Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 червня 2012 р. Справа № 2a-1870/4691/12
Сумський окружний адміністративний суд в особі судді - Глазько С.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ділові перспективи" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,-
В С Т А Н О В И В:
Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з позовом в якому просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ділові перспективи" адміністративно-господарські санкції у розмірі 8395 грн. 46 коп. та пеню у розмірі 10 грн. 08 коп.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідач, всупереч вимог ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», маючи середньооблікову чисельність працюючих інвалідів меншу ніж встановлено нормативом, передбаченим ст. 19 даного Закону, не сплатив у передбаченому Законом розмірі адміністративно-господарські санкції у розмірі 8395 грн. 46 коп. За порушення строків сплати адміністративно-господарських санкцій відповідачу була нарахована пеня у розмірі 10 грн. 08 коп.
Від представника позивача надійшло клопотання в якому він зазначав, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просив розглядати справу без його участі (а.с.30).
Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи (а.с.29), в судове засідання не з’явився, в минулому судовому засіданні представники відповідача проти позову заперечували та зазначали, що відповідач вживав всіх необхідних заходів щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, зокрема створив такі робочі місця для інвалідів та повідомляв органи, на які покладено обов'язок щодо працевлаштування інвалідів.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які приймають участь у справі, фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального пристрою згідно ст.ст. 12, 41 КАС України не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне позов задовольнити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Ділові перспективи", зареєстроване як юридична особа та відповідно до вимог Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" перебуває на обліку за місцем реєстрації в СОВ Фонду соціального захисту інвалідів, що підтверджується поясненнями представників сторін.
Згідно звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 рік форми № 10-ПІ (а.с.5) середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу Товариства з обмеженою відповідальністю "Ділові перспективи" за 2011 рік становила 11 осіб, тому відповідно до ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", норматив числа робочих місць для працевлаштування інвалідів для відповідача становить 1 робоче місце, фактична ж у 2011 році на підприємстві не працювало жодної особи, якій відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність.
Згідно з ч.3 ст.18 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” (далі - Закон) підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.19 Закону, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Згідно ч.9 ст.19 Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Статтею 20 Закону встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів
Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України “Про зайнятість населення” підприємства, установи і організації незалежно від форм власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцем знаходження як платники збору до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Відповідно до п. 5 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №314 1995 р., підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Форма статистичної звітності № 3-ПН "Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад)" в т. ч. для працевлаштування інвалідів, подається підприємствами, установами та організаціями щомісячно на адресу державної служби зайнятості у відповідності до ст. 20 Закону України “Про зайнятість”.
Суд зазначає, що як вбачається з матеріалів справи (а.с.20-27), відповідач у 2011 році надавав до Сумського міського центру зайнятості звіти форми № 3-ПН, але не кожен місяць, тобто відповідачем надавались звіти про наявність робочих місць для працевлаштування інвалідів не щомісячно, як це передбачено ст. 20 Закону України “Про зайнятість населення”.
В матеріалах справи не міститься копії звіту стосовно наявних вільних місць для інвалідів – форми № 3-ПН відповідача за січень, лютий, березень, та травень 2011 року, тобто вказані звіти не подавалися, що є порушенням ст. 20 Закону України “Про зайнятість населення”.
Відповідач не виконав належним чином обов’язку по інформуванню державних органів щодо наявних вакансій для працевлаштування інвалідів.
Відповідно це не створює належних умов для направлення компетентним державним органом інвалідів для працевлаштування.
Вимоги ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" відповідачем не виконані.
На підставі наведеного, суд приходить до висновку, що відповідач не належно виконував покладений на нього обов’язок, не виконав всі вимоги закону.
Таким чином відповідач повинен сплатити санкції передбачені ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", які відповідно цієї норми на підставі даних звіту підприємства форми № 10-ПІ заявлені позивачем у позові.
При цьому, суд зазначає, що ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" не передбачає часткового застосування адміністративного –господарських санкцій, вказаним законом чітко визначена санкція, та склад порушення за яке ця санкція застосовується.
Враховуючи, що відповідачем сума адміністративно-господарських санкцій в розмірі 8395 грн. 46 коп. та пеня у розмірі 10 грн. 08 коп., не погашені, що підтверджується дослідженими матеріалами справи (а.с.4,30), суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ділові перспективи" про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 8395 грн. 46 коп. та пені у розмірі 10 грн. 08 коп. –задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ділові перспективи" (ідентифікаційний код 32318449) на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (отримувач: ГУДКСУ у Сумській області, банк отримувача: ГУДКСУ у Сумській області, рахунок: 31212230700002, МФО: 837013, ЕДРПОУ: 37970593) адміністративно-господарські санкції у розмірі 8395 грн. 46 коп. та пеню у розмірі 10 грн. 08 коп., загальний розмір стягнення 8405 грн. 54 коп. (вісім тисяч чотириста п’ять грн. 54 коп.).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.М. Глазько
З оригіналом згідно
Суддя С.М. Глазько