Постанова № 24956363, 26.04.2012, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.04.2012
Номер справи
2-а/1970/915/12
Номер документу
24956363
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а/1970/915/12

"26" квітня 2012 р. Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

при секретарі Вальчук І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Гусятингаз»до Гусятинської міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення,

в с т а н о в и в:

Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Гусятингаз»( надалі позивач ВАТ «Гусятингаз»звернулося до адміністративного суду з адміністративним позовом до Гусятинської міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби ( правонаступник Державної податкової інспекції у Гусятинському районі, надалі відповідач, контролюючий орган) про скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Гусятинському районі № 0012842300/0 від 28.11.2006 року.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила задовольнити позовні вимоги оскільки немає жодних підстав для нарахування підприємством дивідендів на користь держави, так як, відповідно до постанови КМУ від 25 травня 1998 року №747 " Про утворення Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", 32,38 % акцій ВАТ "Гусятингаз", передано у статутний фонд НАК "Нафтогаз України", котра у свою чергу є одним із акціонерів зазначеного товариства, що дає їй право здійснювати всі повноваження акціонера відповідно до чинного законодавства.

Представник відповідача у сцдовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити у їх задоволенні, оскільки Статутом позивача передбачено, що одним із його акціонерів є держава, а відтак вважає, що оскаржуване податкове повідомлення – рішення прийняте у відповідності до вимог закону, позивачем не нараховано та не сплачено до бюджету відрахування частини прибутку товариства, у статутному фонді якого державі належить частка за 1 квартал 2005 року в сумі 2566 грн. та за 1 квартал 2006 року в сумі 874,80 грн.

Суд, заслухавши у судовому засіданні представника позивача, представника відповідача, дослідивши представлені докази по справі у їх сукупності, приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а отже, підлягають до задоволення, виходячи з наступних міркувань.

15 листопада 2006 року працівниками ДПІ у Гусятинському районі проведена перевірка діяльності позивача, за результатами якої складено Акт «Про результати виїзної планової документальної перевірки дотримання вимог податкового та валютного законодавства ВАТ по газопостачанню та газифікації «Гусятингаз»за період з 01.01.2005р. по 30.06.2006р.», надалі Акт перевірки.

Перевіркою встановлено, що ВАТ по газопостачанню та газифікації «Гусятингаз»серед іншого порушено статтю 65 Закону України «Про державний бюджет України на 2005 рік»та статтю 67 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік», а саме не нараховано та не сплачено до бюджету відрахування частини прибутку товариства, у статутному фонді якого державі належить частка за 1 квартал 2005 року в сумі 2566 грн. та за 1 квартал 2006 року в сумі 874,80 грн.

28 листопада 2006 року ДПІ у Гусятинському районі прийняте податкове повідомлення-рішення №0012842300/0, яким згідно п.п. «б»п.п. 4.2.2 ст. 4, п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»на підставі Акту перевірки від 15.11.2006р. №702/23-21135371 за встановлені порушення статті 65 Закону України «Про державний бюджет України на 2005 рік»та статті 67 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік»відкритому акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації «Гусятингаз»визначено суму податкового зобов'язання з урахуванням штрафних санкцій за платежем - частина прибутку в сумі 3442 грн. основного платежу та 1546 грн. штрафних санкцій.

Позивач по справі в порядку п.п. 5.2 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та п.п. 5.1 п. 5 Положення „Про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби" податкове повідомлення-рішення від 28.11.2006р. №0012842300/0 оскаржував до ДПІ у Гусятинському районі, ДПА в Тернопільській області та до ДПА України.

Рішенням ДПА України від 24.04.2007р. №4005/6/25-0115 «Про результати розгляду скарги»скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Гусятинському районі від 28.11.2006р. №0012842300/0 в частині донарахуваннях 874,80 грн. відрахувань частини прибутку за результатами фінансово-господарської діяльності товариства за 1 квартал 2006 року і 437,50 грн. застосованої штрафної санкції та в зазначеній частині рішення ДПІ у Гусятинському районі від 21.112.2006р. №10073/10-003, прийнятих за розглядом первинної скарги, ДПА в Тернопільській області від 21.02.2007р. №2928/10-25-007, прийнятого за розглядом повторної скарги.

Позивачем подана заява від 10.07.2007р. №425 про уточнення позовних вимог, в якій просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Гусятинському районі від 28.11.2006р. №001284300/0 про сплату 2567,20 грн. частини прибутку та 1108,50 грн. штрафних санкцій.

Відповідно до п.2 Постанови Кабінету Міністрів України " Про затвердження Порядку відрахування господарськими організаціями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу): "відрахування частини чистого прибутку (доходу) здійснюється: акціонерними, холдинговими компаніями та іншими суб'єктами господарювання, у статутному фонді яких державі належить частки (акції, паї) та їх дочірними підприємствами..." таким чином законодавець пов'язує плату частини чистого прибутку (доходу) суб'єктами господарювання при звітності у статутному фонді державної частки (акції, паї), а ВАТ "Гусятингаз" не має ознак жодного із перерахованих вище суб'єктів господарювання і не являється дочірним підприємством НАК "Нафтогаз України".

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 травня 1998 року №747 "Про утворення Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", 32,38 % акцій ВАТ "Гусятингаз" передано у статутний фонд НАК "Нафтогаз України", котра у свою чергу є одним із акціонерів зазначеного товариства, що дає їй право здійснювати всі повноваження акціонера відповідно до чинного законодавства.

Відсутність державної частки у статутному фонді ВАТ "Гусятингаз" підтверджується: Статутом ВАТ "Гусятингаз" зі змінами, листом Регіонального відділення фонду державного майна України по Тернопільській області від 14.05.2004 року №01-6/1246, актом приймання-передачі акцій ВАТ "Гусятингаз»" від 03.08.1998 року №172 НАК «Нафтогаз України», В статутному фонді товариства державі не належить жодної акції, а тому товариство не є платником частини прибутку (доходу) до державного бюджету.

Відповідно до статті 85 Господарського кодексу України та статті 115 Цивільного кодексу України, господарське товариство є власником майна, переданого його учасниками у власність як вклад до статутного (складеного) капіталу. При створенні НАК "Нафтогаз України" і формуванні його статутного фонду за участю держави та інших недержавних суб'єктів, відбулося відчуження державного майна в користь НАК "Нафтогаз України", яка стала власником 32,38 % акцій ВАТ "Гусятингаз" і користується правами акціонера, згідно чинного законодавства України та статуту ВАТ "Гусятингаз".

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України N 747 від 25.05.1998 року "Про утворення Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"", НАК "Нафтогаз України" утворена у формі відкритого акціонерного товариства, а тому не є державним органом і не уповноважена управляти пакетом акцій від імені держави.

Таким чином, до кола юридичних осіб, на яких поширюється дія статі 63 цього Закону, віднесено, зокрема, господарські товариства, у статутному фонді яких державі належать пакети акцій. При цьому не є власністю держави пакет акцій у статутному фонді акціонерного товариства, переданий нею до статутного фонду іншого суб'єкта господарювання , в якому їй належить 100 % акцій. Власником цього пакета акцій стає зазначений суб'єкт господарювання. Поняття власності держави і власності такого суб'єкта не є тотожними, оскільки ця власність належить різним особам, самостійним учасникам цивільного обігу.

Приймаючи оспорюване податкове повідомлення рішення, суб’єкт владних повноважень виходив з того, що держава є власником пакета акцій ВАТ "Гусятингаз".

Дане твердження відповідача спростовується наступними доказами: Актом від 03.08.1998 року №172 прийому-передачі акцій відкритих акціонерних товариств, які передаються до статутного фонду Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», де вказаний і позивач, складений відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25 травня 1998 року №747 «Про утворення Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», Статутом ВАТ „Гусятингаз"зі змінами, які приймаються судом до уваги. Відповідно, суд приходить до переконання, що відповідач - ВАТ "Гусятингаз" не є платником частини прибутку (доходу) до державного бюджету, а тому у Державної податкової інспекції у Гусятинському районі не було підстав приймати податкове повідомлення - рішення № 0012842300/0 від 28.11.2006 року.

Керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов задовольнити.

2. Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Гусятинському районі № 0012842300/0 від 28.11.2006 року.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня постановлення постанови апеляційної скарги у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий суддя Дерех Н.В.

копія вірна

Суддя Дерех Н.В.