ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"26" червня 2012 р. Справа № 5019/638/12
Суддя Горплюк А.М. розглянувши матеріали справи
за позовом Приватного підприємства "РКС"
до відповідача Зорянської сільської ради Рівненського району Рівненської області
про скасування рішення Зорянської сільської ради
В засіданні приймали участь:
Від позивача: ОСОБА_2 (довіреність б/н від 05.10.2011р.).
Від відповідача: ОСОБА_6 (доручення № 577 від 08.05.2012р.).
Суть спору: позивач - Приватне підприємство "РКС" звернулося в господарський суд з позовом до відповідача - Зорянської сільської ради Рівненського району Рівненської області, в якому просить скасувати рішення Зорянської сільської ради № 475 від 16.12.2011р. "Про відміну рішення Зорянської сільської ради № 171 від 18.05.2011р. "Про поновлення договору оренди земельної ділянки".
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує посилаючись на те, що 27.06.2006р. між Зорянською сільською радою (орендодавець) та Приватним підприємством "РКС" (орендар) було укладено договір оренди землі (надалі - Договір), згідно умов якого орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку для реконструкції готельного комплексу під житлові будинки за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення (під господарськими будівлями і дворами) в с. Зоря по вул. Жовтневій, 7 на території Зорянської сільської ради Рівненського району.
Згідно пункту 8 Договору строк дії складає 5 (п'ять) років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 20 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
18.05.2011р. Зорянська сільська рада прийняла рішення № 171 "Про поновлення договору оренди земельної ділянки", згідно якого вирішено поновити договір оренди земельної ділянки від 27.06.2006р. з ПП "РКС" площею 1,2 га для реконструкції готельного комплексу під житлові будинки терміном на 5 років.
У червні 2011 року, як вказує позивач, був підготовлений проект договору оренди, згідно якого в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,2 га по вул. Жовтнева в с. Зоря Рівненського району Рівненської області. Даний договір підписаний головою Зорянської сільської ради Гузом А.Т. та директором ПП "РКС" Тимофєєвим Л.В., однак не зареєстрований управлінням земельних ресурсів Рівненського району.
Відповідно до пункту 15 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" №280/97-ВР від 21.05.1997р., до компетенції сільських рад належить скасування актів виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень. Виконавчим органом ради є виконавчий комітет Зорянської сільської ради, відповідно рада як орган місцевого самоврядування має право скасовувати лише рішення свого виконавчого комітету, але не свої власні.
Положеннями Закону України "Про місцеве самоврядування" не передбачено права органу місцевого самоврядування про відміну власного рішення.
Згідно Рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009р. у справі №1-9/2009 за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частили чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) орган місцевого самоврядування має право приймати рішення, вносити до них зміни та/чи скасовувати їх на підставі, в межах повноважень і у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
У Рішенні Конституційного Суду України від 16.04.2009р. у справі №1-9/2009 зазначено, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати своїх попередніх рішень, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують протії їх зміни чи припинення. Крім того, Конституційний Суд України в рішенні від 16.04.2009р. по справі №1-9/2009 зазначив, що органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами.
Згідно з пункту 4 Рішення Конституційного суду України від 16.04.2009р., ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Пунктом "б" статті 6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", визначено право органів місцевого самоврядування привести у відповідність із законодавством прийняті ними рішення з питань регулювання земельних відносин, використання та охорони земель, тобто змінити власні акти.
Про розгляд даного питання щодо припинення права користування земельною ділянкою, що знаходиться за адресою вул. Жовтнева, 7. с. Зоря, Рівненського району Рівненської області, ПП "РКС" взагалі не було повідомлено, при прийняті рішення не був присутній ні директор ні представник позивача, а відповідачем взагалі проігноровано той факт, що дане рішення прямим чином впливає на права та обов'язки ПП "РКС".
У відповідності до частини 1 статті 10 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада у межах своїх повноважень приймає нормативні акти та інші акти у формі рішень. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції України або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Таким чином, на думку позивача, рішення Зорянської сільської ради від 16.12.2011р. №475 "Про відміну рішення Зорянської сільської ради №171 від 18.05.2011р. "Про поновлення договору оренди земельної ділянки" прийняте з порушенням вимог закону та порушує права та інтереси Приватного підприємства "РКС", а тому підлягає скасуванню.
26.06.2012р. відповідач подав відзив на позов, в якому заперечує проти позовних вимог, в задоволенні позову просить відмовити.
В судовому засіданні 12.06.2012р. представник позивача підтримав позовні вимог з підстав вказаних у позовній заяві, а представник відповідача заперечив проти позовних вимог з підстав вказаних у відзиві на позов.
Суд вбачає, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду позовної заяви.
В результаті розгляду матеріалів справи господарський суд
ВСТАНОВИВ:
27.06.2006р. між Зорянською сільською радою (орендодавець) та Приватним підприємством "РКС" (орендар) було укладено Договір оренди землі, згідно умов якого орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку для реконструкції готельного комплексу під житлові будинки за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення (під господарськими будівлями і дворами) в с. Зоря по вул. Жовтневій, 7 на території Зорянської сільської ради Рівненського району.
Пунктом 2. Договору визначено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,2 га. На земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна незавершений будівництвом готельний комплекс, який є власністю сторони, яка за даним Договором виступає як орендар (пункт 3 Договору).
Згідно пункту 8 Договору строк дії складає 5 (п'ять) років (тобто до 27.06.2011р.). Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 20 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
У відповідності до пункту 35 Договору зміна умов Договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміні умов Договору спір розв'язується у судовому порядку.
Позивач виконав зобов'язання по здійсненню реконструкції готельного комплексу під житловий будинок та здав його в експлуатацію, що підтверджується свідоцтвом № 1700000365 про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил від 25.12.2009р. та актом готовності об'єкта до експлуатації № 365 від 04.12.2009р..
18.05.2011р. Зорянська сільська рада прийняла рішення № 171 "Про поновлення договору оренди земельної ділянки", згідно якого вирішено поновити договір оренди земельної ділянки від 27.06.2006р. з ПП "РКС" площею 1,2 га для реконструкції готельного комплексу під житлові будинки терміном на 5 років.
У червні 2011 позивачем був підготовлений проект нового договору оренди земельної ділянки, згідно якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва житлового кварталу (3-х 2 поверхових, 12 квартирних будинків) за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення (під господарськими будівлями і спорудами) в с. Зоря, по вул. Жовтнева на території Зорянської сільської ради Рівненського району Рівненської області. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,2 га (пункту 1 вказаного договору).
Прикінцевими положеннями договору визначено, що він набирає чинності після підписання сторонами та державної реєстрації.
Даний договір підписаний головою Зорянської сільської ради Гузом А.Т. та директором ПП "РКС" Тимофєєвим Л.В., однак не зареєстрований управлінням земельних ресурсів Рівненського району, а відповідно не набрав чинності.
16.12.2011р. Зорянська сільська рада прийняла рішення № 475 "Про відміну рішення Зорянської сільської ради № 171 від 18.05.2011р. "Про поновлення договору оренди земельної ділянки".
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача відповідача, встановивши обставини справи і давши їм оцінку, господарський суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
27.06.2006р. між позивачем та відповідачем було укладено договір оренди землі, пунктом 2 якого визначено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,2 га. На земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна незавершений будівництвом готельний комплекс, який є власністю сторони, яка за даним Договором виступає як орендар (пункт 3 Договору).
18.05.2011р. Зорянська сільська рада прийняла рішення № 171 "Про поновлення договору оренди земельної ділянки", згідно якого вирішено поновити договір оренди земельної ділянки від 27.06.2006р. з ПП "РКС" площею 1,2 га для реконструкції готельного комплексу під житлові будинки терміном на 5 років.
Таким чином, Зорянською сільською радою не приймалося рішення щодо укладення договору оренди земельної ділянки на нових умовах, а натомість було прийнято рішення про поновлення договору оренди земельної ділянки від 27.06.2012р..
Згідно статті 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Статтею 33 Закону України "Про оренду землі" визначено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.
До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із:
власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності);
уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).
Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу.
Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.
Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.
У разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди.
Однак, як вбачається з матеріалів справи ПП "РКС" не зверталося до Зорянської сільської ради з відповідною пропозицією щодо поновлення договору оренди земельної ділянки від 26.07.206р. та не підготовило відповідний проект додаткової угоди, а натомість ПП "РКС" підготовило проект нового договору оренди земельної ділянки, згідно якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва житлового кварталу (3-х 2 поверхових, 12 квартирних будинків) за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення (під господарськими будівлями і спорудами) в с. Зоря, по вул. Жовтнева на території Зорянської сільської ради Рівненського району Рівненської області. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,2 га (пункту 1 вказаного договору).
Прикінцевими положеннями договору визначено, що він набирає чинності після підписання сторонами та державної реєстрації.
Даний договір підписаний головою Зорянської сільської ради Гузом А.Т. та директором ПП "РКС" Тимофєєвим Л.В., однак в договорі відсутня дата його підписання, а сам договір не зареєстрований управлінням земельних ресурсів Рівненського району.
Згідно статті 20 Закону України "Про оренду землі" укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Таким чином, з вищевикладеного вбачається, що вищевказаний договір оренди земельної ділянки не набрав чинності.
Крім того, факт підготовки нового проекту договору оренди земельної ділянки, умови якого суттєво відрізняються від умов договору оренди земельної ділянки від 27.06.2012р. суперечить положенням частини 2 статті 16 Закону України "Про оренду землі".
У відповідності до частини 2 статті 16 Закону України "Про оренду землі" укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Оскільки, ПП "РКС" з моменту прийняття Зорянською сільською радою рішення № 171 від 18.05.2011р. "Про поновлення договору оренди земельної ділянки" та протягом 7 місяців не вичиняло жодних дій передбачених Законом України "Про оренду землі" щодо поновлення договору оренди земельної ділянки від 27.06.2006р. (який, в зв'язку з закінченням строку, на який його було укладено припинив свою дію - пункт 36 договору), то відповідно дане рішення не зумовило виникнення для ПП "РКС" правовідносин, пов'язаних з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, в зв'язку з чим 16.12.2011р. Зорянська сільська рада прийняла рішення № 475 "Про відміну рішення Зорянської сільської ради № 171 від 18.05.2011р. "Про поновлення договору оренди земельної ділянки".
Відповідно до пункту 15 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" №280/97-ВР від 21.05.1997р. до компетенції сільських рад належить скасування актів виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень. Положеннями Закону України "Про місцеве самоврядування" не передбачено права органу місцевого самоврядування про відміну власного рішення.
Згідно Рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009р. у справі №1-9/2009 за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частили чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) орган місцевого самоврядування має право приймати рішення, вносити до них зміни та/чи скасовувати їх на підставі, в межах повноважень і у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
У Рішенні Конституційного Суду України від 16.04.2009р. у справі №1-9/2009 зазначено, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати своїх попередніх рішень, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують протії їх зміни чи припинення. Крім того, Конституційний Суд України в рішенні від 16.04.2009р. по справі №1-9/2009 зазначив, що органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами.
Згідно з пункту 4 Рішення Конституційного суду України від 16.04.2009р. ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Пунктом "б" статті 6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" визначено право органів місцевого самоврядування привести у відповідність із законодавством прийняті ними рішення з питань регулювання земельних відносин, використання та охорони земель, тобто змінити власні акти.
На підставі вищевикладеного суд дійшов висновку, що вимога ПП "РКС" про скасування рішення Зорянської сільської ради № 475 від 16.12.2011р. "Про відміну рішення Зорянської сільської ради № 171 від 18.05.2011р. "Про поновлення договору оренди земельної ділянки". без підставна та необґрунтована, а відтак не підлягає задоволенню. На підставі статті 49 ГПК України судові витрати залишаються за позивачем.
Керуючись ст.ст. 49, 81-1, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Суддя Горплюк А.М.
Рішення підписане суддею "04" липня 2012 р.