ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
19 червня 2012 року 17:34 № 2а-19071/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Патратій О.В. за участю секретаря Бескоровайної Н.В. та представників сторін:
від позивача: Паливоди Н.П.,
від відповідача: Британчука М.В., Редчиць О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Київського міського центру зайнятості до Відкритого акціонерного товариства «Завод сантехнічних заготовок» про стягнення заборгованості у розмірі 30 580,50 гривень,-
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся Київський міський центр зайнятості з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Завод сантехнічних заготовок»про стягнення заборгованості у розмірі 30 580,50 грн.
Ухвалою суду від 23 грудня 2011 року було відкрито скорочене провадження у даній справі.
28 січня 2012 року судом постановлено ухвалу про перехід до розгляду адміністративної справи № 2а-19071/11/2670 за загальними правилами Кодексу адміністративного судочинства та призначено справу до судового розгляду.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем порушено вимоги статті 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Так, перевіркою правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття виявлено факт неповної сплати відповідачем страхових внесків у розмірі 30 580,50 грн., про що було складено акт.
На підставі акту перевірки Київським міським центром зайнятості було винесено рішення № 17 від 05.10.2011 року про стягнення з ВАТ «Завод сантехнічних заготовок»заборгованості у розмірі 30 580,50 грн.
Внаслідок не сплати відповідачем страхових внесків (недоїмки) утворилася заборгованість, що стало підставою звернення до суду.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач проти позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що ухвалою господарського суду м. Києва від 22.07.2010 року порушено провадження у справі № 44/458-б про банкрутство ВАТ «Завод сантехнічних заготовок», відкрито процедуру санації, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Згідно Акту № 376 від 26.08.2011 року Святошинського районного центру зайнятості м. Києва період, в який виникла заборгованість перед Фондом по внескам на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, виник до прийняття ухвали господарським судом м. Києва від 22.07.2010 року. Таким чином, рішення № 17 від 05.10.2011 року Київського міського центру зайнятості про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки), прийняте з порушенням норм ч.1 ст. 1, ч.4 ст. 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Враховуючи викладене, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову повністю.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення справи по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ВАТ «Завод сантехнічних заготовок»перебуває на обліку в Святошинському районному центру зайнятості м. Києва як платник страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття за № 27500018.
На підставі направлення Святошинського районного центру зайнятості № 436 від 26.08.2011р. проведено планову перевірку ВАТ «Завод сантехнічних заготовок» за період з 08.08.2009 року до 01.01.2011 року з питань правильності нарахування, своєчасності та повноти перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття. За результатами перевірки складено Акт від 26.08.2011 р. №376 щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Перевіркою встановлено порушення відповідачем Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», а саме п. 2 ст. 35, яке виявилось у несвоєчасній та неповній сплаті до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття страхових внесків в сумі 30 580 грн. 50 коп.
Директором Київського міського центру зайнятості було прийнято Рішення № 17 від 05.10.2011 «Про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу»щодо стягнення з Відкритого акціонерного товариства «Завод сантехнічних заготовок»простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) в розмірі 30 580 грн. 50 коп., яке підлягало виконанню у добровільному порядку в десятиденний строк з дня одержання вищезазначеного рішення. Зазначене рішення відповідачем у встановленому порядку не оскаржено.
Відповідно до п. 7 розділу 8 «Прикінцеві та перехідні положення»Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»2464-VІ від 08.07.2010 р., який набрав чинності 01.01.2011 року, стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або несплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або несплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності вищезазначеного Закону.
Порядок обчислення і сплати страхових внесків у період до 01.01.2011 року визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 2 березня 2000 року N 1533-III та Інструкцією про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.12.2000 № 339 (далі - Інструкція).
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (в редакції до 01.01.2011 р.), роботодавець зобов'язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Відповідно до п. 3 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття» перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходів), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі, або виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення з цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.
У разі нестачі у роботодавців коштів на виплату заробітної плати та сплату страхових внесків у повному обсязі нарахування їх на заробітну плату і перерахування страхових внесків до Фонду проводиться у пропорційних сумах.
Згідно ч. 3 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» роботодавці та застраховані особи сплачують страхові внески один раз на місяць в день одержання роботодавцями в установах банків коштів на оплату праці.
Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню. Штраф накладається у розмірі прихованої суми виплат, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.
Відповідно до абзацу 2 п. 2 ст. 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»строк давності у разі стягнення страхових внесків та фінансових санкцій не застосовується.
Аналіз вищезазначених норм свідчить про те, що на відповідача покладено обов'язок по нарахуванню, обчисленню і сплаті в установлені строки та в повному обсязі страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
Частиною 1 ст. 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»встановлено, що якщо в результаті дій з боку страхувальника або страховика сталося порушення законодавства, орган державного нагляду у сфері страхування на випадок безробіття вказує на допущені порушення, встановлює строк для їх усунення. У разі якщо протягом цього строку страхувальник або страховик не усуне порушення, незаконне рішення скасовується спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики з наступним відшкодуванням збитків за рахунок страхувальника або страховика, які допустили порушення. У двотижневий строк страхувальник або страховик можуть оскаржити рішення органу державного нагляду до суду.
Як вбачається з матеріалів справи, станом на 01.01.2011 р. заборгованість відповідача зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття становить 30 580 грн. 50 коп., що підтверджується довідкою Київського міського центру зайнятості про наявність заборгованості від 24.01.2012 р. № 08-676.
Суд критично ставиться до позиції представників відповідача, що стягнення спірної заборгованості суперечить положенням Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Так, відповідно до статей 1, 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»мораторій на задоволення вимог кредиторів - це зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, а також припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення та введення мораторію. Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Наведені норми регулюють правовідносини, які виникли між боржником і кредиторами у зв'язку з неспроможністю боржника виконати після настання встановленого строку існуючі зобов'язання і спрямовані на відновлення платоспроможності боржника або його ліквідації з метою здійснення заходів щодо задоволення визнаних судом вимог кредиторів.
В той же час, з порушенням провадження у справі про банкрутство не пов'язується завершення підприємницької діяльності боржника, він має право укладати угоди, у нього можуть виникати нові зобов'язання. З огляду на наведене можна зробити висновок про те, що дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів.
Що стосується зобов'язань поточних кредиторів, то за цими зобов'язаннями, згідно із загальними правилами, нараховуються неустойка (штраф, пеня), застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Зазначена позиція суду узгоджується з позицією Верховного суду України викладеною у постанові суду від 25.06.2011.
Як зазначено у п. 17 постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.09 №15 «Про судову практику в справах про банкрутство», за змістом статті 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), які виникли після введення мораторію; їх виконання для боржника є обов'язковим.
Таким чином, зобов'язання, які виникли після введення мораторію боржник повинен виконувати повністю без будь-яких обмежень.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою Господарського суду міста Києва від 22 липня 2010 року № 44/458-б порушено провадження у справі про банкрутство Відкритого акціонерного товариства «Завод сантехнічних заготовок», введено процедуру розпорядження майном боржника -Відкритого акціонерного товариства «Завод сантехнічних заготовок», з моменту порушення провадження у справі введено мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника, відповідно до ст. 11 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», зупинено виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів, строк виконання яких настав до введення мораторію); зупинено заходи, спрямовані на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
В той же час, згідно розрахунку спірної заборгованості, наведеному у додатку № 2 до акту перевірки № 376 від 26.08.2011 року, спірна недоїмка зі страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття виникла за період з 05.08.2010 року по 11.05.2011 року, тобто після порушення у справі про банкрутство та введення мораторію.
Враховуючи те, що строк сплати спірної заборгованості виник у позивача після 22 липня 2010 року, тобто після порушення провадження у справі про банкрутство, дія мораторію на виконання цих зобов'язань не поширюється.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Доказів сплати відповідачем суми простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків станом на день розгляду спору суду не надано.
З огляду на вищевказане, суд вважає позовні вимоги Київського міського центру зайнятості про стягнення заборгованості у розмірі 30 580 грн. 50 коп. документально та нормативно обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 17, 35, 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», п. 7 розділу 8 «Прикінцеві та перехідні положення»Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»2464-VІ від 08.07.2010 р., ст.ст. 94, 160, 161, п. 4 ч. 2 ст. 162, ст.ст. 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов Київського міського центру зайнятості задовольнити повністю.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Завод сантехнічних заготовок» (код ЄДРПОУ 05503272, адреса: 00062, м. Київ, вул. Екскаваторна, 24) на користь Київського міського центру зайнятості (код ЄДРПОУ 03491091, адреса: 01033, м. Київ, вул. Жилянська, 47-Б, рахунок № 37179301900001 в Головному управлінні Державного казначейства м. Києва, МФО 820019) заборгованість у розмірі 30 580, 50 гривень (тридцять тисяч п'ятсот вісімдесят гривень 50 коп.)
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя О.В. Патратій
Повний текст постанови складено та підписано: 27 червня 2012 року.