Категорія №8.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 червня 2012 року Справа № 2а/1270/4214/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Тихонова І.В.
при секретарі: Калашникові Д.О.
за участю сторін:
представника позивача: Голубова В. В.
представник відповідача: не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Стаханівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до дочірнього підприємства «Стахановська нафтобаза» відкритого акціонерного товариства «Луганськнафтобаза» про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, -
ВСТАНОВИВ:
30 травня 2012 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Стаханівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до дочірнього підприємства «Стахановська нафтобаза» відкритого акціонерного товариства «Луганськнафтобаза», у якому позивач просив надати дозвіл на погашення податкового боргу у сумі 9 545 грн. за рахунок майна дочірнього підприємства «Стахановська нафтобаза» відкритого акціонерного товариства «Луганськнафтобаза», що перебуває у податковій заставі.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено таке.
Дочірнє підприємство «Стахановська нафтобаза» ВАТ «Луганськнафтопродукт» зареєстровано рішенням виконавчого комітету Стахановської міської ради Луганської області від 19.01.1997 року № 120 та внесене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 03484041.
Відповідачем не сплачено до бюджету узгоджену суму податкового боргу в сумі 9 545 грн. (по податку на прибуток підприємств у сумі 3219 грн. 85 коп., з яких 1458 грн. 00 коп. - основного платежу, 1455,25 грн. - штрафні санкції, 306,60 грн. - нарахована та несплачена пеня; податок на додану вартість, з яких основного платежу - 480 грн., штрафні санкції - 223 грн., пеня - 365,66 грн.; земельний податок з юридичних осіб, з яких штрафні санкції - 831 грн.; податок на доходи найманих працівників, з яких нарахована та несплачена пеня - 4905, 49 грн.)
На виконання вимог Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" №2181 від 21.12.2000 року, позивачем виставлена відповідачу перша податкова вимога № 1/169 від 15 листопада 2010р. на суму 831 грн., яка була отримана особисто уповноваженою особою відповідача, та друга податкова вимога № 2/186 від 17 грудня 2010 року, яка була отримана особисто уповноваженою особою відповідача.
Відповідно до статті 88, 89 ПКУ майно боржника передано у податкову заставу, про що свідчить витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна №33732835 від 11.11.2011 року.
Стаханівською ОДПІ здійснено всі можливі заходи щодо погашення податкового боргу, але суму боргу відповідачем до теперішнього часу сплачено не було.
На підставі викладеного позивач просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві, просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
З огляду на положення ст.128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу за відсутності представника відповідача.
Заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до такого.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
У відповідності із ст.14 ПК України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно із ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до ст.20 ПК України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Судом встановлено, що дочірнє підприємство «Стахановська нафтобаза» ВАТ «Луганськнафтопродукт» зареєстровано рішенням виконавчого комітету Стахановської міської ради Луганської області від 19.01.1997 року № 120 та внесене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 03484041.
Судом встановлено, що у відповідача виник податковий борг у зв'язку з несплатою ним суми податкових зобов'язань:
1) з податку на прибуток підприємств - 3219,85 грн., з яких 1458 грн. - основного платежу, 1455,25 грн. - штрафні санкції та 306,60 - пеня, визначеного наступними документами: податковим повідомленням - рішенням № 0000762301 від 13.09.2011 на суму 1277 грн. (донараховано основного платежу), податковим повідомленням - рішенням № 0000161501 від 07.09.2011 року на суму 1190 грн. (залишок складає 1173,25 грн.), податковим повідомленням - рішенням № 0000762301 від 13.09.2011 року на суму 282 грн. (донараховано штрафних санкцій), податковою декларацією з податку на прибуток підприємств № 46468 від 08.11.2011 року на суму 181 грн.
2) з податку на додану вартість - 588,66 грн., з яких 480 грн. основного платежу, 223 грн. - штрафних санкцій, 365,66 грн. - пеня, визначеного податковим повідомленням-рішенням № 0000752301 від 13.09.2011 року на суму 891 грн. залишок складає 480 грн. (донараховано основного платежу), донараховано штрафних санкцій на суму 223 грн., пеня - 365 грн.
3) з земельного податку з юридичних осіб - 831 грн., з яких донараховано штрафних санкцій по податковому повідомленню - рішенню № 0003631502 від 01.11.2010 року на суму 842,05 грн.
4) з податку на доходи найманих працівників, з яких пеня - 4905,49 грн. (донараховано за несвоєчасну сплату по податковому повідомленню-рішенню № 0000752301 від 13.09.2011 року).
Згідно із п.54.1 ст.54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Платник податків відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У судовому засіданні встановлено, що на виконання вимог Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" №2181 від 21.12.2000 року, позивачем виставлена відповідачу перша податкова вимога № 1/169 від 15 листопада 2010р. на суму 831 грн., яка була отримана особисто уповноваженою особою відповідача, та друга податкова вимога № 2/186 від 17 грудня 2010 року, яка була отримана особисто уповноваженою особою відповідача.
На підставі постанови Луганського окружного адміністративного від 23.12.2011 року по справі № 2а-11374/11/1270 про задоволення позову Стахановської ОДПІ та стягнення з рахунків дочірнього підприємства «Стахановська нафтобаза» ВАТ «Луганськнафтопродукт» сум податкового боргу, Стаханівською ОДПІ були надіслані платіжні вимоги від 22.02.2012 року № 53, № 54, № 55, № 56 до банків, що обслуговують підприємство. Зазначені платіжні вимоги були повернуті банком без виконання, у зв'язку з відсутністю грошових коштів.
Відповідно до ст.89 ПК України право податкової застави виникає у разі, зокрема несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.
З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених п.89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом державної податкової служби.
Орган державної податкової служби зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.
Відповідно до статті 88, 89 Податкового кодексу України майно боржника передано у податкову заставу, про що свідчить витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна №33732835 від 11.11.2011 року згідно акту опису майна від 09.11.2011 № 13835/10/24.
Згідно п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
На час розгляду адміністративної справи, сума податкового боргу відповідачем не сплачена, таким чином, судом позовні вимоги визнаються обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи вимоги ч.4 ст.94 КАС України, а також те, що позивач від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 71, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Стаханівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до дочірнього підприємства «Стахановська нафтобаза» відкритого акціонерного товариства «Луганськнафтобаза» про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків - задовольнити повністю.
Надати дозвіл Стаханівській об'єднаній державній податковій інспекції Луганської області Державної податкової служби на погашення суми податкового боргу дочірнього підприємства «Стахановська нафтобаза»відкритого акціонерного товариства «Луганськнафтобаза» у розмірі 9 545 грн., з яких 1938 грн. -основного платежу, штрафні санкції -2509,25 грн. та пеня -5577,75 грн. за рахунок майна дочірнього підприємства «Стахановська нафтобаза»відкритого акціонерного товариства «Луганськнафтобаза», що перебуває у податковій заставі згідно акта опису майна від 09.11.2011 № 13835/10/24.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено та підписано 26 червня 2012 року.
СуддяІ.В.Тихонов