Постанова № 24956368, 08.05.2012, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.05.2012
Номер справи
2-а/1970/1545/12
Номер документу
24956368
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а/1970/1545/12

"08" травня 2012 р. Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої Дерех Н.В.

секретаря Вальчук І.М.

за участю:

представник позивача Яненко О.Ю., Недошитко О.І.

представника відповідача Олексюк Р.З.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ровекс»до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби про скасування рішення № 786/22-10 від 03 квітня 2012 року,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Ровекс»(надалі -позивач, ТзОВ «Ровекс») звернулося до суду з адміністративним позовом до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби (надалі -відповідач, Тернопільська ОДПІ) про скасування рішення № 786/22-10 від 03 квітня 2012 року.

Представники позивача Товариства з обмеженою відповідальністю «Ровекс»в судовому засіданні позов підтримали та просили його задовольнити, оскільки посадові особи Тернопільської ОДПІ намагались приступити до проведення документальної перевірки на підставі рішення керівника органу державної податкової служби нижчого рівня - Тернопільської ОДПІ, що суперечить вимогам закону. При цьому пояснили, що відповідно до п. 42.1 ст. 42 Податкового кодексу України податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу. Наказ органу державної податкової служби про проведення перевірки платника податків згідно із п. 84 Інструкції з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 р. N 1242 (далі - «Інструкція №1242») класифікується як рішення організаційно-розпорядчого характеру, що за змістом управлінської дії, пов'язаний з основними питаннями діяльності установи. Зазначений документ в силу абз. 2 п. 78.4 ст. 74, п. 81.1 ст. 81 Податкового кодексу України надає право відповідному органу державної податкової служби, за наявності підстав визначених законом, на проведення перевірки платка податків. Відповідно до п. 73 Інструкції №1242 на документах, що засвідчують права громадян і юридичних осіб, підпис посадової (відповідальної) особи скріплюється гербовою печаткою установи. Разом з тим, в Наказі №1306 та в Наказі №10 підпис керівника (особи, яка виконує його обов'язки) Тернопільської ОДПІ Тернопільської області Державної податкової служби не завірений печаткою даного податкового органу. Пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням встановлених вимог, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки. Пояснили, що уповноваженій службовій (посадовій) особі TOB «Ровекс - директору TOB «Ровекс»: не вручено відповідних копії документів (копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки), що визначені у п. 78.4 ст. 78 Податкового кодексу України, та є необхідною умовою для виникнення у контролюючого органу права на проведення документальної позапланової перевірки платника податків; не пред'явлено відповідних документів (направлення на проведення такої перевірки, службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки), що визначені у ст. 81 Податкового кодексу України, та є необхідною умовою для виникнення у посадових осіб органів державної податкової служби права допуску до проведення документальних виїзних та фактичних перевірок. Пред'явлення контролюючим органом (Тернопільською ОДПІ) документів, визначених Податковим кодексом України, що надають право на проведення позапланової документальної перевірки Товариства, здійснено неналежній службовій особі TOB «Ровекс», оскільки головний бухгалтер ОСОБА_5 не є законним представником Товариства та не володіє довіреністю на представлення його інтересів.

Представник відповідача Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби в судовому засіданні позов не визнав, подавши письмові заперечення, позовні вимоги вважає безпідставними та такими що не підлягають до задоволення. Вважає, що Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією Тернопільської області Державної податкової служби правомірно прийняте рішення № 786/22-10 від 03 квітня 2012 року «Про застосування адміністративного арешту майна платників податків», оскільки пунктом 94.1 ст. 94 Податкового кодексу України (далі -ПК України) встановлено, що адміністративний арешт майна платника податків є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом. Підпунктом 94.2.3 п. 94.2 ст. 94 ПКУ визначено, що арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких обставин: платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб органу державної податкової служби. Відповідно до п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПКУ органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку встановленому цим Кодексом. Оскільки ТзОВ « Ровекс»не допустило до перевірки контролюючий орган, відповідно останній правомірно застосував адміністративний арешт майна ТзОВ «Ровекс».

Суд, заслухавши у судовому засіданні представників позивача, представника відповідача, дослідивши представлені докази по справі у їх сукупності, приходить до висновку, що вимоги позивача є не обґрунтованими, не відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а отже, не підлягають до задоволення, виходячи з наступних міркувань.

Відповідно до п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку встановленому цим Кодексом.

Згідно ст.75 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Підпунктом 78.1.12 п.78.1 ст. 78 ПК України визначено, що документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності такої обставини, коли органом державної податкової служби вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня здійснено перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого рівня, і виявлено невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства або неповне з'ясування під час перевірки питань, що повинні бути з'ясовані під час перевірки для винесення об'єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Рішення про проведення документальної позапланової перевірки в цьому випадку приймається органом державної податкової служби вищого рівня лише у тому разі, коли стосовно посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня, які проводили документальну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу.

Як вбачається з матеріалів справи, Державною податковою службою у Тернопільській області наказом від 21 березня 2012 року № 109 ініційовано службове розслідування стосовно посадових осіб Тернопільської ОДПІ, які проводили виїзні позапланові перевірки TOB «Ровекс»з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2009 по 30.09.2010 року, в ході якого зобов'язано Тернопільську ОДПІ організувати проведення виїзної позапланової перевірки TOB «Ровекс»з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2009 по 31.12.2011 року. Розпорядженням Тернопільської ОДПІ від 22.03.2012 року № 65-р призначено проведення службового розслідування, стосовно посадових осіб Тернопільської ОДПІ, які проводили виїзну позапланову перевірку TOB «Ровекс»з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2009 по 30.09.2010 року.

Таким чином, виникли обставини, визначені у пп. 78.1.12 п. 78.1 ст.78 Податкового кодексу України.

Наказом Тернопільської ОДПІ від 23.03.2012 року № 1306 призначено документальну позапланову виїзну перевірку TOB «Ровекс»тривалістю 10 робочих днів з 26.03.2012 року та визначено робочу групу з її проведення. Наказом Тернопільської ОДПІ від 28.03.2012 року № 10 внесено зміни до складу перевіряючих, залучених до проведення документальної позапланової виїзної перевірки TOB «Ровекс». Робочою групою контролюючого органу на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, пп.78.1.12 п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України та на виконання наказу Тернопільської ОДПІ №1306 від 23.03.2012р. «Про проведення документальної виїзної позапланової перевірки TOB „Ровекс" код ЄДРПОУ 30690822», 26.03.2012р. було здійснено виїзд за фактичною адресою товариства:м. Тернопіль вул. Подільська, 38а.

Головному бухгалтеру TOB «Ровекс»ОСОБА_5 було вручено під розписку один примірник наказу Тернопільської ОДПІ №1306 від 23.03.2012р. про проведення документальної позапланової перевірки TOB «Ровекс», однак вона відмовились від ознайомлення та підпису в направленнях на проведення документальної позапланової виїзної перевірки №03667-03673 від 23.03.2012р. про що складені акти про відмову від ознайомлення та підпису в направленнях на проведення документальної позапланової перевірки №17/23-04/30690822 від 26.03.2012р. та акт відмови від допуску до проведення документальної позапланової перевірки №16/23-04/30690822 від 26.03.2012р.

Працівниками Тернопільської ОДПІ спільно з працівниками ДПС у Тернопільській області 28.03.2012р. було здійснено повторний виїзд за фактичною адресою товариства: м. Тернопіль вул. Подільська,38а. Головному бухгалтеру TOB «Ровекс»ОСОБА_5 було вручено під розписку наказ Тернопільської ОДПІ №10 від 28.03.2012р. про зміну складу перевіряючих, залучених до проведення документальної позапланової виїзної перевірки TOB «Ровекс»та пред'явлено направлення Тернопільської ОДПІ №03667, №03668, №003670, №003671, №03672, №03673 від 23.03.2012р. та №03679 від 28.03.2012р. на проведення документальної позапланової виїзної перевірки дотримання вимог податкового та валютного законодавства TOB «Ровекс»за період з 01.07.2009р. по 31.12.2011р., виданих Тернопільською ОДПІ відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.12 п.75.1 ст.75, пп.78.1.12 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України та на підставі наказу Тернопільської ОДШ №1306 від 23.03.2012 року та №10 від 28.03.2012року. Однак головний бухгалтер TOB «Ровекс»ОСОБА_5 відмовилася від допуску посадових осіб ДПС в Тернопільській області до проведення документальної позапланової виїзної перевірки та надання необхідних документів для її проведення, про що складені акти про відмову від ознайомлення та підпису в направленнях на проведення документальної позапланової перевірки №2/22-10/30690822 від 28.03.2012р., акт відмови від допуску до проведення документальної позапланової перевірки №3/22-10/30690822 від 28.03.2012р. та акт про неможливість проведення позапланової виїзної перевірки TOB «Ровекс»від 28.03.2012 року №4/22-10.

Листом за №360/22-10 від 29.03.2012р. Тернопільська ОДПІ звернулася до посадових осіб TOB «Ровекс»щодо припинення дій які перешкоджають здійсненню законних повноважень службовими (посадовими) особами органів державної податкової служби, усунення виявлених порушень податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби та надати 02.04.2012р. о 10 год. в приміщенні TOB «Ровекс»документи фінансово-господарської діяльності за період з 01.07.2009р. по 31.12.2011р. для проведення документальної виїзної позапланової перевірки. Зазначеним листом також надано витяг з наказу ДПС у Тернопільській області №109 від 21.03.2012 року «Про проведення службового розслідування». Вказаний лист з додатком вручений особисто головному бухгалтеру TOB «Ровекс»ОСОБА_5

При виїзді 02.04.2012р. за адресою товариства головний бухгалтер TOB «Ровекс»ОСОБА_5 відмовилася розписатись у пред'явлених направленнях на проведення документальної позапланової виїзної перевірки дотримання вимог податкового та валютного законодавства TOB «Ровекс», що оформлено актом відмови від ознайомлення та підпису в направленнях на проведення документальної позапланової перевірки від 02.04.2012р. №8/22-10/30690822. Працівники Тернопільської ОДПІ до перевірки допущені не були, документи для перевірки надані не були, про що складено акт відмови від допуску до проведення документальної позапланової виїзної перевірки TOB «Ровекс»від 02.04.2012р. №9/22-10/30690822 та акт про неможливість проведення позапланової виїзної перевірки TOB «Ровекс»від 02.04.2012 року №10/22-10.

Таким чином, враховуючи наявність підстав визначених підпунктом 94.2.3 п. 94.2 ст. 94 ПКУ, а саме: TOB «Ровекс відмовився від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення та від допуску посадових осіб органу державної податкової служби начальником Тернопільської ОДПІ Якимчуком П.М. на підставі звернення про застосування адміністративного арешту майна платника податків платника податків - TOB «Ровекс»о 14 год. 15 хв. 03.04.2012 року прийнято Рішення № 786/22-10 про застосування адміністративного арешту майна TOB «Ровекс». Наказом № 96 від 03.04.2012р. виконавцем даного рішення призначено старшого оперуповноваженого ГВ ПМ Тернопільської ОДПІ Запаранюка О.М. 03.04.2012 р. о 15 год. 45 хв. Виконавцем рішення здійснено виїзд за адресою м. Тернопіль, вул. Подільська, 38а з метою вручення рішення про арешт майна та проведення опису майна. Однак директор TOB «Ровекс»Яненко О.Ю. відмовився від отримання Рішення про застосування адміністративного арешту майна TOB «Ровекс»та не допустив виконавця рішення про арешт майна до проведення опису майна та відмовився від складення відповідного протоколу, про що складено відповідний акт.

Рішення про застосування адміністративного арешту майна TOB «Ровекс»надіслано платнику рекомендованим листом від 03.04.2012 року №4600106288838. Таким чином, на думку суду, рішення Тернопільської ОДПІ про застосування адміністративного арешту майна TOB «Ровекс»від 03.04.2012 року № 786/22-10 прийнято за наявності законних підстав та у відповідності до вимог чинного законодавства.

При цьому суд не приймає до уваги посилання позивача щодо недотримання Тернопільською ОДПІ вимог ми.78.1.12 п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України в частині відсутності рішення органу державної податкової служби вищого рівня про проведення документальної позапланової перевірки, яке приймається лише у тому разі, коли стосовно посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня, які проводили документальну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування спростовується матеріалами справи, оскільки, наказом ДПС у Тернопільській області від 21 березня 2012 року № 109 «Про проведення службового розслідування», пунктом 1.1 якого зобов'язано Тернопільську ОДПІ провести стосовно посадових осіб Тернопільської ОДПІ, які проводили виїзні позапланові перевірки TOB «Ровекс»з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2009 по 30.09.2010 року та пунктом 1.3 якого зобов'язано Тернопільську ОДПІ організувати проведення виїзної позапланової перевірки TOB «Ровекс»з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період 3.01.07.2009 по 31.12.2011 року.

Щодо твердження представників позивача, що у відомостях Єдиного державного реєстру (даті - ЄДР) відсутні відомості про керівника ДПС у Тернопільській області та, відповідно їм не було відомо чи мав законні підстави підписувати наказ ОСОБА_9 як голова ДП у Тернопільській області, не відповідають дійсності, оскільки відповідно до відомостей з ЄДР про юридичну особу, запис про ОСОБА_9 як керівника ДПС у Тернопільській області внесено до ЄДР 31.01.2012 року.

Розпорядженням Тернопільської ОДПІ від 22.03.2012 року № 65-р призначено проведення службового розслідування стосовно посадових осіб Тернопільської ОДПІ, які проводили виїзну позапланову перевірку TOB «Ровекс»з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2009 по 30.09.2010 року.

Наказом Тернопільської ОДПІ від 23.03.2012 року № 1306 на підставі пп..20.1.4 п.20.1 ст.20, пп..75.1.2 п.75.1 ст.75, пп..78.1.12 п.78.1 ст.78 ПКУ та відповідно до наказу ДПС у Тернопільській області від 21 березня 2012 року № 109 «Про проведення службового розслідування»та листа ДПС у Тернопільській області від 23.03.2012 року №2741/8/14-013/27 призначено документальну позапланову виїзну перевірку TOB «Ровекс»тривалістю 10 робочих днів з 26.03.2012 року та визначено робочу групу з її проведення. В подальшому наказом Тернопільської ОДШ від 28.03.2012 року № 10 вносились зміни до складу перевіряючих, залучених до проведення документальної позапланової виїзної перевірки TOB «Ровекс».

Посилання позивача на недотримання Тернопільською ОДПІ вимог 42.1 ст. 42 ПК України та вимог п. 73 Типової інструкції з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 р. № 1242 (далі - Типова інструкція) в частині не скріплення підпису керівника в наказі про проведеня перевірки TOB «Ровекс»гербовою печаткою є безпідставними та надуманими, оскільки чинними нормативно-правовими актами не зазначено такої вимоги.

Пунктом 42.1 ст. 42 ПКУкраїни передбачено, що податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу.

Пунктом 73 Типової інструкції, на яку посилається позивач, визначено, що на документах, що засвідчують права громадян і юридичних осіб, на яких фіксується факт витрати коштів і проведення операцій з матеріальними цінностями, підпис посадової (відповідальної) особи скріплюється гербовою печаткою установи.

Перелік інших документів, підписи на яких необхідно скріплювати гербовою печаткою, визначається установою на підставі нормативно-правових актів та примірного переліку документів, підписи на яких скріплюються гербовою печаткою (додаток 7), в інструкції установи.

Наказом ДПА України від 01.07.1998 року №315 затверджено типову інструкцію з діловодства в органах державної податкової служби України (діл - Інструкція). Додатком 3 до п.2.3.19 Інструкції визначено примірний перелік документів, на які ставиться гербова печатка, в якому не значиться такий документ як наказ про проведення перевірки. Пунктом 2.1.7.2 Інструкції, який визначає вимоги до оформлення наказів, передбачено, що накази включають такі реквізити: вид документу (наказ) і дата; індекс, місце видання, заголовок тексту, текст, підпис керівника, відмітка про погодження, прізвище та номер виконавця, тобто вимога про наявність гербової печатки відсутня.

Щодо неналежного засвідчення копій наказу, то головному бухгалтеру TOB «Ровекс»було вручено другий примірник наказу Тернопільської ОДПІ від 23.03.2012 року № 1306 та від 28.03.2012 року №10 з власноручним підписом керівника.

Таким чином, зазначені вище документи складені у відповідності з чиннним законодавством, оскільки, у відповідності до вимог п.81.1 ст. 81 ПКУ при проведенні перевірки працівниками Тернопільської ОДПІ пред'явлено направлення на проведення перевірки заповненні відповідно до вимог ПК України, примірник наказу про проведення перевірки, службові посвідчення осіб, які проводили перевірку.

В п.81.1 ст.81 ПК України наведено вичерпний перелік підстав для не допуску до перевірки: непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом.

Слід зазначити, що примірники наказу Тернопільської ОДПІ від 23.03.2012 року № 1306, від 28.03.2012 №10, лист Тернопільська ОДПІ №360/22-10 від 29.03.2012р. з вимогою припинити дії, які перешкоджають здійсненню законних повноважень службовими особами органів державної податкової служби та надання документів для проведення перевірки та витяг з наказу ДПС у Тернопільській області від 21 березня 2012 року № 109 вручені головному бухгалтеру TOB «Ровекс»ОСОБА_5 під розписку.

Враховуючи наведене вище, підстав передбачених ПК України для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення документальної позапланової виїзної перевірки TOB «Ровекс»у посадових осіб товариства не було.

Суд не погоджується з твердженням представників позивача, що направлення на проведення перевірки та примірник наказу про проведення перевірки не вручені уповноваженій службовій (посадовій) особі TOB «Ровекс»- директору, а головному бухгалтеру ОСОБА_5

Оскільки, пунктом 81.1 ст.81 ПК України визначено, що документи які є підставою для проведення перевірки пред'являються або надсилаються платнику податків (його посадовим (службовим) особам або особам, які фактично проводять розрахункові операції). Тобто, документи вручаються не лише керівнику підприємства як законному представнику, а й посадовим (службовим) особам підприємства, якою є головний бухгалтер.

Пунктом 2 ст. 8 Закону «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»від 16.07.99 р. № 996-XIV зі змінами та доповненнями, далі - Закон № 996-XIV визначено, що питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належить до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів.

Відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів та звітності протягом встановленого терміну несе також власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством згідно із законодавством та установчими документами (п. 3 ст. 8 Закону № 996-XIV).

На підставі п. 4 Закону № 996-XIV для забезпечення ведення бухгалтерського обліку підприємство самостійно обирає одну з форм його організації, а саме: введення до штату підприємства посади бухгалтера або створення бухгалтерської служби на чолі з головним бухгалтером; користування послугами спеціаліста з бухгалтерського обліку, зареєстрованого як підприємець, який здійснює підприємницьку діяльність без створення юридичної особи; ведення на договірних засадах бухгалтерського обліку централізованою бухгалтерією або аудиторською фірмою; самостійне ведення бухгалтерського обліку та складання звітності безпосередньо власником або керівником підприємства.

Якщо штатним розписом підприємства передбачено посаду головного бухгалтера, який призначається на посаду згідно з наказом керівника підприємства і має правомочність здійснювати юридично значимі дії, спрямовані на встановлення, зміну чи припинення правовідносин, а також право підпису на фінансово-господарських документах, то така особа вважається посадовою.

Враховуючи статус головного бухгалтера і його значення в прийнятті правильних і обгрунтованих рішень з управління, які забезпечують відповідність здійснюваних господарських операцій в організації, а також контроль за рухом майна і виконанням обов'язків, можна дійти висновку, що головний бухгалтер - це посадова особа підприємства, тобто головний бухгалтер підприємства відповідає за облікову ділянку роботи на підприємстві.

Поряд з бухгалтерським обліком на бухгалтерську службу підприємства покладено ведення і податкового обліку.

Правила ведення бухгалтерського та податкового обліку на підприємстві передбачають не лише складання та оформлення відповідних документів, а й засвідчення їх достовірності підписом відповідальних за цю ділянку посадових осіб.

Пунктом 44.1 статті 44 II розділу ПК України визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених такими первинними документами. Таким чином, ведення податкового обліку базується на даних бухгалтерського обліку. При цьому головний бухгалтер є посадовою особою, оскільки на нього покладено ведення податкового обліку та складання податкової звітності.

Відповідно до пункту 48.3 статті 48 II розділу Податкового кодексу України підписи посадових осіб платника податку є обов'язковим реквізитом податкової декларації.

Водночас на сьогодні чинне законодавство встановлює відповідальність головного бухгалтера за дані, зазначені в обов'язковій звітності, яка подається державним органам та підписується головним бухгалтером як посадовою (службовою) особою.

Таким чином, посадовими особами, уповноваженими виступати від імені підприємства - платника податків у податкових правовідносинах, є керівник та головний бухгалтер, тому вручення документів про проведення перевірки головному бухгалтеру TOB «Ровекс»ОСОБА_5 як посадовій (службовій) особі TOB «Ровекс»відповідає вимогам ст. 81 ПК України.

Таким чином, суд приходить до переконання, що рішення Тернопільської ОДПІ про застосування адміністративного арешту майна TOB «Ровекс»від 03.04.2012 року № 786/22-10 прийнято за наявності законних підстав та у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.

Керуючись Податковим кодексом України, ст.ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160-163 КАС

України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У позові Товариства з обмеженою відповідальністю «Ровекс»до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби про скасування рішення № 786/22-10 від 03 квітня 2012 року - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня постановлення постанови апеляційної скарги у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий суддя Дерех Н.В.

копія вірна

Суддя Дерех Н.В.