Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 червня 2012 р. Справа № 2а/0570/4669/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12:45
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Толстолуцької М.М.
при секретарі Перовій В.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом:
Прокурора Ворошиловського району м. Донецька в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька (м. Донецьк)
до
Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» (м. Донецьк)
про
стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій призначених за списком №2 в розмірі 25 434,88 грн., -
за участю:
прокурора - Вартанової О.М.
від позивача - ОСОБА_1 - за довіреністю
від відповідача - ОСОБА_2 - за довіреністю,
Прокурор Ворошиловського району м. Донецька звернувся до суду з позовною заявою в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій призначених за списком №2 в розмірі 26 796,22 грн.
Під час судового розгляду справи позивач уточнив позовні вимоги, визначивши суму до стягнення з відповідача у розмірі 25 434,88 гривень.
Прокурор, представник позивача у судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримали та просили задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд -
ВСТАНОВИВ:
18.04.2012 Прокурор Ворошиловського району м. Донецька звернувся до суду з позовною заявою в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій призначених за списком №2 в розмірі 26 796,22 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач повинен був відшкодувати до 25-го числа щомісяця місячну суму фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, по працівниках підприємства, яким призначено пенсію. Станом на теперішній час відповідач має заборгованість з покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з січня по березень 2012 року, яка підтверджується відповідним розрахунком.
Під час судового розгляду справи позивач уточнив позовні вимоги, зазначивши, що просить стягнути з відповідача заборгованість за період з січня по березень 2012 року на загальну суму 25 434,88 гривень, у тому числі: за січень 2012 року - 10 079,59 гривень, за лютий 2012 року - 9 013,50 гривень, за березень 2012 року - 6 341,79 гривень.
Відповідач надав суду письмові заперечення проти позову, у яких зазначив, що позов підлягає залишенню без розгляду на підставі пункту 2 частини першої статті 155 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки прокурор, заявляючи даний позов в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька, не обґрунтував наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів, внаслідок протиправних дій або бездіяльності відповідача, чим порушено вимоги пункту 4 частини першої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України. Вказав, що Пенсійний фонд України є самостійною фінансово-банківською системою, не входить до складу державного бюджету України, формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами і організаціями (в тому числі й тими, що використовують працю громадян за угодами цивільно-правового характеру) на заходи соціального страхування. Пенсійний фонд є самостійною, самоврядною організацією, яка має право звертатись до суду з позовом. Зазначені доводи відповідача узгоджуються з позицією Верховного Суду України, висловленій в постанові від 30.05.2006.
Також зазначив, що є необґрунтованим посилання позивача у позовній заяві на статтю 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та на частину другу Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки зазначені норми регулюють положення щодо покриття витрат на виплату і доставку пенсій за Списком № 1. Серед працівників Публічного акціонерного товариства «Донецькміськгаз» відсутні працівники, що мають право на пільгову пенсію за Списком № 1.
Просив відмовити у задоволенні позову.
Судом встановлено, що згідно з пунктом 2 статті 121 Конституції України на органи прокуратури України покладені функції представництва інтересів держави в суді.
Відповідно до приписів частини другої статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження в якій відкрито за адміністративним позовом інших осіб на будь-якій стадії її розгляду, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення Верховним Судом України, про перегляд судового рішення за ново виявленими обставинами для представництва інтересів громадянина або держави. При цьому прокурор повинен надати адміністративному суду докази, які підтверджують неможливість громадянина самостійно здійснювати представництво своїх інтересів.
У резолютивній частині рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 № 3-рп/99 у справі за конституційним поданням Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України (справа N 1-1/99 про представництво прокуратурою інтересів держави в арбітражному суді) зазначено, що прокурор або його заступник самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві, в чому полягає порушення інтересів держави чи в чому існує загроза інтересам держави, і ця заява, за статтею 2 Арбітражного процесуального кодексу України, є підставою для порушення справи в арбітражному суді.
Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України. Таким чином, держава реалізує свою політику загальнообов'язкового державного пенсійного страхування через названий Фонд. Тому прокурор вправі подати позов в інтересах держави в особі відповідного органу будь-якого з Фондів, за наявності в органу, що зазначається позивачем, статусу юридичної особи.
В межах даної адміністративної справи прокурор Ворошиловського району м. Донецька представляє інтереси держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька, яке, в свою чергу, є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього статтею 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011 (далі - Положення) з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до статті 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі статтею 1 Положення Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування
Стаття 7 Положення визначає, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
У відповідності до пункту 5 статті 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
З системного аналізу вищезазначених норм законодавства випливає, що територіальні органи Пенсійного фонду України в силу закону здійснюють функції з контролю за правильністю, повнотою нарахування і своєчасністю сплати страхувальниками внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а також стягнення заборгованості за страховими внесками.
Таким чином, є необґрунтованими доводи відповідача, викладені у запереченнях проти позову, стосовно відсутності у прокурора Ворошиловського району м. Донецька повноважень на подання даної позовної заяви. Крім того, суд також вважає безпідставним посилання відповідача в обґрунтування такої позиції на Постанову Верховного Суду України від 30.05.2006, оскільки зазначена постанова стосується підстав звернення прокурора до суду в інтересах підприємства, а не в інтересах територіального органу державної влади - Пенсійного фонду України.
Процедура реєстрації та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями (далі - Підприємства) незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах (далі - органи Пенсійного фонду України) визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663 (далі - Інструкція).
Відповідач - Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» зареєстровано у якості юридичної особи Виконавчим комітетом Донецької міської ради 18.07.1994, включене до ЄДРПОУ за номером 03361081, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 715665, Довідкою Головного управління статистики у Донецькій області серії АА № 465437 від 12.04.2011.
Пунктом 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють, зокрема, на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Коло осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах, визначено статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Зокрема, відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.
Згідно абзацу 4 пункту 1 статті 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 № 400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Судом встановлено, що у Публічному акціонерному товаристві по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» працювали особи, зайняті повний робочий день на роботах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», та яким призначено пенсію на пільгових умовах за списком № 2.
Відповідно до абзацу 3 пункту 1 статті 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону встановлюються ставки збору в розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Відповідно до пункту 6.1 Інструкції, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах:
- для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 6.4 Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем на адресу Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» відповідно до наведених вище вимог направлялись відповідні розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за період з січня по березень 2012 року.
Згідно з пунктом 6.8. Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» у порушення зазначених вимог законодавства фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, позивачу у встановлені строки не вносило, в результаті чого має заборгованість у загальному розмірі 25 434,88 гривень.
Суд не приймає до уваги доводи відповідача, викладені у письмових запереченнях проти позову, про те, що позивач у позовній заяві необґрунтовано посилається на норми Законів України «Про пенсійне забезпечення» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що регулюють покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за Списком № 1, оскільки у відповідача не працювали особи, які виконували роботи, що дають право на пільгові пенсії за Списком № 1. Як вбачається з позовної заяви та встановлено судом під час судового розгляду справи, позовні вимоги позивача стосуються відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 2, у зв'язку із чим вищезазначені доводи відповідача є безпідставними та не відповідають фактичним обставинам даної справи.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що з позивача на користь Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька підлягає стягненню заборгованість з фактичних витрат по виплаті та доставці пенсій, призначених на пільгових умовах, за списком № 2 за період з січня 2012 року по березень 2012 року включно у розмірі 25 434,88 гривень.
Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 1, 4, 7 Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року за №384/2011, ст.ст. 2.1, 2.1.1, 6.4, 6.8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663, ст.ст. 17-20, 33, 51, 69-72, 86, 94, 128, 158-163, 167, 254 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Прокурора Ворошиловського району м. Донецька в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій призначених за списком №2 в розмірі 25 434,88 гривень - задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» (адреса: 83015, м. Донецьк, пр. Театральний, 1, ЄДРПОУ 03361081) на користь Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька (адреса: 83015, м. Донецьк, пр. Миру, б. 10, ЄДРПОУ 20377072) заборгованість з фактичних витрат по виплаті та доставці пенсій, призначених на пільгових умовах, за списком №2 за період з 01.01.2012 по 31.03.2012 у розмірі 25 434 (двадцять п'ять тисяч чотириста тридцять чотири) гривні 88 копійок.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 26 червня 2012 року.
Повний текст постанови складений 02 липня 2012 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Толстолуцька М.М.