Рішення № 24928808, 19.06.2012, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
19.06.2012
Номер справи
5013/517/12
Номер документу
24928808
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" червня 2012 р.Справа № 5013/517/12 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Макаренко Т.В., розглянувши матеріали справи № 5013/517/12

за позовом: Публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", м. Кіровоград, від імені якого діє Онуфріївський район електричних мереж, смт. Павлиш

до відповідача: Управління праці та соціального захисту населення Онуфріївської районної державної адміністрації, Кіроовградська область, смт. Онуфріївка

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:

- Головне Управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської обласної адміністрації, м. Кіровоград,

- Управління державної казначейської служби України в Онуфріївському районі Кіровоградської області, смт. Онуфріївка, Кіровоградська область,

про стягнення 16908,48 грн.

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_1, довіреність № 11528/07 від 27.12.2011р.;

від позивача: ОСОБА_2,довіреність № 5384/07 від 12.06.2012р.

від відповідача: участі не брали;

від третіх осіб: участі не брали;

Відповідач та треті особи належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи за юридичними адресами, про що свідчать наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштових відправлень, але не скористались правом на участь представника у судовому засіданні.

Відповідач звернувся до суду із клопотання від 12.06.2012 року про здійснення розгляду справи без участі представника управління праці та соціального захисту населення Онуфріївської районної державної адміністрації.

Третя особа - Головне управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської облдержадміністрації у своєму поясненні № 05-02/50-3722 від 18.06.2012 року просить слухати справу без участі представника головного управління.

Публічним акціонерним товариством "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Онуфріївський район електричних мереж подано позов до управління праці та соціального захисту населення Онуфріївської районної державної адміністрації про стягнення заборгованості в сумі 16908,48 грн. за надані пільги з оплати за спожиту електроенергію працівниками міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років та особам рядового та начальницького складу державної пожежної охорони, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років.

Відповідач у своєму відзиві № 1078 від 12.06.2012р. позов заперечив повністю. В обгрунтування своїх заперечень зазначив, що відповідно до ст. 176 Цивільного кодексу України юридичні особи, створені державою, не відповідають за зобов'язання держави, тому питання щодо виконання рішення Конституційного Суду України повинно, на думку відповідача, вирішуватися на загальнодержавному рівні. Управління праці та соціального захисту населення Ульяновської районної державної адміністрації, як головний розпорядник бюджетних коштів, відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256, проводить розрахунки з організаціями, надавачами послуг, в межах обсягів передбачених державним бюджетом на відповідний рік.

Відповідач також посилається на постанову КМУ від 01.08.1996 року № 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати", якою встановлено норми користування житлово-комунальними послугами, в межах яких надаються пільги на оплату житлово-комунальних послуг, в тому числі споживання електроенергії (абз.2п.1) на комунально-побутові потреби. Зазначена постанова, вказує відповідач, не передбачає виключень, а тому визначені цією постановою норми пільгового споживання житлово-комунальних послуг поширюються на всі категорії звільнених зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівників міліції, особам рядового та начальницького складу державної пожежної охорони звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років.

Розрахунки, надані РЕМ, за фактично надані пільги звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівникам міліції та працівникам пожежної охорони за період з 1 жовтня 2009 року по 1 березня 2012 року, проведені без врахування норм користування електроенергією, тому після автоматизованої звірки за допомогою програмного комплексу Міністерства праці та соціальної політики України ЄДАРП прийнято до розрахунку та здійснено відшкодування за надані пільги по факту надання послуги в межах встановлених норм.

Просить відмовити в задоволенні позовниї вимог повністю .

Третя особа - управління державної казначейської служби України в Онуфріївському районні Кіровоградської області надіслало до суду пояснення № 03-18/966 від 15.06.2012 року в яких вказує на те, що управління праці та соціального захисту населення Онуфріївської районної державної адміністрації є розпорядником бюджетних коштів, що обслуговуються в управління Державної казначейської служби України в Онуфріївському районі. . Крім того, третя особа вважає, що рішення з даного господарського спору ніяким чином не вплине на права або обов'язки управління державної казначейської служби України в Ульяновському районні Кіровоградської області.

Зазначає, що у разі прийняття рішення про стягнення заборгованості з Управління праці та соціального захисту населення Онуфріївської РДА на користь ПАТ "Кіровоградобленерго", Управління Державної казначейської служби України в Онуфріївському районі буде діяти на підставі Постанови КМУ від 03.08.2011 р. № 845 "Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ", а саме здійснювати безспірне списання коштів з рахунків боржника через виконавчу службу у разі подання до органів казначейства платіжним вимог.

Третя особа - Головне управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської облдержадміністрації у своєму поясненні № 05-02/50-3722 від 18.06.2012 року просить відмовити у задоволенні позовних вимог ПАТ "Кіровоградобленерго" щодо стягнення з управління праці та соціального захисту населення Онуфріївської райдержадміністрації по невідшкодуванню пільг з оплати за спожиту електричну енергію в сумі 16 908,48 грн. з огляду на те, що розрахунки, надані РЕМ, за фактично надані пільги звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівникам міліції та працівникам пожежної охорони за період з 1 жовтня 2009 року по 1 березня 2012 року, проведені без врахування норм користування електроенергією, встановлених постановою КМУ від 01.08.1996 року № 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати".

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, обговоривши усі обставини справи, оцінивши подані сторонами докази, господарський суд, -

В С Т А Н О В И В :

Відповідно до частин четвертої, сьомої статті 22 Закону України "Про міліцію" працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива в межах норм, встановлених законодавством (частина четверта статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законом N107-VI від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р.); за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом за умови, якщо середньомісячний сукупний доход сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (частина сьома статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законами N 2484-12 від 19.06.92 р., N107-VI від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р.). До прийняття змін, визнаних Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р. неконституційними, частини четверта та сьома зазначеної статті були викладені в наступній редакції: "працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива; за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом".

Частинами шостою, сьомою статті 22 Закону України "Про пожежну безпеку" передбачено, що особовому складу державної пожежної охорони та членам їх сімей надається 50-відсоткова знижка плати за жилу площу, комунальні послуги, а також паливо в межах норм, встановлених законодавством, за умови, якщо розмір наданих пільг у грошовому еквіваленті разом із середньомісячним сукупним доходом цієї особи за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (частина шоста статті 22 в редакції Закону N107-VI від 28.12.2007 р. - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р.); за особами рядового та начальницького складу державної пожежної охорони, звільненими зі служби за віком, через хворобу або за вислугою років, зберігається право на пільги відповідно до цього Закону за умови, якщо середньомісячний сукупний доход сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (частина сьома статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законом N107-VI від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р. До прийняття змін, визнаних Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р. неконституційними, зазначені частини статті 22 вказаного Закону було викладено в наступній редакції: "Особовому складу державної пожежної охорони та членам їх сімей надається 50-відсоткова знижка плати за жилу площу, комунальні послуги, а також паливо. За особами рядового та начальницького складу державної пожежної охорони, звільненими зі служби за віком, через хворобу або за вислугою років, зберігається право на пільги відповідно до цього Закону".

Із змісту зазначених вище норм вбачається, що особам рядового та начальницького складу державної пожежної охорони, звільненим зі служби за віком, через хворобу або за вислугою років, працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років надано право на отримання 50-відсоткової знижки плати за комунальні послуги, при цьому обмеження обсягу наданих пільг нормами, встановленими законодавством, рішенням Конституційного Суду України по справі №1-28/2008 від 22.05.2008 р.№10-рн/2008 визнано неконституційними.

ПАТ "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Онуфріївський район електричних мереж (яке є правонаступником відкритого акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", що підтверджується наданими суду доказами) в період з 1 жовтня 2009 року по 1 березня 2012 року постачало споживачам, що користуються пільгами у відповідності до зазначених вище норм, електричну енергію на загальну суму 16 908,48 грн., з яких: по категорії № 75 "Звільнені зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівники міліції" на суму 20630,39 грн.; по категорії № 95 "Звільнені за служби за віком, хворобою або вислугою років працівники державної пожежної охорони" на суму 864,44 грн.

Причиною спору між сторонами стало питання про правомірність відшкодування уповноваженим органом 16 908,48 грн боргу енергопостачальній організації, що утворився внаслідок постачання електричної енергії пільговим категоріям споживачів.

Порядок відшкодування зазначеного боргу визначено у Бюджетному кодексі України, Законі України "Про Державний бюджет України на 2011", Положенні про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003р. N117 (далі- Положення) та Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.2002 р. №256 (далі- Порядок).

Відповідно до Бюджетного кодексу України під субвенціями розуміють міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному тим органом, який прийняв рішення про надання субвенції (пункт 37 частини 1 статті 2) у Державному бюджеті України можуть передбачатися такі міжбюджетні трансферти місцевим бюджетам: 1) дотація вирівнювання бюджету Автономної Республіки Крим, обласним бюджетам, бюджетам міст Києва та Севастополя, районним бюджетам та бюджетам міст республіканського Автономної Республіки Крим та міст обласного значення; 2) субвенція на здійснення програм соціального захисту; 3) субвенція на компенсацію втрат доходів бюджетів місцевого самоврядування на виконання власних повноважень внаслідок надання пільг, встановлених державою; 4) субвенція на виконання інвестиційних проектів; 5) інші субвенції (частина 1 статті 97).

Статтею 39 Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" передбачено, що за рахунок субвенції з Державного бюджету України на фінансування пільг та субсидій населенню на оплату електроенергії, природного і скрапленого газу та житлово-комунальних послуг.

Згідно пунктів 10, 11 Положення підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою "2-пільга"; уповноважений орган щомісяця: 1) звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації; 2) після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає: реєстр погашення заборгованості перед підприємствами та організаціями, що надають послуги, згідно з формою "5-пільга" та реєстр розрахунків згідно з формою "7-пільга"; акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги згідно з формою "3-пільга"; 3) до 15 числа подає: фінансовим органам районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських рад акти звіряння розрахунків згідно з формою "3-пільга".

Із матеріалів справи вбачається, що позивачем було дотримано правил вищевказаного порядку, зокрема в частині подання до уповноваженого органу розрахунків вартості послуг, наданих пільговикам згідно з формою "2-пільга", що не заперечується відповідачем.

Механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо пільг в тому числі працівникам міліції, а також звільненим із служби за віком, хворобою або вислугою років за рахунок субвенцій з державного бюджету врегульовано Порядком.

У відповідності до пункту 3 Порядку головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).

В силу пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. №256, якою затверджено зазначений Порядок, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів ведуть персоніфікований облік отримувачів за видами пільг в тому числі звільненим із служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони, а також здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі отриманих від них щомісячних звітів щодо послуг, наданих отримувачам, які мають право на відповідні пільги.

Доводи відповідача відносно того, що останній не відповідає за зобов'язання держави та як головний розпорядник бюджетних коштів, відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256, проводить розрахунки з організаціями, надавачами послуг, в межах обсягів передбачених державним бюджетом на відповідний рік, господарським судом не приймаються.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій визначено Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".

Посилання відповідача та 3-ї особи- Головного Управління праі та соціального захисту населення Онуфріївської РДА на постанову КМУ від 01.08.1996р. № 879 спростовуються наступним.

Частиною другою ст. 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" визначено, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Рішенням Конституційного Суду України від 19.06.2001, № 9-рп/2001 визначено, що Україна є правовою державою (стаття 1 Конституції України), а в правовій державі існує сувора ієрархія нормативних актів, відповідно до якої постанови та інші рішення органів виконавчої влади мають підзаконний характер і не повинні викривляти сутність та зміст законів. Пунктами 1 і 6 частини першої статті 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, засади регулювання праці тощо.

У Рішенні Конституційного Суду України від 25.01.2012, № 3-рп/2012 визначено що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

На даний час Кабінетом Міністрів України, з урахуванням п. п. 3, 4, 5, 6, ч. 1 ст. 4, ч. 1 ст. 102 Бюджетного кодексу України, п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", не встановлено відповідного порядку розміру відсоткової знижки, яку б необхідно було застосовувати до вказаної категорії осіб.

Постанова Кабінету Міністрів України від 01.08.96 № 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати", на яку посилається відповідач у своєму відзиві на позов, суперечить нормам Законів України "Про міліцію", "Про пожежну безпеку" і не є порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України на виконання названих норм Бюджетного кодексу України та Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік".

Статтею 19 вказаного Закону визначено, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго" є правонаступником відкритого акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", що підтверджується наданими суду доказами.

Частиною шостою ст. 17 Закону України "Про електроенергетику" збитки енергопостачальників від надання пільг з оплати за спожиту електричну енергію окремим категоріям побутових споживачів відшкодовуються за рахунок джерел, визначених законодавчими актами, які передбачають відповідні пільги.

З огляду на викладені вище положення чинного законодавства та враховуючи відсутність в матеріалах справи належних в розумінні статті 34 Господарського процесуального кодексу України доказів проведення розрахунків уповноваженого органу з позивачем, як підприємством, що надає послуги, позовні вимоги заявлені обґрунтовано і підлягають задоволенню повністю в сумі 16 908,48 грн, з яких: по категорії № 75 "Звільнені зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівники міліції" на суму 20630,39 грн.; по категорії № 95 "Звільнені за служби за віком, хворобою або вислугою років працівники державної пожежної охорони" на суму 864,44 грн.

Згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача повністю.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 33,34,44,49, 82-95, 116, 117 ГПК України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Онуфріївської районної державної адміністрації, Кіровградська область, 28100, Кіровоградська область, смт. Онуфріївка, вул. 40 років Перемоги,37, код ЄДРПОУ 03197824 на користь публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", 25015, м. Кіровоград, пр.Комуністичний,15, від імені якого діє Онуфріївський район електричних мереж, 28100, Кіровоградська область, смт. Павлиш, вул.Леніна,127, код ЄДРПОУ 23226362 заборгованість в сумі 16 908,48 грн.на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання № 260363181425 в філії - Кіровоградське облуправління ВАТ "Ощадбанк", МФО 323475, код ЄДРПОУ 2322636 , судовий збір в сумі 1609,50 грн на поточний рахунок № 26002057000542 у Кіровоградській філії КБ "Приватбанк", МФО 323583, код ЄДРПОУ 23226362.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили та направити стягувачу.

Згідно ч. 5 ст. 85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.

Повне рішення складено 25.06.2012 року.

Суддя Т. В. Макаренко