Постанова № 24954235, 20.06.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2012
Номер справи
2а/0570/4842/2012
Номер документу
24954235
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 червня 2012 р. Справа № 2а/0570/4842/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Ушенка С.В.,

при секретарі Шимко Н.В.,

за участю

представника позивача - ОСОБА_1 (за довіреністю),

представника відповідача - ОСОБА_2 (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» до Торезької об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення від 09.04.2012р. №0000061541, -

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Торезької об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення від 09.04.2012 р. № 0000061541.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач вважає неправомірним винесене відповідачем податкове повідомлення - рішення від 09.04.2012 р. № 0000061541 про застосування до ДП «Донвуглереструктуризація» штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати грошового зобов'язання з екологічного податку, оскільки підприємство фінансується за рахунок бюджетних коштів та має можливість сплачувати податки та інші загальнообов'язкові платежі, у тому числі екологічний податок, тільки у строки отримання виділених бюджетних асигнувань.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, надав пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві та просить задовольнити позов.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, надав до суду письмові заперечення і зазначив про безпідставність заявлених позовних вимог. Заперечення обґрунтовані тим, що в ході проведення камеральної перевірки ДП «Донвуглереструктуризація» Торезькою ОДПІ встановлено несвоєчасну сплату грошових зобов'язань з екологічного податку згідно поданих позивачем до податкового органу податкових декларацій, чим порушено ч. 1 п. 57.1. ст. 57, п. 250.2. ст. 250 Податкового кодексу України. Отже, відповідно до п. 126.1. ст. 126 Податкового кодексу України позивачеві нараховано штрафні санкції податковим повідомленням-рішенням від 09.04.2012 року. ДП «Донвуглереструктуризація» зобов'язано сплачувати податки і збори у встановлені Податковим кодексом України строки незалежно від розроблених фінансових планів використання коштів та наявності фінансування. Таким чином, застосування до підприємства штрафних санкцій ґрунтуються на чинному законодавстві. Просить у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши в судовому засіданні всі обставини справи та оцінивши їх наявними доказами в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі (ЄДР) юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 03.07.2003 року за № 1 273120 0000 003437, про що свідчить виписка з ЄДР, Ідентифікаційний код - 32442610, місцезнаходження - 86132, Донецька область, м. Макіївка, вул. Успенського, буд. 3 «б». Згідно довідки про взяття на податковий облік платника податків від 24.05.2012 року № 58/10/1-29-014-4 ДП «Донвуглереструктуризація» як основний платник податків перебуває на податковому обліку у Макіївської ОДПІ (Центрально-міське відділення). У Торезькій ОДПІ перебуває на податковому обліку як платник окремих податків.

28.10.2011р. позивачем до ДПІ у м. Сніжне Донецької області подано податкову декларацію з екологічного податку за 3 квартал 2011 року від 28.10.2011р. № 9009617456, в якій самостійно нараховано грошове зобов'язання зі сплати екологічного податку в сумі 112500,11 грн. і яка частково сплачена 06.12.2011р. в сумі 15247,60 грн.

Торезькою ОДПІ 29.03.2012р. проведено камеральну перевірку своєчасності сплати екологічного податку ДП «Донвуглереструктуризація», про що складено відповідний акт від 29.03.2012 р. № 7/15-1-32442610, яким встановлено порушення позивачем граничного терміну (19.11.2011 року) сплати екологічного податку у розмірі 15247,60 грн. на 17 днів згідно податкової декларації з екологічного податку за звітний податковий період - 3 квартал 2011 року.

За результатами перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 09.04.2012 р. №0000061541, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 10% від суми простроченої сплати екологічного податку в розмірі 1524,76 грн. (15247,60 грн. х 10%).

Порядок обчислення і сплати екологічного податку врегулюванні розділом VІІІ Податкового кодексу України.

Екологічний податок - загальнодержавний обов'язковий платіж, що справляється з фактичних обсягів викидів у атмосферне повітря, скидів у водні об'єкти забруднюючих речовин, розміщення відходів, фактичного обсягу радіоактивних відходів, що тимчасово зберігаються їх виробниками, фактичного обсягу утворених радіоактивних відходів та з фактичного обсягу радіоактивних відходів, накопичених до 1 квітня 2009 року (п.14.1.57. ст. 14 Податкового кодексу України).

Відповідно до ст. 240 Податкового кодексу України, платниками податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються: викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення; скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини; утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені), тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.

Статтею 250 Податкового кодексу України передбачено, що базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу. Платники податку, крім тих, які визначені пунктом 240.2. статті 240 цього Кодексу, та податкові агенти складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації: за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти, розміщення протягом звітного кварталу відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах - за місцем розміщення стаціонарних джерел забруднення, спеціально відведених для цього місць чи об'єктів.

Відповідно до п.п. 14.1.175. п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПКУ), податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно до п. 46.1. ст. 46 ПКУ, податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суму доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

На підставі пп. 49.18.2. п. 49.18. ст. 49 Податкового кодексу України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює, зокрема, календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Відповідно до ст. 31 Податкового кодексу України, строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою. Строк сплати податку та збору обчислюється роками, кварталами, місяцями, декадами, тижнями, днями або вказівкою на подію, що повинна настати або відбутися. Строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Зазначена правова норма кореспондується з підпунктом 16.1.4. пункту 16.1. статті 16 Податкового кодексу України, відповідно до якого платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з пунктом 36.1. статті 36 Податкового кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Пунктом 38.1. ст. 38. Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Як передбачено п. 57.1. та п. 57.3. ст. 57 ПКУ, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Як вбачається з пояснень представника позивача у судовому засіданні, сплата екологічного податку позивачем проводиться по мірі надходження бюджетних коштів, оскільки ДП «Донвуглереструктуризація» фінансується за рахунок Державного бюджету. Отже, позивач є виконавцем державних програм і проводить оплати в межах виділених асигнувань по мірі надходження коштів з Державного бюджету. У зв'язку із затримкою бюджетного фінансування позивачем була здійснена несвоєчасна сплата екологічного податку за 3 квартал 2011 року.

Також позивач зазначив, що платники податків відповідальні за порушення податкового законодавства. При цьому, у даному випадку, вини ДП «Донвуглереструктуризація» у несвоєчасній сплаті податків і зборів немає, а тому застосування відповідачем фінансової відповідальності до позивача є неправомірним.

Суд не приймає зазначених доводів позивача до уваги як необгрунтовані виходячи з наступного.

Пунктом 249.1. ст. 249 ПКУ встановлено, що суми податку обчислюються за податковий (звітний) квартал платниками податку (крім тих, які визначені пунктом 240.2. статті 240 цього Кодексу), податковими агентами (які визначені підпунктом 241.2.1. пункту 241.2. статті 241 цього Кодексу). У разі якщо під час провадження господарської діяльності платником податку здійснюються різні види забруднення навколишнього природного середовища та/або забруднення різними видами забруднюючих речовин, такий платник зобов'язаний визначати суму податку окремо за кожним видом забруднення та/або за кожним видом забруднюючої речовини (п. 249.2. ст. 249 ПКУ).

Платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п. 110.1. ст. 110 ПКУ), зокрема: фінансову відповідальність (пп.111.1.1. п. 111.1. ст. 111 ПКУ).

Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з Податковим кодексом України та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені (п. 111.2. ст.111 ПКУ).

Відповідно до п. 113.3. ст. 113 Податкового кодексу України, штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Так, згідно п. 126.1. ст. 126 ПКУ, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Як вбачається з матеріалів справи і не спростовано представником позивача у судовому засіданні, граничний термін сплати екологічного податку за 3 квартал 2011 рік був порушений позивачем на 17 календарних днів.

З аналізу наведених норм суд приходить до висновку, що податковим законодавством прямо встановлені строки подання податкової звітності по існуючим податкам, у тому числі - екологічному податку, а також строки оплати грошового зобов'язання по цим податкам, при цьому, будь-які виключення щодо визначених строків законодавством не надано.

Отже, за порушення граничного терміну сплати грошового зобов'язання з екологічного податку Торезькою ОДПІ правомірно застосовано до ДП «Донвуглереструктуризація» штрафні санкції у розмірі, передбаченому вимогами п. 126.1. ст. 126 ПКУ.

Відповідно до положень ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Нормами ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з частиною 4 статті 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Доказів, які б доводили неправомірність спірного рішення відповідача, позивачем до суду не надано.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що Торезькою ОДПІ правомірно прийнято податкове повідомлення - рішення від 09.04.2012р. № 0000061541 про застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати екологічного податку, а тому позовні вимоги ДП «Донвуглереструктуризація» задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати не підлягають стягненню.

Керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» до Торезької об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення від 09.04.2012 р. № 0000061541 - відмовити в повному обсязі.

Повний текст постанови виготовлено і підписано 25.06.2012 р., її вступну та резолютивну частини проголошено в судовому засіданні 20.06.2012 р. в присутності представників сторін та приєднано до матеріалів справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Ушенко С. В.