки запланованої чи здійснюваної діяльності; організація комплексної, науково-обгрунтованої оцінки об'єктів екологічної експертизи, а також, в першу чергу, встановлення відповідності об'єктів експертизи вимогам екологічного законодавства та оцінка впливу діяльності запроектованих об'єктів на стан навколишнього природного середовища.

Таким чином, діяльність підприємства без позитивного висновку державної екологічної експертизи забороняється.

Крім того, хімічні речовини - це найбільша група речовин, що завдають впливу на навколишнє середовище. Йдеться про органічні та неорганічні речовини, сполуки або продукти, що містять такі речовини, які при внесенні в навколишнє середовище або при контакті з живими організмами можуть шляхом хімічних або фізико-хімічних процесів заподіювати шкоду життю і здоров'ю людей та навколишньому середовищу.

Особливе місце серед хімічних речовин посідають пестициди та агрохімікати.

Згідно зі ст. 1 Закону України „Про пестициди і агрохімікати" зазначені терміни вживаються у такому значенні: агрохімікати -органічні, мінеральні і бактеріальні добрива, хімічні меліоранти, регулятори росту рослин та інші речовини, що застосовуються для підвищення родючості ґрунтів, урожайності сільськогосподарських культур і поліпшення якості рослинницької продукції.

Зазначений Закон регулює правові відносини, пов'язані з державною реєстрацією, виробництвом, закупівлею, транспортуванням, зберіганням, торгівлею та безпечним для здоров'я людини і навколишнього природного середовища застосуванням пестицидів і агрохімікатів, визначає права і обов'язки підприємств, установ, організацій та громадян, а також повноваження органів державної виконавчої влади і посадових осіб у цій сфері.

Згідно ст. 4 Закону України „Про пестициди та агрохімікати" забороняється ввезення на митну територію України (крім дослідних партій, що використовуються для державних випробувань та наукових досліджень), виробництво (крім виробництва для експорту та виробництва дослідних партій, що використовуються для державних випробувань, науково-технологічних досліджень та випробувань), торгівля, застосування та рекламування пестицидів і агрохімікатів до їх державної реєстрації.

Відповідно до ст. 7 Закону України „Про пестициди та агрохімікати", а також Порядку проведення державних випробувань, державної реєстрації та перереєстрації, видання переліків пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.1996 р. № 295, реєстрація пестицидів і агрохімікатів здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища на підставі позитивних результатів випробувань та матеріалів досліджень. Зареєстровані пестициди та агрохімікати вносяться до державного реєстру України.

Згідно п.п. 23, 24 вищезазначеного Порядку проведення державних випробувань, державної реєстрації та перереєстрації, видання переліків пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, у разі позитивних результатів експертиз та рекомендацій науково-експертної ради Мінприроди приймає рішення про державну реєстрацію препарату, після чого заявникові видається рахунок на сплату реєстраційного внеску. Після сплати реєстраційного внеску і затвердження зразка етикетки, препарат заноситься до Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, а заявникові видається реєстраційне посвідчення про державну реєстрацію препарату, зразок якого затверджується Мінприроди.

Рішення про державну реєстрацію препарату набуває чинності з моменту видачі реєстраційного посвідчення та втрачає чинність в кінці року (31 грудня), визначеного терміном реєстрації. Пестициди і агрохімікати реєструються на строк до десяти років.

В судовому засіданні позивачем підтверджено, що ПП „Теравет-Україна" листом від 22.11.2011 р. № 118 зверталося до Міністерства екології та природних ресурсів України з приводу надання роз'яснень стосовно того, чи підлягають державній реєстрації препарати „Максимарин".

В письмових роз'ясненнях Міністерства екології та природних ресурсів України стосовно державної реєстрації препаратів зафіксовано, що листом від 19.12.2011 р. №24825/07/10-11 Мінприроди проінформувало ПП „Теравет-Україна", що препарати „Максимарин-гель-К" та „Максимарин-гель-А" підлягають державній реєстрації згідно з Законом України „Про пестициди та агрохімікати". (а.с.95-99)

Таким чином, препарат може вироблятись, реалізовуватись, застосовуватись та рекламуватись, тобто перебувати у цивільному обороті, тільки з моменту його державної реєстрації у Міністерстві екології та природних ресурсів України.

Згідно із Законом України „Про охорону навколишнього природного середовища" Верховна Рада України, КМУ, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, місцеві ради, органи управління, а також спеціальні компетентні органи управління у галузі охорони навколишнього природного середовища, інші уповноважені органи, у межах своєї компетенції, відповідно до Конституції України приймають рішення про зупинення (тимчасово) або припинення господарської діяльності підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування у разі порушення ними законодавство про охорону навколишнього природного середовища.

Правові підстави прийняття рішень про обмеження, тимчасову заборону (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій об'єктів незалежно від форми власності у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища визначені у Порядку, затвердженому Постановою Верховної Ради України від 29.10.1992 р. №2751-XII.

Даний Порядок визначає правові основи прийняття рішень про обмеження, тимчасову заборону (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів (надалі - підприємств) незалежно від форм власності у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до вказаного Порядку діяльність підприємств, що здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, може бути:

обмежена - на певний період (до виконання необхідних природоохоронних заходів) встановлюються зменшені обсяги викидів і скидів забруднюючих речовин та розміщення відходів у цілому по підприємству чи по окремих його цехах (дільницях) і одиницях обладнання;

тимчасово заборонена (зупинена) - до виконання необхідних природоохоронних заходів зупиняється експлуатація підприємства чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання;

припинена - повністю припиняється експлуатація підприємства чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання.

Рішення про обмеження, тимчасову -заборону (зупинення) та припинення діяльності підприємств у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища приймають у межах своєї компетенції Кабінет Міністрів України, Верховна Рада Республіки Крим, місцеві органи державної виконавчої влади, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України та його органи на місцях, органи державного санітарно-епідеміологічного нагляду, інші спеціально уповноважені державні органи та органи місцевого самоврядування.

Пунктом 4 даного Порядку визначено, що діяльність підприємств обмежується або тимчасово забороняється (зупиняється) у разі перевищення ними лімітів використання природних ресурсів, порушення екологічних нормативів, екологічних стандартів, а також вимог екологічної безпеки.

Таким чином, аналіз зібраних та перевірених в судовому засіданні доказів, дає суду підстави вважати, що позивач при зберіганні та реалізації виробів мінеральних спучених „Максимарин" допустив порушенням вимог чинного природоохоронного законодавства, а саме: відсутній висновок державної екологічної експертизи виробів мінеральних спучених „Максимарин" ( ст.7,14 Закону України „Про екологічну експертизу") та відсутня державна реєстрація виробів мінеральних спучених „Максимарин" (ст.4,7 Закону України „Про пестициди і агрохімікати").

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Представником відповідача в судовому засіданні доведено правомірність дій та прийняття оскаржуваного рішення, а тому суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України -протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено -10.07.2012 р.

Суддя Н.В.Чубара