Постанова № 25079583, 13.06.2012, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.06.2012
Номер справи
2053/12/2070
Номер документу
25079583
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

"13" червня 2012 р. Справа № 2а-2053/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді - Мельникова Р.В.,

за участю секретаря судового засідання - Вороніної І.О.,

за участю представника відповідача (Вовчанської МДПІ) -Кузуб В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства «Вовчанський агрегатний завод»до Вовчанської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області про стягнення коштів, -

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство "Вовчанський агрегатний завод" (позивач або ПАТ "Вовчанський агрегатний завод") звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Вовчанської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області (Вовчанська МДПІ), Головного управління Державного казначейства України у Харківській області, у якому, з урахуванням зміни позовних вимог, просить суд:

- стягнути з відповідача - Державного казначейства України на користь публічного акціонерного товариства «Вовчанський агрегатний завод»пеню у розмірі 72442,14грн.;

- стягнути з відповідача - Державного казначейства України на користь публічного акціонерного товариства «Вовчанський агрегатний завод»держмито у розмірі 724,42грн. та 3,40грн.

В обґрунтування позовних вимог ПАТ "Вовчанський агрегатний завод" зазначив, що за результатами фінансово-господарської діяльності у підприємства позивача виникло право на отримання бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 125772грн. та в сумі 257888,49грн., яке було підтверджено в судовому порядку.

Оскільки податок на додану вартість у вказаних сумах позивачеві не відшкодовано, ПАТ "Вовчанський агрегатний завод" вважає, що має право на стягнення на його користь пені в сумі 72442,14грн., нарахованої на вказану заборгованість бюджету з відшкодування ПДВ.

Ухвалою суду замінено відповідача - Вовчанську міжрайонну державну податкову інспекцію у Харківській області його правонаступником - Вовчанською міжрайонною державною податковою інспекцією Харківської області Державної податкової служби.

Ухвалою суду замінено відповідача - Головне управління Державного казначейства України у Харківській області його правонаступником - Головним управлінням Державної казначейської служби України у Харківській області.

У судовому засіданні представник позивача підтримав змінені позовні вимоги у повному обсязі.

У судовому засіданні та наданих до суду запереченнях (а.с.92-94) представник Вовчанської МДПІ проти позову заперечував, зазначивши наступне.

Посилаючись на існування судових рішень, які набрали законної сили в установленому порядку та якими відмовлено ПАТ "Вовчанський агрегатний завод" у бюджетному відшкодуванні, представник податкової інспекції зазначив, що Вовчанська МДПІ не має достатніх підстав для вчинення будь-яких дій по відшкодуванню з бюджету ПДВ у сумі 125772грн. та 257888грн.

Представник Вовчанської МДПІ повідомив, що процедура судового оскарження у справах про відшкодування ПДВ в сумі 257888грн. та в сумі 125772грн. не закінчена.

Представник податкової інспекції також зазначив, що на виконання ухвали Вищого адміністративного суду України від 23.08.2011 у справі №2а-9168/10/2070 до картки особового рахунку підприємства експортовано суму бюджетного відшкодування ПДВ 257888грн., що свого часу було зменшено згідно податкового повідомлення-рішення №0000252301/0 від 20.07.2009.

Крім того, у картці особового рахунку підприємства відображено переплату по невідшкодованій сумі ПДВ в розмірі 125772грн., що експортована до КОР згідно ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 28.09.2010 у справі №2а-41247/09.

З огляду на викладене представник Вовчанської МДПІ вважає, що доводи позивача є безпідставними, а дії податкової інспекції цілком узгоджуються з приписами чинного законодавства.

Представником позивача подано до суду заяву про розгляд справи без участі представника ПАТ "Вовчанський агрегатний завод".

Відповідач - Головне управління Державної казначейської служби України у Харківській області, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання свого представника не направив, про причини неявки суд не повідомив, заперечень проти позову та клопотань не надсилав.

Згідно з ч.4 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Враховуючи зазначене, суд розглянув справу за відсутності представника позивача та представника відповідача - Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області.

Суд, заслухавши представника позивача та представника Вовчанської МДПІ, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, прийшов до висновку про відмову в задоволенні позову, виходячи з наступного.

У судовому засіданні встановлено, що ПАТ "Вовчанський агрегатний завод" надіслано до Вовчанської МДПІ лист №836/232-юр від 29.08.2011 (а.с.48), який згідно з повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.49) було отримано податковою інспекцією 02.09.2011.

У листі №836/232-юр від 29.08.2011 повідомлялось, що 20 липня 2009 року Вовчанською МДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення №0000252301/0 на підставі акту перевірки №628/18-14309847 від 17.07.2009 року, яким було встановлено завищення суми бюджетного відшкодування на 257888грн. і відмовлено ПАТ "Вовчанський агрегатний завод" у відшкодуванні цієї суми.

23 серпня 2011 року Ухвалою Вищого адміністративного суду України Постанову Харківського окружного адміністративного суду у справі №2-а-40500/09/2070 про скасування податкового повідомлення-рішення №0000252301/0 від 20.07.2009 року залишено в силі.

14.08.2009 року Вовчанською МДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення №0000011601/0 на підставі акту №702/16-14309847, яким було встановлено завищення суми бюджетного відшкодування на 125772грн. і відмовлено ПАТ "Вовчанський агрегатний завод" у відшкодуванні цієї суми.

В процесі судового оскарження 28 вересня 2010 року Харківським апеляційним адміністративним судом (справа №2-а-41247/10/2070) дане повідомлення-рішення №0000011601/0 скасовано.

У зв'язку з наведеним ПАТ "Вовчанський агрегатний завод" просив Вовчанську МДПІ надати до органу державного казначейства висновки з указанням сум податків, що підлягають бюджетному відшкодуванню у розмірі 257888грн. та 125772грн. протягом п'яти робочих днів з дня одержання листа №836/232-юр від 29.08.2011.

Вовчанською МДПІ листом від 08.09.2011 №295918/10-008 (а.с.50) було надано відповідь на лист ПАТ "Вовчанський агрегатний завод" №836/232-юр від 29.08.2011: повідомлено про відсутність у Вовчанської МДПІ підстав для вчинення будь-яких дій з відшкодування з бюджету ПДВ та зазначено, що податковою інспекцією не отримано відповідних рішень, які б свідчили про закінчення процедури адміністративного чи судового оскарження, а тому Вовчанська МДПІ вважає безпідставною вимогу ПАТ "Вовчанський агрегатний завод" про надання до органу держказначейства висновків із зазначенням сум, що підлягають бюджетному відшкодуванню у розмірі 257888грн. та 125777грн. протягом п'яти днів з дня отримання листа ПАТ "Вовчанський агрегатний завод" від 29.08.2011 №836/232-юр.

Листом №02-23/1160-1722 від 03.10.2011 (а.с.51) управління Державного казначейства у Вовчанському районі повідомило ПАТ "Вовчанський агрегатний завод" про те, що Вовчанською МДПІ не було надано висновки на відшкодування ПДВ у розмірі 125772грн. та 257888грн.; вказані суми до реєстру на бюджетне відшкодування ПДВ не включено.

Відповідно до п.200.15 ст.200 Податкового кодексу України у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган Державного казначейства України. Орган Державного казначейства України тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.

Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Аналогічні приписи містились у п.п.7.7.8 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість".

Відповідно до п.200.13 ст.200 Податкового кодексу України на підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.

Згідно з п.200.23 ст.200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставка Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем оскаржено в судовому порядку (справа №2а-13260/11/2070) дії Вовчанської МДПІ з ненадання висновків до управління Державного казначейства України у Харківській області на відшкодування податку на додану вартість ПАТ "Вовчанський агрегатний завод" у розмірі 125772грн. та 257888грн.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 13.12.2011 у справі №2а-13260/11/2070 визнано протиправними дії Вовчанської МДПІ з ненадання висновків до управління Державного казначейства України у Харківській області на відшкодування податку на додану вартість ПАТ "Вовчанський агрегатний завод" у розмірі 125772грн. та 257888грн.; зобов'язано Вовчанську МДПІ вчинити дії, а саме надати органу Державного казначейства України висновки з зазначенням сум податків на додану вартість, що підлягають бюджетному відшкодуванню у розмірі 125772грн. та в сумі 257888грн.

Відповідно до ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 15.05.2012 у справі №2а-13260/11/2070, постанову Харківського окружного адміністративного суду від 13.12.2011 у справі №2а-13260/11/2070 залишено без змін.

Крім того, ухвалою Вищого адміністративного суду України від 03.12.2010 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Вовчанської МДПІ на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 13.01.2010 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 28.10.2010 у справі №2а-41247/09/2070 за позовом ПАТ "Вовчанський агрегатний завод" до Вовчанської МДПІ про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Вовчанської МДПІ №0000011601/0 від 19.08.2009, яким ПАТ "Вовчанський агрегатний завод" зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 125772,00грн.

Одним з основних принципів адміністративного судочинства є забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішень адміністративного суду.

Так, згідно зі ст.13 КАС України особам, які беруть участь у справі, а також особам, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, забезпечується право на апеляційне та касаційне оскарження рішень адміністративного суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Суд зазначає, що адміністративним процесуальним законодавством передбачена можливість касаційного оскарження ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 15.05.2012 у справі №2а-13260/11/2070.

Порядок взаємодії між органами державної податкової служби України та Державного казначейства України в процесі судового розгляду та виконання рішень суду щодо безспірного списання коштів з рахунків, на яких обліковуються надходження Державного бюджету України з податку на додану вартість затверджено наказом Державного казначейства України та Державної податкової адміністрації 27.04.2004 року №82/245, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 24.05.2004 року №645/92 (далі - Порядок №82/245).

Відповідно до п.п.2.1, 2.2 ст.2 Порядку №82/245 з метою посилення контролю з питань повернення з державного бюджету заявлених до відшкодування сум податку на додану вартість відповідні податкові органи та органи Державного казначейства в обов'язковому порядку оскаржують рішення суду, які передбачають відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість. Податкові органи оскаржують рішення суду по суті встановленого судом бюджетного відшкодування за відповідний звітний період та надають докази щодо неправомірності повернення коштів з державного бюджету конкретному платнику податку.

З огляду на встановлені обставини та наведені положення нормативно-правових актів суд вважає, що не закінчилась процедура судового оскарження щодо всієї суми ПДВ, на яку позивачем як на заборгованість бюджету з відшкодування ПДВ нараховано пеню в розмірі 72442,14грн.

Згідно з Порядком формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджети відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затвердженим спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 03.02.2011 №68/23, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 16.02.2011 за №19/18937, органи державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі протягом місяця, виходячи з наявних матеріалів, що можуть свідчити про підтвердження нарахування бюджетного відшкодування, забезпечують подання до центрального органу держав податкової служби зведеної інформації про можливі загальні обсяги відшкодування податку на додану вартість коштами у кожному регіоні у розрізі платників (щодо яких наявні зазначені матеріали) деклараціями, сума заявленого бюджетного відшкодування податку на додану вартість за яким з урахуванням уточнюючих розрахунків становить 100 тис. грн. і більше (далі - інформація). Структурний підрозділ центрального органу державної податкової служби, який здійснює адміністрування облікових та звітних показників, після отримання інформації здійснює протягом трьох робочих днів: формування вихідних форм інформації; контроль за відповідністю сум в інформації даним офіційних звітів центрального органу державної податкової служби; передачу інформації структурним підрозділам центрального органу державної податкової служби для проведення ретельного аналізу, за результатами якого відповідні підрозділи надають наявні матеріали структурному підрозділу центрального органу державної податкової служби, який адмініструє відшкодування податку на додану вартість, для узагальнення; направляє отримані від структурного підрозділу центрального органу державної податкової служби, який адмініструє відшкодування податку на додану вартість, узагальнені матеріали органам державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Не пізніше робочого дня, наступного за днем отримання узагальнених матеріалів, органи державної податкової служби за місцезнаходженням платника за результатами підтвердження достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість формують висновки із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню, реєстри яких органи державної податкової служби направляють до центрального органу державної податкової служби для формування узагальни інформації. Центральний орган державної податкової служби не пізніше робочого дня, наступного за днем отримання реєстрів висновків, здійснює формування узагальненої інформації щодо (визначених у висновках) обсягів сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість окремо за платниками, мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість, іншими платниками та платниками, у яких суми до бюджетного відшкодування заявлені в період дії Закону України "Про податок на додану вартість" та залишились невідшкодованими. Зазначену інформацію на постійній основі (щоденно) не пізніше наступного робочого дня після її формування направляє: до Держави казначейства України; одночасно органам державної податкової служби для подачі висновків органам державного казначейства.

Державне казначейство України: направляє узагальнену інформацію органам казначейства, які згідно з отриманими висновками та узагальненою інформацією відповідно до чинного законодавства здійснюють бюджетне відшкодування податку на додану вартість платникам податку; передає до органів державної податкової служби у порядку, затвердженому наказом.

Таким чином, проведення бюджетного відшкодування передбачає певну процедуру, визначену чинним законодавством. Суд зазначає, що матеріалами справи не підтверджено порушення Вовчанською МДПІ зазначеної процедури бюджетного відшкодування.

При цьому суд зазначає, що пеня нарахована позивачем за 2009-2011 роки, а згідно з приписами ст.200 Податкового кодексу України можливість нарахування пені може виникнути тільки після спливу строку, передбаченого п.200.23 ст.200 Податкового кодексу України.

Тому суд вважає передчасною позовну вимогу про стягнення на користь ПАТ "Вовчанський агрегатний завод" пені у розмірі 72442,14грн., нарахованої за 2009-2011 роки на заборгованість бюджету з відшкодування ПДВ.

Також суд звертає увагу на те, що пеня нарахована позивачем на бюджетну заборгованість з відшкодування ПДВ, яка виникла, на його думку, у 2009 році. Однак, Податковий кодекс України, яким передбачено нарахування пені на заборгованість бюджету з відшкодування ПДВ, набрав чинності з 01.01.2011.

Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у зв'язку з їх необґрунтованістю.

Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 86, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову публічного акціонерного товариства «Вовчанський агрегатний завод»до Вовчанської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області про стягнення коштів - відмовити у повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

У повному обсязі постанову складено 20 червня 2012 року.

Суддя Р.В. Мельников