Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 червня 2012 р. Справа № 2а/0570/6756/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Логойда Т.В.
при секретарі Чегринець А.М.
з участю представника позивача Піднибесного А.П., представника відповідача Міллєр С.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Кіровського району міста Донецька в інтересах державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до комунального підприємства «Зугрескомунальник» місто Зугрес про стягнення коштів,
в с т а н о в и в:
У червні 2012 року прокурор Кіровського району міста Донецька в інтересах державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначав, що актом перевірки (протоколом) від 29 грудня 2011 року №02/11-04-1891 державного інспектора з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області встановлено факт невиконання комунальним підприємством «Зугрескомунальник» місто Зугрес пунктів 1, 3-4, 7, 9-12 припису від 23 травня 2011 року №02/11-04-1444/2 та пунктів 1-4, 6-8, 10-12 припису від 23 вересня 2011 року №02/11-04-1684, строк виконання яких закінчився. Акт перевірки (протокол) складено в присутності уповноваженої особи відповідача, отримано та підписано без зауважень.
На підставі акту перевірки 10 січня 2012 року винесено постанову №02/11-02-010 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання на суму 5 100 грн., зазначено про встановлений законодавством 30-денний строк для її виконання.
Сума штрафу в установлений законодавством строк сплачена не була.
У зв'язку з наведеним просив стягнути з відповідача штраф в розмірі 5 100 грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав викладених в позові. Просив задовольнити позов.
Представник відповідача позов визнав в повному обсязі.
Судом встановлено, що 23 травня 2011 року та 23 вересня 2011 року державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області на підставі актів перевірки від 23 травня 2011 року №02/11-04-1444 та від 23 вересня 2011 року №02/11-04-1684 щодо комунального підприємства «Зугрескомунальник» міста Зугрес, яке є юридичною особою, винесені приписи №02/11-04-1444/2 та №02/11-04-1684 про усунення порушень вимог законодавства про електроенергетику в строк до 15 листопада 2011 року і, відповідно, до 23 грудня 2011 року.
Приписи отримано відповідачем в день їх складання.
29 грудня 2011 року державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області проведено планову перевірку виконання вимог приписів від 23 травня 2011 року №02/11-04-1444/2, від 23 вересня 2011 року №02/11-04-1684, за результатами яких складено акт перевірки (протокол) від 29 грудня 2011 року №02/11-04-1891, в якому відображено не виконання приписів:
1) від 23 травня 2011 року №02/11-04-1444/2 в частині наступних пунктів:
п. 1 провести випробування теплових мереж на міцність та цільність розрахунковим тиском 16 кгс/см2.(ПТЕ і М пункт: 6.3.59);
п. 3 ЗМК: встановити штуцера під манометри та гільзи під термометри на міжбалансової належності з ДП «ЗуЕТЕЦ» та вузлових точках теплової мережі (ПТЕТУ і М пункт: 6.3.44.);
п. 4 кам'яна зона: встановити штуцера під манометри та гільзи під манометри на межі балансової належності з ДП «ЗуЕТЕЦ» та вузлових точках теплової мережі (ПТЕТУ і М пункт: 6.3.44.);
п. 7 нова южна зона: встановити штуцера під манометри та гільзи під манометри на межі балансової належності з ДП «ЗуЕТЕЦ» та вузлових точках теплової мережі (ПТЕТУ і М пункт: 6.3.44.);
п. 9 стара южна зона: встановити штуцера під манометри та гільзи під манометри на межі балансової належності з ДП «ЗуЕТЕЦ» та вузлових точках теплової мережі (ПТЕТУ і М пункт: 6.3.44.);
п. 10 розробити графік обходів теплових мереж, затвердити його та проводити обходи з періодичністю у відповідності до вимог ПТЕ ТУ і М (не рідше 1 разу на тиждень) з фіксацією результатів в журналі обходів (ПТЕ ТУ і М пункт: 6.3.74.);
п. 11 розробити профілі теплотрас відносно кожній магістралі з нанесеними лініями статичного тиску.(ПТЕ ТУ і М пункт: 6.3.71.);
п. 12 розробити та затвердити гідравлічні режими роботи теплових мереж та довести їх до відома персоналу у вигляді режимних карт. (ПТЕ ТУ і М пункт: 5.4.6., 6.3.80.);
2) припису від 23 вересня 2011 року №02/11-04-1684 в частині наступних пунктів:
п.1 арештувати інженерно-технічний та експлуатаційний персонал на знання «Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж» за №197/13464 від 05 березня 2007 року (ПТЕ ТУ і М пункт: 5.2.3., 5.2.3.);
п. 2 розробити графік протиаварійних тренувань персоналу, обслуговуючого теплові межі та проводити тренування з фіксацією проведеного заходу в «Журналі протиаварійних тренувань» (ПТЕ ТУ і М пункт: 5.4.18.);
п. 3 наказом підприємства створити постійно діячу кваліфікаційну комісію для перевірки знань персоналу вимог «Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж» (ПТЕ ТУ і М пункт: 5.3.21.);
п. 4 розробити графік проведення шурфок. Результати проведених шурфок оформлювати актами прихованих робіт.(ПТЕ ТУ і М пункт: 6.3.81.);
п. 6 створити комісію для визначення стану готовності теплового господарства підприємства до опалювального сезону 2011-2012 року зі включенням в її склад представника Інспекції Держенергонагляду в Донецькій області, з наданням інспекції розпорядчих документів (ППТГ до ОП пункт: 10.1.1);
п. 7 визначити пропускні спроможності пристроїв для скиду води в нижніх точках теплової межі всіх зон. В разі, якщо вона не відповідає вимогам п.12.18 ДБН В.2.5-39:2008, збільшити діаметр пристрою для скиду води (ДБН В.2.5-39:2008 пункт: 12.18);
п. 8 виконати визначення газонебезпечних теплових камер та скласти їх перелік. Встановити на газонебезпечних камерах спеціальні знаки або нанести розпізнавальне забарвлення. Всі газонебезпечні камери позначити на оперативній схемі теплової мережі. Газонебезпечні камери замкнути. Перед початком робіт з газонебезпечних теплових камерах проводити перевірку з метою визначення наявності або відсутності в них газу. (ПТЕ ТУ і М пункт: 6.3.12.)
п. 10 на оперативній схемі теплових мереж вказати діаметри трубопроводів, засувки з нумерацією, пристрої для спуску води та випуску повітря. Привести схему до фактичного стану та затвердити керівництвом підприємства (ПТЕ ТУ і М пункт: 5.4.6., 5.5.3, 6.3.11., додаток 2);
п. 11 скласти паспорти технічного стану теплових мереж (ПТЕ ТУ і М пункт: 6.3.4., Додаток 5);
п. 12 розробити, затвердити та ввести в дію плани локалізації та ліквідації аварій. (ПТЕ ТУ і М пункт: 5.1.2.);
п. 13 скласти схеми зварних стиків підземних трубопроводів (ПТЕ ТУ і М пункт: 6.3.71.).
Акт перевірки (протокол) складено в присутності уповноваженої особи відповідача, отримано та підписано без зауважень.
На підставі акту перевірки за невиконання вимог приписів від 23 травня 2011 року №02/11-04-1444/2 та від 23 грудня 2011 року №02/11-04-1891 начальником відділу енергетичного нагляду - старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області винесено постанову від 10 січня 2012 року №02/11-02-010 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, якою накладено штраф у розмірі 5 100 грн.
Вказана постанова отримана відповідачем 17 січня 2012 року. Суму штрафу сплачено не було.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.
Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право:
- отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів;
- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;
- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці;
- вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії;
- надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення;
- застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Згідно з ч. 3 ст. 27 вказаного Закону суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян
Відповідно до ч. ч. 6 й 7 ст. 27 зазначеного Закону суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
Санкції, передбачені частиною 3 статті 27 Закону України «Про електроенергетику», застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року №1312, накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право, зокрема Національна комісія регулювання електроенергетики; державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж; державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Пунктом 5 зазначеного Положення визначено, що старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 зазначеного Положення (ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій), - у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Приписи суб'єкта владних повноважень відповідачем не оскаржувалися та виконані не були.
Отже, відповідно до наведених вимог законодавства невиконання приписів є підставою для накладення штрафу.
Згідно з п. 10 Положення суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Положень, які б встановлювали пільги щодо сплати штрафу за порушення в сфері електроенергетики в залежності від статусу підприємства, установи, організації, чи його фінансового стану, законодавство не містить.
Суб'єктом владних повноважень за порушення вимог законодавства - не виконання приписів на відповідача правомірно накладено штраф в порядку та розмірах, що відповідали вимогам законодавства.
Оскільки протягом встановленого законом строку та на час розгляду справи сума штрафу сплачена не була, тому вона підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Позов прокурора Кіровського району міста Донецька в інтересах державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до комунального підприємства «Зугрескомунальник» місто Зугрес про стягнення коштів задовольнити.
Стягнути з комунального підприємства «Зугрескомунальник» місто Зугрес (код ЄДРПОУ 32466782) на користь Державного бюджету України (рахунок №311141067000, отримувач УДК у м. Харцизьк ГУДКСУ в Донецькій області, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 834016, ЄДРПОУ 37980439) штраф в розмірі 5 100 (п'ять тисяч сто) грн.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя Логойда Т. В.