Постанова № 24970905, 19.06.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.06.2012
Номер справи
2а/0570/5282/2012
Номер документу
24970905
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 червня 2012 р. Справа № 2а/0570/5282/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10-28

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді

при секретарі Кусти Ю.Ф,

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Олішевська В.В., при секретарі судового засідання Кусти Ю.Ф., розглянувши адміністративний позов Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» ДП «Донвуглереструктуризація» Відокремлений підрозділ Шахтарська виконавча дирекція з ліквідації шахт

до відповідача: Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі

про: скасування рішення від 17.04.2012 року № 422 про штрафні санкції в сумі 26,20 грн. та пені за період з 20.03.2012 року по 10.04.2012 року в сумі 5,50 грн., взагалі 31,70 грн.

за участю

представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1 - за довір.

від відповідача: не з'явився

Позивач, Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» ДП «Донвуглереструктуризація» Відокремлений підрозділ Шахтарська виконавча дирекція з ліквідації шахт, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі про скасування рішення від 17.04.2012 року № 422 про штрафні санкції в сумі 26,20 грн. та пені за період з 20.03.2012 року по 10.04.2012 року в сумі 5,50 грн., взагалі 31,70 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на той факт, що єдиним джерелом фінансування ДП «Донвуглереструктуризація» є кошти державного бюджету, які не були своєчасно виділені, в зв'язку з чим підприємство не мало реальної можливості своєчасно перерахувати внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, таким чином єдиний внесок за лютий 2012 року було сплачено 10.04.2012 року.

В зв'язку з наведеним позивач просить суд скасувати Рішення органу Пенсійного фонду України від 17.04.2012 року № 422, яким на нього накладені штрафні санкції в сумі 26,20 грн. та пеня за період з 20.03.2012 року по 10.04.2012 року в сумі 5,50 грн., взагалі 31,70 грн.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позовну заяву у повному обсязі.

Відповідач явку свого представника до судового засідання не забезпечив, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Через канцелярію суду надав заперечення, відповідно до яких проти задоволення позовних вимог заперечує, а також просив суд розглянути справу без участі свого представника.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд ВСТАНОВИВ

Шахтарська виконавча дирекція з ліквідації шахт зареєстрована в якості відокремленого підрозділу Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі за № 05-55-01-1644.

Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» м. Макіївка, зареєстровано в якості юридичної особи Виконавчим комітетом Макіївської міської ради Донецької області 03.07.2003 року та включено до ЄДРПОУ за № 32442610.

З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08 липня 2010 року, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов'язкові державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що платниками єдиного внеску, зокрема є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені. відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно везуть розрахунки із застрахованими особами.

Згідно пункту 1 частини 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Порядок сплати єдиного внеску визначено у статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та розділі IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994/18289 (далі - Інструкція 21-5).

Відповідно до частини 8 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць.

Зазначеній нормі Закону відповідає підпункт 4.3.6 пункту 4.3 Інструкції № 21-5, а саме: нараховані за відповідний базовий звітний період суми єдиного внеску сплачуються платниками не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок. Базовим звітним періодом є календарний місяць.

Відповідно до частини 6 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» для зарахування єдиного внеску в органах Державного казначейства України відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному територіальному органу Пенсійного фонду. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.

Відповідно до п. 4.2 Інструкції № 21-5 сплата єдиного внеску здійснюється платниками виключно у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для його зарахування.

Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівковій коштів з його банківського рахунка.

Днем сплати єдиного внеску у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунків платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду вважається день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунка платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду. Проте, обов'язковою умовою цього списання є перерахуванням сум єдиного внеску на відповідні рахунки Пенсійного Фонду.

Відповідно до звіту про нарахування єдиного внеску за лютий 2012 року, наданого до органу Пенсійного фонду України, позивачем самостійно визначено суму єдиного внеску, яка підлягає сплаті за вказаний період у розмірі 1126,96 грн., а саме сума допомоги по тимчасової втраті працездатності 2 % грн.

Як зазначено позивачем у позовній заяві, вбачається з картки особового рахунку платника єдиного внеску станом на 20.03.2012 прку у позивача була переплата в розмірі 864,99 грн., сума недоїмки склала 261,97 грн. Згідно платіжного доручення № 3112 від 10 квітня 2012 року про сплату єдиного внеску за лютий 2012 року у розмірі 413,53 грн., суму єдиного внеску за лютий 2012 року позивачем остаточно сплачено 10.04.2012 року.

Відповідно до ч. 11 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Згідно п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Відповідно до ч. 10 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

17 квітня 2012 року органом Пенсійного фонду України на підставі п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування» прийняте Рішенням № 422 про застосування до Шахтарської виконавчої дирекції з ліквідації шахт Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» штрафних санкцій в сумі 26,20 грн. та нарахування пені в сумі 5,50 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 20.03.2012 року по 10.04.2012 року.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно, в межах повноважень та у спосіб, визначений Законом, застосовані до позивача фінансові санкції та нарахована пеня відповідно до рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 422 від 17 квітня 2012 року, оскільки судом встановлений факт несвоєчасної сплати позивачем суми єдиного внеску за лютий 2012 року в розмірі 261,97 грн.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» ДП «Донвуглереструктуризація» Відокремлений підрозділ Шахтарська виконавча дирекція з ліквідації шахт до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі про скасування рішення від 17.04.2012 року № 422 про штрафні санкції в сумі 26,20 грн. та пені за період з 20.03.2012 року по 10.04.2012 року в сумі 5,50 грн., взагалі 31,70 грн. є не обґрунтованими та не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України та ст. ст. 2-15, 17-18, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» ДП «Донвуглереструктуризація» Відокремлений підрозділ Шахтарська виконавча дирекція з ліквідації шахт до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі про скасування рішення від 17.04.2012 року № 422 про штрафні санкції в сумі 26,20 грн. та пені за період з 20.03.2012 року по 10.04.2012 року в сумі 5,50 грн., взагалі 31,70 грн. - відмовити.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 19 червня 2012 року в присутності представника позивача.

Повний текст постанови буде складено та підписано 25 червня 2012 року.

Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Олішевська B.В.