ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
21.06.12р. Справа № 33/5005/4287/2012
За позовом Прокурора м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради, м. Дніпродзержинськ
до Приватного підприємства "НД - Буд", м. Дніпропетровськ
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
Суддя Рудовська І.А.
Представники:
від прокурора: Рудовол Т.С. - посвідчення № 135 від 02.09.2009 р.
від позивача: ОСОБА_1 дов. № 01-17/2/21вих від 11.01.2012 року
від відповідача: представник не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Прокурор м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради (далі-позивач) звернувся до господарського суду з позовом до приватного підприємства "НД- Буд" (далі-відповідач) і просить внести зміни до п. 1.4. договору оренди земельної ділянки від 10 грудня 2002року (державна реєстрація від 16.12.2002 №0626), укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Приватним підприємством "НД - Буд" (код ЄДРПОУ 25018946), виклавши його в наступній редакції: " п. 1.4 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 14.03.2012 становить 2792976, 45 грн. Внести зміни до п.3.1 договору оренди земельної ділянки від 10 грудня 2002року (державна реєстрація від 16.12.2002 №0626), укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Приватним підприємством "НД - Буд" (код ЄДРПОУ 25018946), виклавши його в наступній редакції "п.3.1. Річна орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні п'ятикратного земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, у розмірі 139648,80 грн./рік -без ПДВ, а з урахуванням пільги -у розмірі 111719,05 грн./рік без ПДВ, яка застосовується відповідно до рішення Дніпродзержинської міської ради від 27.05.2011 №116-08/VІ "Про плату за землю".
Прокурор в судовому засіданні підтримує позовні вимоги та просить суд їх задовольнити.
Позивач в судовому засіданні підтримує позовні вимоги Прокурора та просить суд їх задовольнити.
В свою чергу, повноважний представник відповідача в судове засідання не з'явився, відзив на позов та інші витребувані документи до суду не надав. Жодних пояснень щодо причини неявки або інших клопотань до господарського суду не надходило. Але, в матеріалах справи знаходиться конверт , який повернуто поштою з відміткою "за зазначеною адресою адресата не розшукано".
Господарським судом було зроблено Спеціальний витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, відповідно якого адреса відповідача співпадає з адресою зазначеною в позовній заяві, та на яку судом направлялась копія ухвали господарського суду від 15.05.2012р., від 31.05.2012 р.
Як зазначено в п. 9.1. постанови № 18 Вищого господарського суду України від 26.12.11р., особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 Господарського процесуального кодексу України.
Таким чином, суд вважає, що про день, час та місце розгляду справи відповідач повідомлений належним чином, оскільки судом було належним чином виконано вимоги ч.1 ст. 64 та ст. 87 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку з чим суд вважає за можливе розглянути справу в даному судовому засіданні без участі повноважного представника відповідача за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
В судовому засіданні 21.06.12р. оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення, згідно зі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
10 грудня 2002 року між Позивачем (Орендодавець) та Відповідачем (Орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки (далі-Договір), відповідно до п.1.1 якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне володіння і користування земельну ділянку площею 0,2035 га, що знаходиться за адресою: пр. Металургів 2а, згідно з планом земельної ділянки (кадастровий номер: 12104366:01:011:0046). Зазначений договір оренди земельної ділянки зареєстрований 16.12.2002 року за № 0626.
Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення Дніпродзержинської міської ради №64-03/ХХІУ від 27.09.2002 року (п. 1.2 Договору).
Відповідно до п.1.4 Договору, грошова оцінка земельної ділянки на момент укладення цього договору становить 724771 грн.
Договір укладається на термін до 27.09.2012р. (п.2.1 договору).
Відповідно до п.3.1 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 10146, 79 грн./рік, що становить 845, 57 грн/міс і вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту.
Умовами п.п.7.1, 7.6 Договору встановлено, що зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін, а у разі недосягнення згоди щодо умов договору, його дострокового розірвання на вимогу заінтересованої сторони та інші спори вирішуються в судовому порядку.
З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до ст. 288 вказаного кодексу встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки; (ст. 288.5).
Згідно статті 290 Податкового кодексу України, плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.
З метою визначення розмірів плати за землю для забезпечення економічного регулювання земельних відносин у місті, на підставі Закону України "Про оцінку землі" Дніпродзержинською міською радою прийнято рішення від 15.12.2010 №07-02/УІ "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ". Згідно зазначеного рішення міською радою вирішено застосовувати з 1 липня 2011 року для визначення плати за землю базову вартість 1 кв.м земель міста у розмірі 202,37 грн. Також, зазначеним рішенням міської ради вирішено зобов'язати землекористувачів одержати в управління Держкомзему у м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області довідки про визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які знаходяться в їх користуванні, та надати їх до управління земельних відносин міської ради для підготовки документів щодо перегляду річної орендної плати в чинних договорах оренди земельних ділянок.
27.05.2011 року Дніпродзержинською міською радою, з метою вдосконалення земельних відносин у сфері оренди землі, встановлення економічно обґрунтованих, справедливих, єдиних ставок орендної плати, приведення діючих договорів оренди землі у відповідність до вимог чинного законодавства, забезпечення виконання рішення міської ради від 15.12.2010 №07-02/УІ "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ", ст. 288 Податкового кодексу України, Дніпродзержинська міська рада вирішила (116-08/УІ) затвердити коефіцієнти для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки, розпорядниками яких є Дніпродзержинська міська рада; застосовувати коефіцієнти для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки з 01.07.2011 року.
Зазначеним рішенням міської ради затверджені коефіцієнти, що застосовуються для розрахунку річної орендної плати за землю у відповідності до класифікації видів цільового призначення земель.
Крім того, вказаним рішенням 116-08/УІ Дніпродзержинською міською радою встановлена пільга у розмірі 20% від суми, які відносяться до підрозділу 03.07 згідно класифікації видів цільового призначення земель.
Згідно п. 1.3. Договору оренди земельної ділянки, земельна ділянка відноситься до категорії: для розміщення автозаправочної станції -землі комерційної діяльності (1.11.3).
Таким чином, згідно додатку до рішення від 27.05.2011 №116-08/УІ коефіцієнт, що застосовується для розрахунку річної орендної плати для земель житлової та громадської забудови, які надані під будівництво та обслуговування будівель торгівлі, відповідає підрозділу 03.07 становить 5 (п'ять).
Акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. (ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Позивач вважає, що прийняття Податкового кодексу, яким внесені зміни щодо розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, вказані вище рішення Дніпродзержинської міської ради, є підставою для внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 10.12.2002 року, що і стало причиною спору.
Відповідно до витягу від 05.03.2012 року № 1222 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, нормативна грошова оцінка землі комерційного використання складає суму у розмірі 2 792 976, 45 грн.
Розглянувши позовні вимоги прокурора господарський суд вважає їх такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільними кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст.6 Цивільного кодексу України).
Відповідно до змісту статей 759 та 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Згідно до вимог статті 654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
На час розгляду справи доказів щодо приведення договору оренди земельної ділянки від 10.12.2002 року до вимог діючого законодавства в частині орендної плати за користування земельною ділянкою на рівні чотирикратного розміру земельного податку, у відповідності до вимог ст. 288 Податкового кодексу України та рішень Дніпродзержинської міської ради сторонами суду не надано.
Відповідно до ст. 144 Конституції України рішення, прийняті органом місцевого самоврядування, є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно ст. 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.
Умовами спірного договору передбачені підстави для зміни розміру орендної плати, в тому числі і у випадку, передбаченому законодавством України.
Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").
В матеріалах справи міститься лист з вих. № 01-14вих/197 від 08.08.11р., який позивачем направлявся на адресу відповідача, докази направлення якого містяться в матеріалах справи. Цим листом позивач інформував відповідача про необхідність переукладення договору у зв'язку зі зміною законодавства та зазначав, які дії необхідно для цього зробити відповідачу, а в свою чергу відповідач по невідомим причинам не здійснив жодної дії спрямованої на переукладення даного договору.
Враховуючи, що має місце зміна законодавства щодо визначення розміру орендної плати за користування землею та вказані вище рішення Дніпродзержинської міської ради, суд вважає правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про внесення змін до пункту 3.1 Договору оренди земельної ділянки, який укладено між Дніпродзержинською міською радою та приватним підприємством "НД - Буд", в частині
встановлення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою відповідно до Податкового кодексу України, визначивши її у розмірі п'ятикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України.
Частиною 3 ст. 653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Відповідно до ч.2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Як зазначено в резолютивній частині рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 у справі щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 124 Конституції України (справа про досудове врегулювання спорів), положення частини другої статті 124 Конституції України щодо поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, в аспекті конституційного звернення необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами.
Аналогічна правова позиція узгоджується з позицією Верховного Суду України, яка викладена у постанові від 06.12.2010 року по справі № 2-1/10068-2008, та постановою Вищого господарського суду України від 25.01.2011 року по справі № 14/240-10.
Крім того, щодо правовідносин викладених у позовній заяві стосовно вказаного предмету спору, існує і правова позиція Верховного Суду України, яка викладена у постанові від 27.12.2010 року по справі № 27/15-10, та яка прийнята за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах.
У відповідності до норм ст.111-28 Господарського процесуального кодексу України, рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України.
Невиконання судових рішень Верховного Суду України тягне за собою відповідальність, установлену законом.
Отже нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата на земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає позовні вимоги прокурора такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Витрати по сплаті судового збору слід віднести на відповідача згідно ст. 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст.33, 49, 75, 82-85, 115 -117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги прокурора задовольнити.
Внести зміни до п. 1.4. договору оренди земельної ділянки від 10 грудня 2002року (державна реєстрація від 16.12.2002 №0626), укладеного між Дніпродзержинською міською радою (51931, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, 2, код ЄДРПОУ 24604168) та Приватним підприємством "НД - Буд" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Барикадна, буд. 6, кв. 2 В, код ЄДРПОУ 25018946), виклавши його в наступній редакції: " п. 1.4 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 14.03.2012 становить 2792976, 45 грн.
Внести зміни до п.3.1 Договору оренди земельної ділянки від 10 грудня 2002року (державна реєстрація від 16.12.2002 №0626), укладеного між Дніпродзержинською міською радою (51931, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, 2, код ЄДРПОУ 24604168) та Приватним підприємством "НД - Буд" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Барикадна, буд. 6, кв. 2 В, код ЄДРПОУ 25018946), виклавши його в наступній редакції "п.3.1. Річна орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні п'ятикратного земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, у розмірі 139648,80 грн./рік -без ПДВ, а з урахуванням пільги -у розмірі 111719,05 грн./рік без ПДВ, яка застосовується відповідно до рішення Дніпродзержинської міської ради від 27.05.2011 №116-08/VІ "Про плату за землю".
Стягнути з Приватного підприємства "НД - Буд" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Барикадна, буд. 6, кв. 2 В, код ЄДРПОУ 25018946) в доход Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, р/р 31214206783005 у відділенні банку ГУДКУ в Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 37989269, МФО 805012) суму 1 073 грн. 00 коп. -судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Суддя І.А. Рудовська Дата підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 ГПК України "25" червня 2012р.