ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 червня 2012 р. № 2а-2260/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Костецького Н.В.,
за участю секретаря судового засідання Якимець О.І.
представника позивача Завалишин Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому з асіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця»до Державної податкової інспекції у Виноградівському районі Закарпатської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень , -
в с т а н о в и в :
Державне територіально-галузеве об'єднання «Львівська залізниця»звернулось у Львівський окружний адміністративний суд в позовом до ДПІ у Виноградівському районі Закарпатської області про визнання протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 21.12.2010р. №0050121752 та №0054711752. Позов обґрунтовує тим, що висновки ДПІ у Виноградівському Закарпатської області за наслідком проведеної документальної позапланової виїзної перевірки Відокремленого підрозділу "Ужгородська дистанція електропостачання" ДТГО щодо перерахування податку на доходи фізичних осіб за місцезнаходженням останнього, а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу відокремленого підрозділу не грунтується на вимогам податкового законодавства, оскільки цехи, які входять до складу відокремленого підрозділу "Ужгородська дистанція електропостачання", не є відокремленими підрозділами в розумінні чинного законодавства, не нараховують заробітну плату найманим працівникам та не уповноваженні сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходів фізичних осіб.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, наведених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, повідомлявся про розгул справи належним чином, що підтверджується повідомлення про вручення судової повістки про виклик з відміткою «вручено 22.05.2012р.».
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши докази по справі, суд виходив з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, Державне територіально-галузеве об'єднання «Львівська залізниця»зареєстроване 16.03.1992р. виконавчим комітетом Львівської міської ради, що підтверджується Довідкою АА №296150 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Відповідно до Положення про Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція електропостачання" від 18.04.2006р., такий входить до складу Львівської залізниці, створений на підставі наказу начальника залізниці від 14.11.1997р. №306 і діє відповідно до ст.64 Господарського кодексу України. Без права юридичної особи Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція електропостачання " безпосередньо підпорядкований відокремленому підрозділу "Служба електропостачання " ДТГО.
ДПІ у м. Ужгороді Закарпатської області проведено документальну позапланову виїзну перевірку Відокремленого підрозділу "Ужгородська дистанція електропостачання" з питань правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб за період з 01.07.2010р. по 30.06.2011р., за результатами якої складено Акт від 02.11.2011р. №2467/17-319/10/05391324.
Як вбачається із акту перевірки, в порушення вимог ст.. 168 Податкового кодексу України по Відокремленому підрозділу "Ужгородська дистанція електропостачання" виявлено кредиторську заборгованість з податку на доходи фізичних осіб на суму 476789,70 грн.
На підставі акту перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення від 21.11.2011р. №0050121752, яким Відокремленому підрозділу "Ужгородська дистанція електропостачання збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок з доходів найманих працівників на суму 24567,30 грн., з яких 19653,84грн -основний платіж та 4913,46 грн. - штрафні (фінансові) санкції.
Не погодившись із вказаними повідомленням-рішеннями, позивач оскаржив їх в адміністративному порядку.
Рішенням ДПА у Закарпатській області від 19.12.2011р. №3206/10/25-044 частково скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Виноградівському районі від 21.11.2011р. №0050121752 в частині 4912,46 грн. штрафної санкції, а решті скаргу залишено без задоволення, та винесено нове податкове повідомлення-рішення від 21.12.2011р. №0054711752, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок з доходів найманих працівників на суму 19654,84 грн., з яких 19653,84 грн. -основний платіж та 1 грн. -штрафна санкція
Також рішенням ДПС України від 01.03.2012р. №3672/6/10-2315 повторну скаргу позивача залишено без задоволення.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів згідно з ч.2 цієї ж статті можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Закріплений у ч.1 ст. 11 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 138 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
За правилами, встановленими ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Як вбачається з матеріалів справи, у склад Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" юридичної особи входять 149 відокремлених підрозділів, в тому числі Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція електропостачання", яким відповідно до ст.168 Податкового кодексу України в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб. Вказаний відокремлений підрозділ має у своєму складі цехи, оборотні депо, чергові пункти, електродиспетчерські групи, виробничі дільниці, які знаходяться на території інших територіальних громад.
Відповідно до наявного в матеріалів справи штатного розпису, Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція електропостачання" складається з 35 структурних підрозділів.
Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція електропостачання" за своїм місцезнаходженням сплачує (перераховує) суми утриманого податку на доходи фізичних осіб на відповідний розподільчий рахунок, відкритий в територіальному управлінні Державного казначейства України.
Перевіркою достовірності відображення показників утриманих та перерахованих сум податку звірялись з даними по рахунку 64.11 (податок з доходів фізичних осіб) та по рахунку 661 (заробітна плата), а також картками нарахування заробітної плати. При перевірці повноти та перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету використано записи по особовому рахунку за Ф №15, які порівнювались з даними бухгалтерського обліку підприємства (про перераховані до бюджету суми податку) і платіжними документами.
Як зазначено в акті перевірки, під час проведеної перевірки, також перевірено питання дотримання Відокремленим підрозділом "Ужгородська дистанція електропостачання" вимог законодавства щодо оформлення трудових відносин з працівниками. На момент проведення обстеження робочих місць, працівники, що знаходились на робочих місцях, перебувають у трудових відносинах з Відокремленим підрозділом "Ужгородська дистанція електропостачання" ДТГО.
На підставі вищезазначених обставин податковий орган прийшов до переконання, що в порушення п.п.168.4.4 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України, Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція електропостачання" починаючи з 01.04.2011р. перераховував податок за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління та бухгалтерії до бюджету м.Ужгород, а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу відокремленого підрозділу.
Проте з такими висновками податкового органу суд не погоджується виходячи з наступного.
Відповідно до п.63.2. ст.63 ПК України, взяттю на облік або реєстрації в органах державної податкової служби підлягають всі платники податків. Взяття на облік в органах державної податкової служби юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов'язку щодо сплати того або іншого податку та збору.
Пунктом 15.1. статті 15 ПК України передбачено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
В розумінні п.15.1 ст. 15 ПК України Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція електропостачання" є структурним підрозділом ДТГО на підставі затвердженого 18.04.2006р. Положення про відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція електропостачання" ДТГО, який взятий на облік як платник податку з доходів фізичних осіб за місцезнаходженням суб'єкта господарювання: Закарпатська область м.Ужгород вул.Пирогова,1 та на якого покладено обов'язок зі сплати вказаного податку.
Згідно ст.1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" відокремлений підрозділ юридичної особи - це філія, інший підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.
Згідно ст.64 Господарського кодексу України, підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо). Функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами.
Як встановлено судом та податковим органом під час перевірки, Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція електропостачання" складається з структурних підрозділів. Згідно п.п.14.1.180 ст.14 ПК України, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету визначений ст.168 ПК України.
Підпунктом 168.1.1 ПК України передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Згідно п.п.168.4.1 ПК України, податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України.
Статтею 64 Бюджетного кодексу України чинною на момент виникнення правовідносин передбачено, що податок на доходи фізичних осіб, який сплачується (перераховується) податковим агентом - юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента -юридичної особи, зараховується до відповідного місцевого бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що виплачуються фізичній особі.
Як зазначено в п.п.168.4.3 ПК України, суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу;
Пунктом 168.4.4 Податкового кодексу України передбачено, що юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.
Органи Державного казначейства України в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних місцевих бюджетів.
Територіальні управління Державного казначейства України в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних місцевих бюджетів.
Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва в листі від 19.07.2007р. №5292 "Про відокремлені та структурні підрозділи юридичної особи" аналізуючи норми Цивільного та Господарського кодексів України та норми податкового законодавства дійшов висновку, що в переліку платників податків відсутні структурні підрозділи юридичної особи, та вважає, що існує очевидна різниця між визначенням "структурний підрозділ" та "відокремлений підрозділ". Структурним підрозділом підприємства (організації, установи) є така його ланка, яка має чітко визначені функції у виробничому процесі, відмінні від функцій інших ланок, та в силу цього входить у ціле як організаційно відокремлена від інших підрозділів частина підприємства (організації, установи). Відокремлений підрозділ юридичної особи розташований поза межами місцезнаходження юридичної особи та виконує всі або частину її функцій.
Аналізуючи вимоги ст.64 Господарського кодексу України суд приходить до переконання про помилкове прирівнювання відповідачем структурних підрозділів до відокремлених підрозділів, оскільки такі є виробничими структурними підрозділами та не мають затверджених ДТГО положень, які б надавали їм статус відокремлених підрозділів та у відповідності до ч.4 цієї статті не погоджували питання про розміщення таких підрозділів ДТГО з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку, оскільки діяльність таких цехів процедури погодження не потребує.
Згідно п.176.2 ПК України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.
У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає юридична особа до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до органу державної податкової служби за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку.
В розумінні положень ПК України, Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція електропостачання" юридично наділений статусом податкового агента.
Як вбачається з долучених до матеріалів справи податкових розрахунків за ІІ квартал 2011року поданих Відокремленим підрозділом "Ужгородська дистанція електропостачання"до ДПІ у м.Ужгороді, такі прийняті податковим органом, зауважень щодо подання податкових розрахунків за неналежністю ДПІ у м.Ужгороді не представлено.
Обов'язки в частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція електропостачання"повністю виконав, сплативши (перерахувавши) суми податку за своїм місцезнаходженням: до бюджету м. Ужгорода.
Оскільки норми чинного законодавства чітко розмежовують сутність, права та обов'язки відокремленого та структурного підрозділів, а відтак суд приходить до переконання про помилковість тверджень відповідача щодо обов'язку нарахування та сплати спірного податку за місцезнаходженням структурних підрозділів Відокремленого підрозділу "Ужгородська дистанція електропостачання".
Частиною 2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до вимог ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Аналізуючи чинне законодавство та обставини справи, суд приходить до висновку, що відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності прийнятих ним рішень. Оскільки судом не встановлено порушень Відокремленим підрозділом "Ужгородська дистанція електропостачання" податкового законодавства, то відсутні підстави застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на підставі п.123.1 ст.123 ПК України.
Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи вищевикладене суд прийшов до висновку, що вимоги позивача підтверджені матеріалами справи, доведені у судовому засіданні та такі, що підлягають до задоволення.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст. 94 КАС України слід стягнути з Державного бюджету України на користь Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" 442,10 грн. судового збору.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Виноградівському районі Закарпатської області Державної податкової служби від 21.12.2010р. №0050121752 та №0054711752.
3. Зобов'язати орган Державної казначейської служби України стягнути з Державного бюджету України шляхом безспірного списання із рахунка Державної податкової інспекції у Виноградівському районі Закарпатської області Державної податкової служби в користь Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" 442 (чотириста сорок дві) грн.. 10 коп. судових витрат.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 11.06.2012 р.
Суддя /підпис/ Костецький Н.В.
з оригіналом згідно
Суддя Костецький Н.В.