Постанова № 24953837, 26.06.2012, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.06.2012
Номер справи
2а/0470/5183/12
Номер документу
24953837
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2012 р. Справа № 2а/0470/5183/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіЖукової Є.О. при секретаріБерднику С.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства "Дніпродзержинська теплоелектроцентраль" до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області про скасування рішення №575 від 07.02.2012року

ВСТАНОВИВ:

10.05.2012р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов публічного акціонерного товариства «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль» до управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області, в якому позивач просить: скасувати рішення №575, прийняте 07 лютого 2012 року управлінням Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м.Дніпродзержинська про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками або органом Пенсійного фонду України; судові витрати покласти на Державний бюджет України.

Позовні вимоги обґрунтовано наступним.

Публічне акціонерне товариство «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль» звернулось з адміністративним позовом до суду, в якому просить скасувати або визнати нечинним рішення №575, прийняте 07 лютого 2012 року управлінням Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Дніпродзержинська про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату страхувальниками внесків, у тому числі донарахованих страхувальників або органом Пенсійного фонду за період з 21.11.2011 року до 12.12.2011 року в загальній сумі 69967,55 грн. до публічного акціонерного товариства «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль», яке зареєстроване як платник внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за №0410010001, має свідоцтво про державну реєстрацію, яким закріплений ідентифікаційний код юридичної особи 00130820.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.05.2012р. провадження по справі було відкрито та справа призначена до судового розгляду.

Позивач у судове засідання з`явився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив задовольнити позов.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, вважаючи їх безпідставними, зазначаючи наступне.

Постановою правління Пенсійного фонду України от 27.09.2010 р. №21-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за №994/18289/18386, (набрало чинності з 01.01.2011) затверджена Інструкція «Про порушення порядку нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Рішення про застосування фінансових санкцій складається за формою згідно з додатком 10 цієї інструкції. Розрахунок фінансової санкції за несвоєчасну сплату ( перерахування) єдиного соціального внеску здійснюється на підставі картки особового рахунку платника.

Управління при прийняті спірного рішення про застосування до позивача фінансових санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, діяло в межах своїх повноважень та відповідно до вимог діючого законодавства.

Судом були досліджені наступні письмові докази, наявні в матеріалах справи: копія ухвали від 23.03.2012р. по справі №2а/0470/3763/12; копія супровідного листа від 23.03.2012р.; копія ухвали від 24.04.2012р.; копія наказу від 18.02.2012р. за №63; копія платіжного доручення №489 від 19.04.2012р.; копія платіжного доручення №315 від 20.03.2012р.; копія платіжного доручення №489 від 19.04.2012р.; копія Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи; копія довідки АБ №015659; копія Рішення №575 від 07.02.2012р.; копія довідки від 22.03.2012р.; копія відомості про погашення за жовтень 2011р.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін та з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, суд встановив наступне.

ПАТ «Дніпроелектроцентраль» зареєстроване як платник внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (код ЄДРПОУ 00130820), що підтверджується довідкою АБ №015659 з ЄДРПОУ, копія якої міститься в матеріалах справи.

07.02.2012 року Управлінням Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Дніпродзержинська на підставі п.2 ч.11 ст. 25 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску були застосовані до ПАТ «Дніпродзержинська ТЕЦ» за період з 21.11.2011 року до 12.12.2011 року, штрафні санкції у вигляді штрафу в сумі 62497,79 грн. та пені у розмірі 7469,76 грн.

Згідно ч.1 ст.67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ч,2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до ч. 11 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції , передбачені цим Законом.

Відповідно до ч. 12 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Згідно з ч.б ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за рахунок сум, що надходять від платників єдиного внеску погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені , сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості іх виникнення.

Згідно з ч. 7 ст. 25 Закону України « Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування » недоїмка не підлягає списанню.

Відповідно до п. 2.1.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 р. № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663, роботодавці - це підприємства, установи й організації, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

Згідно з п. 4 тієї ж інструкції розміри єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за ставками для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції.

Несплата внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування тягне за собою порушення основного завдання Пенсійного фонду України, закріпленого п. З Положення про Пенсійний фонд України, а саме: збирання та акумулювання коштів, які підлягають пенсійному забезпеченню, повному та своєчасному фінансуванню видатків на виплату та доставку пенсій та інших соціальних виплат, які здійснюються із засобів фонду. Наслідком несплати страхових внесків є не зарахування страхового стажу найманим що позбавлені можливості отримувати пенсію відповідно до відпрацьованого ними періоду. Тобто люди, працюючи сьогодні, не матимуть можливості отримувати пенсію, досягнувши пенсійного віку.

Згідно з ч. 7 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" № 2464 - IV недоїмка не підлягає списанню, також відповідно до ч. 16 ст. 25того ж Закону строк давності до недоїмки не застосовується.

Пунктом 2 частиною 11 статті 25 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» територіальні органи Пенсійного фонду України застосовують до страхувальників фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, в розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум «відповідно ст. 25 цього ж Закону на суму недоїмки нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка сум коштів, розрахованих за кожний день прострочення платежу.

Постановою правління Пенсійного фонду України от 27.09.2010 р. №21-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за №994/18289/18386, (набрало чинності з 01.01.2011) затверджена Інструкція «Про порушення порядку нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Рішення про застосування фінансових санкцій складається за формою згідно з додатком 10 цієї інструкції. Розрахунок фінансової санкції за несвоєчасну сплату ( перерахування) єдиного соціального внеску здійснюється на підставі картки особового рахунку платника.

Частиною 3 ст.2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи викладене вище, позивачем ПАТ «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль» не було доведено жодними належними доказами в розумінні ст.70 КАС України факту прийняття рішення суб'єктом владних повноважень не на підставі повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; без використання повноважень, з метою, з якою це повноваження надано; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; упереджено; недобросовісно; нерозсудливо; без дотримання принципу рівності перед законом; запобігаючи несправедливій дискримінації; непропорційно; зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких сприяло це рішення; несвоєчасно, тобто без дотримання розумного строку.

Таким чином, управління при прийняті спірного рішення про застосування до позивача фінансових санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, діяло в межах своїх повноважень та відповідно до вимог діючого законодавства.

На підставі зазначеного вище, суд дійшов висновку, що адміністративний позов публічного акціонерного товариства «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль» до управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками або органом Пенсійного фонду України №575 від 07.02.2012р. не підлягає задоволенню в повному обсязі.

Суд зазначає, що статтею 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно з ст.86 КАС України, оцінює докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Керуючись ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову публічного акціонерного товариства «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль» до управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками або органом Пенсійного фонду України №575 від 07.02.2012р. - відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Є.О. Жукова