ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95000, м.Сімферополь, вул. К.Маркса, 18, к. 320
РІШЕННЯ
Іменем України
12.10.2006
Справа №2-13/14017-2006
За позовом Заступника прокурора АР Крим, м. Сімферополь в інтересах держави в особі Сімферопольської міської ради, м. Сімферополь
До відповідача Державного підприємства “Радіотелевізійний передавальний центр АР Крим”, м. Сімферополь
Про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки.
Суддя Жукова А.І.
ПРЕДСТАВНИКИ:
Від позивача – Новикова Н.В. – фахівець 1 категорії, ю/к., дов. № 24/014-06/109 від 23.01.2006 року.
Від відповідача – Вєрнєзі Д.Н. – представник, дов. пост.
З участю прокурора – Домнікової Я.І. - посвідчення
Сутність спору: Заступник прокурора АР Крим, м. Сімферополь звернувся до ГС АР Крим з позовом в інтересах держави в особі Сімферопольської міської ради, м. Сімферополь до відповідача Державного підприємства “Радіотелевізійний передавальний центр АР Крим”, м. Сімферополь про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач використовує земельну ділянку площею 7 га за адресою: м. Сімферополь вул. Батуріна, 13 без оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку.
Прокурор та позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечує за мотивами, що він є державним підприємством і є об’єктом загальнодержавної власності. У зв’язку з цим у відповідача є потрібність у використанні вказаної земельної ділянки для подальшого розвитку підприємства.
Пояснює, що у теперішній час відповідач уклав договір з ТОВ “Капітель-Проект” на розробку проекту земле відводу відносно відводу земельної ділянки і йде підготовка документів.
Також відповідач посилається на те, що не отримував Акт Держземінспекції АР Крим від 19.05.2006 року, припис від 19.05.2006 року та від 03.08.2006 року.
20.09.2006 року на адресу суду надійшла заява від громадян України – Дмітрієвих, які проживають у м. Сімферополь по вул. Батуріна, 13, про залучення їх до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.
Слухання по справі відкладалось у порядку ст. 77 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, а також думку прокурора, який вважає, що позов підлягає задоволенню, суд –
В С Т А Н О В И В :
Відповідно до ст. ст. 2, 29 Господарського процесуального Кодексу України прокурор має право звернутись до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Конституційним судом України в рішенні від 08.04.1999 надане офіційне тлумачення терміну "орган, уповноважений здійснювати відповідні функції у спірних відносинах". Відповідно до п. 2 резолютивної частини вказаного рішення Конституційного суду під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", зазначеним у частині другій статті 2 потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Тобто, прокурори та їх заступники мають право подавати позови в інтересах держави в особі органів місцевого самоврядування якщо спірні відносини пов'язані з виконанням органом місцевого самоврядування делегованим їм законом повноважень органів виконавчої влади.
Сімферопольська міська рада відповідно до ст. ст. 1, 2 Закону України "Про місцеве самоврядування" є органом місцевого самоврядування . Стаття 1 зазначеного Закону відносить до делегованих повноважень органів виконавчої влади повноваження, надані органам місцевого самоврядування законом.
Пунктом 12 Перехідних Положень Земельного Кодексу України встановлено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Згідно ст. 84 Земельного Кодексу України, землі, які не передано у приватну та комунальну власність, є землями держави.
Оскільки в м. Сімферополі розмежування земель державної та комунальної власності не здійснено, Сімферопольській міській раді Законом делеговано розпоряджання землями державної власності в межах міста.
Таким чином, пред'явлення даної позовної заяви прокуратурою АР Крим викликано винятково захистом інтересів держави.
Перевіркою, проведеною прокуратурою АР Крим, встановлено, що рішенням виконавчого комітету Сімферопольської міської ради № 3 від 23.01.60 за радіоцентром закріплено земельну ділянку фактично зайняту під радіостанцією РВ-73 у межах вулиць Батуріна, Гражданська, Орехова та Каштанова площею 25,1 га. Орієнтовно на 7 га зазначеної земельної ділянки розташовувалося антенна-мачта нижнього живлення Н=120 середньохвильового мовлення.
На підставі зазначеного рішення Сімферопольською міською радою 10.02.06 видано радіоцентру акт про безстрокове користування земельною ділянкою для капітального будівництва та подальшої експлуатації у розмірі 2,51 га. Інша частина земельної ділянки використовувалася радіоцентром без оформлення правовстановлюючих документів.
У подальшому Міністерство зв'язку України своїм наказом від 30.04.91 № 40 ліквідувало радіоцентр та на його основі на базі державного майна, яке знаходилося у користуванні радіоцентру, створило державне підприємство Радіотелевізійний передавальний центр АР Крим. У зв'язку зі зменшенням площ антенних полів, вивільнена територія поступово передавалася ДП РТПЦ АР Крим до складу земель Сімферопольської міської ради під житлове будівництво та інші потреби.
На теперішній час у фактичному використанні ДП РТПЦ АР Крим знаходиться земельна ділянка загальною площею 9,5 га, розташована по вул. Батурна, 13, у м. Сімферополі. На вказаній ділянці на площі орієнтовно 4,2 га розташовано адміністративні споруди та інші підсобні будівлі, на іншій частині ділянки, розмір якої складає орієнтовно 7 га, раніше розташовувалася мачта нижнього живлення К= 120 середньохвильового мовлення, яку державне підприємство 23.04.05 демонтувало.
Держземінспекцією АР Крим 25.05.06 проведено перевірку в ДП РТПЦ АР Крим.
За результатами встановлено, що по вул. Батуріна, 13 на земельній ділянці орієнтовного розміру 7 га, раніше розташовувалося радіоантенне обладнання, тобто мачта нижнього живлення Н=120 середньохвильового мовлення, яку ДП РТПЦ АР
Крим за непотрібністю демонтовано. До теперішнього часу зазначену земельну ділянку державне підприємство огородило парканом та використовує в господарських цілях ДП РТПЦ.
Враховуючи, що ДП РТПЦ не має будь-яких правовстановлюючих або дозвільних документів на земельну ділянку 7 га, на якій раніше розташовувалася мачта нижнього живлення Н=120, державне підприємство порушує вимоги земельного законодавства.
За результатами перевірки складено акт від 25.05.2006 року.
Відповідачу були направлені приписи від 19.05.2006 року та від 03.08.2006 року про усунення порушення земельного законодавства у 30-ти денний строк.
Проте до теперішнього часу порушення, вказані у акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 25.05.2006 року відповідачем не усунуті.
Відповідно до ст. 143 Земельного кодексу примусове припинення прав на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку у разі неусунення допущених порушень законодавства в терміни, встановлені вказівками спеціально уповноважених органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Відповідно до ст. 144 Земельного кодексу у разі виявлення порушення земельного законодавства державний інспектор по використанню та охороні земель складає протокол про порушення та видає особі, яка допустила порушення, вказівку про його усунення у 30-денний строк. Якщо особа, яка допустила порушення земельного законодавства, не виконала протягом зазначеного строку вказівки державного інспектора щодо припинення порушення земельного законодавства, державний інспектор по використанню та охороні земель відповідно до закону накладає на таку особу адміністративне стягнення та повторно видає вказівку про припинення правопорушення чи усунення його наслідків у 30-денний строк. У разі неусунення порушення земельного законодавства у 30-денний строк державний інспектор по використанню та охороні земель звертається до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про припинення права користування земельною ділянкою. Рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про припинення права користування земельною ділянкою може бути оскаржене землекористувачем у судовому порядку.
Статтею 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» передбачено, що самовільне зайняття земельних ділянок це є будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації.
Згідно до п. 124 Земельного кодексу України, передача у оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до вимог ст. 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.
Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди та його державної реєстрації.
Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Згідно з вимогами ст. 126 ЗКУ право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами.
Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Відповідно до вимог ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.
Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.
Таким чином, ДП РТПЦ АР Крим порушило вимоги ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України приступивши до використання 7 га землі, розташованої по вул. Батуріна, 13, у м. Сімферополі, без правовстановлюючих документів, тобто державне підприємство самовільно зайняло земельну ділянку і, не дивлячись на вимоги Держземінспекції АР Крим, продовжує використовувати її в порушення вимог закону.
Отже, відповідно до вимог ст. 212 Земельного кодексу України зазначена земельна ділянка підлягає поверненню до земель запасу Сімферопольської міської ради без відшкодування затрат, понесених ДП РТПЦ за час незаконного користування.
Крім того, 20.09.2006 року на адресу суду надійшла заява від громадян України – Дмітрієвих, які проживають у м. Сімферополь по вул. Батуріна, 13, про залучення їх до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.
Суд вважає, що дана заява не підлягає задоволенню, оскільки відповідно до статті 1 ГПК України, як треті особи до участі у справі можуть бути залучені лише юридичні особи та суб’єкти підприємницької діяльності.
Судові витрати суд покладає на відповідача у порядку ст. 49 ГПК України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського
процесуального кодексу України, суд –
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Зобов’язати Державне підприємство “Радіотелевізійний передавальний центр АР Крим” (м. Сімферополь вул. Батуріна, 13; ЗКПО 01190126) повернути самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 7 га, розташованої по вул. Батуріна, 13, у м. Сімферополі - Сімферопольській міській раді.
Зобов'язати Державне підприємство “Радіотелевізійний передавальний центр АР Крим” (м. Сімферополь вул. Батуріна, 13; ЗКПО 01190126) привести самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 7 га, розташованої по вул. Батуріна, 13, у м. Сімферополі в придатний для використання стан шляхом зносу паркану, яким її огороджено за рахунок Державного підприємства “Радіотелевізійний передавальний центр АР Крим” .
Стягнути з Державного підприємства “Радіотелевізійний передавальний центр АР Крим” (м. Сімферополь вул. Батуріна, 13; ЗКПО 01190126; банківські реквізити: р/р 26006000131242 у АКБ ЧБРР м. Сімферополь, МФО 384577) в дохід державного бюджету України (р/р 31111095500002 в банку одержувача Управління Госказначества в АР Крим, МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополя, ЗКПО 22301854) 85,00 грн. державного мита.
Стягнути з Державного підприємства “Радіотелевізійний передавальний центр АР Крим” (м. Сімферополь вул. Батуріна, 13; ЗКПО 01190126; банківські реквізити: р/р 26006000131242 у АКБ ЧБРР м. Сімферополь, МФО 384577) на користь Державного підприємства «Судовий інформаційний центр», м. Київ, пр. Перемоги, 44 (банківські реквізити: рахунок № 26002014180001 в ВАТ «Банк Універсальний», м. Львів, МФО 325707 ЄДРПОУ 30045370) 118 грн. витрат, пов'язаних із забезпеченням судового процесу.
Накази видати після вступу рішення в законну силу.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Жукова А.І.