Постанова № 24959272, 20.06.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.06.2012
Номер справи
2а-7607/12/2670
Номер документу
24959272
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

20 червня 2012 року 17:30 № 2а-7607/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Погрібніченка І.М., за участю секретаря судового засідання Мосійчук І.М. та представників: позивача -Шестюка О.М., відповідача - Філінської Т.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справуза позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «НОВА ОХОРОНА»до Комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»про визнання незаконним та скасування рішення від 24 травня 2012 року № 20444юрс, зобов'язання вчинити певні дії, -На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 20 червня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

01 червня 2012 року до Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «НОВА ОХОРОНА»з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»про визнання незаконним та скасування рішення від 24 травня 2012 року № 20444юрс, зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 червня 2012 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та адміністративну справу № 2а-7607/12/2670 призначено до судового розгляду на 20 червня 2012 року.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги повністю підтримав та просив їх задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечував.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

24 травня 2012 року Комунальним підприємством «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації» прийнято рішення про відмову в державній реєстрації прав № 20444юрс.

Вказаним рішенням ТОВ «НОВА ОХОРОНА»відмовлено в державній реєстрації права власності на нежитлові будівлі - будівлю 105 корпусу з переходом (цех виробництва медичних препаратів) літ. Ш-5, Ш-2 та віварій літ. К-2, що розташовані за адресою: м. Черкаси, вул. Смілянська, 122/30.

Відмову в державній реєстрації права власності, Комунальне підприємство «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»мотивувало тим, що відчуження або інше визначення юридичної долі об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації, у випадках, встановлених нормативно-правовими актами, відбулося без отримання витягу з реєстру прав.

Товариство з обмеженою відповідальністю «НОВА ОХОРОНА»(код ЄДРПОУ 34967436) не погодилось з Рішенням про відмову в державній реєстрації прав від 24 травня 2012 року № 20444юрс, вважає вказане рішення незаконним та таким, що підлягає скасуванню, а право власності -державній реєстрації в КП «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації».

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що прилюдні торги від 04.07.2011 року відбулись з дотриманням норм Закону України «Про виконавче провадження»та Закону України «Про іпотеку», ТОВ «НОВА ОХОРОНА»на законних підставах придбало нежитлові будівлі; документи щодо прилюдних торгів та оформлення права власності на нежитлові будівлі оформлені у повній відповідності з законодавством України.

Правомірність проведених 04.07.2011 року прилюдних торгів та законність придбання ТОВ «НОВА ОХОРОНА»нежитлових будівель було підтверджено постановою Київського апеляційного господарського суду від 20.10.2011 року, залишеною без змін постановою Вищого господарського суду України від 18.01.2012 року по справі № 05/5026/1652/2011 за позовом Дочірнього підприємства «Черкаси-Фарма»до Державної виконавчої служби України, Приватного підприємства «Спеціалізоване підприємство «Юстиція», Публічного акціонерного товариства «Альфа-Банк», за участю третьої особи: ТОВ «НОВА ОХОРОНА»про визнання недійсним результатів прилюдних торгів та акту № 128/5 від 15.07.2011 року про реалізацію предмета іпотеки.

З ціллю реєстрації права власності нежитлових будівель, ТОВ «НОВА ОХОРОНА»було подано повний пакет документів, необхідних для реєстрації права власності та сплачено всі необхідні платежі.

Таким чином, на думку позивача, ним повністю виконані вимоги Тимчасового положення про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 27.10.1999 року № 68/5.

А тому, у Комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»відсутні підстави для відмови у проведенні державної реєстрації права власності ТОВ «НОВА ОХОРОНА»на нежитлові будівлі.

В своєму позові, ТОВ «НОВА ОХОРОНА»просить визнати незаконним та скасувати Рішення Комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»«Про відмову в державній реєстрації прав»від 24 травня 2012 року № 20444юрс; зобов'язати Комунальне підприємство «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»зареєструвати право власності ТОВ «НОВА ОХОРОНА»на нежитлову будівлю 105 корпусу з переходом (цех виробництва медичних препаратів) літ. Ш-5, Ш-2 та віварій літ. К-2, загальною площею 7 639,9 кв. м., що знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Смілянська, 122/30.

На позовну заяву Комунальне підприємство «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»подало заперечення, в яких зазначає, що рішення про реєстрацію прав приймається реєстратором не автоматично, на підставі правовстановлювального документа, а за умови відповідності заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутності суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на об'єкти нерухомості, та відсутності підстав для відмови в реєстрації прав.

Відповідно до частини 6 статті 28 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»нотаріус при здійсненні нотаріальних дій користується інформацією з Державного реєстру прав, порядок доступу до якого встановлює Міністерство юстиції України.

На думку відповідача, отримання витягу з Реєстру прав є обов'язковим при вчиненні такої нотаріальної дії як посвідчення передачі права власності майна (частини квартири) від однієї особи до іншої, що випливає з вимог Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України.

Проте, в даному випадку, посвідчення права власності згідно з свідоцтвом відбулось без отримання витягу з Реєстру прав, а тому, відповідач вважає, що рішення про відмову в державній реєстрації права власності ТОВ «НОВА ОХОРОНА»на нежитлову будівлю 105 корпусу з переходом (цех виробництва медичних препаратів) літ. Ш-5, Ш-2 та віварій літ. К-2, загальною площею 7 639,9 кв. м., що знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Смілянська, 122/30, обґрунтоване та відповідає вимогам чинного законодавства.

В своїх запереченнях, відповідач просить ТОВ «НОВА ОХОРОНА»в задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд погоджується з позовними вимогами Товариства з обмеженою відповідальністю «НОВА ОХОРОНА», виходячи з наступного.

Спірні правовідносини врегульовано нормами Конституції України, Цивільного кодексу України, Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»від 01 липня 2004 року № 1952-IV (далі -Закон № 1952-IV), Закону України «Про виконавче провадження»від 21 квітня 1999 р. № 606-XIV (далі - Закон № 606-XIV), Закону України «Про іпотеку»від 05 червня 2003 року № 898-IV) (далі -Закон № 898-IV), Тимчасового положення про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 27 жовтня 1999 року № 68/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 02 листопада 1999 року за № 745/4038 (далі -Положення № 68/5), Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 07 лютого 2002 року № 7/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 28 липня 2010 року № 1692/5) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 18 лютого 2002 року за № 157/6445 (далі -Положення № 7/5).

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації врегульовано нормами Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону № 1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.

Згідно з частиною першою статті 3 Закону № 1952-IV державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

Обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема, право власності на нерухоме майно (п.1 ч. 1 ст. 4 Закону № 1952-IV).

Орган державної реєстрації прав проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації (п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1952-IV).

Відповідно до частини першої статті 15 Закону № 1952-IV державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Приписами частини другої статті 15 Закону № 1952-IV визначено, що орган державної реєстрації прав зобов'язаний надати до відома заявників інформацію про необхідний перелік документів для здійснення державної реєстрації прав.

Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Згідно з пунктом третім Розділу II «Прикінцеві та перехідні положення»Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»та інших законодавчих актів України»від 11 лютого 2010 року № 1878-VI до 1 січня 2013 року державна реєстрація права власності та права користування (сервітут) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках; права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; права власності на об'єкти незавершеного будівництва, а також облік безхазяйного нерухомого майна, довірче управління нерухомим майном проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації, створеними до набрання чинності цим Законом та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.

У відповідності до пункту 1.3 Положення № 7/5 державна реєстрація прав проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ) у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць, обслуговування на території яких здійснюється БТІ, створеними до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»та інших законодавчих актів України»та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.

Приписами пунктів 2.1 та 2.2 Положення № 7/5 визначено, що для проведення державної реєстрації виникнення, переходу або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно власник (власники), інший правонабувач (правонабувачі) або уповноважена ним (ними) особа подає реєстратору БТІ заяву про державну реєстрацію прав за формою, визначеною у додатку 1. До заяви про державну реєстрацію прав додаються правовстановлювальні документи (додаток 2), їх нотаріально засвідчені копії, документи, що підтверджують оплату за проведення державної реєстрації прав та видачу витягу про державну реєстрацію прав, а також інші документи, визначені Положенням.

Згідно з пунктом 3.1 Положення № 7/5 з моменту прийняття заяви про державну реєстрацію прав реєстратором БТІ розпочинається її розгляд.

Реєстратор БТІ встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на об'єкти, права щодо яких підлягають державній реєстрації, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи для проведення державної реєстрації прав, та сторін (сторони) правочину, згідно з яким відбувається державна реєстрація виникнення, переходу, припинення прав; відповідність відомостей про об'єкт, права щодо якого підлягають державній реєстрації, наявним у Реєстрі прав та поданим документам; відповідність даних про наявність (або відсутність) інформації та/або відповідних документів, що свідчать про накладення (зняття) заборони (арешту) або інших обтяжень, що перешкоджають проведенню державної реєстрації прав, у тому числі відсутність встановлених законом заборон на відчуження нерухомого майна; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно.

Виходячи з аналізу зазначеної норми, вбачається, що перелік обставин є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

Відповідно до пункту 3.4 Положення № 7/5 за результатом розгляду заяви про державну реєстрацію прав реєстратор БТІ приймає рішення про державну реєстрацію прав або відмову в ній.

У своїх діях реєстратор БТІ керується законодавством України.

В ході дослідження матеріалів справи судом встановлено, що 04 липня 2011 року Приватним підприємством «Спеціалізоване підприємство «Юстиція»в рамках виконавчого провадження по примусовому виконанні виконавчого напису № 1639, виданого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу 18 березня 2009 року про звернення стягнення на нерухоме майно, були проведені прилюдні торги з реалізації нежитлових будівель, про що складено відповідний Протокол № 1-040/11.

Згідно даних Протоколу проведення прилюдних торгів № 1-040/11 від 04 липня 2011 року, переможцем прилюдних торгів визнано Товариство з обмеженою відповідальністю «НОВА ОХОРОНА».

12 липня 2011 року ТОВ «НОВА ОХОРОНА», як переможцем прилюдних торгів, перераховані на депозитний рахунок Міністерства юстиції України грошові кошти в розмірі 5 519 250,00 грн.

15 липня 2011 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України складено Акт про реалізацію предмета іпотеки № 128/5.

Правомірність проведення 04 липня 2011 року прилюдних торгів та законність придбання ТОВ «НОВА ОХОРОНА»нежитлових будівель підтверджено постановою Київського апеляційного господарського суду від 20 жовтня 2011 року, залишеною без змін постановою Вищого господарського суду України від 18 січня 2012 року по справі № 05/5026/1652/2011 за позовом Дочірнього підприємства «Черкаси-Фарма»до Державної виконавчої служби України, Приватного підприємства «Спеціалізоване підприємство «Юстиція», Публічного акціонерного товариства «Альфа-Банк», за участю третьої особи: ТОВ «НОВА ОХОРОНА»про визнання недійсним результатів прилюдних торгів та акту № 128/5 від 15.07.2011 року про реалізацію предмета іпотеки.

22 грудня 2011 року приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу, відповідно до статті 66 Закону України «Про виконавче провадження»та на підставі Акта про реалізацію предмета іпотеки від 15 липня 2011 року № 128/5, затвердженого начальником відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України 15.07.2011 року, видано Свідоцтво, яким посвідчено, що Товариству з обмеженою відповідальністю «НОВА ОХОРОНА», місцезнаходження: місто Київ, вулиця Десятинна, будинок 4/6, ідентифікаційний код за Єдиним Державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 34967436 належить на праві власності майно, що складається з: нежитлових будівель - будівля 105 корпусу з переходом (цех виробництва медичних препаратів) літ. Ш-5, Ш-2 та віварій літ. К-2, загальною площею 7 639,9 кв. м., що знаходяться за адресою: місто Черкаси, вулиця Смілянська, будинок 122/30.

У вказаному Свідоцтві, крім іншого, зазначено, що право власності підлягає державній реєстрації у Комунальному підприємстві «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації».

24 травня 2012 року Товариство з обмеженою відповідальністю «НОВА ОХОРОНА»звернулось до Комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»з заявою про державну реєстрацію прав, яка зареєстрована в журналі обліку заяв про державну реєстрацію прав за № 20444юрс.

24 травня 2012 року Комунальне підприємство «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»прийняло рішення про відмову в державній реєстрації прав № 20444юрс.

Суд зазначає, що відповідно до підпункту 3.5.9 пункту 3.5 Положення № 7/5 реєстратор БТІ відмовляє у проведенні державної реєстрації прав, якщо відчуження або інше визначення юридичної долі об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації, у випадках, встановлених нормативно-правовими актами, відбулося без отримання витягу з Реєстру прав або строк його дії закінчився.

Приписами підпункту 7.1.1 пункту 7.1 Положення № 7/5 встановлено, що право на отримання витягу з Реєстру прав мають: власник (власники) об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або уповноважена ним (ними) особа; правокористувач (правокористувачі) нерухомого майна або уповноважена ним (ними) особа; спадкоємці (правонаступники - для юридичних осіб) або уповноважені ними особи.

Суд відмічає, що перелік осіб, яким законом надано право на отримання витягу з Реєстру прав, є вичерпним, розширеному тлумаченню не підлягає.

Таких осіб, як «переможець прилюдних торгів»чи «покупець», перелік не містить.

В зв'язку із цим, суд приходить до висновку про відсутність спеціальних правових норм, які б регулювали порядок реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна переможцями прилюдних торгів у спірних правовідносинах.

Відповідно до частини четвертої статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

Частиною сьомою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Тому суд, при вирішення вказаного спору виходить із загальних засад права (аналогії права).

З огляду на викладене, суд зазначає, що відповідно до частини четвертої статті 13 Конституції України держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.

Згідно з частиною першою статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності.

У відповідності до частини третьої статті 8 Конституції України норми Конституції України є нормами прямої дії.

Приписами частини першої статті 316 Цивільного кодексу України визначено, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів (ч. 1 ст. 328 ЦК України).

Правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ч. 1 ст. 202 ЦК України).

Відповідно до частини першої статті 210 Цивільного кодексу України, правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.

У відповідності до частини восьмої статті 54 Закону № 606-XIV примусове звернення стягнення на предмет іпотеки здійснюється державним виконавцем з урахуванням положень Закону України «Про іпотеку».

Згідно з частиною першою статті 41 Закону № 898-IV реалізація предмета іпотеки, на який звертається стягнення за рішенням суду або за виконавчим написом нотаріуса, проводиться, якщо інше не передбачено рішенням суду, шляхом продажу на прилюдних торгах у межах процедури виконавчого провадження, передбаченої Законом України «Про виконавче провадження», з дотриманням вимог цього Закону.

Прилюдні торги - це продаж майна, на яке звернуто стягнення і яке підлягає реалізації. Під час проведення прилюдних торгів укладається угода про передачу майна у власність, сторонами якої, з одного боку, є покупець-учасник прилюдних торгів, котрим може бути фізична чи юридична особа, а з другого - продавець - відділ державної виконавчої служби в особі спеціалізованої організації, яка організовує та провадить ці прилюдні торги за договором з Державною виконавчою службою.

Відповідно до статті 47 Закону № 898-IV організатор прилюдних торгів протягом трьох днів з дня підписання переможцем прилюдних торгів протоколу надсилає відповідний протокол державному виконавцю, а також інші документи, що підтверджують реалізацію предмета іпотеки відповідно до цього Закону. На вимогу державного виконавця для перевірки дотримання порядку проведення прилюдних торгів організатор прилюдних торгів зобов'язаний подати державному виконавцю повну та достовірну інформацію і документи, що стосуються організації та проведення торгів.

Протягом п'яти робочих днів з дня надходження коштів від реалізації предмета іпотеки державний виконавець складає акт про реалізацію предмета іпотеки.

На підставі акта про реалізацію предмета іпотеки нотаріус видає покупцеві свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів.

Відповідно до пункту 1.2 Положення № 7/5 державна реєстрація прав - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, а також права власності на об'єкти незавершеного будівництва шляхом внесення відповідного запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно.

В судовому засіданні встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю «НОВА ОХОРОНА»відповідачу були надані документи, необхідні для державної реєстрації права власності.

Комунальним підприємством «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»позивачу відмовлено в державній реєстрації прав з підстав, викладених в пп. 3.5.9 п. 3.5 Положення № 7/5 (відчуження або інше визначення юридичної долі об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації, у випадках, встановлених нормативно-правовими актами, відбулося без отримання витягу з реєстру прав), отримання якого переможцем прилюдних торгів чи покупцем, чинним законодавством не передбачено.

Таким чином, достовірно знаючи про відсутність об'єктивної можливості отримання позивачем витягу з реєстру прав та законодавчого врегулювання спірних правовідносин, відповідач незаконно відмовив позивачу в державній реєстрації його права, тим самим обмежив позивача в реєстрації права власності на нежитлові будівлі - будівлю 105 корпусу з переходом (цех виробництва медичних препаратів) літ. Ш-5, Ш-2 та віварій літ. К-2, що розташовані за адресою: м. Черкаси, вул. Смілянська, 122/30, а тому, оскаржуване рішення є незаконним та підлягає скасуванню.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає, що відновлення порушеного права буде можливим, шляхом прийняття рішення про визнання незаконним та скасування Рішення Комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»«Про відмову в державній реєстрації прав»від 24 травня 2012 року № 20444юрс та зобов'язання Комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»зареєструвати право власності Товариства з обмеженою відповідальністю «НОВА ОХОРОНА»на нежитлові будівлі - будівлю 105 корпусу з переходом (цех виробництва медичних препаратів) літ. Ш-5, Ш-2 та віварій літ. К-2, що розташовані за адресою: м. Черкаси, вул. Смілянська, 122/30.

Частиною третьою ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Виходячи з системного аналізу положень законодавства України та наявних в матеріалах справи доказів, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог і на підставі ч. 2 ст. 11, п. 1 ч. 2 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за необхідне адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «НОВА ОХОРОНА»повністю задовольнити.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує на користь позивача всі здійснені ним документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 66,00 грн. з Державного бюджету України.

Приймаючи до уваги викладене вище, керуючись ст. ст. 69-71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «НОВА ОХОРОНА»задовольнити повністю.

2. Визнати незаконним та скасувати Рішення Комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»«Про відмову в державній реєстрації прав»від 24 травня 2012 року № 20444юрс.

3. Зобов'язати Комунальне підприємство «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»зареєструвати право власності Товариства з обмеженою відповідальністю «НОВА ОХОРОНА»на нежитлові будівлі - будівлю 105 корпусу з переходом (цех виробництва медичних препаратів) літ. Ш-5, Ш-2 та віварій літ. К-2, що розташовані за адресою: м. Черкаси, вул. Смілянська, 122/30.

4. Присудити з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань за зобов'язаннями Комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «НОВА ОХОРОНА»понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 66,00 грн. (шістдесят шість гривень 00 копійок).

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України , шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя І.М. Погрібніченко

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 25.06.2012 р.