Постанова № 24892390, 22.12.2011, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
22.12.2011
Номер справи
к-16378/09-с
Номер документу
24892390
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 грудня 2011 року м. Київ К-16378/09

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді-доповідача Усенко Є.А.,

суддів: Костенка М.І., Лосєва А.М., Островича С.Е., Степашка О.І.,

розглянувши у письмовому провадженні касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботів з великими платниками податків у м. Харкові

на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 15.05.2008

та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 11.03.2009

у справі № 2а-1090/08 Харківського окружного адміністративного суду

за позовом Державного підприємства «Харківський електромеханічний завод»

до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові

про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 15.05.2008, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 11.03.2009, позов задоволено: скасовано податкові повідомлення-рішення СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Харкові (СДПІ у м. Харкові) від 05.06.2007 № 0000510840/0, № 0000520840/0, № 0000540840/0; від 27.08.2007 № 0000510840/1, № 0000520840/1, № 0000540840/1; від 05.11.2007 № 0000510840/2, № 0000520840/2, № 0000540840/2 про зобов'язання ДП «Харківський електромеханічний завод»сплатити штрафи, застосовані на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 № 2181-ІІІ (Закон № 2181-ІІІ) в розмірі 1946,80 грн., 64167,38 грн. та 127264,00 грн. відповідно.

Висновок суду про наявність підстав для задоволення позову вмотивований тим, що контролюючий орган, застосовуючи до позивача штрафні (фінансові) санкції за сплату узгоджених сум податкових зобов'язань з податку з власників транспортних засобів, самохідних машин і механізмів (далі за текстом - податок з власників транспортних засобів) та із земельного податку з порушенням граничних строків сплати, виходив зі строків сплати сум податкових зобов'язань з цих податків, встановлених як підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ, так і статтею 17 Закону України «Про плату за землю»(Закон № 2535-ХІІ ) та статтею 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів, самохідних машин і механізмів»від 11.12.1991 № 1963-ХІІ (Закон № 1963-ХІІ), які не співпадають зі строками сплати узгоджених сум податкових зобов'язань, встановлених Законом № 2181-ІІІ, що виключає правомірність застосованих штрафних (фінансових) санкцій.

В касаційній скарзі СДПІ у м. Харкові просить скасувати ухвалені у справі судові рішення та постановити нове рішення про відмову в задоволенні позову, посилаючись на порушення судами першої й апеляційної інстанцій підпункту 5.3.21 пункту 5.3 ст. 5, підпункту 17.1.7 пункту 17.1 ст. 17 Закону № 2181-ІІІ, статті 86, частини 1 ст. 159 КАС України.

Заперечуючи проти касаційної скарги, ДП «Харківський електромеханічний завод»просить залишити скаргу без задоволення як безпідставну.

Сторони не направили своїх представників в судове засідання суду касаційної інстанції, у зв'язку з чим відповідно до статті 222 КАС України касаційний розгляд справи здійснено в письмовому провадженні.

Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

В судовому процесі встановлено, що фактичною підставою для застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій, встановлених підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 ст. 17 Закону № 2181-ІІІ, згідно з податковими повідомленнями-рішеннями, з приводу правомірності яких виник спір, слугував висновок контролюючого органу, викладений в акті перевірки від 24.05.2007 № 1432/40-018/05405575, про порушення підприємством підпункту 4.1.4 пункту 4.1 ст. 4, підпункту 5.3.1 пункту 5.3 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ внаслідок сплати самостійно узгоджених сум податкових зобов'язань з податку з власників транспортних засобів (9734,00 грн. та 128334,75 грн.) та земельного податку ( 254528,00 грн.) з порушенням граничного строку на 84, 564 та 1350 календарних днів відповідно.

Як свідчить зазначений акт перевірки та додаток № 8 до нього (розрахунок штрафних (фінансових) санкцій), копії яких залучені до справи, граничні строки сплати самостійно узгоджених податкових зобов'язань з податку з власників транспортних засобів контролюючим органом визначені як 14.07.2003, 14.10.2003, 14.01.2004 ( дата подання декларації -28.02.2003); 24.06.2004, 14.07.2004, 14.10.2004, 14.01.2005 (дата подання декларації -01.03.2004 та уточнюючого розрахунку -24.06.2004), 14.04.2005, 14.07.2005 (дати подання декларацій -28.02.2005 та 29.06.2005); 14.10.2005, 16.01.2006 (дати подання декларацій -28.02.2005, 05.10.2005 та 29.06.2005), 14.04.2006, 14.07.2006, 16.10.2006 (дата подання декларації -01.03.2006), а земельного податку -як 02.11.2001 (дата подання уточнюючого розрахунку - 03.08.2001). Тривалість прострочення сплати узгоджених сум податкових зобов'язань визначений з врахуванням дії мораторію на задоволення вимог кредиторів з 25.11.2003 по 12.11.2004 та з 29.09.2005 по 20.03.2006 (а.с. 41-45, 52).

Згідно з преамбулою Закону № 2181-ІІІ цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 ст. 5 цього Закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункти «а», «б»підпункту 4.1.4 пункту 4.1 ст. 4 цього Закону).

Відповідно до частини 1 ст. 5 Закону № 1963-ХІІ податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.

Частиною 1 ст. 17 Закону № 2535-ХІІ в редакції, чинній до 31.03.2005, визначено, що земельний податок сплачується рівними частками власниками земельних ділянок, земельних часток (паїв) і землекористувачами - виробниками товарної сільськогосподарської і рибної продукції та громадянами до 15 серпня і 15 листопада, а всіма іншими платниками - щоквартально до 15 числа наступного за звітним кварталом місяця.

Законами про державний бюджет на 2000 -2005 роки дію цієї норми було зупинено із встановленням місячного терміну для сплати земельного податку юридичними особами, крім виробників сільськогосподарської і рибної продукції. Законом України «Про Державний бюджет України на 2005 рік»від 25.03.2005 N 2505-ІУ (дата набрання чинності -31.03.2005) частина 1 ст. 17 Закону № 2535-ХІІ викладена в новій редакції, відповідно до якої податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, не звернув увагу на те, що строк сплати земельного податку, встановлений для юридичних осіб Законами про державний бюджет на 2000 -2005 роки та частиною 1 ст. 17 Закону № 2535-ХІІ в редакції Закону № 2505-ІУ співпадає зі строком сплати узгоджених сум податкових зобов'язань, встановленим підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ для податків з базовим податковим (звітним) періодом, що дорівнює календарному місяцю. А відтак, оскільки при застосуванні штрафних (фінансових) санкцій за прострочення сплати узгоджених сум податкових зобов'язань із земельного податку контролюючий орган виходив з того, що позивач порушив строк, встановлений для податків з базовим податковим (звітним) періодом, що дорівнює календарному місяцю, про що свідчить акт перевірки та додаток № 8 до акту перевірки, а позивач не спростував цей довід, висновок суду про наявність підстав для скасування податкових повідомлень-рішень 05.06.2007 № 0000540840/0; від 27.08.2007 № 0000540840/1; від 05.11.2007 № 0000540840/2 є помилковим.

Що ж стосується висновку про протиправність податкових повідомлень-рішень від 05.06.2007 № 0000510840/0, № 0000520840/0, від 27.08.2007 № 0000510840/1, № 0000520840/1, від 05.11.2007 № 0000510840/2, № 0000520840/2, то він відповідає встановленим обставинам у справі та правильному застосуванню норм матеріального права з огляду на те, що штрафні (фінансові) санкції до позивача за порушення граничного строку сплати узгоджених сум податкових зобов'язань з податку з власників транспортних засобів застосовані виходячи з того, що цей строк встановлений частиною 1 ст. 5 Закону № 1963-ХІІ. Разом з тим, оскільки цей строк не співпадає зі строком, встановленим підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ для сплати податку з базовим податковим (звітним) періодом, що дорівнює календарному кварталу, застосуванню підлягає Закон № 2181-ІІІ, як спеціальний і прийнятий пізніше.

Відповідно до статті 225 КАС України суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється є помилковим тільки в частині.

Керуючись ст. ст. 220, 223, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Харкові задовольнити частково.

Змінити постанову Харківського окружного адміністративного суду від 15.05.2008 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 11.03.2009.

Позов задовольнити частково: скасувати податкові повідомлення-рішення СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Харкові від 05.06.2007 № 0000510840/0, № 0000520840/0; від 27.08.2007 № 0000510840/1, № 0000520840/1; від 05.11.2007 № 0000510840/2, № 0000520840/2.

В позові про скасування податкових повідомлень-рішень СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Харкові від 05.06.2007 № 0000540840/0; від 27.08.2007 № 0000540840/1; від 05.11.2007 № 0000540840/2 відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ДП «Харківський електромеханічний завод»витрати по сплаті судового збору в сумі 1,70 грн. (одна гривна 70 копійок).

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав і в порядку, встановлених статтями 236-238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий підписЄ.А.УсенкоСудді підписМ.І.Костенко підписА.М.Лосєв підписС.Е.Острович підписО.І.Степашко