Постанова № 24892072, 13.06.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.06.2012
Номер справи
2а-19445/11/2670
Номер документу
24892072
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

13 червня 2012 року № 2а-19445/11/2670

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі: головуючого судді Патратій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом

Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»

до

Окружної Державної податкової служби – Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби

про

визнання протиправною бездіяльності, зобов’язання прийняти рішення про списання податкового боргу у сумі 212 292 839,48 гривень та неузгоджених податкових зобов’язань у розмірі 23 696 243,47 гривень, -

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась Дочірня компанія «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»(далі –позивач, ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»), з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків (далі –СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП), в якому після остаточного уточнення позовних вимог просила суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо несписання податкового боргу у розмірі 212 292 839,48 гривень;

- зобов’язати відповідача прийняти рішення про списання податкового боргу у розмірі 212 292 839,48 гривень, а саме: податкового боргу з податку на прибуток в сумі 86 673 016,84 грн., акцизного збору в сумі 121 683 369,52 грн., з податку на додану вартість у сумі 3 936 453,12 грн.;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо несписання визначених контролюючими органом неузгоджених грошових зобов’язань, за якими триває процедура судового оскарження, в сумі 23 696 243,47 грн.;

- зобов’язати відповідача прийняти рішення про списання визначених контролюючими органом неузгоджених грошових зобов’язань, за якими триває процедура судового оскарження, в сумі 23 696 243,47 грн., а саме: неузгодженого грошового зобов’язання з податку на додану вартість у розмірі 23 696 243,47 грн., за яким триває процедура судового оскарження у справі № 2а-11822/10/2670 (АС-41/04-06, № К-25358/06, К/9991/14704/11).

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що відповідачем в супереч абзацу 5 пункту 21 підрозділу 10 Податкового кодексу України не було списано податковий борг з податку на прибуток, акцизного збору та з податку на додану вартість у загальному розмірі 212 292 839,48 гривень та неузгоджені податкові зобов’язання з податку на додану вартість у розмірі 23 696 243,47 грн., за якими триває процедура судового оскарження.

Як зазначав позивач, керуючись нормами Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо питань оподаткування природного газу та електричної енергії»від 12.05.2011 року № 3320-VI, він направив до СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП заяви № 19/1-1458 від 18.10.2011 р., № 19/1-1568 від 01.11.2011р., № 19/1-1600 від 09.11.2011р., № 19/1-011/2-7422 від 18.11.2011р. про списання податкового боргу, який обліковується станом на 01.01.2011 року та несплачений станом на 01.06.2011 року, та неузгоджених грошових зобов’язань та пені, за якими тривають процедури адміністративного або судового оскарження.

На підставі вказаних заяв СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП прийняла рішення про списання податкового боргу № 9 від 21.10.2011 р., № 11 від 18.11.2011 р., якими частково списано податковий борг позивача.

Враховуючи те, що всупереч Закону України від 12.05.2011 року № 3320-VI не всі суми податкового боргу та неузгоджених грошових зобов’язань і пені були списані відповідачем, позивач просив зобов’язати відповідача вчинити відповідні дії.

В судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідач –суб’єкт владних повноважень, будучи належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, в судове засідання 07.06.2012 року не з’явився, причини неприбуття представника відповідача в судове засідання визнано судом неповажними.

На підставі ч. 6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, в тому числі враховуючи неприбуття у судове засідання представника відповідача та відсутність потреби заслухати свідка чи експерта суд прийняв рішення про розгляд справи у письмовому провадженні, при цьому запропонувавши особам, які беруть участь у справі, протягом 5-ти днів надати додаткові пояснення, документи та матеріали через канцелярію Окружного адміністративного суду міста Києва.

Від відповідача заперечень проти позову, будь-яких пояснень, заяв чи клопотань до суду не надходило, тому суд відповідно до ст. 71, ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу на основі наявних у ній доказів.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2012 №42 було утворено як юридичну особу публічного права територіальний орган Державної податкової служби - Центральний офіс з обслуговування великих платників податків, як окружну державну податкову службу, реорганізувавши шляхом перетворення Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Києві.

Враховуючи наведене, судом на підставі ст. 55 Кодексу адміністративного судочинства України здійснено заміну первинного відповідача у справі - СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП –на його правонаступника - Окружну Державну податкову службу –Центральний офіс з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи, суд

В С Т АН О В И В:

Позивач –ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»(код ЄДРПОУ 30019775) зареєстроване як юридична особа Шевченківською районною у м. Києві державною адміністрацією 28.08.1998 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців № 12741700 від 16.01.2012 року.

У відповідності до статуту ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»основним видом діяльності позивача є видобування природного газу, газового конденсату, нафти та інших корисних копалин.

Як вбачається з матеріалів справи, ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України», керуючись нормами Закону України від 12.05.2011 року № 3320-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо питань оподаткування природного газу та електричної енергії», направила до СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП заяву № 19/1-1458 від 18.10.2011р. про списання податкового боргу, що обліковуються станом на 01.01.2011р., по податку на прибуток у сумі 126 472 904,86 грн., в т.ч. борг -108 610 802,35 грн., пеня –17 862 102,51 грн., по рентній платі за газовий конденсат у сумі 52 855 182,85 грн., по орендній платі за користування державним майном –2 314 961,97 грн. При цьому зауважено, що за даними ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»податковий борг станом на 01.01.2011р. складає: по податку на прибуток 205 120 155,86 грн., по рентній платі за газовий конденсат 52 855 182,85 грн., по орендній платі за користування державним майном –2 314 961, 97 грн.

Цією ж заявою позивач просив списати грошові зобов’язання, які знаходяться в стадії судового оскарження, на загальну суму 1 939 538 008,86 грн. та повідомлено, що за даними ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»розмір неузгоджених грошових зобов’язань, за якими тривають процедури адміністративного або судового оскарження, становить 1 885 894 723,21 грн.

21 жовтня 2011 року СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП було прийнято рішення № 9 про списання безнадійного податкового боргу, яким відповідно до ст. 101 Податкового кодексу України та Закону України від 12.05.2011 р. № 3320-VI було списано податковий борг позивача станом на 01.01.2011 р. та визначені контролюючим органом станом на 01.01.2011 р. неузгоджені грошові зобов’язання та пені, за якими тривають процедури адміністративного та судового оскарження, які залишились несплаченими станом на 01.06.2011 року, у розмірі 2 120 763 265,06 грн. Вказаним рішенням, зокрема, списано податкові зобов’язання з податку на прибуток у розмірі 768 753 094,50 грн., по податку на додану вартість у розмірі 595 811 176,86 грн., по рентній платі за газовий конденсат у розмірі 201 308 353,73 грн.

01 листопада 2011 року позивач звернувся до СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП з заявою № 19/1-1568, якою просив списати податковий борг по акцизному збору, який обліковується станом на 01.01.2011 року та несплачений станом на 01.06.2011 року.

09 листопада 2011 року позивачем було подано до СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП заяву № 19/1-1600, якою, у зв’язку з неповним списанням податкового боргу рішенням відповідача № 9 від 21.10.2011 року, позивач просив списати податковий борг з податку на прибуток у сумі 78 647 251,00 грн., податковий борг з акцизного збору у розмірі 1 222 988 881, 28 грн. та грошові зобов’язання, які є предметом судового оскарження, у загальному розмірі 310 291 808,54 грн.

15 листопада 2011 року СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП було прийнято рішення № 31510/10/24-053, яким повідомлено, що листом від 22.03.2011 р. № 333/7/1-061 ДПІ у Балаклійському районі Харківської області передала картки особових рахунків з акцизного збору по Шебелинському відділенню з переробки газового конденсату та нафти УПГГН ДК «Укргазвидобування», відповідно до яких обліковується податкова заборгованість загальному розмірі 1 224 691,74 тис. грн. Зазначений податковий борг станом на 01.01.11 по СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП не обліковується.

18 листопада 2011 року СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП було прийнято рішення № 11 про списання безнадійного податкового боргу, яким списано податковий борг позивача по акцизному збору у загальному розмірі 1 101 305 511,76 грн.

Крім того, 18 листопада 2011 року позивачем було подано до СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП заяву № 19/7-011/2-7422 про списання податкового боргу з податку на прибуток у розмірі 78 647 251,00 грн., з акцизного збору у розмірі 1 222 988 881,28 грн. та грошових зобов’язань, які знаходяться в стадії судового оскарження, у розмірі 314 228 261,66 грн.

Аналогічна заява була подана позивачем 25.11.2011 р. № 19-01-7530, якою позивач просив списати податковий борг з податку на прибуток у розмірі 78 647 251,00 грн., податковий борг з акцизного збору у розмірі 121 683 369,52 грн. та грошових зобов’язань, які знаходяться в стадії судового оскарження, у розмірі 314 228 261,66 грн.

Доказів надання відповіді на вказані заяви відповідач суду не надав.

Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.

04 червня 2011 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо питань оподаткування природного газу та електричної енергії»№ 3320-VI від 12 травня 2011 року, яким внесено зміни до розділу XX «Перехідні положення»Податкового кодексу України в частині списання заборгованості суб'єктів господарювання, що здійснюють постачання природного газу за регульованим тарифом, перед бюджетом (у тому числі податковий борг, який виник у зв'язку із порушеннями податкового, валютного та митного законодавства).

Відповідно до пункту 2-1 підрозділу 10 Податкового кодексу України, в редакції Закону України від 12.05.2011 року №3320-VI, підлягає списанню, зокрема:

- податковий борг станом на 1 січня 2011 року Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України”(крім податкового боргу з податку на додану вартість при здійсненні митного оформлення природного газу, ввезеного на митну територію України у минулих періодах) та її дочірніх підприємств ДК “Газ України”, ДК “Укртрансгаз”, ДК “Укргазвидобування”, ДАТ “Чорноморнафтогаз”, суб'єктів господарювання, що здійснюють постачання природного газу за регульованим тарифом, перед бюджетом (у тому числі податковий борг, який виник у зв'язку із порушеннями податкового, валютного та митного законодавства), а також грошові зобов'язання, які виникнуть у зв'язку із застосуванням механізму списання відповідно до статті 2 Закону України “Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію”;

- визначені контролюючими органами станом на 1 січня 2011 року неузгоджені грошові зобов'язання та пені Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України”(крім зобов'язань з податку на додану вартість при здійсненні митного оформлення природного газу, ввезеного на митну територію України у минулих періодах) та її дочірніх підприємств ДК “Газ України”, ДК “Укртрансгаз”, ДК “Укргазвидобування”, АТ “Чорноморнафтогаз”та ДП “Енергоринок”, за якими тривають процедури адміністративного або судового оскарження.

Суми, списані відповідно до положень цього пункту та Закону України “Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію”, не включаються до валових доходів та валових витрат учасників процедури списання.

Отже, вказаними вище положеннями передбачено механізм списання сум грошових зобов’язань дочірніх підприємств Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України”, в тому числі ДК “Укргазвидобування”, які станом на 01 січня 2011 року є несплаченими (непогашеними). При цьому законодавець не ставить у залежність можливість списання таких зобов’язань (в тому числі податкового боргу) за ознакою їх узгодженості платником податку з контролюючим органом або перебування у процедурі адміністративного чи судового оскарження, цим самим установивши лише один критерій, за яким передбачена така можливість - наявність таких грошових зобов’язань станом на 01 січня 2011 року.

Відповідні рішення про списання зазначених сум приймаються контролюючими органами в межах їх компетенції у порядку, передбаченому для списання безнадійного податкового боргу, протягом десяти робочих днів з дня подання заяви платника податків. У разі відмови контролюючим органом у списанні згідно з цим пунктом платники податків можуть оскаржити такі дії в порядку, визначеному главою 4 цього Кодексу.

Згідно з положеннями цього пункту списанню підлягають суми, що залишаються несплаченими станом на перше число місяця, у якому набрав чинності Закон України “Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію”, тобто станом на 01.06.2011р.

Отже, з аналізу даної норми випливає, що підлягає списанню податковий борг та неузгоджені грошові зобов’язання, які обліковувались станом на 01.01.2011р. та були несплачені до 01.06.2011 р.

Враховуючи зазначене, до складу сум, що підлягають списанню, позивачем правомірно включено суми заборгованості та штрафні санкції (пеня та штраф) на користь держави у загальному розмірі 212 292 839,48 гривень, до складу яких входять:

1. Податковий борг з податку на прибуток у розмірі 78 647 251,00 грн. (в т.ч. податкові зобов’язання у розмірі 65 098 689,78 грн. та пеня у розмірі 13 548 561,22 грн.) відповідно до акту звірки станом на 01.01.11.

Вказані податкові зобов’язання виникли у зв’язку з несплатою позивачем узгоджених податкових зобов’язань, визначених у податкових деклараціях з податку на прибуток за 4-ий квартал 2007 року, 2-ий квартал 2008 року, 3-ій квартал 2008 року, 4-ий квартал 2008 року та пені, нарахованої на зазначені податкові зобов’язання.

У зв’язку з неповним списанням податкового боргу з податку на прибуток рішенням СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП № 9 від 21.10.2011 року, позивачем було подано до заяви № 19/1-1600 від 09.11.2011 року, № 19/7-011/2-7422 від 18.11.2011 року, № 19-01-7530 від 25.11.2011 р. про списання податкового боргу з податку на прибуток у сумі 78 647 251,00 грн.

Доказів списання податкового боргу з податку на прибуток у сумі 78 647 251,00 грн. відповідачем суду не надано.

Посилання у листі СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП від 15.11.2011 р. № 31510/10/24-053, якою залишено без задоволення заяву позивача № 19/1-1600 від 09.11.2011 року, на п. 87.9 Податкового кодексу України, якою передбачено зарахування коштів, що сплачуються платником податків, в рахунок погашення податкового боргу, суд вважає безпідставним.

Пунктом 87.9 статті 87 Податкового кодексу України встановлено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Водночас, згідно з пп.14.1.175. п.14.1. ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

З аналізу вищезазначених норм випливає, що органи державної податкової служби вправі застосовувати п.87.9 ст.87 Податкового кодексу України лише щодо погашення податкового боргу, який виник після набрання чинності Податковим кодексом України, тобто з 01 січня 2011 року, а на податковий борг, який виник до 01.01.2011 року, відповідно до ст. 58 Конституції України норми п.87.9 ст.87 Податкового кодексу України не розповсюджуються.

Тож відповідач не мав права здійснювати зарахування коштів, що сплачувались по податковим зобов’язанням з податку на прибуток, які виникли у 2011 році, в рахунок погашення податкового боргу з цього податку, який виник протягом 2007-2008 років, всупереч напряму сплати, визначеного платником податків.

При цьому суд зазначає, що правом чи обов’язком змінювати призначення платежу, визначеного платником податків, податковий орган не був наділений також чинним на момент виникнення спірної заборгованості Законом України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Так, підпунктом 7.7. ст.7 вказаного Закону, що визначав принцип рівності бюджетних інтересів, було передбачено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

Разом з тим, ні вказана норма, ні в цілому Закон не визначали повноваження саме податкового органу змінювати призначення платежу, визначеного платником податків.

Отже, самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов’язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, є неправомірним. Такий висновок суду відповідає правовій позиції Верховного суду України у справах з щодо застосування вказаної норми права у аналогічних правовідносинах (постанова ВСУ від 01.12.2009 р. у справі 21-1234 во 09; постанова у справі 21-1162во09, та інші), а також правовій позиції Вищого адміністративного суду України, викладеній Інформаційному листі адміністративним судам України від 20.07.10р. № 1112/11/13-10.

З наведеного вбачається, що податковий борг позивача у розмірі з податку на прибуток у сумі 78 647 251,00 грн., який обліковувався станом на 01.01.11 року та не сплачений станом на 01.06.11 року, підпадає під дію закону від 12.05.11 № 3320, а тому суд вважає обґрунтованим розмір сум, що заявлені позивачем, як такі, що підлягають списанню.

2. Податковий борг з податку на прибуток у розмірі 8 025 765,84 грн., що утворився після набрання законної сили ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22.07.2010 року у справі №2а-4397/092670, якою залишено без змін постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.01.2010 року про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 17.09.08 №№0001614120/0, 0001624120/0, від 09.12.08 №0001614120/1, 0001624120/1, від 13.02.09 №00016141120/2, №0001624120/2, від 30.04.09 №00016141120, №0001624120/3, якими позивачу визначено податкові зобов’язання з податку на прибуток у сумі 4 840 830,79 грн. та нараховано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 3 184 935,05 грн, що загалом складає 8 025 765,84 грн.

Оскільки, податковий борг з податку на прибуток у вказаній сумі існував станом на 01.01.11 та залишився несплаченим станом на 01.06.11, то суд вважає, що останній підлягає списанню на підставі абзацу 1 пункту 2-1 підрозділу 10 Податкового кодексу України.

3. Податковий борг з акцизного збору у розмірі 121 683 369,52 грн., в т.ч. 78 606 464,35 грн. боргу та 43 076 905,17 грн. - пені.

Вказана заборгованість виникла у зв’язку з несплатою філією позивача - Шебелинським відділенням з переробки газового конденсату і нафти узгоджених податкових зобов’язань податкових зобов’язань з акцизного збору за 2008-2010 роки.

Наявність у Шебелинського відділення з переробки газового конденсату і нафти вказаної заборгованості підтверджується Актами звіряння розрахунків від 31.12.2010 року за період з 01.01.2010 по 31.12.2010 року, складеним між Шебелинським відділенням та ДПІ у Балаклійському районі Харківської області (том ІІ, а.с. 76, 77).

Відповідно до Розділу XIX «Прикінцеві положення»Податкового кодексу України з 1 січня 2011 року визнано таким, що втратив чинність, Закон України "Про акцизний збір" та Декрет Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року N 18-92 "Про акцизний збір", а статтею 9 названого Кодексу запроваджено акцизний податок як загальнодержавний податок.

Статтею 212 Податкового Кодексу України до платників податку віднесено осіб, які виробляють підакцизні товари (продукцію) на митній території України, на відміну від положень Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року N 18-92 "Про акцизний збір", яким платниками акцизного збору визнавались суб'єкти підприємницької діяльності, а також їх філії, відділення (інші відокремлені підрозділи).

У зв’язку з наведеним, облік податкових зобов’язань з акцизного збору з 01.01.2011 року повинен здійснюватись податковим органом за місцем реєстрації юридичної особи , тобто відповідачем.

Листом від 22.03.2011 року № 333/7/1-061 ДПІ у Балаклійському районі Харківської області передала картки особових рахунків з акцизного податку (збору) по Шебелинському відділенню з переробки газового конденсату та нафти ДК «Укргазвидобування», відповідно до яких обліковується заборгованість у розмірі 1 224 691,74 тис. грн., що підтверджується листом СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП від 15.11.2011 р. № 31510/10/24-053 (том І, а.с. 35-36).

Станом на день розгляду справи позивачем зазначений борг не сплачено.

Рішенням №11 від 18.11.2011 відповідач частково списав податковий борг позивача з акцизного збору - у сумі 1 101 305 511,76 грн.

Доказів списання податкового боргу з акцизного збору у розмірі 121 683 369,52 грн., що виник по Шебелинському відділенню з переробки газового конденсату та нафти ДК «Укргазвидобування», відповідачем суду надано не було.

Посилання відповідача у листі відповідача від 15.11.2011 р. № 31510/10/24-053 на відсутність у картках особового рахунку позивача зазначеного податкового боргу з огляду на положення п. 87.9 Податкового кодексу України суд вважає необгрутнованим з підстав, викладених вище.

Як зазначалось судом, органи державної податкової служби вправі застосовувати п.87.9 ст.87 Податкового кодексу України лише щодо погашення податкового боргу, який виник після набрання чинності Податковим кодексом України, тобто з 01 січня 2011 року, а на податковий борг, який виник до 01.01.2011 року, відповідно до ст. 58 Конституції України норми п.87.9 ст.87 Податкового кодексу України не розповсюджуються.

Відтак, суд погоджується з доводами представника позивача стосовно того, що відповідач не мав права здійснювати зарахування коштів, що сплачувались по акцизному податку за лютий 2011 року в рахунок погашення податкового боргу з акцизного збору, який виник протягом 2008-2010 років, всупереч напряму сплати, визначеного платником податків.

Таким чином, суд вважає обґрунтованим твердження позивача щодо порушення відповідачем п.2-1 підрозділу 10 Податкового кодексу України, оскільки останнім не списано податковий борг з акцизного збору у сумі 121 683 369,52 грн.

4. Податковий борг з податку на подану вартість у розмірі 3 936 453,12 грн.

Щодо сум податкової заборгованості станом на 01.01.11, що залишилися несплаченими позивачем станом на 01.06.11 з податку на додану вартість у сумі 3 936 453,12 грн., судом встановлено наступне.

Рішенням Господарського суду Львівської області від 22.02.05 у справі №5/3054-25/381, залишеним без змін постаною Львівського апеляційного господарського суду від 24.05.05, позовні вимоги ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»в особі філії ГПУ «Львівгазвидобування»задоволено повністю. Зобов’язано ДПІ у м. Львові шляхом внесення змін в особові картки зменшити Газопромисловому управлінню «Львівгазвидобування»суму нарахованої пені з податку на додану вартість на 3 936 456,12 грн. При цьому, ухвалою Вищого адмінстративного суду України від 13.12.2007 року касаційну скаргу ДПІ у м.Львові на рішення господарського суду Львівської області від 22.05.05 та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 24.05.05 у справі №5/3054-25/381 задоволено частково, рішення господарського суду Львівської області від 22.02.05 та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 24.05.05 року у справі №5/3054-25/381 скасовано, справу направлено на новий розгляд (том ІІ, а.с. 38-43).

Відповідно до ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 06.02.2012 року справу прийнято до провадження та присвоєно їй номер 2а-1068/12/1370. Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 27.02.2012 року провадження у даній справі зупинено.

Відповідно до ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Отже, з моменту прийняття судом касаційної інстанції ухвали від 13.12.07 у справі №5/3054-25/381 у ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»виник податковий борг з пені за несвоєчасну сплату податку на додану вартість у сумі 3 936 456,12 грн.

Згідно з інформацією, відображеною у листі ДПІ у місті Львові за №8219/190 від 19.05.06, картку особового рахунку позивача з податку на додану вартість передано Спеціалізованій державній податковій інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків (том ІІ, а.с. 112-113).

Крім того, супровідним листом від 06.02.2008 р. № 2377/10-012/203 ДПІ у м. Львові було направлено до СДПІ у м. києві по роботі з великими платниками податків копію ухвали Вищого адміністративного суду України від 13.12.2007 р. для відповідного реагування (том ІІ, а.с. 37).

Доказів списання вказаного податкового боргу відповідач суду не надав.

Зважаючи на зазначене, податковий борг з податку на додану вартість, який обліковувався станом на 01.01.11 та залишився не сплаченим станом на 01.06.11 у сумі 3 936 453,12 грн., підлягає списанню на підставі абз. 1 пункту 2-1 підрозділу 10 Податкового кодексу України.

З приводу вимоги позивача про списання неузгоджених податкових зобов’язань з податку на додану вартість у розмірі 23 696 243,47 грн., за яким триває процедура судового оскарження у справі №2-11822/10/2670 (АС-41/04-06, №К-25358/06, К/9991/14704/11), судом встановлено наступне.

09.09.2005 року ДПІ у Балаклійському районі Харківської області винесене податкове повідомлення-рішення № 0002092301/2 від 09.09.2005р., яким позивачу донараховано податкове зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 23 696 243,47 грн. (том І, а.с. 283).

ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»оскаржила зазначене податкове повідомлення-рішення в судовому порядку.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.12.2010р. у справі №2а-11822/10/2670 позов ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»задоволено, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Балаклійському районі Харківської області № 0002092301/2 від 09.09.2005р. (том І, а.с. 267-277).

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 03.03.2011 року у справі №2а-11822/10/2670 апеляційну скаргу ДПІ у Балаклійському районі Харківської області було задоволено, постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.12.2010 року у справі №2а-11822/10/2670 скасовано та відмовлено у задоволенні позову про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень повністю (том І, а.с. 278-281).

Не погоджуючись з постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 03.03.2011 року у справі №2а-11822/10/2670, ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»направило касаційну скаргу Вищого адміністративного суду України та клопотання про зупинення виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 03.03.2011 року у справі №2а-11822/10/2670.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22.03.2011р. відкрито касаційне провадження у справі у справі №К/9991/14704/11 за касаційною скаргою ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»та задоволено клопотання позивача про зупинення виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 03.03.2011 року у справі №2а-11822/10/2670 (том І, а.с. 282).

Таким чином, неузгоджене грошове зобов'язання з податку на додану вартість 23 696 243,47 грн. існувало станом на 01.01.2011 року та є таким, за яким триває процедура судового оскарження, а отже в силу абзацу 5 пункту 2 і підрозділу 10 Податкового кодексу України зазначене неузгоджене грошове зобов'язання підлягає списанню.

Як встановлено судом, станом на 04.07.2011 року ДПІ у Балаклійському районі Харківської області передано картку особового обліку Позивача до СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП, що підтверджується, зокрема листом відповідача від 15.11.2011 року № 31510/10/24-053 (том І, а.с. 35-36).

Відповідно до абз.5 пункту 21 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України підлягає списанню визначені контролюючими органами станом на 1 січня 2011 року неузгоджені грошові зобов'язання та пені Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (крім зобов'язань з податку на додану вартість при здійсненні митного оформлення природного газу, ввезеного на митну територію України у минулих періодах) та її дочірніх підприємств ДК "Газ України", ДК "Укртрансгаз", ДК "Укргазвидобування", АТ "Чорноморнафтогаз" та ДП "Енергоринок", за якими тривають процедури адміністративного або судового оскарження.

Зазначена норма визначає три обов’язкові складові, необхідних для списання неузгоджених грошових зобов’язань та пені: 1) визначення таких неузгоджених грошових зобов’язань та пені контролюючим органом станом на 01.01.2011 року; 2) перебування таких зобов’язань та пені в процедурі адміністративного чи судового оскарження на день набрання чинності цим Законом; 3) несплата таких зобов’язань на день набрання чинності цим Законом.

Неузгоджене грошове зобов’язання з податку на додану вартість в сумі 23 709 864,00 грн., яке є предметом оскарження у судовій справі №2а-11822/10/2670, містить вказані обов’язкові складові, визначені абз.5 пункту 21 підрозділу 10 Податкового кодексу України, необхідні для списання: зазначене неузгоджене грошове зобов’язання було визначене контролюючим органом станом на 01.01.2011 року; на день набрання чинності Законом №3320-IV та на день розгляду справи зазначене неузгоджене грошове зобов’язання перебуває в процедурі судового оскарження; неузгоджене грошове зобов’язання з податку на додану вартість не було погашене позивачем.

Як встановлено вище, Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22.03.2011р. відкрито касаційне провадження у справі у справі №К/9991/14704/11 за касаційною скаргою ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»та задоволено клопотання позивача про зупинення виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 03.03.2011 року у справі №2а-11822/10/2670, а отже сума грошового зобов’язання з податку на додану вартість в сумі 23 709 864,00 грн., що є предметом оскарження у судовій справі №2а-11822/10/2670, є неузгодженою та підлягає списанню відповідно до абз.5 пункту 21 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України.

Позивачем направлено на адресу Відповідача заяву № 19/1-1788 від 12.12.2011 року, в якій просив списати податковий борг та неузгоджені грошові зобов'язання, зокрема, неузгоджене грошове зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 23 696 243,47 грн., за яким триває процедура судового оскарження у справі №2а-11822/10/2670 (АС-41/04-06, №К- 25358/06, К/9991/14704/11).

Відтак, правомірною та такою, що підлягає задоволенню є позовна вимога Позивача про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо несписання визначеного контролюючим органом станом на 1 січня 2011 року неузгодженого грошового зобов’язання з податку на додану вартість в сумі 23 696 243,47 грн., за яким триває процедура судового оскарження у справі №2а-11822/10/2670 (АС-41/04-06, №К-25358/06, К/9991/14704/11), та зобов’язання відповідача прийняти рішення визначеного контролюючим органом станом на 1 січня 2011 року неузгодженого грошового зобов’язання з податку на додану вартість в сумі 23 696 243,47 грн., за яким триває процедура судового оскарження у справі №2а-11822/10/2670 (АС-41/04-06, №К-25358/06, К/9991/14704/11).

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 9 КАС України суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до вимог ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Позивачем надано достатні докази в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши докази, які є у справі на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку про неправомірність бездіяльності відповідача, яка полягає у несписанні податкового боргу позивача в сумі 212 292 839,48 грн. та неузгоджених грошових зобов’язань у розмірі 23 696 243,47 гривень, що передбачено абзацом 1 пункту 2 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України, з урахуванням змін, внесених Законом України від 12.05.2011 року № 3320-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо питань оподаткування природного газу та електричної енергії», а тому позов підлягає задоволенню.

Частиною 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачається, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати стягненню з Державного бюджету України.

Керуючись ст. 69, 70, 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Окружної державної податкової служби –Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби щодо несписання податкового боргу Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»в сумі 212 292 839,48 грн.

3. Зобов’язати Окружну державну податкову службу –Центральний офіс з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби прийняти рішення про списання податкового боргу Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»у розмірі 212 292 839,48 гривень, а саме: податкового боргу з податку на прибуток в сумі 86 673 016,84 грн., податкового боргу з акцизного збору в сумі 121 683 369,52 грн., податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 3 936 453,12 грн.

4. Визнати протиправною бездіяльність Окружної державної податкової служби –Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби щодо несписання визначених контролюючим органом станом на 1 січня 2011 року неузгоджених грошових зобов’язань Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», за якими триває процедура судового оскарження, у розмірі 23 696 243,47 гривень.

5. Зобов’язати Окружну державну податкову службу –Центральний офіс з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби прийняти рішення про списання визначених контролюючим органом станом на 1 січня 2011 року неузгоджених грошових зобов’язань Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», за якими триває процедура судового оскарження, в сумі 23 696 243,47 гривень, а саме: неузгодженого грошового зобов’язання з податку на додану вартість в сумі 23 696 243,47 грн., за яким триває процедура судового оскарження у справі №2а-11822/10/2670 (АС-41/04-06, №К-25358/06, К/9991/14704/11).

6. Присудити з Державного бюджету України на користь Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»судові витрати у розмірі 28,23 грн. (двадцять вісім гривень 23 коп.).

Покласти на відповідний підрозділ Державної казначейської служби України виконання постанови суду в частині стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Окружної державної податкової служби –Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Патратій О.В.