ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 травня 2012 р. Справа № 2011/2а-6449/11Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Макаренко Я.М.
Суддів: Шевцової Н.В. , Мінаєвої О.М.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради на постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 07.07.2011р. по справі № 2011/2а-6449/11
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради , Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної держадміністрації
про стягнення щорічної разової грошової допомоги,
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 07.07.2011 року часткове задоволено позов ОСОБА_1. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського районну Харківської міської ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок щорічної разової грошової допомоги у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та провести відповідні нарахування і виплати на його користь недоплаченої йому, як інваліду війни 2 групи, щорічної разової грошової допомоги за 2011 рік і у подальшому.
Зобов'язано Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної держадміністрації здійснити ОСОБА_1 перерахунок щорічної разової грошової допомоги у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та провести відповідні нарахування і виплати на його користь недоплаченої йому, як інваліду війни 2 групи, щорічної разової грошової допомоги за 2011 рік і у подальшому.
Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
Колегія суддів заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, в частині задоволення позову, та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги не підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач є інвалідом війни ІІ групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1
Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з того що позивач має право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік, відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" .
Колегія суддів частково погоджується з висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня інвалідам війни ІІ групи інвалідності виплачується разова грошова допомога у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Між тим, у 2011 року допомога до 5 травня позивачу призначена, нарахована та виплачена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 341 "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" від 04.04.2011р., в розмірі 580 грн., що значно зменшує розмір передбачених законом виплат.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положенням ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, колегія суддів дійшла висновку, що при визначенні розміру щорічної разової грошової допомоги застосуванню підлягають норми Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а не постанова Кабінету Міністрів України № 341 "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань", яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Враховуючи викладене, колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги щодо правомірності нарахування та виплати позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня, в розмірах встановлених Постановою Кабінету Міністрів України.
Вихідним критерієм розрахунку допомоги виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом про Державний бюджет України. Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано не взяв до уваги положення ч.3 ст.28 зазначеного Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання разової грошової допомоги до 5 травня, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено ст. Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" .
Між тим, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського районну Харківської міської ради здійснити нарахування та виплату, а Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної держадміністрації здійснити - перерахунок ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, виходячи з наступного.
В апеляційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського районну Харківської міської ради зазначило, що відповідно до покладених на нього завдань призначає та організовує виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, а саме формує списки громадян та направляє для виплати щорічної разової грошової допомоги до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, а Центром проводиться нарахування, оформлення виплатних документів, їх подальша відправка до відділів зв'язку та банківських установ, складання звітів.
Виходячи з наведеного, Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського районну Харківської міської ради зобов'язане призначити, а Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної держадміністрації - нарахувати та виплатити позивачу щорічну разову грошову допомогу в розмірі встановленому ч. 5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Таким чином, помилковим є висновок суду першої інстанції щодо зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського районну Харківської міської ради здійснити нарахування та виплату, а Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної держадміністрації здійснити - перерахунок ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня.
Крім того, колегія судів вважає безпідставним висновок суду першої інстанції щодо зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського районну Харківської міської ради та Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної держадміністрації і в подальшому проводи призначення, нарахування та виплату ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. На момент звернення до суду позивач не мав підстав вважати, що відповідач порушуватиме в майбутньому його законні права та інтереси.
Таким чином, суд апеляційної інстанції вважає, що в даному випадку відсутнє порушення прав позивача, отже підстав для задоволення позову в частині покладення на Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського районну Харківської міської ради та Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної держадміністрації зобов'язання і в подальшому нараховувати та проводити відповідні виплати в розмір визначеному ч. 5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" немає.
Таким чином, через порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню в частині задоволення позову, із прийняттям нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради задовольнити частково.
Постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 07.07.2011р. по справі № 2011/2а-6449/11 скасувати в частині задоволення позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського районну Харківської міської ради, Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної держадміністрації про зобов'язання здійснити перерахунок, нарахування та виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня.
Прийняти нову постанову, якою частково задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського районну Харківської міської ради, Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної держадміністрації про зобов'язання здійснити перерахунок, нарахування та виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського районну Харківської міської ради провести перерахунок, а Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної держадміністрації - нарахування та виплату ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік, відповідно ч. 5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту" в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленому ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_2 - відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Макаренко Я.М.Судді(підпис) (підпис) Шевцова Н.В. Мінаєва О.М.
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Макаренко Я.М.