Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 червня 2012 р. Справа № 2а/0570/8984/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 14.30
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі Аврамченко С.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної фінансової інспекції в Донецькій області
до Комунального підприємства Костянтинівське трамвайне управління
про зобов'язання виконати не вчинені дії
за участі представника позивача -Філіпенко Є.С.
представника відповідача - Василенко Г.В.
ВСТАНОВИВ:
Контрольно-ревізійне управління в Донецькій області звернулося до суду з позовом до Комунального підприємства Костянтинівське трамвайне управління про зобов'язання відповідача в особі керівника підприємства виконати не вчинені дії, зазначені у вимозі Костянтинівського об'єднаного контрольно-ревізійного відділу від 13.04.2011р. №38-12/339.
Ухвалою від 14.06.2012 року здійснено процесуальне правонаступництво позивача у справі шляхом заміни Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області його правонаступником Державною фінансовою інспекцією в Донецькій області.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що Костянтинівським об'єднаним контрольно-ревізійним відділом була проведена планова ревізія фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства Костянтинівське трамвайне управління за період з 01.06.2008р. по 31.01.2011р. За результатами ревізії був складений акт 38-16/14 від 18.03.2011р., який підписаний виконуючим обов'язки директора Комунального підприємства Костянтинівське трамвайне управління та його головним бухгалтером. На підставі акту відповідачу направлено вимогу від 13.04.2011 р. № 38-12/339 про усунення порушень, виявлених ревізією.
В ході ревізії були виявлені порушення діючого законодавства України з фінансових питань, які станом на теперішній час залишаються не відшкодованими.
До теперішнього часу порушення не усунуті, що свідчить про невиконання та порушення вимог ч.2 ст.15 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», згідно з якою законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються чи перевіряються.
На підставі викладеного позивач просить зобов'язати керівника відповідача виконати не вчинені дії, зазначені у вимозі КРУ в Донецькій області від 13.04.2011р. №38-12/339.
Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити з підстав, які викладені у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання з'явився, надав суду заву, якою визнає вимоги позивача частково, а саме щодо:
- стягнення суми зайво нарахованої та сплаченої індексації заробітної плати працівникам ОСОБА_3, ОСОБА_4 в сумі 4116,86 грн. В разі невідшкодування шкоди в добровільному порядку, звернутися до суду щодо відшкодування нанесеної матеріальної шкоди винною особою - колишнім головним бухгалтером ОСОБА_3;
- відкоригування в обліку зайво нарахованих сум нарахувань до державних фондів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування внаслідок завищення витрат по заробітній платі в сумі 1498,54 грн.;
- вилучення зі складу активів (списати з балансу) підприємств відповідно до чинного законодавства вартість майна, по якому встановлено недостачу в сумі 252145,63 грн. внаслідок фактів розкрадання, по яким наявні матеріали листування з правоохоронними органами після узгодження з власником майна підприємства - Костянтинівською міською радою.
У іншій частині вимог відповідач заперечує та посилається на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 30.03.2012 року по справі № 2а/0570/15583/2011 за позовом Комунального підприємства Костянтинівське трамвайне управління до Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про скасування п. 2 вимоги від 13.04.2011 року № 38-12/339, якою апеляційну скаргу підприємства було задоволено та скасовано п. 2 зазначеної вимоги.
Заслухавши представника позивача, представника відповідача та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідач, Комунальне підприємство Костянтинівське трамвайне управління, код ЄДРПОУ 32942399.
Позивач- державна фінансова інспекція в Донецькій області є суб'єктом владних повноважень, який у спірних правовідносинах реалізує функції, передбачені Законом України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні». Позивач є правонаступником контрольно-ревізійного управління в Донецькій області, яким припинена діяльність Костянтинівського об'єднаного контрольно-ревізійного відділу.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів. розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудиту та інспектування.
Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державної контрольно-ревізійної служби і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія.
Планова виїзна ревізія проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної контрольно-ревізійної служби не частіше одного разу на календарний рік.
Судом встановлено, що згідно з п.1.3.4.1 плану роботи Костянтинівського об'єднаного контрольно-ревізійного відділу на 1-й квартал 2011 року на підставі звернення Прокуратури Донецької області від 11.10.2010 року № 7/1-2531вих-10 проведена планова ревізія фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства Костянтинівське трамвайне управління за період з 01.06.2008р. по 31.01.2011р.
За результатами перевірки був складений акт №38-16/14 від 18.03.2011 року, яким встановлені наступні фінансові порушення:
1. - внаслідок встановлення діючих тарифних ставок та посадових окладів в розмірах менших, ніж їх мiнiмальнi гарантовані розміри, що є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності та господарювання, працівниками Об'єкта контролю за період з 01.10.2008р. по 31.01.2011р. недоотримано заробітної плати у загальній сумі 322432,53грн., що є порушенням ст.ст. 95, 96, 97 Кодексу Законів про працю України, ст. 59 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», ст. 55 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік», ст. 53 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік», ст.22 Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік», ст.ст. 6, 11, 13, 15 Закону України «Про оплату праці», п. 3.4 та додатку № 2 Регіональної галузевої угоди на 2007-2009 роки, п.8. 1.3 розділу VIII Колективного договору на 2007-2009р., зареєстрованого Костянтинiвським мiськвиконкомом № 1-38КД від 06.04.2007 року, на 2010 р. зареєстрованого Костянтинiвським Управлінням праці та соціального захисту населення від 17.06.2010 року № 1-86;
2. працівникам Об'єкта контролю не здійснювалась доплата до рівня встановленої мiнiмальної заробітної плати згідно законодавства, внаслідок чого недоотримано працівниками заробітної плати в загальній сумі 11393,14грн. в порушення ст.3 Закону України «Про оплату праці», ст. 59 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», ст.55 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік», ст.53 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік», ст.22 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», п. 3.4. Регіональної галузевої угоди на 2007-2009р, п.8.1.3 розділу VIII Колективного договору на 2007-2009р. та 2010р., та невиконання умов наказу директора підприємства №195а від 24.11.2010 року (про доплату до мiнiмального розміру заробітної плати з 01.11.2010);
3. працівникам Об'єкта контролю необґрунтовано нарахована iндексацiя заробітної плати в загальній сумі 6866,86 грн. за період з 01.04.2009р. по 31.03.2010р. внаслідок невірного визначення базового періоду, та як наслідок зайво нараховано до державних фондів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 2499,54 грн. Порушено п.5 «Порядку проведення iндексацiї грошових доходів населення», затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003р. №1078;
4. - за результатами iнвентаризацiї, згідно наданого Протоколу засiдання iнвентаризацiйної комiсії вiд 03.03.2011 року, Акта визначення розміру збитків від 03.03.2011 року затверджених в.о. директора Татаренко Е.А. виведено нестачу основних засобів та матеріальних цінностей на загальну суму 252145,63 грн., що є порушенням п.1 ст. 10 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні».
Згідно зі статтею 8 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» головне контрольно-ревізійне управління України, контрольно-ревізійні управління в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі виконують такі функції, зокрема, проводять у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності; здійснюють контроль за усуненням недоліків і порушень, виявлених під час проведення державного фінансового контролю.
Для виконання функцій, визначених у статті 8, згідно зі статтею 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право:
- перевіряти у підконтрольних установах грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (грошових сум, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо);
- пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства;
- у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, одержані підконтрольними установами за незаконними угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства.
Пунктом 10 статті 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Керуючись п. 7 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», Костянтинівським об'єднаним контрольно-ревізійним відділом була направлена вимога на ім'я директора Комунального підприємства Костянтинівське трамвайне управління Татаренко Е.А. від 13.04.2011 р. № 38-12/339 щодо усунення виявлених ревізією порушень, а саме:
- опрацювати матеріали ревізії на засіданні трудового колективу, посилити контроль за ефективним використанням коштів підприємства, станом збереження комунального майна і дотриманням вимог нормативних актів щодо ведення бухгалтерського обліку, розглянути питання щодо притягнення до відповідальності осіб винних у допущенні порушень;
- нарахувати та виплатити працівникам підприємства (в т.ч. звільненим) недоотриману заробітну плату внаслідок встановлення тарифних ставок та посадових окладів в розмірах менших, ніж їх мінімальні гарантовані розміри, в сумі 322432,53 грн., внаслідок не проведення доплати до півня встановленої мінімальної заробітної плати в сумі 11393,14 грн.;
- нарахувати та виплати працівникам підприємства (в т.ч. звільненим) грошову компенсацію у зв'язку з порушенням строків виплати заробітної плати в сумі 6708,38 грн.;
- стягнути з колишнього директора підприємства ОСОБА_6 (згідно наданої заяви) суми зайво нарахованого та сплаченого посадового окладу 2072,24 грн. надбавки до посадового окладу за особливий та інтенсивний характер праці в сумі 1036,11 грн. зайво нарахованих виплат за листками непрацездатності в сумі 116,39 грн., заробітної плати зі відпустку та компенсації за невикористану відпустку в сумі 445,10 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 953,22 грн.;
- стягнути суми зайво нарахованої та сплаченої індексації заробітної плати працівникам ОСОБА_3, ОСОБА_4 в сумі 4116,86 грн. В разі невідшкодування шкоди в добровільному порядку, звернутися до суду щодо відшкодування нанесеної матеріальної шкоди винною особою - колишнім головним бухгалтером ОСОБА_3;
- відкоригувати в обліку зайво нараховані суми нарахувань до державних фондів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування внаслідок завищення витрат по заробітній платі в сумі 1498,54 грн.;
- вилучити зі складу активів (списати з балансу) підприємств відповідно до чинного законодавства вартість майна, по якому встановлено недостачу в сумі 252145,63 грн. внаслідок фактів розкрадання, по яким наявні матеріали листування з правоохоронними органами після узгодження з власником майна підприємства - Костянтинівською міською радою.
Відповідачем у Донецькому окружному адміністративному суді був оскаржений п.2 зазначеної вимоги, щодо нарахувати та виплатити працівникам підприємства (в т.ч. звільненим) недоотриманої заробітної плати внаслідок встановлення тарифних ставок та посадових окладів в розмірах менших, ніж їх мінімальні гарантовані розміри, в сумі 322432,53 грн., внаслідок не проведення доплати до півня встановленої мінімальної заробітної плати в сумі 11393,14 грн. Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 26.12.2011 року у задоволені позову було відмовлено. Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30.03.2012 року апеляційну скаргу Комунального підприємства Костянтинівське трамвайне управління було задоволено та скасовано п. 2 зазначеної вимоги Костянтинівського об'єднаного контрольно-ревізійного відділу від 13.04.2011р. №38-12/339.
Відповідно до ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
На підставі викладеного та у зв'язку з тим, що згідно з ч. 1 ст. 254 КАС України постанова Донецького апеляційного адміністративного суду від 30.03.2012 року набрала законної сили, вимога в цій частині втратила обов'язковий характер. А відтак позовні вимоги у частині зобов'язання нарахувати та виплатити працівникам підприємства (в т.ч. звільненим) недоотриману заробітну плату внаслідок встановлення тарифних ставок та посадових окладів в розмірах менших, ніж їх мінімальні гарантовані розміри, в сумі 322432,53 грн., внаслідок не проведення доплати до півня встановленої мінімальної заробітної плати в сумі 11393,14 грн. задоволенню не підлягають.
Що стосується інших позовних вимог, суд зазначає наступне. В судовому засіданні представник відповідача у іншій частині позивних вимог визнав їх законність та обґрунтованістью.
Відповідно до частини 2 статті 15 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами, що ревізуються.
Згідно з ч.3 ст. 72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
З огляду на викладене, суд позовні вимоги Державної податкової фінансової інспекції в Донецької області до Комунального підприємства Костянтинівське трамвайне управління про зобов'язання керівника відповідача виконати не вчинені дії, зазначені в п.5,6,7 вимоги Костянтинівського контрольно-ревізійного відділу від 13.04.2011р. №38-12/339 задовольняє.
Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати стягненню не підлягають.
На підставі викладеного та керуючись, ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 104-107, 110, 112, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Державної фінансової інспекції в Донецькій області до Комунального підприємства Костянтинівське трамвайне управління про зобов'язання виконати не вчинені дії задовольнити частково.
Зобов'язати керівника Комунального підприємства Костянтинівське трамвайне управління (85109, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Строітельна, 50, код ЄДРПОУ 32942399) виконати не вчинені дії, зазначені в п. 5,6,7 вимоги - Костянтинівського контрольно-ревізійного відділу від 13.04.2011р. №38-12/339, а саме:
- стягнути суми зайво нарахованої та сплаченої індексації заробітної плати працівникам ОСОБА_3, ОСОБА_4 в сумі 4116,86 грн. В разі невідшкодування шкоди в добровільному порядку, звернутися до суду щодо відшкодування нанесеної матеріальної шкоди винною особою - колишнім головним бухгалтером ОСОБА_3;
- відкоригувати в обліку зайво нараховані суми нарахувань до державних фондів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування внаслідок завищення витрат по заробітній платі в сумі 1498,54 грн.;
- вилучити зі складу активів (списати з балансу) підприємств відповідно до чинного законодавства вартість майна, по якому встановлено недостачу в сумі 252145,63 грн. внаслідок фактів розкрадання, по яким наявні матеріали листування з правоохоронними органами після узгодження з власником майна підприємства - Костянтинівською міською радою.
У іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Вступна та резолютивна частина постанови проголошена у судовому засіданні 14 червня 2012р. Постанова виготовлена в повному обсязі 19 червня 2012р.
Суддя Бєломєстнов О. Ю.