Постанова № 24956030, 23.03.2012, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.03.2012
Номер справи
2а-1870/423/12
Номер документу
24956030
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 березня 2012 р. Справа № 2a-1870/423/12

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.

за участю секретаря судового засідання - Козир І.С.,

представника позивача - Кандюкова Є.Г.,

представника відповідача - Шутька А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Северо-Восток Ресурс" до Глухівської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області про визнання нечинними та скасування рішень,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Северо-Восток-Ресурс» (далі позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Глухівської міжрайонної державної податкової інспекції (далі відповідач, Глухівська МДПІ) в якому просить визнати протиправним та скасувати:

- рішення Глухівської МДПІ від 13.09.2011р. №0000322321 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 9860 грн.;

- рішення Глухівської МДПІ від 13.09.2011р. №0000332321 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 25000 грн.

Вищезазначені рішення Глухівської МДПІ були прийняті відповідачем за наслідками проведеної перевірки - Акт планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства від 30.08.2011р. за №1125/2301/23297409.

Позивач не погоджується з вказаними рішеннями Глухівської МДПІ і в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що в висновки, які зазначені в Акті перевірки (зокрема в п.3.4.2. «Перевірка дотримання вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та в п.3.4.1. «Перевірка дотримання вимог Порядку ведення касових операцій в національній валюті») зроблені лише на підставі припущень перевіряючи без належного обґрунтування та узгодження висновків з нормами чинного законодавства України. При цьому, позивач звертає увагу суду на те, що Глухівською МДПІ було виявлено наступні порушення:

1) незбереження 29 фіскальних звітних чеків (Z - звіту) - за дане порушення до позивача було застосовано фін.санкцію в розмірі 9860 грн. (29 х 340 грн.);

2) несвоєчасність оприбуткування готівки в касі підприємства - за дане порушення до позивача було застосовано фін.санкцію в розмірі 25 000 грн.

Щодо першого порушення, позивач просить суд врахувати, що Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено застосування штрафної санкції за вчинення самого порушення у вигляді не роздрукування або не зберігання фіскального звітного чеку, однак, при цьому, не передбачено відповідальності у вигляді застосування штрафної санкції за кожен день не роздрукування фіскального чеку або за кожен не збережений фіскальний звітний чек. Отже, позивач вважає, що штрафні санкції за не зберігання фіскальних звітних чеків повинні складати фіксовану суму (340 грн.) незалежно від кількості виявлених випадків незбереження фіскальних чеків.

Щодо другого порушення, позивач стверджує, що підприємством було дотримано вимоги Положення щодо оприбуткування готівки в касі ТОВ «Северо-Восток-Ресурс».

В судовому засіданні представник позивача просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі з урахуванням викладених у позові обставин.

Представник відповідача подав до суду письмове заперечення (а.с.80-82) в якому зазначає, що позовні вимоги Глухівська МДПІ не визнає в повному обсязі, оскільки в ході проведення планової виїзної перевірки ТОВ «Северо-Восток Ресурс» з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.09 по 30.06.11 було встановлено порушення п.9, п.10 ст..З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 23.03.1996 року, та порушення п.2.6. глави «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. №637. Відповідач вважає, що висновки Глухівської МДПІ, які викладено в акті перевірки від 30.08.2011р. за №1125/2301/23297409 є правомірними і обґрунтованими, а тому підстави для скасування податкових повідомлень-рішень від 13.09.2011р. №0000322321 та №0000332321 відсутні.

В судовому засіданні представник відповідача повністю підтримав позицію Глухівської МДПІ, яку викладено у письмовому запереченні та просив суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Заслухавши позицію представників сторін, дослідивши наявні докази по справі, судом було встановлено наступне:

Глухівською МДПІ було здійснено планову виїзну перевірку ТОВ «Северо-Восток Ресурс» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2009р. по 30.06.2011р.

За наслідками перевірки відповідачем складено Акт від 30.08.2011р. №1125/2301/23297409 (а.с.11-57).

Як свідчить з Акту Глухівської МДПІ, в ході проведення перевірки відповідачем було встановлено наступні порушення ТОВ «Северо-Восток Ресурс» :

- п.9, п.10 ст..З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 23.03.1996 року (перше порушення);

- п.2.6. глави 2 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. №637 (друге порушення) .

З урахуванням виявлених в ході проведення перевірки порушень, Глухівською МДПІ було складено відповідні податкові повідомлення-рішення:

- рішення Глухівської МДПІ від 13.09.2011р. №0000322321 (а.с.58) відповідно до якого до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 9860 грн. (29 х 340 грн. (двадцять неоподаткованих мінімумів громадян)) за незбереження фіскальних звітних чеків;

- рішення Глухівської МДПІ від 13.09.2011р. №0000332321 (а.с.92) про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 25000 грн. (5000 грн. х 5) за несвоєчасне оприбуткування у касі підприємства готівки.

Не погоджуючись з вищезазначеними податковими повідомленнями-рішеннями, позивачем було направлено скаргу до ДПА в Сумській області, однак, рішенням ДПА в Сумській області зазначені рішення Глухівської МДПІ були залишені без змін, скарга без задоволення. Скарга ТОВ «Северо-Восток Ресурс», яка була направлена до ДПА України також залишилася без задоволення, а податкові повідомлення-рішення Глухівської МДПІ від 13.09.2011р. - без змін.

Не погоджуючись з вищезазначеними податковими повідомленнями-рішеннями позивач звернувся до суду з позовом про їх скасування.

Дослідивши обставини справи та надані сторонами докази на підтвердження своєї позиції, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог, враховуючи наступне:

Щодо першого порушення:

Відповідно до пункту 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчуваїшя та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Як свідчить з Акту перевірки (п.3.4.2.), при перевірці дотримання вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995р. (далі Закон №265/95-ВР), при перевірці книг обліку розрахункових операцій встановлено, що підприємством не забезпечено зберігання 29 фіскальних звітних чеків (Z-звіту) в книгах обліку розрахункових операцій чим порушено п.9 ст.3 Закону №265/95-ВР.

Пунктом 4 статті 17 цього Закону передбачена відповідальність за вищезазначене порушення зокрема, до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій.

З урахуванням виявленого порушення до позивача, відповідно до податкового повідомленні-рішення Глухівської МДПІ від 13.09.2011р. №0000322321 (а.с.58) було застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 9860 грн. (29 х 340 грн.).

Однак, суд вважає, що позиція податкового органу в частині застосування до позивача фін.санкції в сумі 9520 грн. є неправомірною, відповідно вищезазначене податкове повідомлення-рішення підлягає частковому скасуванню, виходячи з наступного:

В судовому засіданні було встановлено, що Глухівською МДПІ до позивача було застосовано штрафні санкції за кожен факт не зберігання «Z»-звіту.

Однак, суд вважає за доцільне зазначити, що застосоване в тексті ст. 17 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР визначення «не роздрукування або не зберігання фіскального звітного чеку» жодним чином не свідчить про необхідність застосування штрафної санкції за кожний не збережений або не роздрукований фіскальний звітний чек, а лише визначає суму штрафу за ф а к т вчинення суб'єктом господарювання порушення вимог даного Закону. Відповідно, сума штрафу за зафіксоване в акті порушення повинна складати 340 грн. - за невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку (17*20=340 п. 4 ст. 17 Закону України №265/95-ВР) , а не 9860 грн., як застосовано відповідачем.

Таким чином, невиконання суб'єктом підприємницької діяльності щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій утворює правопорушення, за яке законом передбачено відповідальність шляхом застосування фінансових санкцій.

Виходячи зі змісту зазначеної норми права, законодавець передбачив застосування фінансової санкції за певний вид порушення вимог Закону України № 265/95-ВР у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання, а не за кожен виявлений при перевірці випадок такого порушення.

Таким чином, на переконання суду, невиконання позивачем обов'язку - єдине порушення, незалежно від кількості не збережених фіскальних звітних чеків, а тому санкція повинна застосовуватися у єдиному розмірі, передбаченому законом.

Аналогічна позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 30.09.2010р. справа № К-24064/10.

На підставі викладеного, податкове повідомлення -рішення Глухівської МДПІ від 13.09.2011р. №0000322321 (а.с.58) є правомірним лише в частині застосування фін.санкції в сумі 340 грн., а в іншій частині підлягає скасуванню.

Щодо другого порушення.

При перевірці касових книг ТОВ «Северо-Восток Ресурс», прибуткових та видаткових касових ордерів, звітів касира встановлено несвоєчасне оприбуткування готівки в касі підприємства.

Так, в пункті 3.4.1. Акту йдеться про те, що згідно прибуткового касового ордеру №708 від 30 вересня 2009 року (а.с.91) прийнято готівку до каси підприємства ТОВ «Северо-Восток Ресурс» в сумі 5000 грн. 00 коп. від ОСОБА_4 за інкасацією готівки від АЗС №2, але вилучення готівкових коштів зі скриньки реєстратора розрахункових операцій в сумі 5000 грн. 00 коп. була проведена операцією «службова видача» через реєстратора розрахункових операцій Марія ЛТ-МТМ лише 1 жовтня 2009 року, що підтверджується касовим чеком №17764 (а.с.91).

При цьому, слід зазначити, що касовий чек №17764 датований 1 жовтня 2009 року, час роздрукування 00 год. 00 хвил.

Тобто, на думку податкового органу, порушення полягає в тому, що прибутковий касовий ордер датований раніше (30.09.2009р.) ніж була проведена операція «службова видача» через РРО (01.10.2009р. о 00 год. 00 хвил.).

Отже, як зазначено в акті перевірки, Глухівською МДПІ було встановлено порушення, яке полягає у несвоєчасному оприбуткуванні готівки в касі підприємства в сумі 5000 грн., чим порушено п.2.6. глави 2 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004р. №637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005р. №40/10320 (далі Положення НБУ №637).

За порушення п.2.6. глави 2 Положення НБУ №637 та згідно ст.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки» до позивача Глухівською МДПІ було застосовано штрафну санкцію в сумі 25 000 грн.

Однак, суд не погоджується з позицією відповідача та вважає, що податкове повідомлення-рішення Глухівської МДПІ від 13.09.2011р. №0000332321 (а.с.92) про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 25000 грн. підлягає скасуванню виходячи з наступного:

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою, визначені Положенням НБУ №637.

Пунктом 1.2 даного Положення визначено, що книга обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг); оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

Відповідно до пункту 2.6 Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Згідно із пунктами 4.1,4.2, 4.3 зазначеного Положення з метою забезпечення здійснення розрахунків готівкою підприємства повинні мати касу, а їх керівники мають забезпечити належне облаштування цієї каси та надійне зберігання готівкових коштів у ній. Усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі. Кожне підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів). Записи в касовій книзі проводяться касиром за операціями одержання або видачі готівки за кожним касовим ордером і видатковою відомістю в день її надходження або видачі.

Як вбачається з матеріалів перевірки, та не заперечується представником відповідача в судовому засіданні, записи в КОРО не досліджувались взагалі, а саме розділ 2 «Облік руху готівки та сум розрахунків» за спірний період, що вказує на відповідні хибні припущення перевіряючих стосовно несвоєчасності оприбуткування готівкових коштів.

Крім того, слід зазначити, що Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000р. №614 затверджений Порядок реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, який розроблено на виконання Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Порядок поширюється на книги обліку розрахункових операцій і розрахункові книжки, що використовуються суб'єктами підприємницької діяльності при здійсненні розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, крім розрахунків гари здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.

Порядок ведення книги ОРО регулюється розділом 7 вказаного Порядку. Зокрема, п.п.7.5 встановлено, що використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає: наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо; у разі виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії здійснення записів за обліком розрахункових квитанцій; ведення обліку ремонтів, робіт технічного обслуговування, а також перевірок конструкції та програмного забезпечення РРО у відповідному розділі книги ОРО.

Разом з тим, згідно вимог п.7.7 даного Порядку, якщо фіскальний звітний чек містить дані про операції службового внесення та службової видачі коштів, то графи З і 4 розділу 2 книги ОРО можна не заповнювати.

Отже, заповнення графи 4 розділу 2 КОРО щодо службової видачі не є обов'язковим в разі наявності такої інформації у фіскальному звітному чеку.

Вилучення таких готівкових коштів зі скриньки РРО відповідно до п.4.5 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом ДПА України № 614 від 01.12.2000 року, може бути здійснено операцією «службова видача», яка застосовується для реєстрації через РРО видачі готівки, не пов'язаної з розрахунковими операціями.

Згідно із п.2.13. Положення № 637 підприємства мають забезпечувати постійну наявність у касі банкнот та монет для видачі здачі. Пунктом 2.9 Положення передбачена можливість використання підприємством готівкової виручки (готівки) для забезпечення потреб, що виникають у процесі функціонування (в т.ч. на господарські потреби).

Таким чином, операція «службова видача» не є розрахунковою операцією, відтак порушення порядку її здійснення не може свідчити про не оприбуткування готівкових коштів, одержаних товариством за проведені розрахунки.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що вимоги позивача в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення- рішення Глухівської МДПІ від 13.09.2011р. №0000332321 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 25000 грн. є правомірним, обґрунтованим і, відповідно, підлягає задоволення в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Северо-Восток Ресурс" до Глухівської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області про визнання нечинними та скасування рішень -задовільнити частково.

Скасувати податкове повідомлення рішення Глухівської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області від 13.09.2011 року № 0000332321 в повному обсязі.

Скасувати податкове повідомлення рішення Глухівської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області від 13.09.2011 року № 0000322321 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 9520 грн. Податкове повідомлення-рішення від 13.09.2011 року № 0000322321 в частині щодо застосування штрафних (фінансових) санкці в сумі 340 грн. залишити без змін.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений 23.03.2012 року.

Суддя (підпис) О.М. Кунець

З оригіналом згідно

Суддя О.М. Кунець