Постанова № 25122373, 21.10.2010, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.10.2010
Номер справи
2-а-2254/10/1970
Номер документу
25122373
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а-2254/10/1970

"21" жовтня 2010 р., Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючої Подлісної І.М.

секретаря Калиняк О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства «Тернопільбуд»в особі Будівельно -монтажного управління «Промбуд»до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення -рішення №0010112304/2/21622 від 16 березня 2007 р.

в с т а н о в и в:

Відкрите акціонерне товариство «Тернопільбуд»в особі Будівельно -монтажного управління «Промбуд»звернулося до адміністративного суду з адміністративним позовом до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення -рішення №0010112304/2/21622 від 16 березня 2007 р., мотивуючи тим, що висновки посадових осіб Тернопільської ОДПІ, викладені у акті перевірки, який став підставою для складання оскаржуваного податкового повідомлення -рішення, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України і не відповідає дійсним обставинам справи та фактам господарської діяльності позивача.

Представник позивача Відкритого акціонерного товариства «Тернопільбуд»в особі Будівельно -монтажного управління «Промбуд»в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.

Представник відповідача Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, проаналізувавши та дослідивши матеріали справи, вважає що даний позов не підлягає до задоволення, виходячи наступних міркувань.

Працівниками державної податкової служби проведено перевірку виїзну планову перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства будівельно -монтажного управління «Промбуд»відкритого акціонерного товариства «Тернопільбуд»за період з 01 жовтня 2004 року по 30 червня 2006 року. Як свідчать матеріали перевірки (акт від 05 грудня 2006 року №19357/23-420/01268940) будівельно -монтажне управління «Промбуд»придбало товарно матеріальні цінності в унітарного приватного підприємства «Укртехмаш»відповідно до податкової накладної від 11 січня 2006 року №1101-01 на суму поставки в розмірі 17 178 грн. в тому числі податок на додану вартість 2 863 грн. Податкова накладна унітарного приватного підприємства «Укртехмаш»містить факсимільний підпис директора підприємства ОСОБА_3 Оплата вартості придбаних товарно -матеріальних цінностей здійсненна будівельно -монтажним управлінням «Промбуд»через установу банку в січні 2006 року (платіжне доручення від 16 січня 2006 року №154). Сума податку на додану вартість в розмірі 2863 грн. відображена будівельно - монтажним управлінням «Промбуд»в складі податкового кредиту з податку на додану вартість за січень 2006 року. Відповідно до листа державного реєстратора Тернопільської міської ради №1147 від 16 серпня 2006 року на момент реєстрації унітарного приватного підприємства «Укртехмаш»засновником та керівником підприємства був ОСОБА_3. В акті перевірки зроблено запис, що ОСОБА_3 помер, про що в книзі реєстрації про смерть Скалацької міської ради зроблено відповідний запис №20 від 12 липня 2005 року (довідка виконавчого комітету міської Ради народних депутатів №1553 від 08 грудня 2005 року). Крім цього, на підставі поданої звітності унітарного підприємства «Укртехмаш»встановлено, що на балансі даного суб'єкта господарювання не рахується будь-яких активів (додаток К/1 до декларації по податку на прибуток), кількість працюючих становить один чоловік (форма 1-ДФ). За юридичною адресою даний суб'єкт підприємницької діяльності не знаходиться.

Крім цього, перевіркою встановлено, що бідівельно -монтажне управління «Промбуд»відкритого акціонерного товариства «Тернопільбуд»придбало товарно -матеріальні цінності у приватного підприємця ОСОБА_5 відповідно до податкових накладних від вересня 2005 року №4, від 19 вересня 2005 року №4, від 16 вересня 2005 року №3, від 20 жовтня 2005 року №12, від 20 грудня 2005 року №23 на загальну суму поставки в розмірі 11 615, 19 грн., в тому числі податок на додану вартість в розмірі 1935, 86 грн. Оплата вартості придбаних цінностей здійснена управлінням через установу банку у вересні -листопаді 2005 року (платіжні доручення від 19 вересня 2005 року №10032, від 26 вересня 2005 року №10134, від 20 жовтня 2005 року №10457, від 24 листопада 2005 року №11008). Сума податку на додану вартість в розмірі 1936 грн. відображена будівельно -монтажним управлінням «Промбуд»в складі податкового кредиту з податку на додану вартість у деклараціях за вересень, жовтень та грудень 2005 року. В акті перевірки зазначено, що документів по транспортуванню (доставці) пиломатеріалів від приватного підприємця ОСОБА_5 для перевірки підприємством не представлено. Також, у відповідності до реєстраційних документів,приватний підприємець ОСОБА_5 здійснює гуртово -роздрібну торгівлю лісоматеріалами на підставі свідоцтва про сплату єдиного податку, виданого Тернопільської ОДПІ 05 липня 2005 року, 16 серпня 2005 року підприємець зареєстрований платником податку на додану вартість (свідоцтво серії НОМЕР_1). За вересень, жовтень та грудень 2005 року приватним підприємцем ОСОБА_5 задекларовано суму податкових зобов'язань з податку на додану вартість відповідно у розмірі 10 грн. у кожному періоді (декларації від 20 жовтня 2005 року №291605, від 21 листопада 2005 року №304226, від 20 січня 2006 року №326442).

В результаті проведених операцій з унітарним приватним підприємством «Укртехмаш»та приватним підприємцем ОСОБА_5 в порушення вимог пп. 7.4.1 п. 7.4, пп. 7.2.3 п. 7.2, пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», будівельно -монтажним управлінням «Промбуд»відкритого акціонерного товариства «Тернопільбуд»завищено податковий кредит з податку на додану вартість за вересень,жовтень, грудень 2005 року та січень 2006 року на суму 4 799 грн.

За розглядом акта перевірки від 05 грудня 2006 року №19357/23-420/01268940 Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією сформовано та надіслано будівельно -монтажному управлінню «Промбуд»відкритого акціонерного товариства «Тернопільбуд»податкове повідомлення -рішення від 14 грудня 2006 року №0010112304/0/85148 про донараховану суму податку на додану вартість в розмірі 7376, 50 грн., в тому числі 4977 грн. за основним платежем та 2399, 50 грн. штрафних санкцій, застосованих з посиланням на пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

За наслідками розгляду первинної скарги начальника будівельно - монтажного управління «Промбуд»відкритого акціонерного товариства «Тернопільбуд»Лило В.Й. від 21 грудня 2006 року рішенням Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції від 09 січня 2007 року №331/7/25-011 «Про результати розгляду первинної скарги»податкове повідомлення -рішення від 14 грудня 2006 року №0010112304/0/85148 залишено без змін.

Бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку (п. 2 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).

Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо ц неможливо -безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи (п. 1 ст. 9 вищезазначеного Закону).

Пунктом 2 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні встановлено, що первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Відповідно до підпункту 7.4.1 пункту 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.

Підпунктом 7.4.4 пункту 7.4 ст. 7 вищевказаного Закону визначено, що якщо платник податку придбаває (виготовляє) матеріальні та нематеріальні активи (послуги), які не призначаються для їх використання в господарській діяльності такого платника, то сума податку, сплаченого у зв'язку з таким придбанням (виготовленням), не включається до складу податкового кредиту.

Згідно з підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пп. 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

Податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надаються покупцю, копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг). Податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом. Платники податку повинні зберігати податкові накладні протягом строку, передбаченого законодавством для зобов'язань із сплати податків (підпункт 7.2.3 пункту 7.2. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»).

Підпунктом 7.4.5 пункту 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»визначено, що не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями. У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим підпунктом документами, платник податку несе відповідальність у вигляді фінансових санкцій, установлених законодавством, нарахованих на суму податкового кредиту, не підтверджену зазначеними цим підпунктом документами.

Право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платник податку, передбаченому ст. 9 цього Закону.

Відповідно до пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року №2181-ІІІ, із змінами та доповненнями, у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків з підстав викладених у пп. «б»пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми неоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податкового збору (обов'язково платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Згідно пп. 4.2.3 п. 4.2 ст. 4 Закону України №2181-ІІІ від 21.12.2000 року обов'язок доведення того, що будь-яке нарахування, здійснене контролюючим органом у випадках, визначених підпунктом 4.2.2 цього пункту, є помилковим, покладається на платника податків, за винятком випадків, визначених пунктом 4.3 цієї статті. Начальником будівельно -монтажного управління «Промбуд»відкритого акціонерного товариства «Тернопільбуд»Лило В.Й, для розгляду первинної та повторної скарг не надано документів та доказів, що свідчать про помилковість нарахування податковим органом податкового зобов'язання.

Рішенням Державної податкової інспекції в Тернопільській області про результати розгляду повторної скарги від 13.03.2007 року №4046/10/25-007, податкове повідомлення -рішення Тернопільської ОДПІ від 14 грудня 2006 року №0010112304/0/85148 скасоване в частині 178 грн. донарахованої суми податку на додану вартість. У зв'язку із цим, ДПА в Тернопільській області винесено нове податкове повідомлення -рішення від 16.03.2007 року №0010112304/2/21622. Яким позивачу донараховано податкового зобов'язання на загальну суму 7198, 50 грн. в тому числі за основним платежем -4799 грн. та за штрафними санкціями -2399, 50 грн.

За наведених обставин наявність у покупця належно оформлених документів, необхідних відповідно до Закону про ПДВ для віднесення певних сум до податкового кредиту, зокрема виданих Підприємству податкових накладних, не є підставою для виключення відповідних сум ПДВ до складу податкового кредиту, оскільки податкові накладні виписані платником, який фактично не виступав продавцем товарів, зазначених в податкових накладних, не здійснював їх доставку та відвантаження, та відповідно не формував податкові зобов'язання.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є не обґрунтованими, не відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому у задоволенні даного позову слід -відмовити.

Судові витрати по справі згідно ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.

керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160 -163 КАС України, Законом України «Про державну податкову службу в Україні», від 04.12.1990 №509-ХІІ, Законом України «Про податок на додану вартість», від 03.04.1997 року №168/97-ВР, Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», від 21.12.2000 №2181-ІІІ, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В позові відкритого акціонерного товариства «Тернопільбуд»в особі будівельно -монтажного управління «Промбуд»до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення рішення №0010112304/2/21622 від 16 березня 2007р. -відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня прийняття постанови апеляційної скарги у порядок і строки передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Головуючий суддя Подлісна І.М.

копія вірна

Суддя Подлісна І.М.