Ухвала суду № 25086121, 26.03.2012, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2012
Номер справи
2а-1870/7216/11
Номер документу
25086121
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2012 р.Справа № 2а-1870/7216/11Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Григорова А.М.

Суддів: Мельнікової Л.В. , Подобайло З.Г.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Десна" на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 10.11.2011р. по справі № 2а-1870/7216/11

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Десна"

до Старшого державного інспектора з контролю за використанням і охороною земель відділу Держкомзему у Кролевецькому сумської області Меншун Олександра Анатолійовича

про визнання дій незаконними,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Десна», звернувся до суду з позовом до Старшого державного інспектора з контролю за використанням і охороною земель відділу Держкомзему у Кролевецькому районі Сумської області Меншун Олександра Анатолійовича, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо здійснення перевірки з питань дотримання вимог земельного законодавства позивачем, що мало наслідком накладення шкоди на ТОВ «Десна» в розмірі 22 261,50 грн. Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 25 липня 2011 року старшим державним інспектором з контролю за використанням і охороною земель відділу Держкомзему у Кролевецькому районі Сумської області Меншун Олександром Анатолійовичем, без присутності посадових осіб TOB «Десна», було складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства №126. В акті перевірки зазначено, що станом на 25.07.2011 року TOB «Десна» самовільно зайняло та на безоплатній основі використовує земельну ділянку площею 25,7281 га (сільськогосподарські угіддя, рілля) з земель запасу державної власності Алтинівської сільської ради за межами населеного пункту, під посів озимого жита, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Такі дії, на думку старшого державного інспектора з контролю за використанням і охороною земель відділу Держкомзему у Кролевецькому районі Сумської області Меншуна O.A. порушують вимоги ст.ст. 96, 125, 126, 206 Земельного кодексу України. Також старшим державним інспектором з контролю за використанням і охороною земель відділу Держкомзему у Кролевецькому районі Сумської області Меншун Олександром Анатолійовичем було здійснено розрахунок №7 розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки від 25.07.2011 року, згідно якого на TOB «Десна» було накладено шкоду у розмірі 22 261 грн. 50 коп. Про складанням вищезгаданого акту та розрахунку розміру шкоди позивач довідався лише 27.07.2011 року, коли й отримав копії даних документів для ознайомлення. На думку позивача, старший державний інспектор з контролю за використанням і охороною земель відділу Держкомзему у Кролевецькому районі Сумської області Меншун O.A. на здійснення перевірки дотримання вимог земельного законодавства товариством з обмеженою відповідальністю «Десна», що мало своїм наслідком накладення шкоди на TOB «Десна», не мав відповідних повноважень.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 10.11.2011р. в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Десна" відмовлено в повному обсязі.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Десна" не погоджуючись з вказаною постановою суду, в апеляційній скарзі вказує, що постанова прийнята внаслідок неправильного застосування та порушення норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 10.11.2011р. та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

Сторони в судове засідання не з'явились, були повідомлені належним чином.

Суд апеляційної інстанції розглядає справу згідно п.2 ч.1 ст. 197 КАС України в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги є необґрунтованими та недоведеними.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції та вважає за необхідне зазначити наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Десна» зареєстровано 19.02.2000 року Кролевецькою районною державною адміністрацією Сумської області, ідентифікаційний код 03779596 (а.с. 10).

15 липня 2011 року відповідачем проведена перевірка з питання дотримання ТОВ «Десна» вимог земельного законодавства України при використанні земельної ділянки земель державної власності на території Алтинівської сільської ради, за наслідками якої складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 25.07.2011 року № 126 (а.с. 8).

Згідно з Актом перевірки, станом на 25.07.2011 року ТОВ «Десна» самовільно зайняло та на безоплатній основі використовує земельну ділянку площею 25,7281 га (сільськогосподарські угіддя, рілля) із земель запасу державної власності Алтинівської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що є порушенням вимог ст.ст. 125, 126, 206 ЗК України.

Відповідно до Акту обстеження земельної ділянки № 7 від 25.07.2011 року, складеним відповідачем, встановлено аналогічні порушення земельного законодавства з боку ТОВ «Десна» (а.с. 7).

Згідно з Розрахунком розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття ТОВ «Десна» земельної ділянки з земель запасу сільськогосподарського призначення на території Алтинівської сільської ради Кролевецького району за межами населеного пункту від 25 липня 2011 року, складеним відповідачем, розмір заподіяної шкоди склав 22 261,50 грн. (а.с. 9).

Колегія суддів зазначає, що частиною 1 статті 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» передбачено, що державний контроль за використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель і її територіальні органи.

Згідно статті 10 вказаного Закону, державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.

Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року №963 «Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу» передбачено, що розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, проводиться Держземінспекцією та її територіальними органами.

Відповідно до пп. 7 п. 4 Положення «Про Державний комітет України із земельних ресурсів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.2008 року № 224, Державний комітет із земельних ресурсів (Держкомзем) відповідно до покладених на нього завдань: здійснює державний контроль за використанням та охороною земель відповідно до Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» та інших законів, а також державний геодезичний нагляд за виконанням топографо-геодезичних і картографічних робіт відповідно до Закону України «Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність».

Постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель» від 21.06.2010 року № 477 утворено в складі Державного комітету по земельних ресурсах Державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель як урядовий орган державного управління та затверджено Положення про Державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель (далі - Положення).

Пунктом 4 Положення встановлено, що Держземінспекція відповідно до покладених на неї завдань зокрема організує і здійснює державний контроль за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності, громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, а також іноземними юридичними особами земельного законодавства.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2010 року №1068 «Про ліквідацію Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель» (далі - Постанова КМУ №1068) ліквідовано державну інспекцію з контролю за використанням та охороною земель. Обов'язки щодо здійснення державного контролю за використанням та охороною земель покладено на Державний комітет із земельних ресурсів (п. 3 Постанови КМУ № 1068).

Враховуючи наведене, відповідач мав належні правові підстави для проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо самовільного заняття земельної ділянки та складання розрахунку заподіяної шкоди, у зв'язку з чим у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позову та зазначає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Десна" залишити без задоволення.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 10.11.2011р. по справі № 2а-1870/7216/11 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Григоров А.М.Судді(підпис) (підпис) Мельнікова Л.В. Подобайло З.Г. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Григоров А.М.