ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"20" червня 2012 р.Справа № 26/17-5048-2011
За позовом Прокурора Роздільнянського району Одеської області в інтересах держави в особі Лиманської селищної ради Роздільнянського району Одеської області;
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ГІДРОСЕРВІС-2000";
про визнання недійсним договору
Суддя Горячук Н.О.
Представники:
Від прокурора: за посв. Коломійчук І.О.;
Від позивача Лиманської селищної ради Роздільнянського району Одеської області: не з'явився;
Від відповідача: за дов. ОСОБА_3;
Суть спору: Прокурор Роздільнянского району Одеської області в інтересах держави в особі Лиманської селищної ради Роздільнянского району Одеської області звернувся до господарського суду Одеської області з позовом про визнання недійсним договору № 275 від 05.10.2008р. по виконанню робіт з гідрохімічного очищення системи опалення житлових будинків військового містечка селища Лиманське Роздільнянського району Одеської області укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "ГІДРОСЕРВІС-2000" та Лиманською селищною радою Роздільнянського району Одеської області, як укладеного з перевищенням повноважень.
Відповідач проти позову заперечує посилаючись на те, що договір укладений відповідно до вимог діючого законодавства так як відповідно до п. 43 ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування" питання щодо затвердження договорів укладених селищним головою від імені ради не підпадає до виключної компетенції ради, а тому не повинні затверджуватись на пленарних засіданнях ради, крім того відповідач просить суд застосувати строки позовної давності, бо позивач звернувся до суду з позовом 15.12.2011р., а договір укладений 05.10.2008р.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін встановлено наступне:
05 жовтня 2008р. Товариство з обмеженою відповідальністю "ГІДРОСЕРВІС-2000" та Лиманська селищна рада Роздільнянського району Одеської області в особі голови Жарікова Є.С. уклали договір № 275 (далі -договір ), згідно якого „Замовник" (Позивач) доручає, а „Підрядник" (Відповідач) приймає не себе зобов'язання по виконанню робіт з гідрохімічного очищення системи опалення житлових будинків військового містечка селища Лиманське Роздільнянського району Одеської області.(п. 1.1 договору)
Роботи проводяться з матеріалів підрядника, якщо інше не передбачено даним договором. (п.1.2. договору).
Замовник зобов'язується прийняти та оплатити вище перелічені роботи згідно актів виконаних робіт. (п.1.3. договору).
Кінцева вартість робіт визначається на підставі складеного кошторису, який розробляється підрядником і подається на затвердження замовнику. Затверджений кошторис є невід'ємною частиною даного договору. (п.п.2.2.-2.3. договору).
Вартість робіт визначена у сумі 237949,00грн. (п. 2.3. договору).
Пунктом 3.1 договору встановлено, що розрахунок за проведені роботи проводиться відповідно до актів форми №КБ-2в, КБ-3. Розрахунки по даному договору проводяться з врахуванням діючих коефіцієнтів на кожен вид роботи (п.3.2. вказаного розділу).
Кінцевий розрахунок по договору проводиться замовником після повного виконання робіт, включаючи усунення виявлених в процесі приймання недоліків, але не пізніше 12.12.2008р. (п.3.4 договору)
Договір набуває чинності з моменту підписання та діє до повного виконання сторонами робіт та своїх зобов'язань по даному договору. (п.4.1. договору).
Відповідно до п.4.2. договору підрядник приступає до виконання роботи, передбаченої п.1.1. договору у терміни, передбачені усною домовленістю сторін. Усі додатки до цього договору набирають чинності з моменту їх підписання уповноваженими представниками сторін та діють впродовж терміну дії договору.
Підрядник зобов'язується виконати передбачені договором роботи згідно з ДБН, відповідно до затвердженої в установленому порядку проектно кошторисної документації і здати „Замовнику" в обумовлений договором термін. (п.6.1 договору).
Пунктом 6.1.2 договору передбачено, що підрядник зобов'язаний надати в організацію що фінансує, роботи, всі необхідні первинні документи для перевірки фактичної вартості виконаних робіт.
Зі сторони замовника договір підписаний головою Лиманської селищної ради Роздільнянського району Одеської області Жаріковим Є.С., а зі сторони підрядника - директором Хижняк О.А.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що прокуратурою Роздільнянського району проведено перевірку якою встановлено, що договір №275 від 05.10.2008р. укладений з перевищенням головою Лимарської селищної ради Жаріковим Є.С. своїх повноважень, оскільки на пленарних засіданнях сесії Лиманської селищної ради питання щодо затвердження договору №275 від 05.10.2008р., не розглядалось та у встановленому законом порядку договір не затверджувався, бюджетних призначень та бюджетних асигнувань на оплату виконаних робіт за даним договором, рішенням про місцевий бюджет Лиманської селищної ради на 2008р. не передбачалось.
Питання про затвердження договорів, укладених сільським, селищним, міським головою від імені ради з питань віднесених до її виключної компетенції вирішуються на пленарних засіданнях ради. (ст. 23 Закону України „Про місцеве самоврядування")
Відповідно до ст.42 Закону України "Про місцеве самоврядування"міський голова є розпорядником бюджетних коштів та використовує їх лише за призначенням, визначеним радою.
Пунктом 43 ст. 23 Закону України „Про місцеве самоврядування" передбачено, що на пленарних засіданнях сільської, селищної міської ради вирішуються питання про затвердження договорів, укладених сільським, селищним, міським головою від імені ради з питань віднесених до її виключної компетенції.
Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання щодо затвердження місцевого бюджету, внесення змін до ствердження звіту про виконання відповідного бюджету. (п. 23 ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування")
Міський голова є розпорядником бюджетних коштів, та використовує їх лише за призначенням визначеним радою. (п. 13 ст. 42 Закону України „Про місцеве самоврядування").
Згідно зі ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, яке встановлюється рішенням про місцевий бюджет у порядку, визначеному Кодексом. Розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, за якими розпорядником бюджетних коштів взято зобов'язання без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та Законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), є недійсним, за такими операціями не виникають бюджетні зобов'язання та не утворюється бюджетна заборгованість (ч. 3 ст. 48 Бюджетного кодексу України). Зобов'язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та Законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), не вважаються бюджетними зобов'язаннями і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Перевіркою, проведеною Прокуратурою Роздільнянського району Одеської області, встановлено, що на пленарних засіданнях сесії Лиманської селищної ради питання про затвердження договору №275 від 05.10.2008р. по виконанню робіт з гідрохімічного очищення системи опалення житлових будинків військового містечка селища Лиманське Роздільнянського району Одеської області, який був укладений Лиманським селищним головою Жаріковим Є.С. не розглядалось та відповідно такий договір, у встановленому чинним законодавством порядку не затверджувався, бюджетних призначень та бюджетних асигнувань на оплату виконаних робіт за вказаним договором рішенням про місцевий бюджет Лиманської селищної ради на 2008 рік не передбачалось. Таким чином, договір №275 від 05.10.2008р. по виконанню робіт з гідрохімічного очищення системи опалення житлових будинків військового містечка селища Лиманське Роздільнянського району Одеської області від 05.10.2008р. є недійсним, по ньому у відповідача не виникло зобов'язання оплатити надані послуги за рахунок бюджетних коштів.
Бюджетних призначень та бюджетних асигнувань на оплату виконаних робіт за договором №275 від 05.10.2008р., рішенням про місцевий бюджет Лиманської на 2008 рік не передбачалось. Цей факт підтверджується зведеним кошторисом Лиманської селищної ради на 2008 рік та річним бюджетним розписом видаткової частини бюджету на 2008 рік.
Пунктом 5.1 Порядку обліку зобов'язань розпорядників бюджетних коштів в органах ДКУ передбачено, що зобов'язання, узяті розпорядниками бюджетних коштів без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, не вважаються бюджетними зобов'язаннями та не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Узяття таких зобов'язань є порушенням бюджетного законодавства.
Згідно ч.1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3, 5, 6 ст.203 цього Кодексу.
Загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину визначені статтею 203 Цивільного кодексу України, ними зокрема є наступні: зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства, особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності, волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі, правочин має вчинятися у формі, встановленій законом, має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Відповідно до ст. 241 Цивільного кодексу України правочин, вчинений представником з перевищенням повноважень, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки особи, яку він представляє, лише у разі наступного схвалення правочину цією особою. Правочин вважається схваленим зокрема, у разі, якщо особа, яку він представляє, вчинила дії, що свідчать про прийняття його до виконання. Наступне схвалення правочину особою, яку представляють, створює, змінює і припиняє цивільні права та обов'язки з моменту вчинення правочину.
Враховуючи викладене, а саме той факт, що Лиманським селищним головою Жаріковим Є.С. договір №275 від 05.10.2008р. був підписаний з порушенням вимог викладеного діючого законодавства позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню. Судові витрати покладаються на відповідача згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України.
Заява відповідача про застосування строків позовної давності судом відхилена, оскільки про факт укладення договору №275 від 05.10.2008р. по виконанню робіт з гідрохімічного очищення системи опалення житлових будинків військового містечка селища Лиманське Роздільнянського району Одеської області з перевищенням повноважень прокуратурі Роздільнянського району стало відомо лише зі звернення Лиманського селищного голови 03.08.2011р.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати договір №275 від 05.10.2008р. по виконанню робіт з гідрохімічного очищення системи опалення житлових будинків військового містечка селища Лиманське Роздільнянського району Одеської області укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "ГІДРОСЕРВІС-2000" та Лиманською селищною радою Роздільнянського району Одеської області недійсним, як укладений з перевищенням повноважень.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ГІДРОСЕРВІС-2000" (01105, м. Київ, Залізничне шосе, 47; р/р 26000060295667 Печерська філія КБ „Приватбанк" м. Київ, МФО 300711, код ЄДРПОУ 33744854) до державного бюджету України (р/р 31210206783008 отримувач ГУ ДКСУ в Одеській області, банк отримувача ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, ЄДРПОУ 37607526, код класифікації 22030001) 1073 /одна тисяча сімдесят три/ грн. 00коп. судового збору.
Наказ видати згідно зі ст. 116 ГПК України.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 85 ГПК України.
Повний текст рішення складений 25.06.2012р.
Суддя Горячук Н.О.