Постанова № 24891267, 31.05.2012, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.05.2012
Номер справи
0670/248/12
Номер документу
24891267
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

справа № 0670/248/12

категорія 8.2.1

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2012 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Токаревої М.С. ,

при секретарі - Василюк Т.М.,

за участю представників позивача та відповідача ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "СТС-Генпідряд"

до Малинської об"єднаної державної податкової інспекції

про скасування податкових повідомлень-рішень,-

встановив:

У січні 2012 року ТОВ "СТС-Генпідряд" звернулося до суду з позовом до Малинської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000541601 від 06 жовтня 2011 року, винесеного на підставі Акту № 15/2-96-32375423 від 20.09.2011 року про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість. Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідачем неправильно застосовано п. 50.1. ст. 50 Податкового Кодексу України, п. 1 Порядку ведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних, затвердженого Наказом ДПА України від 24.12.2010 року № 1002, що визначають право платника податків на самостійне виправлення помилки, що міститься у раніше поданій ним податковій декларації шляхом надіслання уточнюючого розрахунку до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку. Також позивач зазначає, що контрагентом ТОВ «Будівельне управління 26» ніколи не в виписувалося податкової накладної за № 107 від 29.07.2011 року на суму 610 600 грн., в тому числі ПДВ 103 600 грн., що відповідно до приписів пункту 11 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України підлягає обов'язковій реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Натомість, контрагентом ТОВ «Будівельне управління 26» було виписано Товариству з обмеженою відповідальністю «СТС - Генпідряд» податкову накладну № 54 від 29.07.2011 року на суму 310 800, 00 грн., в т.ч. ПДВ 51 800, 00 грн., а також податкову накладну № 11 від 29.07.2011 року на суму 310 800, 00 грн., в т.ч. ПДВ 51 800, 00 грн., що знайшло своє відображення в поданому платником в електронному вигляді уточнюючому розрахунку до податкової декларації разом із додатками. Відтак, самостійне виправлення платником арифметичної (методологічної) помилки з урахуванням встановлених законом обмежень жодним чином не вплинуло на розрахунки із бюджетом, про що відповідачем неправомірно зазначено в Акті камеральної перевірки.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, та подав заяву про збільшення позовних вимог, мотивовану наступним. Згідно рішення ДПА у Житомирській області про результати розгляду первинної скарги № 27201/З-С/25-009 від 29.12.2011 року залишено без змін податкове повідомлення-рішення № 0000541601 від 06.10.2011 року, а також збільшено штрафну (фінансову) санкцію на 25 900 грн. На підставі висновків ДПА у Житомирській області відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення № 0000021601 від 05.01.2012 року, яким додатково нарахована штрафна (фінансова) санкція з податку на додану вартість на суму 25 900, 00 грн.

За таких обставин, обидва податкові повідомлення-рішення № 0000541601 від 06.10.2011 року та № 0000021601 від 05.01.2012 року винесені на підставі одного й того самого порушення, встановленого Актом камеральної перевірки. Позивач просить визнати протиправними та скасувати вищезазначені податкові повідомленн-рішення.

Представник відповідача проти позову заперечував з підстав викладений у письмових запереченнях.

Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідачем 20 вересня 2011 року була проведена камеральна перевірка даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість за звітний податковий період липня 2011 року. За результатами перевірки було встановлено, що ТОВ «СТС - Генпідряд» безпідставно включив до податкового кредиту податкову накладну № 107 від 29.07.2011 року на суму 610 600, 00 грн., в тому числі ПДВ 103 600 грн., виписану ТОВ «Будівельне управління 26» (не зареєстровану в Єдиному реєстрі податкових накладних), чим порушено пункт 201.10 статі 201 розділу V Податкового кодексу України. Враховуючи відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем ТОВ «Будівельне управління 26» товарів/послуг податкової накладної № 107 від 29.07.2011 року на суму 610 600 грн., в тому числі ПДВ 103 600 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних, платник не мав права включати суму податку на додану вартість по вищевказаній податковій накладній до податкового кредиту, в результаті чого донараховано податок на додану вартість за липень 2011 року в сумі 103 600 грн.

Відповідно до наданих представником відповідача у судовому засіданні пояснень, під час складання акту камеральної перевірки інспектором допущено арифметичну описку суми податкової накладної: замість суми «621 600, 00 грн., в тому числі ПДВ 103 600 грн.» в акті помилково зазначено «610 600 грн., в тому числі ПДВ 103 600 грн.», що не вплинуло на правильність обрахування суми ПДВ відповідної господарської операції.

За наслідками перевірки було винесено оспорювані податкове повідомлення-рішення № 0000541601 від 06.10.2011 року, яким визначено суму податкового зобов'язання - за основним платежем 103 600 грн., та за штрафними (фінансовими) санкціями 25 900 грн., а згодом податкове повідомлення-рішення № 0000021601 від 05.01.2012 року, яким додатково визначено штрафну (фінансову) санкцію на суму 25 900, 00 грн. за повторність.

Відповідно до пункту 11 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, реєстрація податкових накладних платниками податку на додану вартість - продавцями в Єдиному реєстрі податкових накладних запроваджується для платників цього податку, у яких сума податку на додану вартість в одній податковій накладній становить:

понад 1 мільйон гривень - з 1 січня 2011 року;

понад 500 тисяч гривень - з 1 квітня 2011 року;

понад 100 тисяч гривень - з 1 липня 2011 року;

понад 10 тисяч гривень - з 1 січня 2012 року.

Таким чином, станом на дату вчинення оподаткованої операції у липні 2011 року, обов'язковій реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягали накладні, в яких вартість податку на додану вартість становить понад 100 тис. грн.

Відповідно до п. 14.1.60 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом державної податкової служби в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Подання платником податку податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку до органу ДПС здійснюється відповідно до Законів України „Про електронні документи та електронний документообіг", „Про електронний цифровий підпис", постанов Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року № 680 „Про затвердження Порядку засвідчення наявності електронного документа (електронних даних) на певний момент часу", від 28 жовтня 2004 року № 1452 „Про затвердження Порядку застосування електронного цифрового підпису органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями державної форми власності".

Згідно статі 5 Закону України «Про електронні документи та електронний докуметообіг» електронний документ - документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов'язкові реквізити документа.

Відповідно до п. 50.1. ст. 50 Податкового кодексу України, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Згідно пояснень позивача уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань на додану вартість у зв'язку із виправленням самостійно виявлених помилок за липень 2011 року разом із Розшифровкою податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Додаток 5 до податкової декларації з податку на додану вартість) згідно форми, затвердженої Наказом ДПА України від 25.01.2011 року № 41 в електронному вигляді направлено до органів ДПС 20.09.2011 року, що підтверджується квитанцією № 1. Згідно наданих у судовому засіданні пояснень представника позивача - головного бухгалтера ТОВ «СТС - Генпідряд» Ставнійчук Т.Г. уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань на додану вартість згідно пояснень технічної служби підтримки ДПС України було не прийнято через технічну несправність електронної бази даних через проведення на центральному сервері податкової служби України профілактичних робіт (в квитанції зазначено «помилка шлюзу прийому звітності ДПА України»).

Відповідно до вичерпного переліку обмежень, встановлених п. 50.2. ст. 50 ПК України (у редакції статті від із змінами і доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 07.07.2011 р. N 3609-VI) платник податків під час проведення документальних планових та позапланових виїзних перевірок не має права подавати уточнюючі розрахунки до поданих ним раніше податкових декларацій за будь-який звітний (податковий) період з відповідного податку і збору, який перевіряється контролюючим органом.

Відповідно до п. 76.1 ст. 76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.

Таким чином, за своєю правовою природою камеральна перевірка не належить ані до документальних планових ані до позапланових виїзних перевірок.

За таких обставин, станом на дату отримання акту камеральної перевірки 27.09.2011 року, позивач не мав встановлених законом обмежень для подання уточнюючого розрахунку до поданої ним раніше податкової декларації за липень 2011 року.

Додатково окрім подання електронної уточнюючої звітності, 21.09.2011 року позивачем зареєстровано в Радомишльському відділенні Малинської МДПІ письмові пояснення вих. № 359 від 20.09.2011 року, якими повідомлено відповідача про те, що в реєстрі виданих та отриманих податкових накладних до податкової декларації за липень 2011 року помилково включена податкова накладна № 11 від 29.07.2011 року, виписана ТОВ «Будівельне управління 26» на суму 621 600 грн., в т.ч. ПДВ 103 600 грн.

Помилку виправлено в реєстрі виданих та отриманих податкових накладних до податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2011 року, а саме:

Ряд. 159 ПН № 11 від 29.07.2011 року сторно - 621 600, 00 грн., в т.ч. ПДВ 103 600, 00 грн.

Ряд. 160 ПН № 54 від 29.07.2011 року ТОВ «Будівельне управління 26» ІПН 361926526525 на суму 310 800, 00 грн., в т.ч. ПДВ 51 800, 00 грн.

Ряд. 161 ПН № 11 від 29.07.2011 року ТОВ «Будівельне управління 26» ІПН 361926526525 на суму 310 800, 00 грн., в т.ч. ПДВ 51 800, 00 грн.

Вказане спростовує пояснення відповідача щодо відсутності факту самостійного виявлення та виправлення платником помилки.

Згідно наданої позивачем до матеріалів справи довідки вих. № 49 від 30.05.2012 року ТОВ «Будівельне управління 26» ніколи не виписувало ТОВ «СТС - Генпідряд» податкову накладну за № 107 від 29.07.2011 року на суму 621 600, 00 грн., в тому числі ПДВ 103 600 грн.

Помилковість наведених в Акті камеральної перевірки фактичних даних щодо реквізитів податкової накладної, не реєстрація якої стала підставою для нарахування суми податку на додану вартість та штрафних (фінансових) санкцій, підтверджується наявною в матеріалах справи податковою декларацією з податку на додану вартість за липень 2011 року з штемпелем ДПІ про прийняття, згідно якої вбачається, що податковий кредит на суму ПДВ 103 600 грн. у липні 2011 року задекларований на підставі податкової накладної за № 11 від 29.07.2011, виданої ТОВ «Будівельне управління 26», замість того в Акті камеральної перевірки перевіряючими зазначена податкова накладна за № 107 від 29.07.2011.

Наявні у матеріалах справи податкові накладні № 54 від 29.07.2011 року на суму 310 800, 00 грн., з них ПДВ 51 800, 00 грн. та № 11 від 29.07.2011 року на суму 310 800, 00 грн., з них ПДВ 51 800, 00 грн. та відповідні їм первинні документи: довідка про вартість виконаних будівельних робіт за липень 2011 року; довідка про вартість виконаних будівельних робіт за липень 2011 року підтверджують зазначені у поданій платником податків уточненій податковій звітності за липень 2011 року фактичні дані та показники.

За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що позивачем дотримані вимоги Податкового кодексу України щодо порядку та строків самостійного виявлення та виправлення помилки. Зазначена помилка та її виправлення не позначилася на сумі податкового зобов'язання за липень та серпень 2011 року, що свідчить про відсутність будь-яких втрат для державного бюджету.

Враховуючи наведене, суд вважає, що оспорювані податкові повідомлення-рішення є протиправними, а тому підлягають скасуванню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "СТС-Генпідряд" задовольнити.

Визнати податкові повідомлення-рішення Малинської об"єднаної державної податкової інспекції №0000541601 від 6 жовтня 2011 року та №0000021601 від 5 січня 2012 року протиправними та скасувати їх.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя: М.С. Токарева

Повний текст постанови виготовлено: 07 червня 2012 р.