справа № 0670/9476/11
категорія 8.2
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2012 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Черноліхова С.В. ,
при секретарі - Талько А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Командитного товариства "Гермес" до Новоград-Волинської обєднаної державної податкової інспекції про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
встановив:
Командитне товариство "Гермес" (далі - КТ "Гермес") звернулося до суду з позовом, з урахуванням уточнень від 03.04.2012 року, до Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень від 16.09.2011 року №0011331503 про донарахування екологічного податку за 2 квартал 2011 року в розмірі 2559,54 грн. та №0011341503 про збільшення суми грошового зобов'язання у розмірі 1020,00 грн. за неподання податкової декларації з екологічного податку за 2 квартал 2011 року. Свої вимоги мотивувало тим, що КТ "Гермес" не є платником екологічного податку та не має обов'язку з його обчислення та перерахування до бюджету відповідно до вимог ст. 240 Податкового кодексу України (далі - ПК України), оскільки не здійснювало викидів забруднюючих речовин в атмосферу пересувними джерелами забруднення у разі використання ними палива. Крім того, податковий орган не довів, що здійснюючи в 2 кварталі 2011 року оптову торгівлю пальним, КТ "Гермес" реалізувало пальне суб'єктам, які здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферу пересувними джерелами забруднення у разі використання ними палива, що виключає позивача з числа податкових агентів з екологічного податку у частині викидів забруднюючих речовин в атмосферу пересувними джерелами забруднення.
У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали і просили їх задовольнити.
Представники відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечили, пояснивши, що відповідно до ст.241 ПК України КТ "Гермес" належить до категорії податкових агентів, так як позивач є суб'єктом господарювання, який здійснює оптову торгівлю паливом, а тому відповідно до вимог ПК України зобов'язаний обчислювати, утримувати та сплачувати до бюджету екологічний податок під час реалізації палива. При цьому вважають, що ПК України не встановлює винятків для визначення бази оподаткування екологічним податком в залежності від напрямку використання палива покупцями і податковий агент зобов'язаний утримувати та сплачувати до бюджету екологічний податок під час реалізації палива.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Встановлено, що Новоград-Волинською ОДПІ було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку КТ "Гермес" з питань своєчасності подання в установлений законом строк податкової декларації екологічного податку та достовірності і повноти нарахування екологічного податку за 2 квартал 2011 року, за результатами якої було складено акт від 02.09.2011р. №1571/05-53/15-03/32183446.
Вказаним актом встановлено порушення п. 249.4 ст. 249, пп. 250.2.2 п. 250.2 ст. 250 Податкового кодексу України, а саме платником не подано податкову декларацію з екологічного податку за 2 квартал 2011 року та занижено екологічний податок за 2 квартал 2011 року у сумі 2559,54 грн.
16 вересня 2011 року Новоград-Волинською ОДПІ були прийняті наступні податкові повідомлення-рішення: - №0011331503 про донарахування екологічного податку за 2 квартал 2011 року у розмірі 3839,31 грн. (за основним платежем 2559,54 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 1279,77 грн.) та №0011341503 про збільшення суми грошового зобов'язання у розмірі 1020,00 грн. ( за штрафними (фінансовими) санкціями 1020,00 грн.) за неподання податкової декларації з екологічного податку за 2 квартал 2011 року.
Матеріалами справи підтверджено та не заперечується представниками сторін, що основним видом діяльності КТ "Гермес" є оптова торгівля паливом.
Відповідно до п.п. 9.1.6 п.9.1 ст. 9 ПК України до загальнодержавних податків належить екологічний податок.
Згідно ст. 240 ПК України платниками податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються:
- викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення;
- скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти;
- розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини;
- утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені);
- тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.
Відповідно до ч.2 ст. 240 ПК України (в редакції, яка діяла до 07.07.2011 року) платниками податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, а також громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферу пересувними джерелами забруднення у разі використання ними палива.
Статтею 242 ПК України (в редакції, яка діяла до 07.07.2011 р.) передбачено, крім інших, що об'єктами та базою оподаткування є:
- обсяги та види палива, реалізованого податковими агентами;
Аналізуючи вказані положення ПК України, суд вважає за необхідне зазначити, що ПК України передбачена сплата екологічного податку відповідно до вимог ст. 240.1.1. ПК України в разі викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення та відповідно до вимог ст. 240.2 ПК України в разі здійснення викидів забруднюючих речових в атмосферу пересувними джерелами забруднення у разі використання ними палива, тобто встановлено диференціювання платників екологічного податку в залежності від джерела забруднення.
Згідно вимог ст.241 ПК України (в редакції, яка діяла до 07.07.2011 р.) податок, що справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин пересувними джерелами забруднення у разі використання палива, утримується і сплачується до бюджету податковими агентами під час реалізації такого палива.
До податкових агентів належать суб'єкти господарювання, які:
- здійснюють оптову торгівлю паливом;
- здійснюють роздрібну торгівлю паливом (крім тих, які реалізують паливо, придбане у суб'єктів господарювання, зазначених у підпункті 241.2.1 пункту 241.2 цієї статті).
Аналізуючи в сукупності наведені норми ПК України суд вважає, що обов'язок нарахування та утримання екологічного податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин пересувними джерелами забруднення, у разі використання палива, покладається на податкового агента. Тобто, податковий агент реалізує не свій податковий обов'язок, а податковий обов'язок платника - власників пересувних джерел забруднення, щодо обчислення, утримання та перерахування податку до відповідного бюджету за рахунок коштів платника податку.
Таким чином, реалізувавши в 2 кварталі 2011 року пальне, КТ "Гермес" виступило податковим агентом, тому зобов'язане було нарахувати та утримати екологічний податок і відповідно до п.250.2 Податкового кодексу України подати податкову декларацію з екологічного податку за 2 квартал 2011 року.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Новоград-Волинською ОДПІ правомірно встановлено порушення платником, як податковим агентом, норм ПК України, що призвело до неподання податкової декларації за 2 квартал 2011 року та заниження податку за 2 квартал 2011 року.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд -
постановив:
В задоволенні позовних вимог Командитного товариства "Гермес" до Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень форми "Р" від 16.09.2011 р. № 0011341503, № 0011331503 відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: С.В. Черноліхов
Повний текст постанови виготовлено: 05 червня 2012 р.