Рішення № 2496757, 10.09.2008, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
10.09.2008
Номер справи
16/129-08-3524
Номер документу
2496757
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"10" вересня 2008 р.

Справа № 16/129-08-3524

Господарський суд Одеської області

У складі судді -Желєзної С.П.

Секретаря судових засідань -Шевченко Г.В.

З участю представників сторін:

Від позивача: ОСОБА_2 за дов. від 27.07.2006р.;

Від відповідача: Мокієнко І.С. за дов. від 19.04.2008р.;

Розглянувши у відкритому судовому засіданні ( з оголошенням перерви згідно ст.77 ГПК України) справу за позовом фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 до Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області про зобов'язання укласти договір оренди земельної ділянки, -

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа -підприємець ОСОБА_1 звернувся до господарського суду Одеської області з позовними вимогами до Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області про зобов'язання укласти договір оренди земельної ділянки, загальною площею 3,5 га із земель запасу Крижанівської сільської ради (в межах селища Ліски) терміном на 25 років для розміщення зони відпочинку громадян. Свої вимоги позивач обґрунтовує порушенням його прав та охоронюваних законом інтересів з боку Крижанівської сільської ради на оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку.

Відповідач, згідно відзиву на позов від 03.09.2008р., не заперечує проти обставин, викладених ОСОБА_1 по тексту позову, однак наголошує на відсутності у Крижанівської сільської ради можливості укласти з позивачем договір оренди земельної ділянки з підстав внесення до законодавства України, яким врегульовані земельні правовідносини, змін, відповідно до яких набуття права оренди на земельну ділянку здійснюється виключно на аукціонах.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.

Рішенням за №452-ХХІV від 08.06.2004р. 12 сесії ХХІV скликання Крижанівською сільською радою було надано дозвіл приватному підприємцю ОСОБА_1 на попереднє погодження відведення земельної ділянки для розміщення зони відпочинку мешканців села та м. Одеси загальною площею 7,0 га.

20.08.2004р. комісією, створеною на підставі розпорядження голови райдержадміністрації від 20.08.2004р. №755, був складений та підписаний усіма членами комісії акт вибору приватному підприємцю ОСОБА_1 земельної ділянки, площею 3.5 га, що знаходиться на території Крижанівської сільської ради для розміщення зони відпочинку громадян.

31.03.2005р. Крижанівською сільською радою Комінтернівського району Одеської області було прийнято рішення №637-ІV “Про затвердження акту попереднього вибору земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту відведення СПД ОСОБА_1”, яким був затверджений акт попереднього вибору земельної ділянки площею 3,5 га для розміщення зони відпочинку, наданий дозвіл на виготовлення проекту відведення земельної ділянки та вирішено затвердити проект відведення земельної ділянки та укласти договір оренди на відведену земельну ділянку.

У 2005 році на замовлення СПД ОСОБА_1 ТОВ “Гражданпроект” було розроблено містобудівне обгрунтування розміщення забудови на землях Крижанівської сільської ради.

Рішенням Крижанівської сільської ради №811-ІV від 28.12.2005р. було затверджено містобудівне обгрунтування приватному підприємцю ОСОБА_1 розміщення зони відпочинку на земельній ділянці в межах вул.. Ак. Сахарова, вул.. Марсельської, вул.. Ак. Заболотного та вул.. Проектуємої.

У 2006 році Одеською регіональною філією державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах” був виготовлений проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок СПД ОСОБА_1 для розміщення зони відпочинку громадян на території Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області.

Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок СПД ОСОБА_1 для розміщення зони відпочинку громадян на території Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області був узгоджений Крижанівською сільською радою листом за №703 від 29.11.2005р., Комінтернівським відділом земельних ресурсів листом №13-04-4141 від 22.12.2005р., відділом містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства листом за №2520 від 28.11.2005р.. Також позивачем були отримані позитивні висновки щодо проекту відведення земельної ділянки Державної санітарно-епідеміологічної служби України за №75 від 19.12.2005р, Державного управління екології та природних ресурсів в Одеській області за №2922 від 26.12.2005р., управління охорони об'єктів культурної спадщини за №5895 від 05.12.2005р.

Крім того, позивачем була проведена державна експертиза землевпорядної документації згідно з висновком якої від 29.08.2006р. №2231, затвердженим першим заступником начальника Одеського обласного управління земельних ресурсів Держкомзему України, була надана позитивна оцінка проекту землеустрою.

Однак, незважаючи на виготовлення позивачем всіх передбачених діючим законодавством документів для оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку на умовах оренди, а також узгодження землевпорядної документації у відповідних управліннях та організаціях, Крижанівською сільською радою договір оренди земельної ділянки своєчасно укладений не був. При цьому, листом за №06-14-788 від 31.07.2008р. Крижанівська сільська рада повідомила СПД ОСОБА_1 про неможливість укладення з позивачем договору оренди у зв'язку із змінами, які відбулися у законодавстві України та якими встановлено набуття права оренди земельних ділянок виключно на аукціонах. Відмова відповідача укласти договір оренди земельної ділянки загальною площею 3,5 га із земель запасу Крижанівської сільської ради (в межах селища Ліски) терміном на 25 років для розміщення зони відпочинку громадян і змусила позивача звернутися до господарського суду з даними позовними вимогами.

Враховуючи юридичну природу спірних правовідносин, які виникли між сторонами по справі, пов'язаних з наявністю або відсутністю у СПД ОСОБА_1 правових підстав щодо звернення до суду з даними позовними вимогами, суд вважає за необхідне здійснити, насамперед, правовий аналіз положень діючого земельного законодавства, якими врегульовані спірні питання.

Відповідно до ст.2 Земельного кодексу України в редакції Закону України від 25 жовтня 2001 року N 2768-III (далі по тексту Земельний кодекс України), земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.

Згідно ст. 3 цього Кодексу, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Приписами ст. 5 Земельного кодексу України передбачено, що земельне

законодавство базується у тому числі на принципах забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави; невтручання держави в здійснення громадянами, юридичними особами та територіальними громадами своїх прав щодо володіння, користування і розпорядження землею, крім випадків, передбачених законом;

забезпечення раціонального використання та охорони земель; забезпечення гарантій прав на землю.

Статтею 12 цього Кодексу встановлено, що питання передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, а також надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності належать до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин.

Приписами статті 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно абз.1 ч.1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Тобто, законодавцем чітко встановлено необхідність прийняття органом місцевого самоврядування рішення про надання земельної ділянки в оренду як обов'язкової підстави для укладення договору оренди з орендарем.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Відповідно до п. 34 ст. 26, п. 2 ст. 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання надання земельної ділянки в оренду вирішується на пленарному засіданні ради - сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.

Зважаючи на те, що необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або комунальній власності, є наявність рішення відповідного органу про надання земельної ділянки, зобов'язання щодо укладання договору оренди покладаються, в силу законодавчих приписів, на орган місцевого самоврядування, яким прийнято рішення про передачу в оренду земельної ділянки.

При цьому, відповідач погоджується із правомірністю заявлених СПД ОСОБА_1 вимог, але наголошує на неможливості укладення з позивачем договору оренди з підстав змін, які відбулися в діючому земельному законодавстві та в результаті яких передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності здійснюється виключно на аукціонах.

Дійсно, Законом України від 03.06.2008р. N 309-VI стаття 16 Закону України “Про оренду землі” була викладена в наступній редакції: набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, набуття права на оренду земельних ділянок під об'єкти соціального призначення, будівництво соціального і доступного житла, використання земельних ділянок для розробки корисних копалин та спеціального водокористування відповідно до отриманих спеціальних дозволів (ліцензій), використання релігійними організаціями (під культовими будівлями), які легалізовані в Україні). Не допускається проведення аукціонів щодо земельних ділянок, які (або будівлі на яких) орендують бюджетні установи, музеї, підприємства і громадські організації у сферах культури і мистецтв, у тому числі національні творчі спілки та їх члени (під творчі майстерні).

Відповідні зміни були внесені Законом України від 03.06.2008р. N 309-VI і в статтю 124 Земельного кодексу України. Аналіз наведених законодавчих норм дійсно дозволяє суду дійти висновку, що право оренди на земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності набувається виключно на аукціонах. Однак, в даному випадку, за переконанням суду, наведені законодавчі приписи не підлягають застосуванню з огляду на наступне.

По-перше: на думку суду, основним та вирішальним моментом при розгляді спору щодо зобов'язання укласти договір оренди земельної ділянки є факт надання згоди органом місцевого самоврядування на передачу в оренду земельної ділянки, тобто прийняття відповідною радою рішення щодо передачі в оренду земельної ділянки.

Як зазначалося по тексту рішення вище, ще 31.03.2005р. Крижанівською сільською радою Комінтернівського району Одеської області було прийнято рішення за №637-ІV “Про затвердження акту попереднього вибору земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту відведення СПД ОСОБА_1”, яким був затверджений акт попереднього вибору земельної ділянки площею 3,5 га для розміщення зони відпочинку, наданий дозвіл на виготовлення проекту відведення земельної ділянки та вирішено затвердити проект відведення земельної ділянки та укласти договір оренди на відведену земельну ділянку. Зазначене рішення було прийнято Крижанівською сільською радою задовго до внесення змін до земельного законодавства, на які тепер посилається відповідач. Причини не укладення з 2005 року договору оренди земельної ділянки за умови розробленої та затвердженої землевпорядної документації відповідачем суду не доведені. Більш того, слід зазначити, що даним рішенням Крижанівська сільська рада у тому числі вирішила укласти договір оренди на відведену земельну ділянку з СПД ОСОБА_1, при цьому, рішення в цієї частині виконано відповідачем не було.

По-друге: в силу вимог ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Враховуючи, що передача земельних ділянок в оренду до внесення Законом України від 03.06.2008р. N 309-VI відповідних змін до земельного законодавства здійснювалася шляхом прийняття органом місцевого самоврядування відповідного рішення, суд вважає, що доводи відповідача в даному випадку, з посиланням на статтю 16 Закону України “Про оренду землі” та статтю 124 Земельного кодексу України, за умови наявності згоди Крижанівської сільської ради на передачу в оренду земельної ділянки СПД ОСОБА_1, тобто наявності відповідного рішення ради, на підставі якого укладається договір оренди, яке було прийнято 31.03.2005р, тобто задовго до внесення відповідних змін до наведених законодавчих норм, не мають достатнього правового обгрунтування, так як оформлення всіх передбачених на той час документів було здійснено позивачем відповідно до земельного законодавства, яке було чинним на той період часу.

 При цьому, на думку суду, оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, в даному випадку договору оренди, передбачає собою лише остаточну форму реалізації передбаченого законом права на земельну ділянку та, в свою чергу, відсутність договору оренди ніяким чином не представляє собою відсутність у суб'єкта цивільного обігу права на земельну ділянку взагалі.

Крім того, позиція суду підтверджується в тому числі і матеріалами рішення Конституційного Суду України по справі №1-17/2005 від 22.09.2005р., відповідно до яких суб'єктивне право на земельну ділянку виникає і реалізується на підставі і в порядку, визначених Конституцією України, Земельним кодексом України та іншими законами України, що регулюють земельні відносини. Підставою для виникнення права на земельну ділянку є відповідний юридичний факт. Чинний Кодекс серед підстав набуття права на землю громадянами та юридичними особами не називає оформлення чи переоформлення прав на земельні ділянки.

Закони, інші нормативно-правові акти, які визначають порядок реалізації встановлених Конституцією України та міжнародними договорами прав і свобод людини і громадянина, в тому числі порядок набуття прав власності не повинні звужувати, заперечувати чи в будь-який інший спосіб обмежувати ці права і свободи.

Підсумовуючи все вищенаведене, суд доходить висновку, що визнання за юридичною особою права на користування земельною ділянкою шляхом зобов'язання укласти договір оренди ніяким чином не суперечить положенням земельного законодавства, та, фактично, представляє собою на мету підтвердження у судовому порядку законодавчо закріплених положень щодо реалізації прав суб'єкта цивільного обігу на оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Відповідно до ст. 13 Конституції України держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання.

Способи захисту цивільних прав та інтересів передбачені положеннями ст.. 16 Цивільного кодексу України. Крім того, такий спосіб захисту прав та охоронюваних законом інтересів шляхом установлення, зміни і припинення господарських правовідносин, до яких в тому числі і відносяться вимоги про зобов'язання укласти договір оренди, встановлені і в ст..20 Господарського кодексу України.

Згідно п. 3 Роз'яснень Вищого господарського суду України N 02-5/743 від 27.06.2001 “Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із захистом права власності на землю і землекористування” у разі ухилення ради від оформлення права на земельну ділянку заінтересована особа відповідно до статей 74 і 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" ( 280/97-ВР ) вправі звернутись до суду з заявою про спонукання ради видати державний акт чи укласти відповідну угоду.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторонами повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Згідно ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Враховуючи все вищевикладене, суд оцінює позовні вимоги фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 обґрунтованими, доведеними відповідно до ст.ст.32, 33 ГПК України та підлягаючими задоволенню відповідно до ст.13, ч.2 ст.19, ст.58 Конституції України, ст.16 Цивільного кодексу України, ст. ст. 2, 3, 5, 12, 124, 125 Земельного кодексу України в редакції Закону України від 25 жовтня 2001 року N 2768-III, п. 34 ст. 26, п.2 ст.77 Закону України № 280/97-ВР від 21.05.1997р. „Про місцеве самоврядування в Україні”, ст..20 Господарського кодексу України шляхом зобов'язання Крижанівської сільської ради укласти договір оренди земельної ділянки, загальною площею 3,5 га із земель запасу Крижанівської сільської ради (в межах селища Ліски) терміном на 25 років для розміщення зони відпочинку громадян підлягають задоволенню.

Керуючись ст.13, ч. 2 ст. 19, ст.58 Конституції України, ст.16 Цивільного кодексу України, ст. ст.2, 3, 5, 12, 124, 125 Земельного кодексу України в редакції Закону України від 25 жовтня 2001 року N 2768-III, п. 34 ст. 26, п.2 ст. 77 Закону України № 280/97-ВР від 21.05.1997р. „Про місцеве самоврядування в Україні”, ст..20 Господарського кодексу України, ст.ст. 32, 33, 44, 49, 82-85, Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити.

2. Зобов'язати Крижанівську сільську раду Комінтернівського району Одеської області

укласти з фізичною особою -підприємцем ОСОБА_1 договір

оренди земельної ділянки, загальною площею 3,5 га із земель запасу Крижанівської

сільської ради (в межах селища Ліски) терміном на 25 років для розміщення зони відпочинку

громадян.

3. Стягнути з Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області

/Одеська область, Комінтернівський район, с.Крижанівка вул.. Ветеранів 5, ідентифікаційний

код 05384560/ на користь фізичної особи -підприємця ОСОБА_1

/АДРЕСА_1, ідентифікаційний НОМЕР_1/ 85 грн.

/вісімдесят пять грн. 00 коп./ - витрат на оплату держмита; 118 грн. /сто вісімнадцять грн. 00 коп./ - витрат на ІТЗ судового процесу. Наказ видати.

Рішення суду набирає законної сили у порядку ст. 85 ГПК України.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення підписано 12.09.2008р.

Суддя С.П. Желєзна