Постанова № 24955466, 25.06.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2012
Номер справи
2а/1270/4543/2012
Номер документу
24955466
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Категорія №10.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 червня 2012 року Справа № 2а/1270/4543/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Островської О.П.,

при секретарі - Тельдековій Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Луганська справу за адміністративним позовом прокурора м. Сєвєродонецька Луганської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в місті Сєвєродонецьку Луганської області до приватного акціонерного товариства "Армопласт" про стягнення боргу по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 74 008,70 грн., -

ВСТАНОВИВ:

12 червня 2012 року прокурор м. Сєвєродонецька Луганської області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в місті Сєвєродонецьку Луганської області до приватного акціонерного товариства "Армопласт" про стягнення боргу по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 74 008,70 грн. В обґрунтування заявлених позовних вимог прокурор зазначив, що відповідач зареєстрований в УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області як платник страхових внесків. Згідно до ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464-VІ підприємства, установ та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання є платниками єдиного внеску. Відповідно до п.1 ч.2 ст.6 Закону №2464 платники єдиного внеску зобов'язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. В порушення норм Закону відповідач не сплачує єдиний внесок, у зв'язку з чим станом на 01.05.2012 року у нього утворилася заборгованість перед УПФУ по сплаті внесків згідно звіту за березень 2012 року у сумі 74 008,70 грн. Згідно п.4 ст.25 Закону №2464 управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку на адресу відповідача була направлена вимога №Ю-397/У віл 04.05.2012 року. Відповідач вимогу отримав 08.05.2012 р., не оскаржив її та не узгодив з органами Пенсійного фонду суму боргу. В добровільному порядку відповідач суму заборгованості до ПФУ не перерахував. Прокурор просив стягнути з відповідача на користь управління Пенсійного фонду України в місті Сєвєродонецьку Луганської області борг по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 74 008,70 грн.

Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав суду пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, просив суд позовні вимоги задовольнити та стягнути з відповідача на користь УПФУ в м. Сєвєродонецьку борг по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 74 008,70 грн.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, надав суду заяву у якій позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд їх задовольнити, а справу розглянути без його участі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував та просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на те, що вимога про сплату боргу є виконавчим документом, отже у разі постановлення судом рішення про стягнення боргу по сплаті єдиного внеску, в подальшому можлива наявність двох виконавчих документів стосовно стягнення з відповідача однієї й тієї самої заборгованості.

Заслухавши пояснення прокурора, представника відповідача, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до такого.

В судовому засіданні встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Приватне акціонерне товариство «Армопласт» є юридичною особою, код ЄДРПОУ 04681296, місцезнаходження юридичної особи: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, пр. Гвардійський, 30/1.

ПрАТ «Армопласт» зареєстроване в управлінні Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області як платник єдиного внеску.

Відповідно до ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Статтею 36-1 Закону України «Про прокуратуру»визначені засади представництва прокуратурою інтересів держави в суді, яке полягає у здійснені прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів держави у випадках, передбачених законом.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. №2464-VІ (далі - Закон №2464-VІ) визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Пенсійний фонд України (далі - Пенсійний фонд) - орган, уповноважений відповідно до Закону №2464-VІ вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 цього Закону платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відповідно до частини 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно з положеннями ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.

Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.

Частиною 11 статті 9 Закону у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

На підставі пункту 7 частини 1 статті 13 Закону № 2464 Пенсійний фонд та його територіальні органи мають право стягувати з платників несплаченої суми єдиного внеску.

Ч. 4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.

У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.

У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.

Відповідно до п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464 з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.

Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що за відповідачем Приватним акціонерним товариством «Армопласт» виникла заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за березень 2012 року в загальній сумі 74 008,70 грн., що підтверджується звітом про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. (а.с.10-14).

У зв'язку з тим, що сума страхових внесків відповідачем не була сплачена, відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону України №2464 УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області на адресу ПрАТ «Армопласт» була направлена вимога про сплату боргу від 04.05.2012 року №Ю-397. (а.с.8).

Вимога про сплату боргу була отримана уповноваженим представником товариства 08.05.2012 року, що підтверджується його підписом на поштовому повідомленні про вручення рекомендованого відправлення (а.с.9), однак ані узгоджена з органом Пенсійного фонду, ані оскаржена у встановленому порядку відповідачем не була. Відповідач мав сплатити заборгованість у 10-денний термін, але борг не сплатив.

На час розгляду справи, відповідач у добровільному порядку заборгованість по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 74 008,70 грн. не сплатив.

Розмір заборгованості з єдиного внеску, яка рахується за відповідачем також підтверджується розрахунком суми позову (а.с.7) та карткою особового рахунку відповідача (а.с.15-17).

Суд не бере до уваги заперечення відповідача про те, що позовні вимоги не можуть бути задоволені, оскільки вимога про сплату боргу видана УПФУ в м. Сєвєродонецьку сама по собі є виконавчим документом та у разі задоволення позовних вимог можлива наявність двох виконавчих документів щодо стягнення однієї ж тієї самої суми заборгованості, оскільки Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено право органу Пенсійного фонду звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки у разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, отже суд вважає, що прокурор м. Сєвєродонецька Луганської області при зверненні до суду з даним позовом в інтересах держави в особі УПФУ в місті Сєвєродонецьку діяв у межах наданих йому повноважень та у спосіб передбачений законодавством України.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, позовні вимоги є обґрунтованими та доведеними, отже суд вважає за необхідне стягнути з приватного акціонерного товариства "Армопласт" борг з єдиного внеску у розмірі 74 008,70 грн.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги прокурора м. Сєвєродонецька Луганської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в місті Сєвєродонецьку Луганської області до приватного акціонерного товариства "Армопласт" про стягнення боргу по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 74 008,70 грн. - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з приватного акціонерного товариства "Армопласт" (93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, пр. Гвардійський, 30/1, код 04681296) борг по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 74 008,70 грн. (сімдесят чотири тисячі вісім грн. 70 коп.) на користь Управління Пенсійного фонду України в місті Сєвєродонецьку Луганської області (93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, 9, р/р 25605312738, р/р 25604313738 в ЛОУ ВАТ «Державний Ощадний банк України», МФО 304665, код 21792459).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не буде подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанову складено в повному обсязі та підписано 25 червня 2012 року.

СуддяО.П. Островська