
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2006 р.
Справа № А-8/117
Господарський суд Івано-Франківської області у складі колегії суддів:
Cуддя Шіляк Марина Анатоліївна
При секретарі Суканець Юрій Ігорович
за позовом Івано-Франківського відділення Фонду України соціального захисту інвалідів вул.Гуцульська, 9, м.Івано-Франківськ,76007
до відповідача Комунального підприємства "Водотеплосервіс" вул.Окружна,8, м.Калуш,Калуський район, Івано-Франківська область,77300
про стягнення адміністративно-господарських санкцій в сумі 5322,48грн.
Представники:
Від позивача: Юхменко Д. М., (довіреність №01-195/718 від 15.06.06)представник;
Від відповідача: Салига Г. В., (довіреність №439 від 10.04.06)старший юрисконсульт;
СУТЬ СПРАВИ: подано позов про стягнення адміністративно-господарських санкцій в сумі 5322грн.48коп.
Позовні вимоги мотивовані тим, що згідно наявного в матеріалах справи звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2005рік за формою №10-П І середньооблікова чисельність штатних працівників становила 467 осіб, чотиривідсотковий норматив місць для працевлаштування інвалідів для відповідача за звітний період становив 19 осіб, фактично в товаристві інваліди не працювали, штрафні санкції за недотримання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів товариством самостійно не сплачено.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача проти позову заперечив, вказавши, що за результатами фінансово-господарської діяльності в 2005році підприємтсво не мало прибутку . Підприємством здійснено усі залежні від нього заходи щодо створення робочих місць для інвалідів. В судовому засіданні представник вказав, що в червні та жовтні 2005року до Калуського міськрайонного центру зайнятості подавались звіти про наявність вільних робочих місць та потребу в працівниках в т.ч. інвалідах. Згідно листа Калуського МЦЗ від 20.06.06 протягом 2005року інваліди для працевлаштування на підприємство не направлялись. В 2004році згідно із наказом №153 від 06.06.04. проведена атестація робочих місць для інвалідів.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представника позивача, суд встановив, що згідно звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2005рік за формою №10-П І середньооблікова чисельність штатних працівників становила 467 осіб. Чотиривідсотковий норматив місць для працевлаштування інвалідів для відповідача за звітний період становив 19 осіб. Фактично в товаристві інваліди не працювали, штрафні санкції за недотримання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів товариством самостійно не сплачено. Сума штрафних санкцій виходячи з середньої річної плати штатного працівника в даному випадку становить 5322грн.48коп.
Суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Частиною першою статті 19 Закону України " Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 15 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.
Відповідно до частини першої статті 20 Закону № 875 підприємства (об'єднання), установи і організації, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
Положенням про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів (далі –Положення), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995 № 314, визначено, що робоче місце інваліда - це окреме робоче місце або ділянка виробничої площі на підприємстві (об'єднанні), в установі та організації незалежно від форм власності та господарювання, де створено необхідні умови для праці інваліда (пункт 1); робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів, і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда (пункт 3); підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів (пункт 5).
Пунктом 14 Положення встановлено, що підприємства: у межах доведеного нормативу створюють за власні кошти робочі місця для працевлаштування інвалідів; щорічно до 1 лютого року, що настає за звітним, подають відділенням Фонду соціального захисту інвалідів відомості про середню річну заробітну плату на підприємстві, середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу та про кількість працюючих інвалідів; інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів.
Частиною першою статті 18 Закону № 875 і пунктом 10 Положення передбачено, що працевлаштування інвалідів здійснюється органами Міністерства праці України, Міністерства соціального захисту населення України, місцевими радами, громадськими організаціями інвалідів з урахуванням побажань, стану здоров'я інвалідів, їхніх здібностей і професійних навичок відповідно до висновків МСЕК.
Отже, законодавство України обов’язок з безпосереднього працевлаштування інвалідів поклало на органи Міністерства праці України, Міністерства соціального захисту населення України, місцеві ради, громадські організації інвалідів, але цьому мають передувати певні дії підприємств (об'єднань), установ і організацій із здійснення заходів зі створення робочих місць для інвалідів та з відповідного інформування зазначених органів з метою працевлаштування інвалідів.
Зокрема, наказом Державного комітету статистики України від 06.07.1998 № 244, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.07.1998 за № 464/2904, затверджено Інструкцію щодо заповнення державної статистичної звітності за формами № 3-ПН “Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках” і № 4-ПН “Звіт про вивільнення працівників”, відповідно до підпункту 2.1 пункту 2 якої:
- звіт за формою № 3-ПН подається підприємствами, незалежно від форм власності і господарювання, місцевому центру зайнятості 28 числа щомісячно;
- у разі потреби термінового заміщення наявних вільних робочих місць, що виникли у міжзвітний період у зв'язку зі звільненням працівників, дані про ці місця подаються додатково, в міру їх виникнення;
- в графі 4 звіту за формою № 3-ПН проставляється наявність вільних робочих місць (вакантних посад) в рахунок річної броні, встановленої місцевими державними адміністраціями, для працевлаштування громадян, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці, а також для пенсіонерів, учнів, студентів, інвалідів. Наявність вільних робочих місць (вакантних посад) зазначається щодо кожної категорії громадян окремо під встановленими шифрами (інваліди мають шифр “14”).
З метою здійснення моніторингу виконання Закону № 875 наказом Державного комітету статистики України від 10.01.2002 № 49 затверджено форму державної статистичної звітності № 10-ПІ поштова-річна “Звіт про зайнятість інвалідів”.
Відповідачем не подано суду належних доказів створення робочого місця для інваліда, інформування державною служби зайнятості та позивача про наявність вакантних робочих місць для працевлаштування інвалідів в звітному періоді. Подані позивачем звіти за червень та жовтень 2005року без зазначення конкретної категорії вільних робочих місць не свідчать про належне повідомлення служби зайнятості протягом усього звітного періоду. Щодо наказу №153 від 06.06.04. про атестацію робочих місць інвалідів, суд зазначає, що такий наказ не відповідає вимогам вищенаведеного Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів. Зокрема, в частині складу комісії з якою погоджений наказ.
Стосовно доводів відповідача про відсутність прибутку в 2005році суд вважає, що Закон України " Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" не ставить в залежність обов"язок щодо сплати санкцій від наявності чи відсутності прибутку, а вказує лише на джерело сплати.
Відповідно до ст.94 КАСУ у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. 124 Конституцією України, Законом України " Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", Кодексом адміністративного судочинства України , суд
ПОСТАНОВИВ:
позов задоволити.
Стягнути з Комунального підприємства "Водотеплосервіс" вул.Окружна,8 м.Калуш Івано-Франківської області на користь Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів вул.Гуцульська,9 м.Івано-Франківськ (ДБ м.Івано-Франківська код ЗКПО 20568100 р/р 31216230600002 УДК м.Івано-Франківськ, МФО 836014 - 5322грн.48коп. адміністративно-господарських санкцій.
Виконавчий лист видати за заявою сторони на користь якої ухвалено судове рішення.
На постанову господарського суду, яка не набрала законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) постанови через місцевий господарський суд.
Суддя Шіляк Марина Анатоліївна
постанова підписана 04.07.06
Виготовлено в діловодстві
04.07.06.____