Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 червня 2012 р. Справа № 2а/0570/3935/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11.40
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Стойка В.В.
при секретарі судового засідання Сальковій В.О.
за участю
представника позивача Павенко Г.С.
представника відповідача не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю «Слов`янська солевидобувна компанія» до Державної податкової інспекції в Дніпровському районі міста Києва про визнання недійсними податкові повідомлення-рішення №0000330707 від 14.02.2012р., №0000340707 від 14.02.2012р.,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Слов`янська солевидобувна компанія» звернулось до суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції в Дніпровському районі міста Києва про визнання недійсними податкові повідомлення-рішення №0000330707 від 14.02.2012р., №0000340707 від 14.02.2012р. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ним до Державної податкової інспекції в Дніпровському районі міста Києва була подана декларація з податку на додану вартість за вересень 2011 р. та жовтень 2011 року, в якій задекларована сума, яка підлягає відшкодуванню з бюджету.
Відповідачем була проведена документальна позапланова виїзна перевірка з питання достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість шляхом перерахування на розрахунковий рахунок платника у банку за жовтень 2011 року, за результатами якої складено акт та прийнято спірні податкові повідомлення-рішення №0000330707 від 14.02.2012р., яким зменшено суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 60000грн. та №0000340707 від 14.02.2012 року про нарахування штрафної фінансової санкції у розмірі 30000грн. Позивачем було направлено до податкового органу заперечення на акт перевірки, за результатом розгляду якого п.1 висновку, який зазначений в акті документальної невиїзної перевірки від 18.01.2012 року № 133/07-032-30098637 було викладено в новій редакції:
на порушення п.198.2 ст. 198, п. 200.1 абз. «б» п.200.14 ст.200 ПК України від 02 грудня 2010 р. №2755-VІ зі змінами та доповненнями ТОВ «Слов'янська солевидобувна компанія» завищено суму податкового кредиту в розмірі 60 000,00грн. за вересень 2011р., що призвело до завищення суми бюджетного відшкодування у рядку 23.1 за жовтень 2011 р. в розмірі 60 000,00грн. Податковим органом було прийнято податкові повідомлення-рішення.
Просить визнати недійсними податкові повідомлення-рішення №0000330707 від 14.02.2012р. про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 60000грн. та №0000340707 від 14.02.2012 року про нарахування штрафної фінансової санкції на суму 30000 грн, оскільки доводи викладені у акті перевірки є необґрунтованими.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з*явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Надав суду письмове заперечення на позовну заяву від 28 квітня 2012 року /а.с. 102-104/.
Суд, заслухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову та заперечень проти нього, встановив наступне.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Слов'янська солевидобувна компанія» є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 30098637 та є платником податку на додану вартість, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію платника податку на додану вартість /а.с. 6-8/.
Відповідач, Державна податкова інспекція в Дніпровському районі міста Києва є суб'єктом владних повноважень, які в даних правовідносинах реалізують надані ним Законом України "Про державну податкову службу в Україні" та Податковим кодексом України повноваження.
Відповідачем було проведено документальну позапланову виїзну перевірку з питання достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість шляхом перерахування на розрахунковий рахунок платника у банку за жовтень 2011 року, за результатами якої було складено акт №133/07-032/30098637 від 18 січня 2011 року та встановлено, що в порушення п.200.4, п.200.14 абз. «б» статті 200 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VІ пункту 22 підрозділу ІІ Перехідних положень Податкового кодексу України» від 07 липня 2011 р. №3609-VІ (далі - Закон №3609) ТОВ «Слов`янська солевидобувна компанія» завищено суму податкового кредиту за вересень 2011 року на 60 000грн., що призвело до завищення суми бюджетного відшкодування за жовтень 2011 року, в розмірі 60 000грн./а.с. 19-22/.
Підставою для такого висновку податкового органу стало включення позивачем до складу податкового кредиту податкову накладну на поставку газу № 13/002 від 21.09.2011, сума ПДВ поставки становить 60 000 грн.
31 січня 2012р. ТОВ «Слов`янська солевидобувна компанія» було направлено заперечення на акт документальної позапланової виїзної перевірки з питання достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість шляхом перерахування на розрахунковий рахунок платника у банку за жовтень 2011 року /а.с. 23/, у якому зазначило, що встановлено з 01 липня до 01 жовтня 2011 року тимчасово операції з постачання природного газу за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2711 21 00 00 (без урахування вартості послуг з його транспортування, розподілу і постачання) ввезеного на митну територію України ПАТ «НАК «Нафтогаз України» (крім операцій з постачання такого газу для населення, установ та організацій, що фінансуються з державного бюджету і місцевих бюджетів, підприємств теплоенергетики для виробництва теплової енергії для населення, та інших споживачів, що не є платниками цього податку) оподатковуються за нульовою ставкою податку на додану вартість /Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України» від 07.07.2011р. №3609-VІ/.
Листом №1097/02 від 27 вересня 2011 року Дочірня компанія «Газ України Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» повідомило Товариство з обмеженою відповідальністю «Слов'янська солевидобувна компанія» про проведене корегування суми податкових зобов*язань за серпень 2011 року по надходженням сплати у податковий період з 01 серпня 2011 по 05 серпня 2011 року, які належали оподаткуванню ПДВ за ставкою 20% (підстава - лист ДПА України від 31 серпня 2011 року за №15783/6/15-3115 «Щодо надання роз'яснень»). Враховуючи проведення корегування сум податкових зобов*язань за серпень 2011 року, яке відбувалось у вересні 2011 року, 21 вересня 2011 року була виписана податкова накладна на дату надання послуг по постачанню природного газу за період з 01 серпня 2011 р. по 05 серпня 2011 р. включно на загальну суму 360 000,00грн., 60 000,00грн., з яких складали 20% податку на додану вартість.
13 лютого 2012 року Державною податковою інспекцією в Дніпровському районі міста Києва було направлено відповідь на заперечення ТОВ «Слов'янська солевидобувна компанія» /а.с. 26/, відповідно до якого за результатами розгляду заперечення п.1 висновку, який зазначений в акті документальної невиїзної перевірки від 18.01.2012 року № 133/07-032-30098637 був викладений в новій редакції:
на порушення п.198.2 ст. 198, п. 200.1 абз. «б» п.200.14 ст.200 ПК України від 02 грудня 2010 р. №2755-VІ зі змінами та доповненнями ТОВ «Слов'янська солевидобувна компанія» завищено суму податкового кредиту в розмірі 60 000,00грн. за вересень 2011р., що призвело до завищення суми бюджетного відшкодування у рядку 23.1 за жовтень 2011 р. в розмірі 60 000,00грн.
14 лютого 2012 року Державною податковою інспекцією в Дніпровському районі міста Києва прийнято податкові повідомлення-рішення /а.с. 24, 25/:
- №0000330707 від 14.02.2012р. на підставі п.54.3 ст.54 та п. 58.1 ст.58 ПК України та згідно з п.78.1.8 ст. 78 розд. ІІ ПК України на підставі акту перевірки №133/07-032/30098637 від 18 січня 2011 року, яким ТОВ «Слов'янська солевидобувна компанія» зменшено суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 60000грн.
- №0000340707 від 14.02.2012 року на підставі п.54.3 ст.54 та п. 58.1 ст.58 ПК України та акту перевірки №133/07-032/30098637 від 18 січня 2011 року, за порушення п.198.2 ст.198 розд. 5 200.1, п.200.1, п.200.14 абз. «б» ст.200 розд. V Податкового Кодексу України, яким збільшено позивачу суму грошового зобов'язання про нарахування штрафної (фінансової) санкції (штрафа) у розмірі 30000грн.
Судом встановлено, що 07 липня 2011 року між Дочірньою компанією «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» (»Постачальник») та ТОВ «Слов'янська солевидобувна компанія» («Покупець») було укладено договір №09/189(11)ПР поставки природного газу, за умовами якого постачальник зобов*язується поставити покупцеві імпортований природний газ, а покупець зобов'язується прийняти і оплатити природний газ в обсязі, зазначеному у п. 1.2 цього договору. Газ, що постачається за цим договором, використовується покупцем виключно для власних потреб, використання газу покупцем для інших потреб не є предметом цього договору. Постачальник передає покупцю в період з 01 липня 2011 року по 31 грудня 2011 року природний газ з урахуванням вартості його транспортування в обсязі до 5000тис. куб.м. Ціна за 1000 куб.м. природного газу становить 3023,50грн. без урахування податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу, крім того:
- збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ - 2%;
- податок на додану вартість за ставкою 20%.
У разі зміни уповноваженим державним органом граничної ціни на газ та/або тарифів, Сторонами в обов'язковому порядку застосовується нова ціна на газ та/або тарифи.
Як було встановлено в судовому засіданні позивачем до складу податкового кредиту за вересень 2011 було включено податкову накладну на поставку газу № 13/002 від 21.09.2011, сума ПДВ поставки становить 60 000 грн. Згідно номенклатури постачання товарів/послуг, зазначеній в податковій накладній, ТОВ «Слов»янська соледобувна компанія» придбало у ДК «ГАЗ України» НАК Нафтогаз України» газ природній згідно з УКТ ЗЕД 2711 21 0000. Дата відвантаження (використання, постачання (оплати)) є 21.09.2011.
В податковій накладній дата відвантаження зазначена 05.08.2011.
Як вбачається з акту перевірки та визнається сторонами за період з 01.08.2011 по 30.09.2011 оплата за газ проводилась частинами: 03.08.2011 в розмірі 100000 грн., 04.08.2011 в розмірі 200000 грн., 05.08.2011 в розмірі 60 000 грн., всього в період з 01.08.2011 по 05.08.2011 - 360 000 грн., в тому числі ПДВ 60 000 грн.
Відповідно до п.198.2 ст.198 ПК України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше;
дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою виникнення права на віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов'язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 цього Кодексу, а для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України - дата сплати (нарахування) податку за податковими зобов'язаннями, що були включені отримувачем таких послуг до податкової декларації попереднього періоду.
Датою виникнення права орендаря (лізингоотримувача) на збільшення податкового кредиту для операцій фінансової оренди (лізингу) є дата фактичного отримання об'єкта фінансового лізингу таким орендарем.
Датою виникнення права замовника на віднесення сум до податкового кредиту з договорів (контрактів), визначених довгостроковими відповідно до пункту 187.9 статті 187 цього Кодексу, є дата фактичного отримання замовником результатів робіт (оформлених актами виконаних робіт) за такими договорами (контрактами).
Для товарів/послуг, постачання (придбання) яких контролюється приладами обліку, факт постачання (придбання) таких товарів/послуг засвідчується даними обліку.
Стаття 201 ПК України передбачає, що податкова накладна складається у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Один примірник видається покупцю, а другий залишається у продавця. У разі складання податкової накладної у паперовому вигляді покупцю видається оригінал, а копія залишається у продавця.
Для операцій, що оподатковуються, і операцій, звільнених від оподаткування, складаються окремі податкові накладні.
Податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця.
Органи державної податкової служби за даними реєстрів виданих та отриманих податкових накладних, наданих в електронному вигляді, повідомляють платника податку про наявність у такому реєстрі розбіжностей з даними контрагентів. При цьому платник податку протягом 10 днів після отримання такого повідомлення має право уточнити податкові зобов'язання без застосування штрафних санкцій, передбачених розділом II цього Кодексу.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
У разі якщо частка товарів/послуг, послуг не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів/послуг зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним органом державної податкової служби, та враховується при визначенні загальних податкових зобов'язань.
Як вбачається з п.187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Оскільки, згідно з податкової накладної дата відвантаження, постачання (оплати) товарів /послуг зазначена 05.08.2011, то згідно з пунктом 198.2 ст.198 Податкового кодексу України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулося раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною, тобто серпень 2011.
Як вбачається з матеріалів справи ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» в вересні 2011 було подано уточнюючий розрахунок та відображено вищезазначену операцію з ТОВ «Соледобувна компанія» в зобов'язаннях за серпень 2011.
27 вересня 2011 року Дочірньою компанією «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» було надіслано повідомлення ТОВ «Слов'янська солевидобувна компанія» про здійснення вищезазначеного коригування /а.с. 37/.
Пунктом 200.14. «б» ст.200 Податкового кодексу України встановлено, що якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування.
У відповідності до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Стаття 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням наведених правових норм та наданих письмових документів суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
У відповідності до вимог ст. 94 КАС України, понесені позивачем витрати по сплаті судового збору не підлягають стягненню на його користь з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Слов`янська солевидобувна компанія» до Державної податкової інспекції в Дніпровському районі міста Києва про визнання недійсними податкові повідомлення-рішення №0000330707 від 14.02.2012р. про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 60000грн. та №0000340707 від 14.02.2012 року про нарахування штрафної фінансової санкції на суму 30000грн. - відмовити в повному обсязі.
Вступна та резолютивна частина рішення проголошена у судовому засіданні 26 червня 2012р. у присутності представників сторін.
Повний текст постанови виготовлений 02 липня 2012 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Суддя Стойка В. В.