Постанова № 25121861, 25.06.2012, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2012
Номер справи
2а-5824/10/1370
Номер документу
25121861
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 червня 2012 р. № 2а-5824/10/1370

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України у Яворівському районі Львівської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення боргу,-

встановив:

управління Пенсійного фонду України у Яворівському районі Львівської області звернулося до суду з вказаним вище позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, в якому просить суд стягнути з відповідача суму боргу в розмірі 60815 грн. 44 коп.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач перебуває на обліку в УПФУ у Яворівському районі Львівської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, проте, в порушення вимог ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», несвоєчасно та не в повному обсязі сплачує страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що призвело до виникнення боргу перед позивачем.

Відповідач подав до суду заперечення на адміністративний позов, в якому проти позову заперечує, просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Вважає протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області щодо проведення перевірки 26.02.2010р., складення акту № 85 від 03.03.2010 р.; визнання незаконними та скасування рішень Управління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області №231 від 12.03.2010р. про застосування фінансових санкцій за неподання розрахунку сум страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування та № 232 від 12.03.2010р. про застосування фінансових санкцій за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески; визнання незаконними та скасування вимог Управління пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області № Ф596 від 01.04.2010р.; № Ф760 від 05.05.2010р.; №Ф1001 від 01.07.2010р.

Позивач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце його проведення. Проте, подав до суду клопотання про розгляд справи без участі уповноваженого представника позивача.

Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце його проведення. Клопотань про розгляд справи без його участі до суду не надходило.

В судових засіданнях, в яких брав участь відповідач додатково зазначив, що всупереч нормам Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» УПФУ в Яворівському районі Львівської області не повідомило відповідача про проведення перевірки, перед початком перевірки не пред'явили направлення на перевірку та посвідчення, перевірка була проведена у відсутності відповідача, а про її результати відповідач не був повідомлений. Стверджує, що виявлені порушення в акті зазначені не конкретно, без посилань на норми законодавства, посилається на недоліки в оформленні акту перевірки, позивачем не було встановлено розміру прихованих сум заробітної плати. Просить в задоволенні позову відмовити.

Враховуючи відсутність перешкод для розгляду справи в судовому засіданні без участі сторін, суд вважає за можливе розглянути справу відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України в порядку письмового провадження на основі наявних в матеріалах справи доказах.

Дослідивши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю, з наступних підстав.

Відповідач -фізична особа-підприємець ОСОБА_1, що проживає за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний код - НОМЕР_1, відповідно до ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»є платником страхових внесків до солідарної системи Пенсійного фонду України.

Відповідач перебуває на обліку в УПФУ у Яворівському районі Львівської області та у відповідності до п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати страхові внески.

Судом встановлено, що всупереч вимог п. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно з якими роботодавець як страхувальник зобов'язаний сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Як вбачається з акта № 85 від 03.03.2010 р. «Про результати планової перевірки ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер для фізичних осіб - НОМЕР_1) з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за період з 28.07.2005 року до 31.01.2010 року» було встановлено за жовтень -грудень 2008р. заниження фонду оплати праці на 6235 грн. внаслідок того, що не було подано додаток № 23 «Розрахунок страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за жовтень - грудень 2008 року», чим порушено ч. 2 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що призвело до заниження нарахування страхових внесків на 2070,02 грн. та утримань на 124,70 грн., усього -2194,72 грн.; за січень -грудень 2009 р. було занижено фонд оплати праці на 32390 грн. внаслідок аналогічного порушення, що призвело до заниження нарахування страхових внесків на 10753,48 грн. та утримань на 647,80 грн., разом -11401,28 грн.; за січень 2010р. встановлено заниження фонду оплати праці на 4345 грн. внаслідок аналогічного порушення, у зв'язку із чим занижено нарахування страхових внесків на 1442,54 грн. та утримань на 86,90 грн., разом -1529,44 грн. Загальне заниження фонду оплати праці становить 42970 грн., що призвело до заниження нарахованих (14266,04 грн.) і утриманих (859,40 грн.) страхових внесків на загальну суму 15125,44 грн. При цьому, звіти про нарахування заробітної плати за 2008 -2009 р., документи форми ІНДАНІ за 2005 -2009 р. не подавались.

Доказів подання відповідачем зазначених розрахунків, звітів та форм суду не надано, у зв'язку з чим, суд робить висновок, що висновки акта перевірки відповідають дійсності.

Щодо тверджень відповідача, що УПФУ в Яворівському районі Львівської області порушені норми Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», зокрема, не повідомлено його про проведення перевірки, перевірку проведено за його відсутності, не подано відповідних документів на проведення перевірки, не використано документів бухгалтерського обліку тощо, суд зазначає наступне.

Як вбачається з акта перевірки, наданого УПФУ в Яворівському районі Львівської області, на ньому міститься підпис відповідача, що підтверджує посилання на сторінці 5 акта про проведення перевірки в присутності позивача. При цьому, своїми підписами відповідач визнав, що він надав для перевірки всі наявні первинні документи, отримав один примірник акту. Акт підписаний відповідачем без зауважень. Крім того, перевірка відповідача зазначена у журналі реєстрації перевірок, а повідомлення про проведення перевірки було направлено відповідачеві рекомендованим листом із повідомленням про вручення. Посилання відповідача на неповне відображення в тексті акта перевірки певних записів, тощо, носять формальний характер, що не впливає на правильність висновків УПФУ в Яворівському районі Львівської області за результатами перевірки.

На підставі вказаного акта були винесені рішення УПФУ в Яворівському районі Львівської області № 231 від 12.03.2010р. про застосування фінансових санкцій за неподання розрахунку сум страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування; та № 232 від 12.03.2010р. про застосування фінансових санкцій за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески.

УПФУ в Яворівському районі Львівської області на адресу відповідача направлялись вимоги про сплату боргу № Ф596 від 01.04.2010р.; № Ф760 від 05.05.2010р.; № Ф1001 від 01.07.2010р. Проте, вказані вимоги відповідач не виконав, борг не сплатив.

Згідно із ст. 18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим законом; вони не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування, на ці внески не поширюється податкове законодавство. Частина 6 ст. 19 Закону передбачає, що страхові внески нараховуються на суми, зазначені в частинах першій та другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.

Відповідно до ч. 4 та ч. 6 ст. 20 Закону, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду.

Згідно із ч. 3 ст. 106 вказаного Закону, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій. Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку. Згідно із ч. 14 вказаної статті, рішення органу Пенсійного фонду про нарахування пені або накладення штрафу, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, є виконавчим документом. У разі якщо страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, отримали рішення про нарахування пені та накладення штрафу, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, і не сплатили зазначені в них суми фінансових санкцій протягом десяти робочих днів, а також не оскаржили це рішення чи не повідомили у цей строк відповідний виконавчий орган Пенсійного фонду про його оскарження, воно передається для виконання державній виконавчій службі та страхувальнику. З матеріалів справи вбачається, що позивач зазначені документи у зазначений строк не оскаржив.

Крім того, постановою Львівського окружного адміністративного суду від 05.04.2011 року у справі № 2а-6824/10/1370 за позовом фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області про визнання незаконними та скасування рішень Управління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області № 231 від 12.03.2010 року про застосування фінансових санкцій за неподання розрахунку сум страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування; та № 232 від 12.03.2010 року про застосування фінансових санкцій за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески; визнання незаконними та скасування вимог Управління пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області № Ф596 від 01.04.2010р.; № Ф760 від 05.05.2010 р.; № Ф1001 від 01.07.2010 р., у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.03.2012 року у справі №49163/11/9104 апеляційну скаргу ОСОБА_1 -залишено без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 05.04.2011 року № 2а-6824/10/1370 -без змін.

Таким чином, постанова Львівського окружного адміністративного суду від 05.04.2011 року у справі № 2а-6824/10/1370 набрала законної сили 30.03.2012 року.

У зв'язку з цим, суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку про порушення відповідачем визначених УПФУ в Яворівському районі Львівської області в акті перевірки норм законодавства, а посилання відповідача на порушення законодавства при проведенні перевірки та ознайомленні його з її проведенням та прийнятими рішеннями, не доведені суду у встановленому порядку належними доказами.

Разом з тим, докази вжиття відповідачем заходів погашення заборгованості перед УПФУ в Яворівському районі Львівської області у розмірі 60815 грн. 44 коп. в матеріалах справи відсутні.

Таким чином, на підставі наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню повністю.

Керуючись наведеним вище та ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

1.Адміністративний позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код - НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду України у Яворівському районі Львівської області (код ЄДРПОУ -20847230) суму боргу у розмірі 60815 грн. 44 коп. (шістдесят тисяч вісімсот п'ятнадцять гривень сорок чотири копійки).

3.Судові витрати відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України стягненню зі сторін не підлягають.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складений та підписаний 25 червня 2012 року.

Суддя Гулик А.Г.