ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
УХВАЛА
про порушення провадження у справі
"21" червня 2012 р.
Справа № 5017/1836/2012
Суддя Желєзна С.П., розглянувши матеріали вх. № 2731/2012
за позовом: інспекції державного архітектурно –будівельного контролю в Одеській області
до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю „Сталь і папір термінал”
про зобов’язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області звернулась до господарського суду Одеської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю „Сталь і папір термінал” про зобов’язання привести у первісний стан самовільно реконструйований внутрішньодворовий флігель з розширенням за адресою: м. Одеса, вул. Гоголя, 12.
При цьому, звертаючись до суду із даним позовом, інспекцією державного архітектурно –будівельного контролю в Одеській області було одночасно подано клопотання про надання відстрочки по сплаті судового збору за звернення до суду із даними позовними вимогами. В обґрунтування вказаного клопотання позивач посилається на той факт, що інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області є установою, яка фінансується за рахунок коштів державного бюджету відповідно до затвердженого в установленому порядку кошторису видатків. Позивач наголошує, що до складу його видатків на поточний рік не увійшли витрати на оплату судового збору за звернення до суду із позовами з метою виконання покладених на нього функцій держави, в той час як приписами Закону України „Про судовий збір” не передбачено спеціальних пільг для позивача щодо сплати судового збору. В свою чергу, нецільове використання коштів інспекції державного архітектурно –будівельного контролю призведе до порушень бюджетного законодавства.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 57 ГПК України (в редакції Закону України від 08.07.2011р. № 3674-VI, яка набрала чинності з 01.11.2011р.; далі по тексту –ГПК України) до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку та розмірі.
Положеннями ст. 44 ГПК України передбачено, що судові витрати складаються з судового збору, сум, що підлягають сплаті за проведення судової експертизи, призначеної господарським судом, витрат, пов'язаних з оглядом та дослідженням речових доказів у місці їх знаходження, оплати послуг перекладача, адвоката та інших витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
В свою чергу, у відповідності до ст.ст. 1 –3 Закону України „Про судовий збір” від 08.07.2011р. № 3674-VI (з наступними змінами та доповненнями; далі по тексту - Закон України „Про судовий збір”) судовим збором є збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів і включається до складу судових витрат. Платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду. Судовий збір справляється зокрема за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно зі ст. 8 Закону України „Про судовий збір” враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до ст. 10 Закону України „Про архітектурну діяльність” від 20 травня 1999 року N 687-XIV (з наступними змінами та доповненнями) для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд. Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція України та її територіальні органи (далі - інспекції державного архітектурно-будівельного контролю).
В свою чергу, згідно зі ст. 38 Закону України „Про регулювання містобудівельної діяльності” 17 лютого 2011 року N 3038-VI (з наступними змінами та доповненнями) у разі виявлення факту самочинного будівництва об'єкта, перебудова якого з метою усунення істотного відхилення від проекту або усунення порушень законних прав та інтересів інших осіб, істотного порушення будівельних норм є неможливою, посадова особа відповідної інспекції державного архітектурно-будівельного контролю видає особі, яка здійснила (здійснює) таке будівництво, припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил з визначенням строку для добровільного виконання припису. У разі якщо особа в установлений строк добровільно не виконала вимоги, встановлені у приписі, інспекція державного архітектурно-будівельного контролю подає позов до суду про знесення самочинно збудованого об'єкта та компенсацію витрат, пов'язаних з таким знесенням.
Таким чином, звернення територіальних органів інспекції державного архітектурно-будівельного контролю до суду із позовами про знесення самочинно збудованих об’єктів є способом здійснення державного архітектурно-будівельного контролю компетентним державним органом з метою недопущення порушень законодавства у відповідній сфері суспільних правовідносин.
В свою чергу, відсутність встановлених законодавством пільг щодо сплати судового збору територіальними органами інспекції державного архітектурно-будівельного контролю унеможливлює здійснення покладених на них приписами ст. 38 Закону України „Про регулювання містобудівельної діяльності” повноважень щодо вжиття заходів реагування у випадку виявлення самочинного будівництва.
З огляду на викладені обставини, а також приймаючи до уваги, що інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області було подано до господарського суду даний позов в порядку ст. 38 Закону України „Про регулювання містобудівельної діяльності” з метою вжиття заходів реагування за наслідком виявлення факту самочинного будівництва, господарський суд керуючись ст. 8 Закону України „Про судовий збір” дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення клопотання Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області та надання останній відстрочки сплати судового збору в сумі 1073 грн. за звернення до суду із даними позовними вимогами до прийняття рішення по даній справі.
Враховуючи, що позовна заява інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області оформлена у відповідності до встановлених ст.ст. 56, 57 ГПК України вимог, а також враховуючи надання позивачу відстрочки сплати судового збору, суд визнає подані матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду.
Керуючись ст.ст. 64, 65 Господарського процесуального кодексу України, ст. 8 Закону України „Про судовий збір” суд, -
У Х В А Л И В :
1. Надати інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області відстрочку сплати судового збору в сумі 1 073 грн. за звернення до суду із даним позовом до прийняття рішення по справі.
2. Прийняти позовну заяву до розгляду та порушити провадження у справі.
3. Справу призначити до розгляду в засіданні на 04.07.2012р. о 10 год. 15 хв.
Засідання відбудеться в приміщенні господарського суду в залі судових засідань № 14 за адресою: 65119, м. Одеса, пр. Шевченка, 29, 5й поверх, тел. 307-977.
4. Зобов’язати надати у судове засідання:
а) позивача:
б) відповідача: відзив на позов в порядку ст. 59 ГПК України та докази його направлення
позивачу; правове обґрунтування доводів та заперечень.
5. Явка представників сторін обов’язкова.
Суддя Желєзна С.П.